Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest w Katowicach. Ratownicy medyczni wyszli na ulice. Domagają się podwyżek i zmiany przepisów. "Zostaliśmy odarci z godności"

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Monika Chruścińska-Dragan / Polska Press
Protest w Katowicach. Ratownicy medyczni wyszli w środę rano na ulice. Pikietują przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. - Zostaliśmy odarci z godności. Rząd w tabeli wynagrodzeń umieścił nas w rubryce inny zawód medyczny. Tak jakby zawód ratownika medycznego, jeszcze niedawno tak oklaskiwany za swój wkład w walkę z pandemią, nie istniał - mówi Mateusz Płachno z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Pikiety 30 czerwca odbywają się jeszcze w sześciu innych miastach Polski. Ratownicy domagają się nie tylko podniesienia płac, ale i nowych rozwiązań systemowych.

Ratownicy medyczni już od czterech lat walczą o godne wynagrodzenia. Nie mają swojego samorządu, ani ustawy o zawodzie. W nowelizacji przepisów o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia zostali zakwalifikowani do grupy "inne zawody medyczne". Rozgoryczenie jest tym większe, że nową siatkę płac przyjęto praktycznie tuż po ich wielomiesięcznej walce w pandemią.

- Zostaliśmy odarci z godności. Rząd w tabeli wynagrodzeń umieścił nas w rubryce inny zawód medyczny. Tak jakby zawód ratownika medycznego, jeszcze niedawno tak oklaskiwany za swój wkład w walkę z pandemią, nie istniał - mówi Mateusz Płachno z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Protestujący w rozdawanych podczas akcji ulotkach zwracają uwagę na to, że są najmniej liczną grupą zawodową w branży medycznej. Liczbę wszystkich ratowników szacuje się na około 14 tysięcy, średnio przepracowują od 200 do 400 godzin w miesiącu. W swojej pracy często podejmują decyzje dotyczące zdrowia i życia ludzi, a podstawy wynagrodzenia zgarniają od 1 600 do 2 200 zł netto.

Dlatego domagają się nie tylko podwyżek adekwatnych do trudu podejmowanej pracy, ale także wprowadzenia ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Liczą na owocne rozmowy z ministerstwem zdrowia. Przedstawiciele protestujących 29 czerwca mieli spotkać się online z Waldemarem Kraską, pełnomocnikiem rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego. Z racji specyfiki swojego zawodu poprosili o przesunięcie rozmów na 30 czerwca, godz. 14.

W środę, 30 czerwca, wyszli także na ulice w siedmiu miastach Polski. W Katowicach blokowali ul. Jagiellońską od godz. 9 do 12. Początkowo skandowali: Były brawa i oklaski, teraz figa jest od Kraski, ale z wykrzykiwania haseł szybko zrezygnowali. Zamiast tego, wypisali je na transparentach. Są głośno, mają ze sobą wuwuzele, kołatki i gwizdki.

- Pamiętajmy o tym, że czwarta fala za pasem. Jak ona będzie wyglądała, zależy od rządu. Trzy fale pandemii odcisnęły na nas ogromne piętno. Każdy kogo znam, młody czy starszy, boryka się już z problemami zdrowotnymi. Jeśli rozmowy nie przyniosą efektów, wreszcie zadbamy o swoje zdrowie. A do tego potrzebne jest wolne - mówi Płachno.

Postulaty ratowników medycznych:

  • Wzrost wynagrodzenia zasadniczego o kwotę dodatku MZ, czyli o 1200 zł brutto do podstawy, do wysokości współczynnika co najmniej 0,95 dla wszystkich ratowników zatrudnionych na umowie o pracę (w jednostkach finansowanych ze środków publicznych), z równoczesnym zapewnieniem wzrostu stawek dla ratowników na umowach innych, zgodnie ze stawką godzinową zapewnioną dla ratownika medycznego zatrudnionego na umowie o pracę;
  • Wprowadzenie do tabeli współczynników osobnego punktu Ratownik Medyczny ze współczynnikiem 1,05 do końca 2021 roku;
  • Wprowadzenie Ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych;
  • Rozpoczęcie nowelizacji Ustawy o systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne.
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera