MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd prasy 11.09.2024. Przygotowaliśmy zestaw najważniejszych informacji z wczoraj. Bądź na bieżąco z wydarzeniami

Redakcja Wiadomości
Wideo
od 16 lat
Przygotowaliśmy dla Ciebie poranną prasówkę. Zobacz artykuły, które nasi czytelnicy czytali najchętniej wczoraj, 10.09. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Wyłączenia prądu w śląskim. Gdzie 11.09 są planowane wyłączenia prądu, a gdzie awarie?”?

Prasówka 11.09: top 3 artykuły z wczoraj

Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?

📢 Wyłączenia prądu w śląskim. Gdzie 11.09 są planowane wyłączenia prądu, a gdzie awarie?

Gdzie mogą wystąpić wyłączenia prądu w śląskim 11.09? Przedstawiamy spis miejsc, w których planowane są wyłączenia prądu 11.09 w śląskim. Taka sytuacja może być irytującą, dlatego warto na ten czas znaleźć sobie odpowiednie zajęcie, które nie będzie wymagało korzystania z energii elektrycznej. Przyczyną wyłączenia prądu najczęściej są budowy, remonty oraz modernizacje sieci. Dobrze jest przygotować się na tego typu wyłączenia prądu w śląskim.

Nie przegap promocji!

📢 Dożynki gminy Chybie 2024. Przez powiat cieszyński przejechał jeden z najpiękniejszych korowodów dożynkowych w regionie

Gmina Chybie (pow. cieszyński) świętowała 8 września zakończenie tegorocznych żniw. Uroczyste obchody na Śląsku Cieszyńskim to między innymi barwny, tradycyjny korowód dożynkowy z pięknie przystrojonymi maszynami rolniczymi, bardzo pomysłowe dekoracje i tradycja podtrzymywana przez zespoły regionalne.

📢 Budowa obejścia Węgierskiej Górki - tak powstaje droga S1 przez Beskidy. Tunele już prawie na finiszu. Mamy najnowsze zdjęcia

Budowa tzw. obejścia Węgierskiej Górki, czyli odcinka drogi ekspresowej S1 Przybędza – Milówka jest coraz bliżej finiszu. To jedna z najbardziej wyczekiwanych, ale także najtrudniejszych i najkosztowniejszych inwestycji drogowych w regionie. To w ciągu tej trasy powstają dwa najdłuższe w tej części Polski tunele, które są tworzone przez masyw Barania oraz Białożyński Groń. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowała, jak inwestycja wygląda na początku września. Zdjęcia m.in. tuneli, estakad i mostów znajdziecie w naszej galerii.

Czytaj wygodniej najważniejsze wiadomości

Materiały promocyjne partnera

Prasówka 11.09: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Za nami wielka gala Osobowość Roku 2023 w kopalni Guido. Laureaci odebrali nagrody

W Kopalni Guido 10 września odbyła się wielka gala Plebiscytu Osobowość Roku 2023. Podczas uroczystości wręczono tytuły osobowości laureatom z powiatów i województwa śląskiego. Warto jednak przypomnieć, że akcja nie zakończyła się na poziomie wojewódzkim. Miała ona swój ogólnopolski finał, a zdobywcy Tytułów Osobowości Polski w pięciu kategoriach plebiscytowych, jak również laureaci wojewódzcy, odbiorą statuetki 19 października na wspaniałej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

📢 Prezentacja hokeistów i siatkarzy GKS Katowice na dachu Supersamu ZDJĘCIA DRUŻYN I KIBICÓW

We wtorek 10 września w stolicy Górnego Śląska odbyła się prezentacja drużyn GKS Katowice. Hokeiści i siatkarze tego klubu spotkali się ze swoimi kibicami w niezwykłym miejscu - na dachu katowickiego Supersamu. Zobaczcie zdjęcia prezentacji obu drużyn i oglądających ją kibiców.

📢 FEST Festival: Oczywiście, że nie będzie żadnego powrotu do Parku Śląskiego. Organizator ogłosił imprezę na 2025 rok, ale umowa wygasła

Agencja Follow The Step na profilu Fest Festivalu w mediach społecznościowych podała informację, że 15-17 sierpnia 2025 roku odbędzie się kolejna edycja imprezy. Niewiele jednak wskazuje na to, żeby rzeczywiście do tego doszło. Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Parku Śląskiego umowa na organizację Fest Festivalu wygasła. W kuluarach mówi się też, że po skandalu z 2023 roku nikt nie zaufa organizatorom, którzy są "spaleni" w branży. Czwarta edycja imprezy została odwołana na pięć dni przed rozpoczęciem, ale bilety były sprzedawane do samego końca. Część niedoszłych uczestników do dziś nie odzyskała pieniędzy.

📢 Nowy stadion Rakowa Częstochowa stanie w obrębie dawnej fabryki Elanex? Koszty jednak byłyby ogromne

We wtorek 10 września przedstawiono efekty pracy firmy, która na zlecenie miasta miała przygotować studium wykonalności budowy nowego stadionu piłkarskiego w Częstochowie. Miałby to być stadion piątej, a nawet szóstej generacji, mieszczący 15 tysięcy widzów. Zdaniem autorów dokumentu najlepszą lokalizacją dla obiektu byłby tereny pofabryczne Elanexu. Budowa obiektu zajęłaby ponad 5 lat.

📢 Jak wygląda odnowiona część zamku w Olsztynie? Wieczorami słychać tu podobno brzęczące łańcuchy, jęki i przekleństwa...

Jurajski Olsztyn, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, działa elektryzująco. Za sprawą organizowanych tam licznych imprez i wydarzeń, miasto tętni życiem. Największą atrakcją są jednak ruiny tamtejszego zamku. Od niedawna można też zwiedzać zrekonstruowaną część obiektu. Zajrzyjcie z nami do środka, a przy okazji przypomnijcie sobie niektóre legendy związane z tym miejscem.

📢 Krztusiec atakuje w województwie śląskim - wzrost zachorowań aż o 600 procent. W których miastach jest najgorzej? Sprawdziliśmy

Podobnie jak w całej Polsce, krztusiec atakuje również w województwie śląskim. Sanepid odnotował poważny wzrost zachorowań i nadal należy spodziewać się kolejnych przypadków zakażenia bakteryjnego, wywołanego przez pałeczki krztuśca. Ta choroba układu oddechowego przenosi się drogą kropelkową oraz w bezpośrednim kontakcie z osobą, cierpiącą na tak zwany koklusz. Jest najbardziej niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci, u których objawy krztuśca są najsilniejsze. W przypadku najmłodszych, koklusz może doprowadzić między innymi do zapalenia płuc, a nawet śmierci. W załączonej galerii prezentujemy dane, dotyczące liczby zachorowań na krztuśca w śląskich miastach od początku bieżącego roku do końca sierpnia 2024. Sprawdź jak wygląda sytuacja w naszym regionie.

📢 Mercure Szczyrk Resort oficjalnie otwarty - mamy zdjęcia ze środka najdłuższego hotelu w Europie

9 września działalność oficjalnie rozpoczął najdłuższy hotel w Europie – Mercure Szczyrk Resort, znajdujący się w Beskidach, u podnóża Skrzycznego. Ten nowy, czterogwiazdkowy hotel – w dużym skrócie – to dziewięć kondygnacji, 330 metrów długości i 447 pokoi oraz apartamentów. Jak wygląda w środku? Zdjęcia z wnętrza obiektu znajdziecie w naszej galerii.

📢 Restauracje z pięknym widokiem w Śląskiem. Te miejsca to raj dla oczu i podniebienia. Warto wybrać się tam z wyjątkową osobą.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz nie tylko dobrze zjeść, ale też nacieszyć oczy widokiem, województwo śląskie ma kilka miejscówek, które na pewno Cię zachwycą. Wyobraź sobie: siedzisz przy stoliku, delektujesz się pysznym jedzeniem, a za oknem rozciąga się krajobraz, który mógłby spokojnie stać się tapetą na komputerze.

📢 Utrudnienia w Katowicach dla kierowców i pasażerów. Wiadukty i węzeł kolejowy, mniej pociągów, korek na S86 i remont na rynku. Sprawdź

Pasażerowie kolei i komunikacji miejskiej, kierowcy, a także mieszkańcy Katowic, do problemów w mieście muszą się przyzwyczaić przez najbliższe lata. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przebudowa węzła kolejowego potrwa około czterech lat. Nieco krócej, bo kilka miesięcy, z kłopotami pojedziemy S86, gdzie GDDKiA rozbiera wiadukt w ul. Bohaterów Monte Cassino, by postawić potem całą konstrukcję na nowo. W tym miejscu znajdziecie zawsze wszystkie bieżące informacje, związane z remontami, objazdami, utrudnieniami w poruszaniu się po Katowicach. Materiał ten będzie na bieżąco aktualizowany w miarę postępów prac.

📢 Pochód Gwarkowski 2024. Blisko 400 postaci historycznych "odwiedziło" Tarnowskie Góry. Wśród nich Jan III Sobieski. Zobaczcie zdjęcia

Niemal 400 postaci historycznych i ponad 1000 uczestników. Pochód Gwarkowski w Tarnowskich Górach jak zwykle przyciągnął tłumy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była 240. rocznica założenia Kopalni Fryderyk. Ta edycja była zupełnie wyjątkowa. Na wydarzeniu zostały zaprezentowane nowe postaci, cesarzowa Eleonora Gonzaga oraz arcyksiężniczka Eleonora Habsburżanka.

📢 Dożynki w Marklowicach za nami. Ale się działo w powiecie wodzisławskim. Zabawy, koncert Teresy Werner i konkursy. Zobaczcie ZDJĘCIA

Marklowiczanie (powiat wodzisławski) świętowali dożynki po raz 30. W niedzielę 8 września, ulicami gminy przejechał korowód. Potem wybrano najciekawszy uczestniczący w nim pojazd, a było w czym wybierać. Wydarzenie w Marklowicach stało pod znakiem licznych konkursów – na najlepszy mus owocowy i warzywny, najładniej udekorowaną posesję i najsmaczniejszą domową lemoniadę. Gwiazdą wieczoru będzie Teresa Werner. Zobaczcie zdjęcia.

📢 Tomasz Lis z nową partnerką Moniką - tak mieszka i żyje na co dzień. Oto dom dziennikarza. Zobacz zdjęcia [11.09.2024 r.]

Życie prywatne Tomasza Lisa przez lata wzbudzało kontrowersje. Dziennikarz po latach odszedł od Kingi Rusin, po to by związać się z Hanną Lis - która była świadkową na jego pierwszym ślubie. Jednak małżeństwo z Hanną Lis również nie przetrwało. Teraz gwiazdor układa sobie życie u boku Moniki Urbańczyk. Oto jak mieszkają i żyją na co dzień.

📢 Fryzury, które odejmą Ci lat - inspiracje, zdjęcia. Takie fryzury są idealne dla kobiet po 50 [11.09.2024 r.]

Zmiana fryzury to często nie łatwa decyzja. Niby chcemy coś zmienić w wyglądzie ale boimy się efektu i reakcji innych. Zanim zdecydujemy się na zmianę warto poszukać fryzury, która nam się spodoba, ale co ważniejsze będzie nam pasowała. Jeśli wybierzemy uczesanie, które nie pasuje do kształtu naszej głowy osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego, zamiast odjąć sobie lat i poprawić wygląd, dodamy i pogorszymy. Mamy dla Was kilka rad jak dobrze wybrać fryzurę. Zobaczcie.

📢 Za chwilę pojawi się murawa. Budowa nowego stadionu GKS Katowice w toku - zobaczcie najnowsze zdjęcia

Budowa nowego obiektu sportowego GKS Katowice powoli zmierza do końca. Na stadionie trwają już przygotowania do położenia nowej murawy.

📢 Silver Silesia 2024: Muzyka, zdrowie i integracja seniorów w chorzowskim skansenie

Targi Silver Silesia 2024 to prawdziwe święto dla seniorów! W chorzowskim skansenie uczestnicy cieszyli się muzyką, pysznym jedzeniem oraz licznymi bezpłatnymi badaniami zdrowotnymi. Wydarzenie integrujące mieszkańców całego województwa przyciągnęło tłumy, a koncerty zespołu „Śląsk” i innych artystów zapewniły wspaniałą atmosferę.

📢 Załamanie pogody w Śląskiem już w ten weekend. Czekają nas lokalne powodzie i podtopienia? Opady aż do 100 mm

Silne opady deszczu czekają nas już w ten weekend. Jak ostrzega Agnieszka Pracek z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, mogą wystąpić miejscowe podtopienia i powodzie błyskawiczne. Spadnie także temperatura. Pogoda powinna uspokoić się w poniedziałek.

📢 I Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu. Jeden z najbardziej interesujących przykładów ekspresjonizmu w górnośląskiej architekturze

Bytom, miasto o bogatej historii i tradycji, skrywa jeden z najbardziej interesujących przykładów ekspresjonistycznej architektury – gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia. To miejsce, gdzie edukacja łączy się z niezwykłą formą artystyczną, a historia budynku oraz jego uczniów odzwierciedla burzliwe dzieje regionu i Polski. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia tej wyjątkowej szkoły, wykonane przez Marzenę Bugałę-Astaszow, fotoreporterkę Dziennika Zachodniego.

📢 Wielka inwestycja PKP w Katowicach. Najpierw drogi, teraz wiadukty. PLK ogłoszą nowe terminy zamknięć

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłoszą w czwartek nowe terminy zamknięć wiaduktów na przebudowywanej linii kolejowej w Katowicach. Jak poinformowała Katarzyna Głowacka z biura prasowego PLK w rozmowie z PAP, zarządca infrastruktury kolejowej, wspólnie z przedstawicielami miasta i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przedstawi szczegóły organizacji ruchu. Katowicki samorząd już wcześniej informował o możliwych opóźnieniach w harmonogramie prac, związanych z brakiem niektórych projektów organizacji ruchu na czas zamknięć.

📢 Krzysztof Respondek ma swoje popiersie w Katowicach. Rzeźbę odsłonięto w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim

W ramach obchodów 159. urodzin Katowic, w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w Katowicach odsłonięto popiersie Krzysztofa Respondka. Uroczystość, która odbyła się o godz. 14.30, była częścią corocznej tradycji upamiętniania wybitnych postaci związanych z regionem.

📢 Silny wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła. Jeden z górników trafił do szpitala z urazem głowy

We wtorek, 10 września, w Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła doszło do silnego wstrząsu wysokoenergetycznego w ścianie 516 na poziomie 665 metrów. Wstrząs miał miejsce o godzinie 12:19, a jego energia wyniosła 4 x 10^5 J. W wyniku zdarzenia jeden z górników doznał urazu głowy i został przetransportowany do szpitala w Ochojcu.

📢 Alutka z serialu Rodzina Zastępcza - tak się zmieniła. Tak wygląda teraz Joanna Trzepiecińska

"Rodzina zastępcza" była serialem, który uwielbiała niegdyś cała Polska. Perypetie rodziny Kwiatkowskich i ich sąsiadów śledziły miliony telewidzów. Serca widzów skradła postać Alutki, w którą wcielała się Joanna Trzepiecińska. Charakterystyczna postać Jędruli zachwycała urodą. Zobaczcie w naszej galerii, jak zmieniła się Joanna Trzepiecińska - niezapomniana Alutka z "Rodziny zastępczej".

