MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkola w Wodzisławiu Śl. nie zostaną otwarte 18 maja. Niewielu rodziców chce posłać dzieci do placówek. Podobnie jest w powiecie

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Przedszkola w Wodzisławiu Śl. pozostają zamknięte. Podobnie jest w pozostałych gminach powiatu wodzisławskiego
Przedszkola w Wodzisławiu Śl. pozostają zamknięte. Podobnie jest w pozostałych gminach powiatu wodzisławskiego arc
Przedszkola w Wodzisławiu Śl. nie zostaną otwarte 18 maja. Powodem jest zapoznanie z procedurami rodziców i nauczycieli. Co ciekawe, niewielu jest chętnych opiekunów, aby posłać dzieci do placówek. Podobnie sytuacja wygląda w powiecie wodzisławskim.

Jakiś czas temu informowaliśmy, że przedszkola w Wodzisławiu Śląskim mogą wstępnie ruszyć 18 maja i to w tzw. trybie awaryjnym. To już nie aktualne. Urząd Miasta przyznaje, że może to nastąpić 25 maja.

Musisz to znać

- Opracowane zostały w tym celu procedury, z którymi rodzice i pracownicy powinni się zapoznać. Procedury zostaną opublikowane na stronach internetowych przedszkoli i miasta. Z uruchomieniem zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach I-III i zajęć specjalistycznych w szkołach podstawowych wstrzymujemy się do momentu ukazania się odpowiednich rozporządzeń. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami placówek - informuje Urząd Miasta w Wodzisławiu Śl.

ŚwiętochłowiceW poniedziałek, 18 maja, mają wznowić pracę przedszkola  miejskie w Świętochłowicach. Z kolei 11 maja ponownie otworzyły się dwa prywatne żłobki w tym mieście, zaś jeden planuje rozpocząć przyjmowanie dzieci od 18 maja. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kiedy miasta w woj. śląskim otwierają przedszkola i żłobki. ...

Niewielu chce posyłać dzieci do przedszkola

Temat placówek trafił na obrady ostatniej sesji Rady Miasta. Radni dopytywali o możliwość otwarcia przedszkoli i zainteresowanie tematem samych rodziców.

Z informacji przekazanej przez zastępcę prezydenta Wodzisławia Śl. wynika, że tylko 96 maluchów z 1508 opiekunowie są gotowi posłać do przedszkola. Największym zainteresowaniem cieszą się placówki położone w centrum Wodzisławia Śl., ale obłożenie rozkłada się różnie. Władze miasta tłumaczą, że do tej pory nie zdecydowały się otworzyć przedszkoli ze względu na opracowywanie procedur, ale także z powodu zasiłków opiekuńczych, które rodzice mogą stracić, posyłając pociechy do placówek.

Wstępny plan zakłada otwarcie wodzisławskich przedszkoli 18 maja. Ma to nastąpić w trybie awaryjnem. Oznacza to, że w pierwszej kolejności będą mogły z nich korzystać maluchy rodziców, którzy nie mają możliwości pozostawić ich komuś pod opieką. Dotyczy to pracowników np. ochrony zdrowia, służb mundurowych.

Nie wiadomo w jaki sposób funkcjonować mają przedszkola. - Czy to będą przedszkola dyżurujące? Dyrektorzy placówek mówią, że to nie jest dobry pomysł. Dzieci mogą nie chcieć wracać do nieznanych placówek - przyznaje Izabela Kalinowska.

W ostateczności to rodzice podejmą decyzję na temat posyłania dzieci do placówek. Wiadomo, że niewielka, ale część chce tego, bo nie ma gdzie pozostawić dzieci pod opiekę, a do pracy muszą chodzić.

Internet się śmieje

Przedszkola zamknięte

Nie tylko Wodzisław Śl. ma zamknięte przedszkola. Taka sytuacja dotyczy większości gmin w powiecie wodzisławskim. Ich otwieranie ma odbywać się w porozumieniu z rodzicami i sanepidem.

- Przedszkola w Gminie Mszana są przygotowane na przyjęcie dzieci, ale na razie, z powodu sytuacji epidemicznej, rodzice zdecydowali o pozostawieniu maluchów w domach. Wszystkie placówki wdrożyły procedury sanitarne wskazane przez sanepid, zostały także wydzielone izolatki, jednak na dzień dzisiejszy ani jedno dziecko nie jest objęte opieką przedszkolną. W sytuacji zmiany decyzji przez rodziców, przedszkola po uzgodnieniu z dyrektorami placówek wznowią swoją działalność - słyszymy w Mszanie.

Ze względu na zbyt małe zainteresowanie rodziców zamknięte do 15 maja są przedszkola w Gorzycach. Podobnie sytuacja wygląda w Radlinie, gdzie na 621 maluchów, zainteresowanie wyraziło 21 opiekunów.

Również w Rydułtowach do 15 maja przedszkola pozostają zamknięte. - Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego opracowywane są procedury postępowania, które muszą zostać zaopiniowane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wodzisławiu Śl.- słyszymy w Rydułtowach.

Obejrzyj dokładnie

Do 24 maja zamknięte są placówki w Pszowie. Burmistrz podjął taką decyzję ze względu na sytuację w regionie oraz zbyt małe zainteresowanie rodziców.

Podobnie wygląda sytuacja w Marklowicach. - Jeżeli zajdą przesłanki do bezpiecznego otwarcia przedszkola we wcześniejszym terminie niezwłocznie poinformujemy o tym fakcie - wyjaśnia Wioleta Dudziak Radecka, dyrektor marklowickiego przedszkola Akademia Wyobraźni.

W Godowie placówki mają być otwarte 25 maja, ale nie dla wszystkich. Przede wszystkim dla osób pracujących, które nie mają jak zapewnić opieki maluchowi. W Lubomi też pozostają nadal zamknięte przedszkola. Z jednym wyjątkiem. W trybie dyżurowym pracuje placówka w Nieboczowach. Również tylko dla rodziców, którzy nie mają komu powierzyć w opiekę dziecka na czas wykonywanej pracy.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera