Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest przeciwko fedrowaniu pod Imielinem. Pikieta pod RDOŚ w Katowicach w piątek 25 maja ZDJĘCIA

red
Pikieta pod RDOŚ w Katowicach w piątek 25 maja
Pikieta pod RDOŚ w Katowicach w piątek 25 maja Magdalena Bartecka, Polska Zielona Sieć
Protest przeciwko fedrowaniu pod Imielinem. W piątek 25 maja odbyła się pikieta pod RDOŚ w Katowicach. Mieszkańcy i samorząd Imielina protestują przeciwko uruchomieniu wydobycia węgla ze złoża Imielin-Północ (60 proc. obszaru miasta) przez kopalnię Piast-Ziemowit, należącą do Polskiej Grupy Górniczej. Protest podpisało ponad 1300 mieszkańców z 8,8 tysięcznego Imielina.

Protest przeciwko fedrowaniu pod Imielinem

Powodem sprzeciwu jest ryzyko szkód górniczych. Planowane wydobycie węgla na kilku płytkich pokładach najtańszą, agresywną metodą „na zawał” doprowadzi do znacznych odkształceń terenu i obniżenia jego powierzchni nawet o 6 metrów. Oznacza to bardzo wysokie ryzyko zniszczeń domów, które były budowane bez zabezpieczeń, ponieważ ich właściciele otrzymali od ówczesnej Kompanii Węglowej informację, że w pod Imielinem nie będzie eksploatacji węgla. Budynki w Imielinie będą wskutek wydobycia węgla narażone również na zalania i podtopienia ze względu na zmianę stosunków wodnych - mówią organizatorzy protestu: Zielony Imielin i Stowarzyszenie Granice Natury.

Przedsiębiorca górniczy jak dotąd nie przeprowadził konsultacji z mieszkańcami Imielina, zaś ich wcześniejsze negatywne doświadczenia dotyczące odszkodowań za istniejące już szkody górnicze na złożu Imielin Południe nakazują daleko idący sceptycyzm w kwestii przyszłej odpowiedzialności kopalni. - podkreślają.

Wydobycie węgla zagrozi drogom, wodociągom i gazociągom. Zwłaszcza w przypadku tego ostatniego zagrożenie jest bardzo poważne, ponieważ istniejący gazociąg nie jest zabezpieczony na wpływy eksploatacji górniczej. Nie można go wyłączyć, bo zaopatruje w gaz Podbeskidzie. W związku z tym Operator Gazociągów Przesyłowych podniósł konieczność wybudowania na koszt kopalni nowego gazociągu. Koszt takiej budowy jest ogromny, a utrudnienia w związku z pracami budowlanymi z pewnością będą uciążliwe dla mieszkańców Imielina.

Eksploatacja na tym terenie niesie również ryzyko uszkodzenia dwóch zbiorników wodnych: podziemnego jeziora i znajdującego się nad nim zbiornika Dziećkowice

Prowadzenie eksploatacji na terenie zabudowanym o skomplikowanej budowie, pod zbiornikiem podziemnym i zbiornikiem wody pitnej na głębokości od 180m w górotworze niedostatecznie rozpoznanym spowoduje nieodwracalne skutki na powierzchni dla środowiska oraz dla mieszkańców[/i] - mówi Tomasz Lamik, przewodniczący Rady Miasta Imielin - [i]Atrakcyjność terenów publicznych i prywatnych będzie maleć, co bardzo negatywnie wpłynie na rozwój Imielina. Według mnie wydobywanie węgla za wszelką cenę z małej głębokości, pokładów stosunkowo młodych o niskiej kaloryczności i jakości, o dużej zawartości siarki jest nieracjonalne

.

Mieszkańcy i samorząd Imielina uczestniczą obecnie w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Ich zdaniem, które podzielają eksperci, przedstawiony przez inwestora raport oddziaływania na środowisko jest niepełny i pomija wiele istotnych czynników. Władze Imielina wystosowały do władz krajowych i wojewódzkich, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz do PGG pismo wyrażające stanowczy sprzeciw wobec planowanej eksploatacji węgla. Sprzeciw podpisało ponad tysiąc mieszkańców. Jak dotąd jednak protesty mieszkańców Imielina pozostają bez odpowiedzi. Dlatego imielińskie organizacje ekologiczne zdecydowały się na organizacje protestu przed siedzibą RDOŚ w Katowicach 25 maja 2018 o godz.14.

Polska Grupa Górnicza, właściciel kopalni Piast-Ziemowit podkreśla tymczasem, że przyjęto zasadę polegającą na prowadzeniu eksploatacji górniczej w taki sposób, aby zostały spełnione wszystkie uregulowania dające możliwość użytkowania obiektów powierzchniowych zgodnie z ich przeznaczeniem przy społecznie akceptowanych utrudnieniach związanych z wpływem eksploatacji górniczej. Ponadto istotne obiekty budowlane na powierzchni zostały objęte filarami ochronnymi, tj. ścisła zabudowa centrum miasta Imielin, autostrada A-4, droga krajowa S-1 oraz obiekty zakładu uzdatniania wody w Imielinie. W przypadku miasta Mysłowice i miasta Jaworzno wpływy eksploatacji górniczej nie obejmują terenów zurbanizowanych i zabudowy mieszkalnej.

- Rozwiązania przyjęte w celu zagospodarowania złoża „Imielin Północ” minimalizują oddziaływania na powierzchnię terenu. Wykonana została inwentaryzacja obiektów budowlanych w aspekcie ich odporności statycznej i dynamicznej na prognozowane oddziaływania. Z przeprowadzonej inwentaryzacji wynika na 2030 obiektów budowlanych zlokalizowanych w zasięgu wpływów eksploatacji złoża „Imielin Północ” ponad 80 % stanowią obiekty zabezpieczone na wpływy planowanej eksploatacji. Pozostałe obiekty będą poddane szczegółowej analizie, na etapie sporządzania planu ruchu zakładu górniczego, pod kątem możliwości prowadzenia eksploatacji i w przypadku, gdy zajdzie taka konieczności zostaną one dodatkowo zabezpieczone. Pragniemy nadmienić, że sam fakt rozpoczęcia eksploatacji nie oznacza, że ulegną one uszkodzeniom - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo