MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa DK 91. Częstochowa zdobyła kolejne dofinansowanie. Tym razem zostanie przeznaczone na budowę nowych kładek

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Częstochowa zdobyła kolejne dofinansowanie na DK 91. Tym razem wydaje je na kładki
Częstochowa zdobyła kolejne dofinansowanie na DK 91. Tym razem wydaje je na kładki MZD w Częstochowie
Częstochowa uzyskała kolejne dofinansowanie na przebudowę DK 91. Tym razem - ze środków krajowych - otrzyma blisko 10 milionów złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę nowych kładek dla pieszych i rowerzystów nad aleją Wojska Polskiego.

Przebudowa DK 91. Częstochowa zdobyła kolejne dofinansowanie

Niedawno miasto podpisało umowę na dodatkowe dofinansowanie przebudowy DK 91 ze środków unijnych. W sumie Częstochowa na budowę trzech dwupoziomowych skrzyżowań w konkursie Komisji Europejskiej zdobyła blisko 7,2 mln euro, czyli około 33,6 mln zł. Teraz Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie poinformował o uzyskaniu kolejnego dofinansowania.

- Największa drogowa inwestycja we współczesnej historii miasta została zakwalifikowana do dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa na 2023 rok. Wsparciem finansowym została objęta budowa pięciu kładek pieszo-rowerowych będąca częścią tego zadania w ciągu DK-91 na terenie naszego miasta - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę kładek

Tym razem realizację inwestycji związanej z przebudową DK 91 miasto otrzyma środki w kwocie niespełna 10 mln zł.

- Zdobycie środków zewnętrznych na kolejny ważny element trwającej przebudowy DK-91 powinno służyć sprawnej i terminowej realizacji całej inwestycji – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Nowe kładki dla pieszych i rowerzystów nad aleją Wojska Polskiego mają być funkcjonalne i gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa dla użytkowników. Każde zdobyte dofinansowanie zbliża nas do finalizacji zadania ważnego dla mieszkańców, ale także obsługi ruchu tranzytowego i strefy aktywności gospodarczej we wschodniej części Częstochowy.

Nowe kładki zastąpią stare, wyeksploatowane i rozebrane już obiekty, do niedawna służące jako przejścia nad dawną „gierkówką”. Realizowana inwestycja obejmuje budowę obiektów inżynierskich w postaci kładek dla pieszych i rowerzystów na wysokości ulic:

  • ul. Stromej,
  • ul. Prostej,
  • ul. Powstańców Śląskich,
  • ul. Okrzei,
  • ul. Mireckiego.

Koszt tego wycinka zakresu inwestycji wynosi niespełna 21,5 mln zł, a dofinansowanie mogło objąć do 50% tej kwoty.

- Pułap ten nie został w pełni osiągnięty więc wymieniona kwota wsparcia w ramach tego instrumentu może ulec jeszcze nieznacznemu zwiększeniu. Wspomniane dofinansowania odciążą budżet miasta w zakresie wkładu własnego - podkreśla Maciej Hasik.

Jak będą wyglądać nowe kładki?

Nowe kładki będą znacznie różniły się od starych i wysłużonych poprzedników. Będą też wyższe, bo muszą spełniać wymogi niemal ekspresowej trasy.

- Nowe przeprawy będą posiadały parametry odpowiadające wymogom technicznym XXI wieku oraz łukowy kształt wykończenia. Każda zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i zostanie podświetlona - mówi Maciej Hasik.

Celem całej inwestycji związanej z dawną DK-1 (obecnie DK-91) jest m.in. poprawa płynności transportowej północ-południe w zakresie tranzytu, ruchu lokalnego, dostępności terenów inwestycyjnych i dostępności regionalnej, poprzez likwidację wąskich gardeł drogowych. Droga Krajowa nr 91 (w tym aleja Wojska Polskiego w Częstochowie), znajduje się w Korytarzu Sieci Podstawowej Bałtyk-Adriatyk.

Ile będzie kosztować przebudowa DK 91?

Obecny kontrakt z konsorcjum firm: NDI S.A i NDI Sopot S.A. na przebudowę alei Wojska Polskiego to 359 mln zł. Inwestycja realizowana jest z dofinansowaniem ze środków UE. Dotychczasowe dofinansowanie unijne, zdobyte w okresie programowania 2014-2020 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i działania „Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących w sieci drogowej TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu” wynosiło 160,1 mln zł.

Później środki z konkursu zorganizowanego przez Komisję Europejską wraz z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska na projekty z sektora transportu w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 zwiększyły udział środków Unii Europejskiej w tej częstochowskiej inwestycji do blisko 194 mln zł.

Teraz - wraz z dofinansowaniem pierwotnym - kwota zewnętrznego wsparcia finansowego przy budowie nowej alei Wojska Polskiego w Częstochowie przekroczyła 200 mln zł.

- Równocześnie trwają starania służb Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie o uzyskanie kolejnych, dodatkowych środków zewnętrznych na strategiczne inwestycje drogowe będące w realizacji, w tym na to największe z miejskich zadań inwestycyjnych, czyli nową „gierkówkę” na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej - podsumowuje Maciej Hasik.

Finał prac związanych z przebudową DK91 zaplanowano na koniec listopada 2023 roku. Wtedy też trasą powinny pojechać pierwsze samochody. Z kolei piesi z kładek, które będą przebiegać nad przebudowaną drogą, będą mogli korzystać prawdopodobnie w okolicach września.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni