Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed pierwszą lekcją czas na dymka. Co piąty gimnazjalista pali papierosy

Katarzyna Domagała-Szymonek
Andrzej Muszynski
W ramach rozpoczynającej się kampanii Rakoobrona 1,5 tys. gimnazjalistom zadano pytania na temat chorób nowotworowych. Wiedzą żenująco mało.

Co piąty uczeń gimnazjum uzależniony jest od papierosów. Co gorsza, wielu młodych ludzi uważa, że nie ma sensu przejmować się potencjalną chorobą, dla nich to zbyt odległa przyszłość - tak wynika z danych Fundacji Rosa i Fundacji Onkologiczna Dum Spiro-Spero. Te instytucje organizują skierowaną do młodzieży kampanię "Rakoobrona". Chcą zwrócić uwagę na czynniki, które są przyczyną zachorowań na raka płuc, szyjki macicy oraz raka skóry.

- Prawie 85 proc. uczniów, którzy wzięli udział w naszym badaniu, deklarowało, że wie, czym jest rak płuca, ale tylko 58,2 proc. z nich potrafiło prawidłowo wskazać przyczyny tego nowotworu - zauważa Martyna Niewójt z Fundacji Rosa, szef programu "Rakoobrona".

W ramach kampanii wiedzę na temat raka przepytano 1,5 tys. gimnazjalistów. Ich odpowiedzi czasem są bardzo zaskakujące. W ankietach pisali m.in., że "rak płuc to inaczej rozedma płuc", a spowodować go może "promieniowanie z bateryjki telefonu" czy "nieleczone zapalenie płuc".

- Przyczyny raka płuca, czyli przede wszystkim palenie papierosów, które zawierają kilkaset substancji rakotwórczych, powinny być dobrze znane - podkreśla Niewójt. - Wyniki ankiet pokazują, że w Polsce brakuje edukacji w zakresie profilaktyki nowotworowej - dodaje.

Tymczasem, jak podają organizatorzy kampanii, palenie już 10 papierosów każdego dnia zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc aż pięciokrotnie.

- I co z tego? Na coś trzeba umrzeć - stwierdził 15-letni Mateusz z Sosnowca, którego spotkaliśmy wczoraj, kiedyprzed wejściem do szkoły kończył dopalać papierosa. - Pali większość moich kolegów, więc czemu ja miałbym tego nie robić? - pyta.
Mateusz nie zastanawia się nad konsekwencjami wypalania papierosów przed szkolną bramą. Myślią o tym rodzice.

- Wiem, że syn popala. Sama nie palę, więc dym z papierosów wyczuwam z daleka. Niestety, nie wiem, jak z tym walczyć - przyznaje Katarzyna Zalewska z Zawiercia, mama 16-letniego Macieja. Ma nadzieje, że syn z wiekiem sam zmądrzeje i przestanie palić. - Podrzucam mu na biurko informacje o szkodliwości palenia, bo kłócić się z nim o to nie mam już siły.

Choć młodzi wiedzą, że istnieje zależność między piciem alkoholu i paleniem papierosów a zachorowaniami na raka, to nie odnoszą tego do siebie.
- Perspektywa zachorowania jest dla nich często zbyt odległa, by mogła wpłynąć na ich obecne zachowania - przyznaje Niewójt.

Gimnazjaliści mają też nie najlepsze źródła wiedzy na temat nowotworów. Najczęściej są to internet lub popularne seriale np. "Doktor House" czy "Lekarze". Jak podkreślają organizatorzy kampanii, znajdują w nich informacje o skrajnych przypadkach zachorowań, a nie mówi się w nich o profilaktyce i zdrowym stylu życia, który może zminimalizować ryzyko zachorowań.

- Wiedza o przyczynach i zapobieganiu nowotworom może uchronić młodych ludzi przed zachorowaniem w przyszłości. Dlatego edukacja w tym zakresie jest tak istotna. Wielu uczniów uważa, że rak to problem, który ich nie dotyczy. Niektórzy są przekonani, że jeśli nie będą myśleli o ryzyku zachorowania na nowotwór, to nie zachorują - tłumaczy Martna Niewójt. a

Rakoobrona - co to jest?

Program "Rakoobrona" działa w szkołach w całej Polsce. Skierowany jest do młodych ludzi w wieku od 14 do 19 lat. W województwie śląskim bierze w nim udział ponad 30 szkół. W ramach projektu prowadzone są zajęcia edukacyjne w szkołach.

Dodatkowo organizatorzy "Rakoobrony" do szkół, które wyraziły na chęć, przesyłają bezpłatne materiały edukacyjne. Jest tam specjalny przewodnik dla nauczycieli oraz płyta CD z filmem przedstawiającym trzy prawdziwe historie pacjentów borykających się z wymienianymi w kampanii nowotworami. Są też ulotki informacyjne czy gra edukacyjna na telefony czy tablety. Kampania porusza problem raka płuca, raka szyjki macicy oraz czerniaka. Ich wybór nie jest przypadkowy. -

Spośród najczęściej występujących nowotworów u osób dorosłych wybraliśmy te, których przyczynami mogą być zachowania i nawyki kształtujące się w okresie młodzieńczym - informuje Katarzyna Galewska z Fundacji Rosa.

Organizatorzy kampanii mają nadzieję, że dzięki spotkaniom uda się dotrzeć do młodych ludzi, którzy mają ogromny wpływ na jakość dorosłego życia. Do programu cały czas mogą zapisywać się kolejne szkoły. Więcej informacji na stronie rakoobrona.pl. KD


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!