📢 Kwartał Dworcowa w Katowicach to powrót do wzorców klasycznych miast - inwestor wylicza zalety i pokazuje wizualizacje

Widzę w tym działaniu powrót do sprawdzonych wzorców klasycznych miast. Kamienice tworzą kwartały w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach - mówi o Katowickim Kwartale Dworcowa, Tomasz Konior, główny architekt w pracowni Konior Studio. Według twórców projektu, Kwartał ma być przykładem rewitalizacji, która nie tylko ocali historyczną zabudowę, ale też wprowadzić zmiany ożywiające ścisłe centrum śląskiej aglomeracji. Inwestycja Grupy Epione, realizowana według projektu pracowni architektonicznej Konior Studio, ma się również wpisać w koncepcję zrównoważonego miasta.

📢 Pochód Gwarkowski 2024 to nie tylko część historyczna. Zobaczcie zdjęcia z części regionalnej, młodzieży i stowarzyszeń

Pochód Gwarkowski znany jest już głównie z części historycznej, która w tym roku została podzielona na 43 grupy, składające się w sumie z około 400 osób, wcielających się w znane role. Warto jednak podkreślić, że całość, w której bierze udział ponad 1000 osób, stanowią mieszkańcy powiatu tarnogórskiego. Samo wzięcie udziału w pochodzie jest dla nich wyróżnieniem i zaszczytem.

📢 Kolonia Piaski w Czeladzi. Piękne osiedle robotniczo-urzędnicze z kościołem Matki Bożej Bolesnej. Początek dała mu kopalnia „Ernest-Michał"

Czeladź ma wieloletnie górnicze tradycje. To właśnie tu powstała przed dziesięcioleciami Kolonia Piaski. To zespół budynków pokopalnianych, objętych od przeszło 30 lat ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków, jako typowego osiedla robotniczo-urzędniczego z lat przedwojennych. Budynki pracowników dozoru wyższego, domy dozoru niższego i piętrowe budynki robotników nadają wyjątkowo przejrzysty charakter starej kolonii na Piaskach. Wszystkie budynki, które przetrwały, zamieszkane są do dziś.

📢 Po śląsku dogadasz się na całym świecie. Oto 11 dowodów, że język śląski narodził się pod wieżą Babel. Ale uważaj na te słowa

Podobno język śląski nie istnieje. Podobno to gwara, dialekt czy inne narzecze. Podobno to taka śmiesznie brzmiąca odmiana polszczyzny. Prawda jest dużo ciekawsza i bardziej skomplikowana. Śmiemy podejrzewać, że śląska godka narodziła się dawno temu pod wieżą Babel. I to również Ślązakom Pan w niebiosach pomieszał języki.

📢 Województwo częstochowskie - reaktywacja? Bielsko-Biała przodem, ale w Częstochowie jeszcze nie stracili rozsądku

Województwo śląskie powoli rozpada się na naszych oczach. Bielscy radni podjęli uchwałę, która ma na celu zainicjowanie działań oraz utworzenie najpóźniej do 2029 roku nowego województwa. W Częstochowie, która od 25 lat jest miastem powiatowym, coraz więcej polityków przebiera nogami na myśl o reformie administracyjnej Polski. Pod Jasną Górą nikt nie powie, że województwo częstochowskie jest niepotrzebne - duma na to nie pozwala, ale nikt też wprost nie powie, że reaktywacja województwa rozwiązałaby wszystkie problemy - dzisiaj już zaledwie 200-tysięcznego - miasta.

