Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest w Częstochowie przeciwko "lex TVN". Mieszkańcy przyszli pod biura parlamentarzystów

Bartłomiej Romanek, AP
Demosntracja w Częstochowie przeciwko lex TVN.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Demosntracja w Częstochowie przeciwko lex TVN.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Ponad 100 osób protestowało w Częstochowie przeciwko przyjętej w piątek ustawie medialnej. Organizatorem wydarzenia był częstochowski Strajk Kobiet. Protestowano pod kamienicą przy alei NMP 24, gdzie mieszczą się biura częstochowskich parlamentarzystów.

Lex TVN - demonstracja w Częstochowie

Jak informowali organizatorzy częstochowskiego protestu, zorganizowane wydarzenie miało być formą sprzeciwu wobec likwidacji TVN, która ma być następstwem przyjętej ustawy medialnej. Protestujący podkreślali, że ich zdaniem jest to atak na wolne media. Podczas manifestacji głos zabrali m.in. posłowie Zdzisław Wolski i Andrzej Szewiński oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Jolanta Urbańska.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na transparentach można było znaleźć m.in. hasło "Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska". W pokojowej manifestacji udział wzięło ponad 100 osób.

Na rynku w Katowicach także odbył się protest przeciwko nowej ustawie medialnejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Głośny protest w Katowicach przeciwko "lex TVN". "Żądamy fak...

Ustawę medialną przyjęto 17 grudnia 2021 roku

Ustawa określana jest przez media jako "lex TVN". Została ona przyjęta przez Sejm w piątek, 17 grudnia. Pierwszy raz przegłosowano ją 11 sierpnia 2021 roku, ale w całości odrzucił ją Senat. Teraz Sejm odrzucił uchwałę Senatu.

Za odrzuceniem uchwały Senatu w tej sprawie opowiedziało się 229 posłów, przeciwko było 212, zaś 11 wstrzymało się od głosu. Wśród parlamentarzystów, którzy chcieli przyjęcia noweli było 225 członków klubu PiS, trzech Kukiz’15 i poseł niezrzeszony Łukasz Mejza. Od głosu wstrzymało się 10 posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony.

Nie przeocz

Wśród przyjętych zmian zapisano między innymi: koncesja dla spółki z kapitałem zagranicznym może być udzielona, jeśli ów udział nie przekracza 49 proc.”; koncesja może być także udzielona podmiotowi zagranicznemu z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego – „pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszary Gospodarczego, podmioty spełniające powyższe kryterium będą „traktowane jak podmioty polskie”; nadawcy posiadający koncesję – a mający w swojej strukturze właścicielskiej kapitał zagraniczny – w ciągu sześciu miesięcy od daty wejścia nowelizacji w życie muszą dostosować „strukturę kapitałową oraz swoje umowy lub statuty” do nowych przepisów.

Wprowadzenie takich przepisów niosłoby za sobą konsekwencje dla stacji TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Koncern zarządza jednak stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii. Z tego właśnie powodu ustawę media określają jako „lex TVN”. Sama stacja podkreśla, że wejście noweli w życie zmusi Discovery do sprzedaży pakietu kontrolnego akcji TVN.

Politycy opozycji uważają, że ustawa jest atakiem na wolne media, rząd wskazuje natomiast, że podobne przepisy obowiązują w wielu europejskich krajach, a Polska jest suwerennym krajem, który może wprowadzać własne rozwiązania.

Decyzję w sprawie ustawy podejmie prezydent RP

Ustawa trafi do prezydenta. O decyzję Sejmu tej sprawie Andrzej Duda został zapytany podczas wypowiedzi dla mediów po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki. – Ta ustawa musi najpierw – jak to mówimy – trafić na biurko prezydenta, czyli musi zostać przesłana. Jeszcze nie została przesłana. Nie mam takiej informacji, żeby trafiła do Kancelarii Prezydenta – poinformował.

Prezydent zapowiedział, że kiedy trafi na pewno będzie poddana analizie i „odpowiednia decyzja zostanie podjęta”. Przypomniał, że mówił już o tym, z jakiego punktu widzenia będzie tę ustawę oceniał. – I taką podejmę decyzję – dodał.

– Proszę pamiętać, że prezydent konstytucyjnie ma różne możliwości. Może każdą ustawę podpisać, może skierować do ponownego rozpoznania w Sejmie, co się nazywa wetem prezydenckim. Może też skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli będzie miał wątpliwości co do zgodności jej postanowień z Konstytucją – tłumaczył. – Więc tych możliwości jest kilka i ja z tego punktu widzenia bardzo dokładnie tą propozycję legislacyjną, którą uchwalił parlament zbadam – podsumował.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera