MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protokół pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskie go wpisany Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Protokół z pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego w Katowicach, Archiwum Państwowe w Katowicach, fot. Ewelina Kisiel.
Protokół z pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego w Katowicach, Archiwum Państwowe w Katowicach, fot. Ewelina Kisiel. pamiecpolski.archiwa.gov.pl
Protokół pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego, który przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Katowicach, został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata! Obok niego na Liście znajduję się m.in. rękopis „Chłopów”, akt detronizacji cara Mikołaja I, „złota bulla” języka polskiego sprzed 800 lat, dzieła Henryka Warsa, spuścizna Jerzego Kukuczki oraz 12 innych bezcennych dokumentów historycznych, które trafiły w tym roku na Polską Listę w ramach jej 5. jubileuszowej edycji! Co jest ideą projektu? Gdzie można zobaczyć wpisane obiekty?

Wystawa „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja”

Na listę wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach.

W tym roku na Liście znalazł się także protokół pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego, otwartego przez premiera II RP Juliusza Nowaka, z udziałem Janiny Omańkowskiej, drugiej na świecie kobiety przewodniczącej obradom parlamentarnym.

Pierwsze posiedzenie Sejmu Śląskiego odbyło się 10 października 1922 roku.

W jego trakcie odczytano list Józefa Piłsudskiego, w którym naczelnik odrodzonego państwa polskiego pisał:

- W uroczystym dniu otwarcia Sejmu województwa górnośląskiego witam serdecznie przedstawicieli prastarej tej polskiej dzielnicy, zebranych dla obrad nad zapewnieniem jej gospodarczego i kulturalnego rozkwitu i życząc im owocnej pracy, ślę za ich pośrednictwem pozdrowienie całej ludności Górnego Śląska, która okazała tyle hartu wytrwałości w ujawnieniu swej woli należenia na zawsze do Rzeczypospolitej Polskiej zjednoczonej.

Sejm Śląski był jedynym takim organem w II Rzeczpospolitej. Sprawował władzę ustawodawczą na terenie utworzonego z dwóch części Górnego Śląska województwa śląskiego.

Sejm Śląski prowadził działalność do wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 r.

Z jego treścią można zapoznać się TUTAJ.

Polski Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata istnieje od 1996 roku. Należą do niego przedstawiciele najważniejszych bibliotek, archiwów i uczelni w kraju, którzy znacząco angażują się w ochronę dóbr kultury. Na czele Komitetu stoi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

– Polska w szczególnie tragiczny sposób doświadczyła katastrofalnych strat dziedzictwa dokumentacyjnego, zwłaszcza podczas wyniszczających czasów zaborów i wojen XX w. Kolejne edycje Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata krzewią świadomość rangi i znaczenia źródeł z przeszłości naszego kraju, które mimo jego tragicznej historii najnowszej, udało się ocalić i zachować do obecnych czasów – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.

Oficjalne wręczenie certyfikatów wpisu na Listę odbędzie się 26 czerwca br. w Belwederze. Natomiast już od 25 czerwca br. Biblioteka Narodowa zaprasza na wyjątkową wystawę prezentującą te bezcenne źródła historyczne.

Ekspozycja w wielkogabarytowej przestrzennej formie mebla miejskiego będzie dostępna dla mieszkańców Warszawy i turystów całodobowo, również w świetlnej aranżacji nocnej. Wystawę będzie można oglądać w stolicy do 15 lipca 2024 r. przed warszawską Kordegardą - Galerią Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, następnie wyruszy w objazd po kraju.

Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Organizatorami są: Polski Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata, Archiwa Państwowe, a współorganizatorami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

[polecane]26479281,26482875,26464933,26475543;1;Nie przeocz[/polecane]

Musisz to wiedzieć

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni