Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy? Czy to w najbliższy weekend?

red
Wskazówki zegara, przypomnijmy, cofniemy z godziny 3.00 na 2.00, w nocy z 24 na 25 października. Być może to ostatnia zmiana czasu w ogóle. W 2021 kraje członkowskie Unii Europejskiej zdecydują, jaki wybiorą czas.
Wskazówki zegara, przypomnijmy, cofniemy z godziny 3.00 na 2.00, w nocy z 24 na 25 października. Być może to ostatnia zmiana czasu w ogóle. W 2021 kraje członkowskie Unii Europejskiej zdecydują, jaki wybiorą czas. pixabay
I znów zmieniamy czas letni na czas zimowy. Kiedy? W październiku. W nocy, z soboty na niedzielę, z 24 na 25 października, zegarki przestawimy o godzinę do tyłu, co w praktyce oznacza, że większość z nas pośpi godzinę dłużej. Są jednak też tacy, którzy godzinę dłużej spędzą w pracy.

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?
Wskazówki zegara cofniemy z godziny 3.00 na 2.00, w nocy z 24 na 25 października. Wiele wskazuje na to, że to ostatnia zmiana czasu w ogóle.

Zamieszanie ze zmianami czasu na zimowy i na letni trwa w Polsce już bez mała pół wieku – a nieprzerwanie od 1983 roku. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że rok 2021 albo kolejny przejdzie do historii jako rok, od którego Polska definitywnie zrezygnuje ze zmiany czasu.

Obecnie w Polsce wciąż zmieniamy czas dwa razy w roku, zwyczajowo w ostatnią niedzielę października z letniego na zimowy i w ostatnią niedzielę z powrotem.

Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Warto dodać, że kiedyś - do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku - zegarki z czasu letniego na zimowy przestawialiśmy w ostatnią niedzielę września.

Przepisy dotyczące zmiany czasu w Polsce reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy, wskazówki zegarków przesuwamy do tyłu - o godzinę (z 3.00 na 2.00). Śpimy wówczas o godzinę dłużej. Niestety osoby pracujące w tę noc również muszą się liczyć z wydłużeniem o godzinę dyżuru.

Zmiana czasu w październiku 2020 ostatnią zmianą czasu w ogóle?
Niewykluczone, że październikowa zmiana czasu może być ostatnią w ogóle. Mogłoby się tak stać za sprawą zmian przepisów. W 2019 roku Parlament Europejski przyjął bowiem projekt zmian mający przynieść koniec zmiany czasu.

Tym samym:

  • w 2021 kraje członkowskie Unii Europejskiej zdecydują, jaki wybiorą czas,
  • W Polsce obowiązywałby prawdopodobnie czas środkowoeuropejski letni,
  • ostatnia zmiana czasu odbyłaby się w marcu 2021.

Nie przeocz

Wśród argumentów przemawiających za skończeniem ze zmianą czasu pojawiają się m.in.:

  • niekorzystny wpływ zmiany czasu na nasze samopoczucie,
  • rozregulowanie zegara biologicznego.

Większość Polaków ponoć do zmiany czasu podchodzi dosyć niechętnie. Z konsultacji przeprowadzonych wśród Polaków wynika, że prawie 80 proc. z nich wolałaby nie przestawiać zegarków.

Pierwotnie wierzono, że zmiana czasu z letniego na zimowy – i odwrotnie, przyniesie gospodarce korzyści ekonomiczne. I w skali makro: budżetowi państwa oraz przedsiębiorstwo. Choć według niektórych ekspertów nasza wydajność w ciągu następnego tygodnia po zmianie czasu spadnie o 50 proc. Szybciej nadchodzący zmierzch ma odbierać nam na starcie w czas zimowy motywację do pracy.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera