Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest w PGG: "Nie poddamy się, okupujemy całą siedzibę, także w nocy". Zobaczcie wieczorne zdjęcia

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Protest w PGG: "Nie poddamy się, okupujemy całą siedzibę, także w nocy".
Protest w PGG: "Nie poddamy się, okupujemy całą siedzibę, także w nocy". Magdalena Grabowska
Mimo obietnic Ministerstwa Aktywów Państwowych i Polskiej Grupy Górniczej odnośnie rozpoczęcia rozmów ze związkowcami, protestujący nie chcą odpuścić. Dalej okupują siedzibę PGG. - Walczymy o nas wszystkich. Okupujemy całą siedzibę - mówi nam jeden ze strajkujących Łukasz Żuchowicz z NSZZ Solidarność KWK Piast. Czeka na drugą zmianę, która będzie we wtorek o 7. rano.

Protest w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy zostają całą noc. "Będziemy okupować budynek do skutku"

- Mamy zmiany co 24 godziny. Będziemy tu nocować - mówi nam Łukasz Żuchowic z NSZZ Solidarność KWK Piast. Siedzi z trzema kolegami. - Walczymy o nas wszystkich.

Jest spokojnie. Protest związkowców w PGG rozpoczął się w poniedziałek, 11 lipca punktualnie o godz. 7. Wszystkie trzynaście central zmobilizowało się do walki o podwyżkę wynagrodzeń. Chcą także podjąć rozmowy m.in. w związku z fatalną sytuacją na rynku handlu węglem.

Protest w PGG: "Ludzie porozchodzili się po całym budynku"

- Ludzie się porozchodzili po całym budynku. Okupują siedzibę Polskiej Grupy Górniczej. Jesteśmy na wszystkich piętrach.
W środę mają odbyć się rozmowy ze związkowcami. Jak zapowiada Ministerstwo Aktywów Państwowych, do protestujących ma przyjechać minister Piotr Pyzik. - Zobaczymy jak to będzie. To była spontaniczna akcja. Jeśli rozmowy nie odniosą skutku, jesteśmy gotowi na protesty w kopalniach - dodaje.

W proteście bierze udział trzynaście central związkowych m.in. Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80'", Związek Zawodowy Górników w Polsce, "Kontra", "Solidarność 80'", Związek Zawodowy Pracowników Dołowych, Związek Zawodowy Maszynistów Wyciągowych, "Kadra" oraz "Jedność".

- Od nas jest osiem osób, ale tutaj są wszystkie centrale związkowe. Walczymy dla dobra ogółu. To jest dla nas priorytet, walka o górników, którzy ciężko pracują na dole.

Przypomnijmy, że jeszcze w maju związkowcy wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego pismo w tej sprawie. - Ten sam problem mają górnicy i byli górnicy, którym węgiel należy się w ramach deputatu. Jest to efektem wieloletnich zaniedbań i patologii na tym rynku. Związkowcy z WZZ "Sierpień 80" chcą rozwiązań, które obniżą cenę węgla dla odbiorców indywidualnych, wyeliminują pośredników i zwiększą jego dostępność - wyjaśniał Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

Polska Grupa Górnicza nie chce komentować sprawy. Przedstawiciele PGG podkreślają jednak, że są otwarci na rozmowy. - Nie komentujemy protestu, natomiast ponowiliśmy zaproszenie dla strony społecznej na rozmowy. Mają się odbyć w najbliższą środę - mówi nam Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera