Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proteza stopy z włókna szklanego pierwszy raz testowana w Bytomiu

Iwona Makarska
Filip Chlebicki z Tychów
Filip Chlebicki z Tychów Iwona Makarska
Nowy model protezy stopy z włókna szklanego był testowany w bytomskim oddziale firmy Inovamed. Stopę przymierzał 22-letni Filip Chlebicki z Tychów.

Można w niej biegać, skakać, a nawet pływać. Zbudowana jest z włókna szklanego, wzmocniona konstrukcją ze stali. Nowy model protezy stopy był testowany w bytomskim oddziale firmy Inovamed.

Stopę przymierzał 22-letni Filip Chlebicki z Tychów, student realizacji dźwięku na Akademii Muzycznej w Katowicach. Urodził się z nowotworem kości podudzia i jedynym ratunkiem okazała się amputacja. Stracił nogę, kiedy miał zaledwie miesiąc życia. Niedługo potem zaczął stawiać kroki na swojej pierwszej protezie. Obecną, od dwóch lat, ma z włókna węglowego.

– Stopy oceniam w kategorii dynamiki, czyli siły jaka ta stopa daje po postawieniu kroku i elastyczności - dopasowania stopy do terenu, po którym się chodzi. Trzecia kategoria to miękkość i tutaj korzystniejsza jest stopa z włókna szklanego – komentuje.

Producentem stopy jest amerykańska firma Abillity Dynamics. Została wykonana z jednego z najbardziej wytrzymałych materiałów na świecie.

– Włókno szklane zastosowane do skonstruowania tej stopy, zostało opracowane z myślą o zastosowaniu w przestrzeni kosmicznej. Od niedawna jest używane również w protetyce – mówi Grzegorz Kosch, prezes firmy Inovamed. – Ten materiał jest praktycznie niezniszczalny, a do tego jest niezwykle elastyczny. Może być wykorzystywany nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach i utrzymać chód w najtrudniejszym terenie – dodaje.

Tego typu stopa była testowana w Polsce po raz pierwszy. Kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Filip na razie nie planuje zakupu, chyba że w przyszłości budżet mu na to pozwoli.

– Ta stopa, którą mam, to było ogromny wydatek i przedsięwzięcie, w które włączyła się cała moja rodzina i fundacje. Jest dobrej jakości. Jednak jeśli otrzymam jakieś dofinansowanie, to może kupię nowszy model? – zastanawia się. – Ważne, by proteza umożliwiała mi codzienne życie, bez ograniczeń czy przejmowania się, że ją mam. Ma być po prostu normalnie – dodaje Filip.

A normalnie, wcale nie znaczy z kosmetyką, czyli poszyciem na protezie.

– W tym pokoleniu jest już inna tolerancja. Nie ma problemu, by pójść w krótkich spodenkach do sklepu. W krajach wschodnich na poszycie zwraca się dużą uwagę, zaś w Niemczech, Belgii czy Holandii protezą się wręcz wśród ludzi „szpanuje”. Nie jest ona tematem tabu. My jeszcze jesteśmy na pograniczu - mówi Jerzy Przybylok, kierownik firm Inovamed w Bytomiu.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!