MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protestancki Cieszyn

Łukasz Klimaniec
Kościół Jezusowy w Cieszynie to największa świątynia protestancka  w kraju. Może pomieścić nawet 5  tysięcy wiernych
Kościół Jezusowy w Cieszynie to największa świątynia protestancka w kraju. Może pomieścić nawet 5 tysięcy wiernych Fot. Łukasz Klimaniec
Największa świątynia luterańska w Europie Środkowo-Wschodniej, jaką jest cieszyński kościół Jezusowy, świętuje jubileusz 300-lecia.

W niedzielę odbędą się dwa równoległe nabożeństwa, w których wezmą udział biskupi z Austrii, Czech, Węgier, Szwecji i Anglii. Organizatorzy spodziewają się tłumów wiernych.

W modlitwie wezmą udział ewangelicy nie tylko z kraju, ale i z zagranicy

- Od 1809 roku ewangelicy w Cieszynie, co 50 lat, obchodzą jubileusz kościoła. 50 lat temu przyjechało 12 tysięcy osób. Trudno powiedzieć, ilu będzie gości tym razem - mówi ks. Janusz Sikora, proboszcz parafii ewangelickiej w Cieszynie. - To dla nas wszystkich wielka chwila. Chcemy dziękować, że przez te wszystkie lata kościół mógł działać - dodaje.

Kościół Jezusowy powstał po długim okresie zakazu działalności na terenie Śląska innego wyznania jak katolickie, na skutek interwencji króla szwedzkiego Karola XII, który zmusił cesarza Józefa I do zwrotu śląskim ewangelikom prawie 120 kościołów i wydania zgody na budowę kilku nowych. 24 maja 1709 roku cesarski wysłannik hrabia Jerzy Zinzendorf wyznaczył teren pod budowę kościoła.

Rekonstrukcję tego wydarzenia mieszkańcy i turyści zobaczą już jutro. W Cieszynie warto być już o 9. Wtedy spod Wieży Piastowskiej, ulicą Głęboką przez rynek, w kierunku kościoła Jezusowego przejedzie powóz wiozący hrabiego Zinzendorfa, który na progu świątyni zatknie proporzec z autentycznym zwieńczeniem laski, która 300 lat temu wyznaczyła miejsce cieszyńskiego kościoła. Parafia na tę okazję wypożyczyła stroje z teatrów z Czeskiego Cieszyna i Bielska-Białej, zamówiła też powozy.

- Wszystko zostanie oddane z duchem tamtego czasu - zapewnia ks. Janusz Sikora. Inscenizacja potrwa do godz. 11.

Głównym akcentem obchodów będą niedzielne równoległe nabożeństwa. Na przyjęcie wiernych dwoma ciężarówkami przywieziono 1500 krzeseł. Jest także namiot, w którym będą mogły czas spędzić dzieci. Przed dwoma równoległymi nabożeństwami (początek o godz. 10) i po ich zakończeniu będą koncerty orkiestr dętych. W modlitwie wezmą udział ewangelicy nie tylko ze Śląska Cieszyńskiego (w Cieszynie ponad 1/3 mieszkańców to ewangelicy) i kraju, ale też z zagranicy.

- Ta świątynia służyła nie tylko ewangelikom z Cieszyna, ale i ewangelikom z Węgier, Moraw i Galicji. To był jedyny kościół, w którym ewangelicy swobodnie mogli odprawiać swoje nabożeństwa - przypomina Mariusz Makowski, historyk pracujący w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Wczoraj obchody rozpoczęła międzynarodowa konferencja "300 lat tolerancji na Śląsku Cieszyńskim".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni