Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prymas Stefan Wyszyński na Jasnej Górze spędził 600 dni w tych pokojach

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Jasna Góra przygotowuje się do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. Pokazano zdjęcia pokoi, w których mieszkał prymas.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jasna Góra przygotowuje się do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. Pokazano zdjęcia pokoi, w których mieszkał prymas.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Krzysztof Świertok/BPJG oraz Bartłomiej Romanek
12 września w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego. Do tego wydarzenia przygotowuje się również Jasna Góra, bo to miejsce, które w życiu kardynała wielką rolę. Prymas Wyszyński chciał przywdziać pauliński habit, ale ostatecznie wybrał inną życiową drogę. Związki prymasa z Jasną Górą są jednak bardzo silne. Wystarczy powiedzieć, że spędził on na Jasnej Górze ponad 600 dni. Dlatego Jasna Góra przygotowuje się do uroczystości beatyfikacyjnej. Szczegóły zdradzono podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano również zdjęcia pokoju, w którym mieszkał prymas na Jasnej Górze.

Jasna Góra przygotowuje się do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. O szczegółach uroczystości poinformowano podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w Sali Papieskiej.

Silne związki prymasa Wyszyńskiego z paulinami

Na początku generał Zakonu Paulinów przypomniał o związkach prymasa z paulinami.

TUTAJ MIESZKAŁ PRYMAS STEFAN WYSZYŃSKI NA JASNEJ GÓRZE
ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Mówiąc o związkach prymasa Stefana Wyszyńskiego z Zakonem św. Pawła Pierwszego Pustelnika na pierwsze miejsce wysuwa się Jasna Góra, gdzie spędził on znaczną część swojej posługi prymasowskiej. Jasna Góra stała się dla prymasa amboną, parafią, poprzez którą kierował swoje słowo do wiernych – mówi o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

Ojciec Arnold Chrapkowski wspominając o związkach Prymasa Tysiąclecia z paulinami i Jasną Górą, przypomniał również o obrazie Matki Bożej Częstochowskiej, który wisiał nad jego łóżkiem w domu rodzinnym.

- Kardynał pragnął przywdziać pauliński habit, ale za namową swojego ojca duchowe, ks. Wacława Korniłowicza, odstąpił od tego zamiaru. Był to błogosławiony moment w życiu, bo wiemy, jaką drogę życia i świętości przygotował Bóg dla Stefana Wyszyńskiego – dodaje o. Arnold Chrapkowski.

Oficjalny związek kardynała Stefana Wyszyńskiego z zakonem paulinów rozpoczął się w 1950 roku, kiedy został zaproszony przez ówczesnego generała zakonu, o. Piotra Markiewicza, ksiądz kardynał został włączony do grona konfratrów paulińskiego zakonu, czyli osób, które w sposób duchowy włączają się w posłannictwo zakonu.

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Prymas Stefan Wyszyński zmarł 40 lat temu. Wspominamy postać...

- Drugim formalnym aktem przynależności do zakonu był rok 1956, kiedy następny generał, o. Alojzy Wrzalik poprosił kardynała Wyszyńskiego, aby był już nie tylko konfratrem, ale protektorem paulińskiego zakonu – przypomina generał Zakonu Paulinów.

Prymas Stefan Wyszyński prowadził wiele różnego rodzaju akcji duszpasterskich na Jasnej Górze takich jak Jasnogórskie Śluby Narodu czy Milenium Chrztu Polski.

- Warto przywołać mniej znane związki z paulinami również poprzez krakowską Skałkę, miejsce śmierci św. Stanisława. Krakowska Skałka stała się również dla kardynała szczególną amboną, z której wygłaszał kazania o tematyce społecznej, dotyczącej ładu moralnego, w której prymas widział początek jakiejkolwiek odnowy narodu. Z tej skałecznej ambony nauczał, jak należy rozumieć miłość ojczyzny, miłość do drugiego człowieka – mówi o. Arnold Chrapkowski.

Generał Zakonu Paulinów przypomniał również, że prymas Stefan Wyszyński w latach 1967-1973 spędzał wakacje w Bachledowie. Było to miejsce nie tylko odpoczynku w towarzystwie generała zakonu i innych braci, ale było to również miejsce, które kardynał potrafił wykorzystać do nawiązania bezpośredniego kontaktu z góralami. To tam odbywały się słynne wieczornice, słynne spotkania z góralami, rozpoczynające się od słów „Kochane dzieci”.

- W czasie kiedy kardynał Wyszyński był prymasem, w trzech paulińskich sanktuariach odbyła się koronacja obrazów lub figur. Tu warto przywołać pobliski Leśniów, gdzie wspólnie z kardynałem Wojtyłą dokonano koronacji figury Matki Boskiej Leśniowskiej – mówi o. Arnold Chrapkowski.

- Warto przypomnieć również trudny czas komunizmu, kiedy tutaj na Jasnej Górze, nie tylko oficjalnie w kaplicy Matki Bożej, ale również w kaplicy wewnętrznej trwała modlitwa za księdza prymasa. Był to przecież niełatwy czas uwięzienia. W tych trudnych czasach trwała łączność duchowa z konfratrem i protektorem naszego klasztoru – mówi o. Chrapkowski.

Obchody beatyfikacji na Jasnej Górze

Jasna Góra przygotowuje się do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. Już 25 sierpnia otwarta zostanie specjalna wystawa. Tego samego dnia o godz. 12 na błoniach wykonane zostanie oratorium „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wstęp wolny.

Ojciec Samuel Pacholski, przeor Zakonu Paulinów, przedstawił pozostałe plany dotyczące uroczystości, które będą się odbywać na Jasnej Górze z okazji beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. Oczekiwanie rozpocznie się już w przeddzień, 11 września, o godz. 21. Odbędzie się wówczas Apel Jasnogórski, któremu będzie przewodniczył biskup Andrzej Przybylski.

- Po apelu rozpocznie się całonocne czuwanie, które będzie animowała młodzież z Liceum Katolickiego w Częstochowie. Potrwa ono do godzin porannych – mówi przeor Jasnej Góry.

Nie przeocz

O godz. 9 rozpocznie się przygotowanie modlitewne połączenie ze śpiewaniem pieśni i częścią artystyczną, która Darek Malejonek. O godz. 11 na jasnogórskim szczycie będzie sprawowana msza święta, a po niej, o godz. 11.45 rozpocznie się transmisja ze Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odbędzie się uroczystość beatyfikacyjna.

- Chciałbym podziękować ministerstwu kultury, które pilotuje „Program Niepodległa”, dzięki niemu otrzymamy dwa dodatkowe telebimy. W sumie na błoniach będą więc trzy telebimy, które ułatwią uczestniczenie w uroczystościach w Warszawie. Zapraszamy wszystkich, którzy nie będą mogli dotrzeć do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie liczba miejsc będzie ograniczona do 8 tysięcy.

Tutaj mieszkał prymas Wyszyński

Podczas konferencji po raz pierwszy pokazane zostały zdjęcia pokoi, w których mieszkał, pracował i modlił się Prymas Wyszyński podczas obecności na Jasnej Górze (w sumie 603 dni). Nie jest to obiekt muzealny, ale nadal miejsce pobytów kolejnych Prymasów Polski.

- Tutaj - mówił kard. Stefan Wyszyński w 1974 r. - rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa.

- Ojciec Święty wie dobrze, że wszystkie dokumenty dotyczące naszych starań o tytuł Matki Kościoła na Soborze były przeważnie tutaj właśnie, na Jasnej Górze, redagowane, tutaj były wykonane - mówił z kolei prymas do papieża Jana Pawła II.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera