Przebudowa DK 94 w Sosnowcu: Elektroniczna licytacja...

  Przebudowa DK 94 w Sosnowcu: Elektroniczna licytacja wykonawców w połowie grudnia ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Dziedzic

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  DK 94 w Sosnowcu. Skrzyżowanie przy Makro
  1/17

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©AD

  Prawdopodobnie 15 grudnia odbędzie się elektroniczna licytacja wykonawców, chcących przebudować sosnowiecki odcinek DK 94. Chodzi o kompleksową przebudowę ponadkilometrowego odcinka trasy i skrzyżowania koło Makro. Urzędnicy szacują, że pierwszą łopatę na budowie uda się wbić najwcześniej w marcu przyszłego roku.
  Przypomnijmy. Chodzi o bardzo ważną dla Sosnowca i dla przejazdów tranzytowych przez to miasto, inwestycję. Sosnowiecki odcinek DK 94 to obecnie dwupasmowa trasa, na której ruch jest ogromny, a w godzinach szczytu dodatkowo blokuje go skrzyżowanie przy Makro (Długosza).

  Zobaczcie zdjęcia z przebudowy:
  Zobacz galerię


  To skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, która po zakończeniu inwestycji zniknie, bo skrzyżowanie będzie dwupoziomowe i bezkolizyjne.
  Ruch tranzytowy, czyli DK94 w kierunku Dąbrowy Górniczej czy Katowic pobiegnie dołem, bowiem nowa droga będzie poprowadzona w specjalnym wykopie, a ruch lokalny, czyli ulica Długosza znajdzie się na wiadukcie. Według projektu, powstanie tam rondo i bezkolizyjne zjazdy i wjazdy na nie z drogi krajowej.

  PISALIŚMY:
  Przebudowa DK 94 w Sosnowcu: wszystkie oferty przekraczają budżet na tę inwestycję

  Wszystkie oferty powyżej budżetu


  29 października 2018 roku miejscy urzędnicy poznali oferty wykonawców, chcących wybudować ten odcinek drogi krajowej. Wszystkie oferty, jakie wpłynęły do miasta przekraczały budżet, zakładany na tę inwestycję. Miasto chce więc zorganizować aukcję elektroniczną, która ostatecznie wyłoni wykonawcę. Aukcja ma się odbyć 15 grudnia.

  Do przetargu zgłosiło się sześć firm, chcących przebudować węzeł DK 94 przy Makro wraz z fragmentem drogi. Oferty złożyły IMB Podbeskidzie (143 mln zł), Berger Bau (109,9 mln zł), Budimex (115,3 mln zł), Banimex (110,2 mln zł) i Drogopol (133,7 mln zł). Miasto zamierzało przeznaczyć na tę inwestycję 78 mln złotych. Jednak już wiadomo, że inwestycji raczej nie uda się zrealizować za cenę niższą niż 100 mln zł.

  Będzie nowa, niższa cena?


  Na czym będzie polegała licytacja elektroniczna?
  - Wykonawcy będą mogli zaoferować nową, niższą, cenę. Nie mogą jednak zrobić tego kosztem na przykład użycia tańszych materiałów – mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

  Czas goni. Koniec inwestycji w 2020r.


  Urzędnicy chcieliby jak najszybciej wybrać najlepszą ofertę i podpisać umowę z wykonawcą. Czas jest tu bardzo istotny. W ubiegłym roku miasto uzyskało na tę inwestycję sporą dotację, przyznawaną przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych - pokrywającą 85 procent kosztów.

  Pierwotnie koszt inwestycji oszacowano na 87 mln złotych. Dotacja wyniosła prawie 74 mln zł. Nie wiadomo za jaką kwotę po przetargu inwestycję zrealizuje wykonawca. Wiadomo jednak, że musi to zrobić do września 2020 roku.

  Inwestycja obejmie przebudowę sosnowieckiego odcinka DK 94 do skrzyżowania z łącznicą węzła „Zuzanny” do skrzyżowania do stacji paliw Shell. To około 1,3 kilometra.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?


  COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzeba dłużej zwlekac

  Polpol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Za rok przy tak galopujących cenach to i 150 mln będzie mało a licytacja kto da mniej do niczego dobrego nie prowadzi chyba że chcemy powtórki z chnolami

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dydyw

  lanser (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  i co z tego że przebudują skrzyżowanie , 3 km dalej jest skrzyżowanie ze światłami będą jeszcze większe korki jak do tej pory

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY