Przedmioty PRL-u. Pamiętacie wszystkie? Zobaczcie i...

  Przedmioty PRL-u. Pamiętacie wszystkie? Zobaczcie i powspominajcie, jak wyglądała słusznie miniona epoka komunizmu w Polsce GALERIA

  Zdjęcie autora materiału
  Arkadiusz Biernat

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gadżety PRL-u
  Wody z sokiem z saturatora?
  1/21

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Arkadiusz Biernat

  Pamiętacie przedmioty PRL-u? Pralka Frania, magnetofon szpulowy, wentylator Zefir, mały fiat. Część z nich każdy miał lub chciał mieć we własnym domu. Mało tego, niektóre do dziś zalegają kurzem na strychach i w garażach. Zobaczcie galerię tych zdjęć i powspominajcie z nami.
  PRL na Balatonie: gremplina, fiat 126p i pralka frania. Pamiętacie? WIDEO + ZDJĘCIA

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Zobacz galerię


  PRL, czyli czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, zaskakiwały na wiele sposobów. Był to czas pełen absurdów, wyśmiewanych choćby w komediach Stanisława Barei, ale dla ówczesnych władz bardzo ważne było, by utrzymać w ryzach cały naród. Miały temu służyć między innymi propagandowe plakaty, jakie zalewały przestrzeń publiczną przed dziesięcioleciami.

  Gdyby PRL się utrzymał, 22 lipca obchodzilibyśmy hucznie kolejne rocznice jego powstania. Gdyby w tym czasie wybudowano DTŚ, nosiłaby ona zapewne nazwę "70-lecia PRL", a media donosiłyby o uroczystym jej otwarciu w Gliwicach, z udziałem władz partyjnych i państwowych. Nieistotne, że zapewne dzień później "Trasa 70-lecia PRL" zostałaby zamknięta w kilku ważnych punktach - ze względu na przeprowadzenie tzw: robót wykończeniowych, które w rzeczywistości oznaczały powrót budowlańców i dokończenie przeprowadzonych "na szybko" ostatnich prac przed otwarciem. Ale PRL już nie ma. Po cazsach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej pozostay wspomnienia... i wiele wytworów czasów, gdy w Polsce panował komunizm.
  Zobacz galerię

  QUIZ DZ: Sprawdź, co wiesz o historii PRL-u, CZĘŚĆ PIERWSZA  QUIZ DZ: Sprawdź, co wiesz o historii PRL-u, CZĘŚĆ DRUGA

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A fto pamjynto dystrybutor do "gruzliczanki"?

  Francik Posypa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jusz ech chciou krytykowac, jak mi sie spomniauo. co kole czi lot tymu DZ dowol fotka i felietonik o "uojcu" gadzeta PRL-u - kulki ze sokiym kolorowym - wtedy zwanym saturatorym. Tyn "wynalazek" z...rozwiń całość

  Jusz ech chciou krytykowac, jak mi sie spomniauo. co kole czi lot tymu DZ dowol fotka i felietonik o "uojcu" gadzeta PRL-u - kulki ze sokiym kolorowym - wtedy zwanym saturatorym. Tyn "wynalazek" z kraju dozgonnego przijociela PRL - Kraju Rad - ratowol pragniynie w lato. Panjyntom taki jedyn, kery stou na Rynku w Katowicach, wele wtedy Domu Prasy. Za 30 groszy, dostou ejs szklonka cysty wody kokotkowy z bombelkami z flaszy, kero stoua kole saturatora. Jak mi sie zdo - woda niy boua zimno - miala tymperatura jak we ruuach wodociongowych. Jak fto bou "dzoler" - zamawiou woda ze sokiym. Zwou sie on malinowy, a boua to syrop z cukru, aromatu syntetycznego i farbki ciymnoczerwony.
  I wtedy zodyn sie niy pytou, czamu ta szlonka prziwionzano je lancuszkiym do saturatora, i wiela bakcyli plywo we na gipko wymytyj (po polcku: potoknietej) szklonc. Wszyjscy pjyli i sie radowali, co mogom sie troczycka ochudzic.
  A teroski? jak mosz pecha, to we flaszce bronotnego picio markowego (niy powjym marki) znojdziesz mysz, abo co inkszego (jo ech cojsik takigo przezou).
  No bo teroski panctwo dbo o nasze zdrowie, coby my dugo i szczynsliwiwe mogli dowac na taca. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo