Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prywatyzacja uzdrowisk pod nadzorem służb

Agata Pustułka
arc
Wiceminister sprawiedliwości, poseł PiS Michał Wójcik, zwrócił się do centrali CBA o wszczęcie procedur sprawdzających w sprawie zbycia udziałów przez sejmik śląski w trzech śląskich uzdrowiskach: Rabce, Górkach Wielkich i Goczałkowicach. Jego zdaniem, mogło dojść do zaniżenia wartości majątku, który samorząd województwa chce sprzedać prywatnym inwestorom.

- Już 9 czerwca zwróciłam się do katowickiego oddziału ABW, a 13 czerwca do CBA w Katowicach, by cały proces objęły swoim nadzorem. CBA już działa, ABW ma się włączyć - mówi wicemarszałek województwa śląskiego, Aleksandra Skowronek (PO), odpowiedzialna za ochronę zdrowia. - Zdaję sobie sprawę, że to skomplikowany proces, dlatego uznałam, że włączenie się służb jest koniecznością - zaznacza.

Wiceminister sprawiedliwości, poseł PiS Michał Wójcik zwrócił się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o wszczęcie procedur sprawdzających w sprawie trzech uchwał sejmiku śląskiego, na mocy których możliwa jest sprzedaż trzech śląskich uzdrowisk: w Rabce Zdroju, Goczałkowicach i Górkach Wielkich.

- O interwencję w tej sprawie poprosili mnie związkowcy z Solidarności, którzy obawiają się utraty miejsc pracy po przejęciu placówek przez prywatnego inwestora. Skarżyli się, że nikt z nimi się nie konsultował tylko postanowiono ich przed faktami dokonanymi - wyjaśnia wiceminister Wójcik. - Moje wątpliwości budzi też wycena majątku, bo jest zaniżona. Poza tym skoro zarząd chce sprzedać uzdrowiska, to po co jeszcze w zeszłym roku w nie inwestował? - pyta Wójcik.

Wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Skowronek, odpowiedzialna za ochronę zdrowia, odbija piłeczkę. Sama miesiąc temu poprosiła zarówno ABW jak i CBA o nadzór nad procesem komercjalizacji uzdrowisk. - Zdaję sobie sprawę, że mogą się pojawić różne sytuacje, a uzdrowiska są łakomym kąskiem więc uznałam, że nadzór służb jest konieczny - wyjaśnia nam Skowronek.

CBA ma twardy orzech do zgryzienia i będzie musiało wykazać się wyjątkową starannością i obiektywizmem w tej sprawie, bo samorządem województwa kieruje koalicja z PO na czele, a Biurem rządzą osoby z nadania PiS.

Wybrali mniejsze zło

Dlaczego w ogóle samorząd chce sprzedać uzdrowiska? -Wybraliśmy mniejsze zło. Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie mieszkańcom województwa opieki szpitalnej. Przede wszystkim musimy inwestować w szpitale wielospecjalistyczne, a przecież wiadomo jak bardzo niedoinwestowana jest ochroba zdrowia. Jako samorząd nie mamy tylu pieniędzy, zwłaszcza że nasz posiada najwięcej placówek medycznych w Polsce - dodaje marszałek Skowronek.
Jej zdaniem działanie wiceministra sprawiedliwości ma podtekst polityczny, a nie merytoryczny. Nie zgadza się też z zarzutem zaniżenia wycenymajątku. Dokonali jej niezależni rzeczoznawcy. Skowronek nie ukrywa, że jedynym ratunkiem dla uzdrowisk są prywatni inwestorzy. Na razie kolejka chętnych jeszcze się nie ustawiła.

Trzeba podnieść standard

- Żeby uzdrowiska zaczęły na siebie zarabiać musi w nich zostać podniesiony standard. Województwa śląskiego nie stać na wydanie dziesiątków milionów złotych, bo o taką sumę chodzi, by mogły one konkurować z innymi obiektami - wyjaśnia Aleksandra Skowronek.

W uzdrowisku Górki Wielkie trzeba wybudować m.in. basen. Rabka wymaga największych inwestycji, bo trzeba zdecydowanie podnieść standard pobytu. Pełne obłożenie jest tu tylko latem, bo w inne miesiące rodzice nie przysyłają dzieci. Problem z Rabką ma także podłoże emocjonalne, bo ziemię zakupiono i obiekty zbudowano dzięki składce społecznej jaką na Śląsku przeprowadzono przed wojną.

- Istnieje groźba, że z powodu zanieczyszczenia powietrza, zarówno Goczałkowice jak i Rabka stracą status uzdrowisk. My musielibyśmy je wtedy zamknąć, zaś prywatny inwestor jest w stanie utrzymać jako hotele, czy spa - dodaje wicemarszałek Skowronek .

Rabka

Leczenie małych pacjentów, głównie ze Śląska, rozpoczęto w poprzedniej siedzibie zakładu, przeszło 86 - lat temu - w budynku PCK. Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym trwa 27 dni (dla dzieci), 21 dni (dla dziecka z opiekunem) oraz 21 dni (dla pacjentów dorosłych). W nowootwartym Oddziale Szpitala Rehabilitacji Ogólnoustrojowej pobyty są od 3 do 5 tygodni w zależności od typu schorzenia.

Górki Wielkie

Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny “Bucze”jest zlokalizowany jest w dawnej posiadłości Zofii Kossak-Szatkowskiej, gdzieu mieściła się Szkoła Instruktorów Harcerskich. Powstał na bazie dawnego oddziału dziecięcego Beskidzkiego Zespołu Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Górkach Wielkich - Buczu, mającego długoletnią tradycję w zakresie leczenia dzieci z przewlekłymi i nawracającymi schorzeniami układu oddechowego.

Goczałkowice

Historia Goczałkowickiego Uzdrowiska sięga 1856 r. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu: chorób narządu ruchu (ze szczególnym uwzględnieniem reumatologicznych i ortopedycznych), chorób naczyń obwodowych, chorób laryngologicznych oraz rehabilitacją osób z cukrzycą. Ponadto w ofercie znajdują zabiegi krioterapii. oprac.AGA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!