Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkola i żłobki nadal zamknięte. Ale są wyjątki. Najmłodsi mają zostać w domu do 18 kwietnia 2021

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Przedszkola i żłobki zamknięte, ale nie wszystkieRząd przedłuża w Polsce obostrzenia. W środę, 7 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia ogłosił przedłużenie obostrzeń o ponad tydzień. Twardy lockdown potrwa do 18 kwietnia.Sytuacja epidemiologiczna w kraju oraz planowane przedłużenie obostrzeń były dyskutowane podczas środowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zdecydowano się przedłużyć lockdown. Obostrzenia zostały przedłużone o ponad tydzień, a po tym czasie będzie nowa decyzja o tym, co dalej.Wiadomo, że zamknięte wciąż będą żłobki i przedszkola. Maluchy będą musiały zostać w domach.Są jednak wyjątki od tej reguły.Czytaj dalej>>>Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przedszkola i żłobki zamknięte, ale nie wszystkieRząd przedłuża w Polsce obostrzenia. W środę, 7 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia ogłosił przedłużenie obostrzeń o ponad tydzień. Twardy lockdown potrwa do 18 kwietnia.Sytuacja epidemiologiczna w kraju oraz planowane przedłużenie obostrzeń były dyskutowane podczas środowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zdecydowano się przedłużyć lockdown. Obostrzenia zostały przedłużone o ponad tydzień, a po tym czasie będzie nowa decyzja o tym, co dalej.Wiadomo, że zamknięte wciąż będą żłobki i przedszkola. Maluchy będą musiały zostać w domach.Są jednak wyjątki od tej reguły.Czytaj dalej>>>Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Obraz Alicja
Przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte do 18 kwietnia. Rząd przedłuża obowiązujące w Polsce obostrzenia. Przypomnijmy, że twardy lockdown obowiązywać miał początkowo do 9 kwietnia. Do 11 kwietnia zamknięte miały być przedszkola i żłobki, a w szkołach powróciła nauka zdalna. Ale są wyjątki. W środę, 7 kwietnia, podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia, przedłużył obowiązujące restrykcje o ponad tydzień. Maluchy muszą zostać w domach.

Przedszkola i żłobki zamknięte

Rząd przedłuża w Polsce obostrzenia. W środę, 7 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia ogłosił przedłużenie obostrzeń o ponad tydzień. Twardy lockdown potrwa do 18 kwietnia.

Sytuacja epidemiologiczna w kraju oraz planowane przedłużenie obostrzeń były dyskutowane podczas środowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zdecydowano się przedłużyć lockdown. Obostrzenia zostały przedłużone o ponad tydzień, a po tym czasie będzie nowa decyzja o tym, co dalej.

Wiadomo, że zamknięte wciąż będą żłobki i przedszkola. Maluchy będą musiały zostać w domach. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

- Kwestie edukacyjne, bez względu na poziom edukacji - żłobki, przedszkola, klasy I-III - to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń, w tym sensie, że pierwsze kroki jakie będziemy wykonywali przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do klas I -III. Podzielam punkt widzenia ministra Piontkowskiego, że jeszcze w kwietniu przedszkola wrócą do pracy w trybie zwykłym, a klasy i-III do pracy w trybie hybrydowym - odpowiadał na pytania dziennikarzy w trakcie konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Początkowo praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami została ograniczona do 11 kwietnia. Placówki miały zostać otwarte 12 kwietnia. Teraz wiadomo, że wciąż będą zamknięte - minimum do 18 kwietnia.

Wyjątek. Placówki wychowania przedszkolnego mają obowiązek prowadzić zajęcia stacjonarne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, a także innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Bez zmian pracują przedszkola specjalne, oddziały specjalne w przedszkolach ogólnodostępnych oraz oddziały przedszkolne specjalne w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych.

Przypomnijmy, że od soboty, 27 marca rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa. Obowiązywać miały one do 9 kwietnia. Teraz potrwają minimum do 18 kwietnia. Zamknięte zostają wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. Nie zrobimy zakupów też w galeriach i centrach handlowych, w których działają jedynie m.in. apteki czy drogerie. Od 27 marca zakaz działalności obejmuje także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Pozostają zamknięte również siłownie, sale fitness, baseny, kina teatry, muzea. Zamknięte zostały także żłobki i przedszkola (wyjątkiem jest opieka nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych). Wróciła też nauka zdalna dla wszystkich uczniów. Zamknięte pozostają także cały czas hotele.

Twardy lockdown w Polsce. Obostrzenia obowiązujące do 18 kwietnia

Handel - ograniczenia
Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera