Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przecieki maturalne z matematyki PODSTAWOWY Funkcje na maturze - mówi Renata Suchanek 5.05.2016

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Matura 2016: Wszystko o egzaminie maturalnymMatura 2016: Język polski, poziom rozszerzony. PYTANIA I ODPOWIEDZI. Powtórka z CKEMatura 2016: Język polski, poziom podstawowy. PYTANIA I ODPOWIEDZI do ćwiczeń CKEMatura 2016 z matematyki. Ściągi z CKE do powtórek przed egzaminem. Podstawowy i rozszerzony
Matura 2016: Wszystko o egzaminie maturalnymMatura 2016: Język polski, poziom rozszerzony. PYTANIA I ODPOWIEDZI. Powtórka z CKEMatura 2016: Język polski, poziom podstawowy. PYTANIA I ODPOWIEDZI do ćwiczeń CKEMatura 2016 z matematyki. Ściągi z CKE do powtórek przed egzaminem. Podstawowy i rozszerzony ARC
Egzamin maturalny 2016 PRZECIEKI zadania dotyczące funkcji kwadratowej, czy wartości bezwzględnej. Na pewno nie zabraknie geometrii. Można się też spodziewać zadania na dowodzenie. Co na matematyce na maturze? Czy poziom podstawowy z matematyki będzie trudny? Jakie pytania z matematyki będą w czwartek 5 maja 2016? Prawdopodobne pytania zdradza nauczycielka z Katowic, Renata Suchanek. Możecie ściągnąć z naszej strony cały plik PDF, który zawiera komplet zadań, pytań i odpowiedzi maturalnych z matematyki z CKE. Przypominamy matura z matematyka na poziomie podstawowym rozpoczyna się już w czwartek 5 maja 2016 roku o godzinie 9 rano.

Jak zdać maturę z matematyki?

Renata Suchanek, nauczyciel matematyki z VIII LO w Katowicach, z 35-letnim stażem pracy w zawodzie, współautorka zbioru zadań maturalnych „MATEMATYKA - zestawy zadań przygotowujących do matury i egzaminów na studia”, za swoją pracę wyróżniona, m.in. medalem Komisji Edukacji Narodowej. Trudno jest jej wskazać pewniaki z matematyki, ponieważ lista byłaby dość długa.

WSZYSTKO O MATURZE 2016 W NASZYM SERWISIE, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ZADANIA, TESTY, OPINIE

Jak wygląda egzamin maturalny z matematyki?

W zakres egzaminu na poziomie podstawowym (obowiązkowy dla wszystkich zdających) wchodzi aż 25 zadań zamkniętych oraz około 10 zadań otwartych. Autorzy pytań mają więc szeroki wachlarz zagadnień do wyboru. Co dokładnie może się pojawić? Nie można powiedzieć jednoznacznie. Pytania dotyczą całego materiału, jaki był przerabiany na lekcjach w szkole średniej.

COMPONENT {"params":{"text":"Co może pojawić się na maturze z matematyki?","id":"co-moze-pojawic-sie-na-maturze-z-matematyki"},"component":"subheading"}

Analizując zagadnienia z ubiegłych lat, powiedziałabym, że z dużym prawdopodobieństwem mogą pojawić się zadania dotyczące funkcji kwadratowej, czy wartości bezwzględnej. Na pewno nie zabraknie geometrii. Można się też spodziewać zadania na dowodzenie. To typ zadań, za którymi uczniowie, delikatnie mówiąc, nie przepadają. Nazywają je zadaniami, „przy których trzeba myśleć“. Ja im wtedy odpowiadam, że cała matematyka polega na myśleniu. Nie można się jej nauczyć na pamięć, trzeba ją zrozumieć.

Załączone pliki:

Matematyka, poziom podstawowy, zadania, pytania i odpowiedzi. Ściągnij załącznik

Zadania na poziomie rozszerzonym, są w większości bardziej rozbudowane, wymagają od zdających opracowania na początku konkretnej strategii rozwiązania. Rok temu na rozszerzenie powrócił rachunek pochodnych i zastosowanie pochodnych. Pewnie pojawi się i w tym roku.

Nie bój się kluczy odpowiedzi na maturze z matematyki

Przypominam, że nie ma co bać się kluczy odpowiedzi. Jeśli rozwiązanie zadania jest poprawne merytorycznie, to odpowiedź będzie zaliczona. Jeśli ktoś jeszcze nie zajrzał do informatora dla maturzystów, który znajdziemy na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, powinien nadrobić to jak najszybciej. To kompendium wiedzy na temat zasad i przebiegu egzaminu, są w nim również przykładowe zadania wraz ze sposobem rozwiązania i odpowiedziami. Pokazują trendy, jakie mogą obowiązywać na tegorocznym egzaminie.

Chcesz zdać test z matematyki, sięgnij po tablice wzorów matematycznych

Jeszcze przed egzaminem sięgnijmy po tablice wzorów matematycznych, które będą dostępne na maturze. Dobrze znać ich zawartość, by nie tracić na maturze czasu na szukanie. Kiedy już maturzyści dostaną do ręki arkusze powinni pamiętać, by bardzo dokładnie przeczytać treść zadania. Nawet kilkakrotnie. To pomoże uświadomić sobie kluczowy problem zadania. Z doświadczenia wiem, że nierzadko zdarza się, że po pobieżnym przeczytaniu polecenia maturzysta przystępuje do działania, a tak naprawdę rozwiązuje inne zadanie. W ten sposób traci punkty. Po wykonaniu wszystkich obliczeń warto jeszcze raz przeczytać całą treść zadania i upewnić się, że udzieliliśmy odpowiedzi zgodnej z poleceniem. Jak najmniej „liczmy w głowie“. Ta metoda obarczona jest dużą możliwością pomyłek. Pilnujmy poprawności rachunkowej. Szukanie błędu rachunkowego zabiera sporo czasu.

Zasady maturalne wg

Matura 2016: wprowadzenie CKE - egzamin maturalny z matematyki, jako przedmiotu obowiązkowego, zdają wszyscy uczniowie na poziomie podstawowym. Jeśli wybrali ten przedmiot jako dodatkowy, egzamin zdają również na poziomie rozszerzonym. Zadania egzaminacyjne z matematyki mogą na obu poziomach mieć formę zamkniętą lub otwartą.

Arkusz maturalny z poziomu podstawowego matematyki składa się z trzech grup zadań.
Pierwsza zawiera zadania zamknięte. Dla każdego z tych zadań są podane cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Zadania punktowane są w skali 0–1. Zdający muszą pamiętać, że właściwą odpowiedź muszą zaznaczyć na karcie odpowiedzi.
Załączone pliki:

Matematyka, poziom podstawowy, zadania, pytania i odpowiedzi. Ściągnij załącznik

W drugiej grupie znajdują się zadania otwarte krótkiej odpowiedzi. Rozwiązanie ich polega na podaniu krótkiego uzasadnienia swojej odpowiedzi. Zadania z tej grupy punktowane są w skali 0–2.

Ostatnia trzecia grupa to zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi. Rozwiązanie ich wymaga starannego zaplanowania strategii rozwiązania oraz przedstawienia sposobu rozumowania. Punktowane są w skali 0–4, 0–5 albo 0–6.

Jak zaznaczają autorzy informatora, matematyka jest obecna na sprawdzianie w szkole podstawowej, na egzaminie gimnazjalnym i na maturze. Na tym ostatnim sprawdza się, w jakim stopniu zdający spełniają wymagania z matematyki w zakresie określonym podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół średnich (IV etap edukacyjny). Zaznaczają, że poszczególne zadania zestawu egzaminacyjnego mogą też odnosić się do wymagań przypisanych do wcześniejszych etapów edukacyjnych.

Informator, z którego korzystamy, dzieli się na kilka części. Maturzyści znajdą w nim ogólne informacje na temat egzaminu, opis arkuszy z poszczególnych poziomów. Poznają też zasady oceniania zadań otwartych oraz przykładowe sposoby przydziału punktów za poszczególne fazy rozwiązania. Co bardzo istotne, są w nim również zawiera ogólne informacje dotyczące egzaminu maturalnego z matematyki oraz przykłady zadań otwartych wraz z podanymi kilkoma wariantami rozwiązań, opisem sposobu przyznawania punktów i uwagami.

Źródło: CKE

Matura 2016 - przygotowania last minute oraz informacje

Matura 2016. Pełny harmonogram i terminarz egzaminów maturalnych w 2016 roku

4 maja 2016 - środa
Godz. 9.00
Matura z języka polskiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka polskiego – poziom rozszerzony

5 maja 2016 - czwartek
Godz. 9.00
Matura z matematyki – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z wiedzy o tańcu – poziom podstawowy
Matura z wiedzy o tańcu – poziom rozszerzony

6 maja 2016 – piątek
Godz. 9.00
Matura z języka angielskiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka angielskiego – poziom rozszerzony

9 maja 2016 - poniedziałek
Godz. 9.00
Matura z matematyki – poziom rozszerzony
Godz. 14.00
Matura z języka łacińskiego i kultury antycznej – poziom podstawowy
Matura z języka łacińskiego i kultury antycznej – poziom rozszerzony

10 maja 2016 – wtorek
Godz. 9.00
Matura z wiedzy o społeczeństwie – poziom podstawowy
Matura z wiedzy o społeczeństwie – poziom rozszerzony

Godz. 14.00
Matura z historii muzyki – poziom podstawowy
Matura z historii muzyki – poziom rozszerzony

11 maja 2016 – środa
Godz. 9.00
Matura z biologii – poziom podstawowy
Matura z biologii – poziom rozszerzony

Godz. 14.00
Matura z filozofii – poziom podstawowy
Matura z filozofii – poziom rozszerzony

12 maja 2016 – czwartek
Godz. 9.00
Matura z języka niemieckiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka niemieckiego – poziom rozszerzony

13 maja 2016 – piątek
Godz. 9.00
Matura z chemii – poziom podstawowy
Matura z chemii – poziom rozszerzony

Godz. 14.00
Matura z geografii – poziom podstawowy
Matura z geografii – poziom rozszerzony

16 maja 2016 – poniedziałek
Godz. 9.00
Matura z fizyki i astronomii – poziom podstawowy
Matura z fizyki i astronomii / fizyka – poziom rozszerzony

Godz. 14.00
Matura z historii sztuki – poziom podstawowy
Matura z historii sztuki – poziom rozszerzony

17 maja 2016 – wtorek
Godz. 9.00
Matura z historii – poziom podstawowy
Matura z historii – poziom rozszerzony

Godz. 14.00
Matura z informatyki – poziom podstawowy
Matura z informatyki – poziom rozszerzony

18 maja 2016 – środa
Godz. 9.00
Matura z języka rosyjskiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka rosyjskiego – poziom rozszerzony

19 maja 2016 – czwartek
Godz. 9.00
Matura z języka francuskiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka francuskiego – poziom rozszerzony

20 maja 2016 - piątek
Godz. 9.00
Matura z języka hiszpańskiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka hiszpańskiego – poziom rozszerzony

23 maja 2016 – poniedziałek
Godz. 9.00
Matura z języka włoskiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka włoskiego – poziom rozszerzony

24 maja 2016 – wtorek
Godz. 9.00
Język mniejszości narodowych – poziom podstawowy
Język kaszubski – poziom podstawowy
Język kaszubski – poziom rozszerzony
Język łemkowski – poziom podstawowy
Język łemkowski – poziom rozszerzony

Godz. 14.00
Języki mniejszości narodowych – poziom rozszerzony

Godz. 9.00
Matematyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych – poziom podstawowy
Godz. 10.35
Historia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych – poziom rozszerzony
Godz. 12.10
Geografia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych – poziom rozszerzony
Godz. 13.45
Biologia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych – poziom rozszerzony
Godz. 15.20
Chemia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych – poziom rozszerzony
Godz. 16.55
Fizyka i astronomia / fizyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych – poziom rozszerzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!