Prywatyzacja uzdrowisk wstrzymana. Sąd przyznał rację...

  Prywatyzacja uzdrowisk wstrzymana. Sąd przyznał rację wojewodzie

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prywatyzacja uzdrowisk wstrzymana. Sąd przyznał rację wojewodzie
  1/5
  przejdź do galerii

  ©KAG

  Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi marszałka Wojciecha Saługi i przyznał rację wojewodzie śląskiemu Jarosławowi Wieczorkowi w sprawie dotyczącej zakazu prywatyzacji uzdrowisk w Rabce-Zdroju, Goczałkowicach oraz w Górkach Wielkich. Placówki nie zostaną sprzedane.
  Zarząd województwa chciał sprywatyzować uzdrowiska, bo nie ma pieniędzy na remonty i modernizacje. Wszystkie wymagają wielomilionowych inwestycji, np. budowy basenu czy podniesienia standardu pokojów.

  Wojewoda Wieczorek od początku zabiegał o wstrzymanie prywatyzacyjnych decyzji, powołując się na interes społeczny. Przeciwko prywatyzacji byli też związkowcy z Solidarności, którzy obawiali się redukcji zatrudnienia.
  Proces prywatyzacyjny na wniosek wicemarszałek województwa Aleksandry Skowronek miał się odbywać pod nadzorem CBA. O nadzór funkcjonariuszy poprosił też wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który podejrzewał, że wycena majątku przeznaczonego do prywatyzacji została zaniżona. Ten zarzut odpierały władze samorządowe argumentując, że wyceny dokonali niezależni eksperci.

  Od wielu lat władze województwa nie mogą sobie poradzić z kosztownymi uzdrowiskami. Jak argumentują, cały czas ubywa kuracjuszy, zwłaszcza w Rabce - dobre obłożenie jest tylko latem. Ze względu na zanieczyszczenie środowiska placówki mogą też stracić status uzdrowisk. Wtedy trzeba byłoby je zamknąć. Prywatni inwestorzy mogliby być dla uzdrowisk jedynym ratunkiem, a także przynieść zastrzyk gotówki.

  Tymczasem dla samorządu wojewódzkiego, w dobie tak wielkiej niepewności w ochronie zdrowia, ważniejsze jest finansowanie działalności szpitali wojewódzkich. W związku z planowanym wprowadzeniem sieci szpitali rozpoczął się proces konsolidacji niektórych placówek.
  Zobacz galerię
  Marszałek śląski Wojciech Saługa może jeszcze skorzystać z odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego i - jak mówi Maciej Gramatyka, dyrektor wydziału ds. komunikacji - rozważana jest taka opcja.

  - Chcemy jednak poznać uzasadnienie WSA i wtedy podjąć konkretne decyzje - wyjaśnia dyrektor Gramatyka.

  ZOBACZ TAKŻE: Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój zimą prezentuje się pięknie [ZDJĘCIA]

  Decyzja o prywatyzacji uzdrowisk została podjęta w momencie, gdy wchodziła nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, która zakazywała prywatyzacji. Jednak zarząd województwa i sejmik wyprzedziły decyzję Sejmu. WSA uznał jednak argumentację wojewody.

  Zapora Goczałkowice


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nareszcie

  shig34 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Bardzo się cieszę .Może standard będzie nieco niższy ale za to uzdrowiska będą nasze a nie dla wybrańców z grubymi portfelami. Brawo!!!!!!!
  Sąd przejrzał na oczy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uzdrowiska

  Zbyszek Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  No i pięknie! Wraca nadzieja na normalność w tym kraju... To niewątpliwy sukces ludzi oddanych Uzdrowisku!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego ?

  Ben (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  a może redakcja sie tym zainteresuje i wytłumaczy dlaczego mieszkaniec woj." katowickiego" na sanatorium musi czekać 31 m-c a np. mieszkaniec Lubelszczyzny 16 m-c czyżby byłem mieszkańcem w RP 2...rozwiń całość

  a może redakcja sie tym zainteresuje i wytłumaczy dlaczego mieszkaniec woj." katowickiego" na sanatorium musi czekać 31 m-c a np. mieszkaniec Lubelszczyzny 16 m-c czyżby byłem mieszkańcem w RP 2 kategorii a może jeszcze gorzej . Płacę te same składki. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie będzie.....

  Farouk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  W******* Saługa "nie będzie", prywatyzacji uzdrowisk nie będzie, koncernu Metalliki nie będzie, żadnego koncertu nie będzie, bo może odbiorów na stadionie nie będzie.... ten kto mu doradza to...rozwiń całość

  W******* Saługa "nie będzie", prywatyzacji uzdrowisk nie będzie, koncernu Metalliki nie będzie, żadnego koncertu nie będzie, bo może odbiorów na stadionie nie będzie.... ten kto mu doradza to prowokator, haha....zwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »