Protest pracowników Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Związkowcy nie widzą zmian, pomimo obietnic rządu

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Rozpoczął się protest w Hucie Pokój. Związkowcy nie widzą zmian, pomimo obietnic rządu
Rozpoczął się protest w Hucie Pokój. Związkowcy nie widzą zmian, pomimo obietnic rządu Łukasz Olszewski
Organizacje związkowe Huty Pokój w Rudzie Śląskiej rozpoczęły akcję protestacyjną i oflagowali zakład, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy nie widzą żadnych zmian na lepsze, pomimo wielu obietnic ze strony rządu.

Rozpoczął się protest w Hucie Pokój

Atmosfera protestu w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej! Związkowcy NSZZ "Solidarność" i WZZ "Sierpień 80" oflagowali zakład – poinformował Patryk Kosela, rzecznik prasowy WZZ „Sierpnień 80”.

Musisz to wiedzieć

Związkowcy wydali także oświadczenie, w którym tłumaczą powody swojej decyzji. Pomimo wielu obietnic, pracownicy Huty Pokój nie widzą żadnych zmian.

Organizacje związkowe działające w strukturach Huty Pokój S.A. oświadczają, że w związku z brakiem realizacji porozumienia z dnia 19 września 2019 roku oraz 6 grudnia 2019, strona społeczna rozpoczęła akcję protestacyjną.

Zobacz i zapamiętaj

Mimo prób dialogu i informowania Organów Państwowych o problemach związanych z realizacją porozumienia oraz pogarszającej się kondycji Huty Pokój S.A. i całej branży hutniczej, nie widzimy żadnych działań mających zmienić zaistniałą sytuację. Wyżej wymienione czynniki i fatalne nastroje zmuszają organizacje związkowe do zdecydowanych działań. Załoga, jak i całe środowisko związane z Hutą Pokój S.A. są zawiedzione i zniesmaczone.

Niezrealizowanie porozumień przez Węglokoks S.A., brak dialogu ze stroną społeczną, składanie obietnic przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o uratowaniu Huty Pokój pozostają tylko hasłami, które nigdy nie zostaną zrealizowane. Jeśli zaistniała sytuacja nie ulegnie zmianie, strona społeczna będzie zmuszona zaostrzyć formy protestu.

- Nie pozwolimy, by 180-letnie tradycje i ciężka praca wielu pokoleń zostały zniszczone – poinformowali związkowcy.

Związki zawodowe oflagowały także zakład, zwracając się bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego i wskazując, że „trwa agonia polskiego hutnictwa”.

To jest zabawne

To kolejna próba zmiany sytuacji, w której znalazł się rudzki zakład. W grudnia 2019 roku, w siedzibie Węglokoksu doszło do strajku głodowego pracowników Huty Pokój, co w konsekwencji przyniosło podpisanie porozumienia.

Wcześniej jednak, przed główną bramą Huty, doszło do wiecu poparcia dla związkowców, którzy strajkowali w siedzibie Węglokoksu. Przed zakładem zjawiła się wtedy większa część pracowników zakładu.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie