Rozbudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego. Kiedy prace się zakończą?
Na terenie Planetarium Śląskiego pracuje ekipa firmy Budimex. Trwają prace ziemne i budowlane. Przebudowa i modernizacja obiektu rozpoczęła się w marcu 2019 roku.
Po zakończeniu prac powstanie Planetarium - Śląski Park Nauki. Zakończenie robót planowane jest na sierpień 2021 roku. Planetarium powiększy swoją powierzchnię o ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych.
Nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się w przyszłości halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny. Na głównym budynku zamontowano nowe płyty dolomitowe, które zgodnie z życzeniem konserwatora zabytków, pochodzą z Libiąża.
Planetarium Śląskie zmienia się w Śląski Park Nauki. Zobaczc...
- Jest to ten sam kamień, z którego wykonana była stara elewacja. W odróżnieniu od starego, nie jest kładziony na zaprawie, tylko na kotwach. Między ścianą a płytą położono wełnę mineralną, aby budynek stał się bardziej energooszczędny – wyjaśnia Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.
Większa część rozbudowanego budynku będzie mieściła się pod ziemią.
W nowym pawilonie będą m.in. sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin nauki - sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.
W Planetarium - Śląskim Parku Nauki zobaczymy interaktywne ekspozycje m.in. pokoje klimatyczne, stanowisko z przekrojem Ziemi, kolumna pogodowa i platforma z makietą miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach.
Planetarium Śląskie zamienia się w Śląski Park Nauki. Rusza ...
W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa odczuwalnie na temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Wieża widokowa i nowy projektor
Obok Planetarium wybudowana zostanie wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. W bezpośrednim sąsiedztwie będzie też stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove”, prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.
W zabytkowym budynku Planetarium Śląskiego zmodernizowana zostanie również główna sala projekcyjna. W sali będą nowe fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny.
Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ponad 62 lata, zobaczymy na wystawie.
Projektor Zeissa zostanie wyeksponowany w nowym budynku. Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie.
Nie przegap
Pracownicy chorzowskiego planetarium już w lipcu 2018 roku przenieśli się do okrągłego, niebieskiego budynku w parku Śląskim (tzw. Gołębnika). Zajęcia prowadzone są z pomocą mobilnego planetarium, dzięki któremu możliwa jest prezentacja niektórych seansów poza obiektem, m.in. w szkołach. Obecnie te zajęcia zostały wstrzymane. W związku ze stanem epidemii obowiązującym w Polsce odwołano także zajęcia Akademii Dojrzałego Astronoma.
Bądź na bieżąco i obserwuj

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?