Przedszkola i żłobki nadal zamknięte. Ale są wyjątki. Najmłodsi mają zostać w domu do 18 kwietnia 2021

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Przedszkola i żłobki zamknięte, ale nie wszystkieRząd przedłuża w Polsce obostrzenia. W środę, 7 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia ogłosił przedłużenie obostrzeń o ponad tydzień. Twardy lockdown potrwa do 18 kwietnia.Sytuacja epidemiologiczna w kraju oraz planowane przedłużenie obostrzeń były dyskutowane podczas środowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zdecydowano się przedłużyć lockdown. Obostrzenia zostały przedłużone o ponad tydzień, a po tym czasie będzie nowa decyzja o tym, co dalej.Wiadomo, że zamknięte wciąż będą żłobki i przedszkola. Maluchy będą musiały zostać w domach.Są jednak wyjątki od tej reguły.Czytaj dalej>>>Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przedszkola i żłobki zamknięte, ale nie wszystkieRząd przedłuża w Polsce obostrzenia. W środę, 7 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia ogłosił przedłużenie obostrzeń o ponad tydzień. Twardy lockdown potrwa do 18 kwietnia.Sytuacja epidemiologiczna w kraju oraz planowane przedłużenie obostrzeń były dyskutowane podczas środowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zdecydowano się przedłużyć lockdown. Obostrzenia zostały przedłużone o ponad tydzień, a po tym czasie będzie nowa decyzja o tym, co dalej.Wiadomo, że zamknięte wciąż będą żłobki i przedszkola. Maluchy będą musiały zostać w domach.Są jednak wyjątki od tej reguły.Czytaj dalej>>>Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Obraz Alicja
Udostępnij:
Przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte do 18 kwietnia. Rząd przedłuża obowiązujące w Polsce obostrzenia. Przypomnijmy, że twardy lockdown obowiązywać miał początkowo do 9 kwietnia. Do 11 kwietnia zamknięte miały być przedszkola i żłobki, a w szkołach powróciła nauka zdalna. Ale są wyjątki. W środę, 7 kwietnia, podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia, przedłużył obowiązujące restrykcje o ponad tydzień. Maluchy muszą zostać w domach.

Przedszkola i żłobki zamknięte

Rząd przedłuża w Polsce obostrzenia. W środę, 7 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia ogłosił przedłużenie obostrzeń o ponad tydzień. Twardy lockdown potrwa do 18 kwietnia.

Sytuacja epidemiologiczna w kraju oraz planowane przedłużenie obostrzeń były dyskutowane podczas środowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zdecydowano się przedłużyć lockdown. Obostrzenia zostały przedłużone o ponad tydzień, a po tym czasie będzie nowa decyzja o tym, co dalej.

Wiadomo, że zamknięte wciąż będą żłobki i przedszkola. Maluchy będą musiały zostać w domach. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

- Kwestie edukacyjne, bez względu na poziom edukacji - żłobki, przedszkola, klasy I-III - to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń, w tym sensie, że pierwsze kroki jakie będziemy wykonywali przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do klas I -III. Podzielam punkt widzenia ministra Piontkowskiego, że jeszcze w kwietniu przedszkola wrócą do pracy w trybie zwykłym, a klasy i-III do pracy w trybie hybrydowym - odpowiadał na pytania dziennikarzy w trakcie konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Początkowo praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami została ograniczona do 11 kwietnia. Placówki miały zostać otwarte 12 kwietnia. Teraz wiadomo, że wciąż będą zamknięte - minimum do 18 kwietnia.

Wyjątek. Placówki wychowania przedszkolnego mają obowiązek prowadzić zajęcia stacjonarne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, a także innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Bez zmian pracują przedszkola specjalne, oddziały specjalne w przedszkolach ogólnodostępnych oraz oddziały przedszkolne specjalne w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych.

Przypomnijmy, że od soboty, 27 marca rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa. Obowiązywać miały one do 9 kwietnia. Teraz potrwają minimum do 18 kwietnia. Zamknięte zostają wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. Nie zrobimy zakupów też w galeriach i centrach handlowych, w których działają jedynie m.in. apteki czy drogerie. Od 27 marca zakaz działalności obejmuje także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Pozostają zamknięte również siłownie, sale fitness, baseny, kina teatry, muzea. Zamknięte zostały także żłobki i przedszkola (wyjątkiem jest opieka nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych). Wróciła też nauka zdalna dla wszystkich uczniów. Zamknięte pozostają także cały czas hotele.

Twardy lockdown w Polsce. Obostrzenia obowiązujące do 18 kwietnia

Handel - ograniczenia
Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie