MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest związkowców w PGG. Związkowcy domagają się uporządkowania cen węgla: Dlaczego mamy być kotwicą inflacyjną?

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Związkowcy weszli do siedziby Polskiej Grupy Górniczej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Związkowcy weszli do siedziby Polskiej Grupy Górniczej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Protest związkowców w PPG. Od 7 rano grupa związkowców ze wszystkich trzynastu central, w tym NSZZ Solidarność i "Sierpień 80" prowadzi protest w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. Domagają się uporządkowania rynku handlu węglem. - Niech nam ktoś wytłumaczy dlaczego mamy być kotwicą inflacyjną - mówi nam przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność".

Związkowcy weszli do siedziby Polskiej Grupy Górniczej

W poniedziałek rano od godz. 7 czterdziestu związkowców weszło do siedziby Polskiej Grupy Górniczej. Oczekują tam na podjęcie rozmów m.in. w związku z fatalną sytuacją na rynku handlu węglem.

Protest w siedzibie PGG: "Niech nam ktoś wytłumaczy, dlaczego mamy być kotwicą inflacyjną"

- Dlaczego nie pozwalają podnieść nam cen węgla dla energetyki, sprzedawanego za 250 zł obecnie? Moglibyśmy podnieść ceny i zarobilibyśmy na te inwestycje wynagrodzenia pracowników, którzy muszą pracować w sobotę i niedzielę, żeby go więcej wydobyć. Chcemy poruszyć wiele tematów, na które zarząd nie chce odpowiedzieć i nie ma zgody na cokolwiek - mówi nam Artur Braszkiewicz przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność". - Niech nam ktoś wytłumaczy, dlaczego mamy być kotwicą inflacyjną, czyli dlaczego nie możemy sprzedawać węgla do obiorców kontraktowych po wyższych cenach. Jesteśmy w środku spółki. Będziemy siedzieć do skutku - dodaje

W proteście bierze udział trzynaście central związkowych m.in. Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80'", Związek Zawodowy Górników w Polsce, "Kontra", "Solidarność 80'", Związek Zawodowy Pracowników Dołowych, Związek Zawodowy Maszynistów Wyciągowych, "Kadra" oraz "Jedność".

- Walczymy o wzrost wynagrodzeń, jednocześnie także o zwiększenie zatrudnienia w Polskiej Grupie Górniczej oraz inwestycje. Tak naprawdę bez inwestycji zjadamy własny ogon, a staramy się wydobywać więcej, więc ten harmonogram został zaburzony i trzeba go zweryfikować - mówi nam Roland Zagórski przewodniczący ZZG w Polsce na kopalni "Wujek". - W naszym kraju brakuje węgla. Brakuje i brakować będzie. Tu nie mówimy o energetyce. Ludzie w Polsce palą węglem, Ekogroszek osiąga ceny astronomiczne. W Zakopanem kosztuje już 3 tys. zł za tonę, gdzie Polska Grupa Górnicza sprzedaje go za tysiąc złotych - dodaje.

Protestujący żądają także rozmów z ministrem aktywów państwowych, Jackiem Sasinem. - Jest zapowiedziany Piotr Pyzik, natomiast dotychczas wszystkie rozmowy kończyły się finalnie na tym, że przyjeżdżał wiceprezes rady ministrów Jacek Sasin i zawsze tak to się kończy. PGG to firma, której właścicielem jest skarb państwa i widocznie zarząd nie ma takiej mocy decyzyjnej, żeby bez zgody strony rządzącej cokolwiek zadecydować - wyjaśnia Roland Zagórski - Nie zapowiedział się jeszcze, dlatego tutaj się zjawiliśmy. Nie zareagował na listy, które wysłaliśmy i nie było odpowiedzi ze strony ministerstwa - dodaje.

Katowice. Związkowcy będą protestować do środy. Jeśli nie dojdzie do porozumienia będą kolejne protesty

Związkowcy podkreślają, że na razie są jeszcze cierpliwi. Planują czekać na dalszy ciąg rozmów do środy. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, całkiem możliwe, że w kopalniach rozpoczną się wzmożone protesty.

- W siedzibie "Solidarności" trwa teraz narada co dalej. Na pewno siedzimy tu do środy. Jeśli do tego czasu nic się nie wyklaruje, będą dalsze działania i protesty. My tego nie chcemy, bo w Polsce jest potrzebny węgiel, ale inwestycje to podstawa. Jeśli w tej chwili nie będzie inwestycji to i węgla nie będzie - wyjaśnia nam Henryk Mazewski, przewodniczący ZGG Jankowice.

W środę odbędą się rozmowy ze związkowcami? Do PGG ma przyjechać Piotr Pyzik

Polska Grupa Górnicza nie chce komentować sprawy. Przedstawiciele PGG podkreślają jednak, że są otwarci na rozmowy. - Nie komentujemy protestu, natomiast ponowiliśmy zaproszenie dla strony społecznej na rozmowy. Mają się odbyć w najbliższą środę - mówi nam Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Jak informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys, na rozmowy ze związkowcami przyjedzie w środę 13 lipca, minister Piotr Pyzik. Wizyta Jacka Sasina w PGG nie jest na razie zaplanowana.

- Kolejne spotkanie zaplanowane jest na piątek. Wykorzystywanie kryzysu energetycznego do eskalacji napięć nie leży w interesie Polski i górników - wyjaśnia.

"Górnicy mają wziąć wszystko na swoje plecy i dźwigać całą Polskę"

Związkowcy czekają na odpowiedzi. - Musimy prowadzić rozmowy o dalszej przyszłości górnictwa, bo to nie może funkcjonować tak jak do tej pory - twierdzi Henryk Mazewski. - Doprowadzają do niepokoju społecznego. Mamy być hamulcem inflacji. Żeby ktoś był takim hamulcem, trzeba mu pomóc. Górnicy mają wziąć wszystko na swoje plecy i dźwigać całą Polskę. Tak nie może być.

Przypomnijmy, że jeszcze w maju związkowcy wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego pismo w tej sprawie. - Ten sam problem mają górnicy i byli górnicy, którym węgiel należy się w ramach deputatu. Jest to efektem wieloletnich zaniedbań i patologii na tym rynku. Związkowcy z WZZ "Sierpień 80" chcą rozwiązań, które obniżą cenę węgla dla odbiorców indywidualnych, wyeliminują pośredników i zwiększą jego dostępność - wyjaśniał Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

O kłopotach z dostępnością węgla pisaliśmy już na łamach DZ. Omawialiśmy między innymi kłopoty z działaniem internetowego sklepu PGG. CZYTAJ

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni