Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Rynku w Katowicach: Rawa blokuje prace [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Arkadiusz Ławrywianiec
Cztery miesiące temu na katowickim rynku robotnicy odkopali koryto Rawy. Od trzech miesięcy nie potrafią go ponownie przykryć. Czekają na nowy projekt

Cztery miesiące temu na katowickim rynku, obok Muzeum Śląskiego, robotnicy odkopali koryto Rawy. Od trzech miesięcy nie potrafią go ponownie przykryć. To ciąg dalszy problemów związanych z przebudową centrum stolicy naszego województwa na osi rondo-rynek.

Wczoraj pisaliśmy o granitowych płytach, które zaraz po tym, jak zostały położone na ulicy św. Jana, trzeba było zerwać. Wcześniej budowlańcy natrafili pod przebudowywanym rynkiem na sieci światłowodowe, których w tych miejscach być nie powinno. Z planami nie zgadzał się też przekrój kanalizacji ogólnospławnej, odkopany na wysokości ul. Staromiejskiej.

Mapy kontra rzeczywistość
Mapy, na podstawie których zaprojektowano przebudowę, zawiodły po raz kolejny. Tym razem przy okazji budowy mostu tramwajowego na alei Korfantego nad rzeką Rawą. Most budowany jest w ramach pierwszego etapu przebudowy centrum Katowic, czyli modernizacji torowisk na ul. św. Jana, rynku oraz al. Korfantego. Torowisko na rynku i fragmencie al. Korfantego zostało przesunięte i obecnie tory biegną bliżej domu handlowego Zenit i Teatru Śląskiego. Dalej - między sklepem Vistula a Muzeum Śląskim - tramwaje miałyby przejeżdżać nad korytem Rawy. Dlatego w ramach przebudowy należało wzmocnić przykrycie rzeki - zbudować most tramwajowy.
Koryto bardzo kruche
Wiosną przystąpiono do odkrywania rzeki. I tu pojawiły się pierwsze problemy: beton wylany w latach 60. ubiegłego wieku był wyjątkowo mocny i kruszenie przebiegało bardzo powoli. Płytę o grubości 82 cm i powierzchni 100 m kw. udało się usunąć dopiero w czerwcu. Oczom katowiczan ukazał się ściek wodny (Rawa to wg Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej 15 proc. wody i 85 proc. ścieków), którym "cieszyć się" mieli niedługo. Robotnicy bez zbędnej zwłoki zamierzali bowiem wylać nowy, bardziej wytrzymały beton, pod który wykonano zresztą już 42 pale, które płytę miały podtrzymywać.

- Okazało się, że stan techniczny koryta jest znacznie gorszy niż pierwotnie zakładano, a pale są w innych miejscach niż być powinny. Trzeba było stworzyć nowy projekt budowlany mostu - wyjaśnia Daniel Muc, rzecznik przebudowy centrum Katowic.

Stąd opóźnienie prac, bo Rawy przykryć nie można, a bez tego nie można budować torowiska na moście. To nie pierwszy zresztą poślizg na przebudowywanym rynku. Spóźniona jest chociażby modernizacja ul. św. Jana. Jak jednak przekonuje Daniel Muc, budowa mostu nie wpłynie na ostateczny termin ukończenia pierwszego etapu przebudowy rynku, który finału ma się doczekać pod koniec roku.

Niepokorna Rawa wylewa
To, że Rawa daje się we znaki budowlańcom w Katowicach, to żadna niespodzianka. Dziwne, że przy okazji planowanej od przeszło dekady przebudowy stolicy województwa, nikt o tym nie pamiętał. Tylko regulacja i przebudowa jej koryta na odcinku od Bankowej do Brynicy trwały prawie 30 lat i pochłonęły setki milionów złotych. Pierwsze prace rozpoczęły się w 1975 roku!

Przez kolejne lata historia wielkiej modernizacji obfitowała w momenty dramatyczne. W latach 80. XX wieku , w czasie robót, Rawa na wysokości stawu Morawa w Szopienicach wylała. Trzeba było ewakuować 78 rodzin, których mieszkania zostały całkowicie zalane. Kolejna powódź wystąpiła w 1995 w centrum, gdy w wyniku oberwania chmury rzeka przybrała i zalała kilka ulic w centrum Katowic i piwnice rektoratu Uniwersytetu Śląskiego.

I pewnie jeszcze nie raz rzeka o sobie przypomni. Całe koryto Rawy na rynku jest w fatalnym stanie. Łatwo się o tym przekonać na pl. Harcerzy Obrońców Katowic. Tu dokładnie widać, w którym miejscu przepływa rzeka, bowiem płyty chodnikowe zapadają się. Dlatego modernizacja koryta, także planowana w ramach przebudowy centrum Katowic, ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Po zakończeniu modernizacji Korfantego i rynku (w roku 2015), o Rawie płynącej pod katowickim rynkiem będą przypomniały jedynie cieki wodne i fontanna - taka jest koncepcja. Planów odkrycia rzeki na stałe miasto nie ma.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!