📢 Masowa likwidacja szkół? "Czekają nas bardzo trudne decyzje, bo czasy idą trudne". Trendu demograficznego nie oszukamy

Za sprawą reform, które dotknęły szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe, a także niżu demograficznego, liczba uczniów drastycznie spada. - Musimy przygotować się na to, że w perspektywie 10-20 lat będzie trzeba podjąć zdecydowane działania w kierunku racjonalizacji sieci szkół, bo nie ma dzieci - komentuje Łukasz Pabiś, wiceprezydent Częstochowy nadzorujący między innymi oświatę. Trend związany z niższą liczbą uczniów widoczny jest w wielu placówkach w całym województwie. To ogromne wyzwanie dla samorządów, bo te będą musiały dokładać coraz więcej do utrzymania placówek.

📢 Rock na Plaży w Tychach. Illusion i Dżem rozruszały publikę nad jeziorem Paprocany

Zorganizowane w Tychach wydarzenie pod nazwą Rock na Plaży już za nami. Impreza odbyła się nad jeziorem Paprocany 7 września. Rozpoczęła się o godzinie 15.00 konkursem kapel rocka, zaś ostatni punkt programu stanowił koncert legendarnego zespołu Dżem. Organizatorem sobotniego wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury w Tychach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

📢 Najdroższy dom w Śląskiem. Jacuzzi, sauna, własna siłownia i inne bajery. Jest droższy od wielu pałaców na sprzedaż...

Jeśli myślałeś, że najdroższy dom w województwie śląskim musi wyglądać jak pałac na miarę „Wielkiego Gatsby’ego”, jesteś w błędzie. Przedstawiamy nieruchomość, która kosztuje 6 390 000 zł, a jej wygląd przypomina raczej standardową wersję luksusu. Nie żebyśmy się czepiali, ale w Śląskiem za mniejsze pieniądze jesteśmy w stanie kupić super wykończony pałac...

📢 Staw Janina w Katowicach to magiczna oaza zieleni i spokoju. Idealne miejsce na spacer nie tylko w trakcie weekendu

Staw Janina w Katowicach-Giszowcu leży w pobliżu drogi do Bielska-Białej. Bujna zieleń i tafla wody sprawiają, że można tu odpocząć w „miłych okolicznościach przyrody”. To miejsce chętnie odwiedzane jest przez spacerowiczów i rowerzystów. Zabieramy was na niedzielny spacer nad Janinę "złapaną" w obiektywie naszej fotoreporterki Kariny Trojok.

📢 Gwarki 2024. Muniek Staszczyk i T.Love ostatniego dnia dali czadu na scenie święta Tarnowskich Gór

To już jest koniec, nie ma już nic. Gwarki 2024 w Tarnowskich Górach zostały oficjalnie zakończone. Finałem święta były koncerty Anny Jurksztowicz, Andrzeja Piasecznego i zespołu T.Love z Muńkiem Staszczykiem.

📢 Dożynki gminy Pilchowice. Barwny korowód, zabawa i taniec z ogniem w Wilczy pod Gliwicami

W minioną niedzielę w Wilczy (powiat gliwicki) odbyły się Dożynki Gminy Pilchowice. Atrakcji tego dnia nie brakowało, a pogoda sprzyjała gościom wydarzenia.

📢 Joanna Przetakiewicz-Rooijens - tak się ubiera. Oto styl dawnej partnerki Jana Kulczyka

Joanna Przetakiewicz to projektantka mody - właścicielka La Manii, prezenterka, bizneswoman, inicjatorka akcji Era Nowych Kobiet. Przez dziesięć lat była związana z najbogatszym Polakiem Janem Kulczykiem, dziś jej mężem jest holenderski reżyser Rinke Rooyens. Dla wielu kobiet Przetakiewicz jest nie tylko wyrocznią mody i urody, ale także stylu życia. Zobacz, jak się ubiera Joanna Przetakiewicz - jej styl pokazujemy w galerii niżej.

📢 Incydent lotniczy pod Olkuszem. Spadochroniarze desantowali się nad Pustynią Błędowską, wylądowali we wsi Chechło. Jeden trafił do szpitala

Tego jeszcze nie było! Jeden ze spadochroniarzy, który po desancie powinien wylądować na Pustyni Błędowskiej wylądował na dachu domu w Chechle koło Klucz. Drugi zahaczył o linie energetyczne. Mieszkańcy wsi są w szoku. - Może to wydaje się śmieszne, ale było bardzo niebezpieczne - mówią.

📢 Protest Górników w Warszawie. Ponad tysiąc osób blokuje centrum miasta. Napięta sytuacja pod ministerstwem

We wtorek 10 września, około godziny 11:00, przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie rozpoczął się protest górników. Strajkujący domagają się m.in. podwyżek wynagrodzeń oraz jasnych deklaracji co do przyszłości polskiego górnictwa i energetyki. W związku z demonstracją powstają czasowe utrudnienia w ruchu w centrum Warszawy.

📢 Wypadek na placu budowy w Pyrzowicach. Mężczyzna wszedł pod nadjeżdżającą spycharkę. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR

Wypadek na placu budowy w Pyrzowicach. Jak informuje policja, 10 września mężczyzna z Bytomia wszedł pod nadjeżdżającą spycharkę. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

📢 Przebudowa Kanału Regatowego w Parku Śląskim ma 9 miesięcy opóźnienia. Wykonawca naprawia usterki po odbiorach

Teren wokół Kanału Regatowego w Parku Śląskim od marca 2023 roku pozostaje odgrodzony w związku z jego modernizacją. W pierwszym etapie inwestycji wykonawca przeprowadził m.in. remont dna zbiornika, wykonał nowe nabrzeże z prefabrykatów, a także odnowił i wzmocnił mosty wiodące na wyspę. Pierwszy etap miał być gotowy już pod koniec ubiegłego roku, jednak wciąż prowadzone są prace na terenie obiektu. Jak informuje Park Śląski związane są z usuwaniem usterek, wskazanych na podstawie odbiorów. Trwa też przetarg na drugi etap obejmujący odtworzenie alejek wraz z infrastrukturą i nasadzeniami roślin.

📢 Na dworcu w Sosnowcu otwarto już przejście podziemne. I to przed czasem. Remont jednak jeszcze trwa

Przejście podziemne na dworcu w Sosnowcu zostało otwarte wcześniej niż planowano! Choć remont wciąż trwa, modernizacja dworca przyniesie wkrótce wiele udogodnień, w tym nowy peron z pełnym wyposażeniem. Prace zakończą się w 2026 roku, a inwestycja, warta blisko 785 mln złotych, znacząco poprawi komfort podróży w regionie.

📢 Rafako zaskoczone działaniem JSW Koks. Państwowa spółka zakończyła mediacje i potrąca Rafako wielomilionową kaucję. Jakie będą tego skutki?

Trudna sytuacja finansowa Rafako SA z Raciborza. Spółka została powiadomiona, że JSW Koks SA jednostronnie zakończyła mediacje przed Prokuratorią Generalną, które miały na celu podpisanie planowanej od ponad roku ugody, związanej z realizacją budowy elektrociepłowni w Radlinie. Jednocześnie JSW Koks potrąca Rafako kaucję pieniężną w wysokości około 20 mln zł. Rzecznik Rafako mówi o nagłym i agresywnym działaniu spółki Skarbu Państwa.

📢 Szpital Żywiec: Dwie poradnie i trzy oddziały do zamknięcia. Brakuje 38 mln zł od NFZ, 21 lekarzy odeszło z pracy

Spółka ICZ Healthcare sp. z o.o., zarządzająca Szpitalem Żywiec i działająca w jego imieniu, 2 września złożyła do wojewody śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej, od 7 października 2024 roku do 7 stycznia 2025 roku, pracy trzech oddziałów: Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I, Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej II, Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii oraz dwóch poradni: Położniczo-Ginekologicznej i Urazowo-Ortopedycznej. Nie będzie również działała izba przyjęć w zakresie zawieszonych oddziałów.

📢 Prawie stuletni domek dla lalek z Katowic pokazuje śląskie wnętrza. Powstał w areszcie. Niedługo zobaczymy go w klipie Marcina Wyrostka

Domek Zuzanny Marczyńskiej ma prawie sto lat. W jej rodzinie jest od kliku pokoleń. Co ciekawe, powstał w areszcie w Katowicach i przedstawia wnętrza, jakie mogliśmy zobaczyć w latach 30-tych XX wieku na Górnym Śląsku. - Większość elementów oddana jest z dużą szczegółowością. Na przykład na szafce w kuchni znajdują się puszki z napisami: „mąka”, „kasza”, „cukier”, „sól” - mówi pani Zuzanna.

📢 Grzegorz Franki o Tragedii Górnośląskiej: Dochodźmy do prawdy i tylko ją prezentujmy. Nazwa "polski obóz koncentracyjny" jest uproszczeniem

Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego gościł, 9 września br., w programie "Protokół rozbieżności" w TVP3 Katowice. Marcin Zasada, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego poruszył temat obchodów 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej, a dokładniej polityki i prawdy historycznej na Górnym Śląsku. "Czy dzięki obchodom da się w końcu objaśnić, dojść do ładu, że na Śląsku były polskie obozy koncentracyjne, czy też nie?" - pytał prowadzący.

📢 Czeladź chce wybudować nowy stadion. Zobaczcie wizualizacje obiektu dla klubu Górnik Piaski ZDJĘCIA

Władze samorządowe Czeladzi chcą wybudować nowy stadion. Kameralny obiekt miałby powstać w dzielnicy Piaski i służyć piłkarzom tamtejszego Górnika oraz integrować społeczność tej byłej górniczej dzielnicy miasta. Zobaczcie wizualizacje nowego stadionu w Czeladzi.

📢 Plac Akademicki w Bytomiu na liście zabytków. Ma fontannę i dwa schrony. Jego zabudowa nie zmieniła się od 100 lat

Plac Akademicki w Bytomiu został niedawno wpisany na listę zabytków. Zapraszamy na wyjątkowy spacer po placu, otoczonym z jednej strony modernistycznymi kamienicami z początku XX wieku, z drugiej ekspresjonistycznymi budynkami z lat dwudziestych. W jego centrum znajduje się piękny skwer z urzekająca fontanną pośrodku. Spostrzegawczy znajdą tu nawet przeciwlotnicze schrony.

📢 Szczepienie przeciw HPV w szkołach. Roman Fritz, bielski poseł Konfederacji montuje sprzeciw. Ginekolog: "To nie ma nic wspólnego z nauką"

Chroniące przed zachorowaniem na wiele rodzajów nowotworów szczepienia nastolatków przeciw przenoszonemu głównie drogą kontaktów seksualnych wirusowi brodawczaka ludzkiego (ang. human papilloma virus - HPV), wkraczają do szkół. Ministerstwo Zdrowia – wspierane w tym przez resort edukacji - liczy, że dzięki temu więcej dzieci skorzysta z tej formy profilaktyki, bo na razie zaszczepiło się ok. 20 proc. uprawnionych. To grono zostało też właśnie poszerzone – pierwotnie były to dzieci w wieku 12 i 13 lat, obecnie w wieku od 9 do 14 lat.

📢 W Tarnowskich Górach czas odlicza się od Gwarków do Gwarków. Jednak to pochód jest najważniejszym wydarzeniem. To fenomen w skali kraju

Pochód Gwarkowski wpisano w tym roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To fenomen w skali kraju. Mieszkańcom Tarnowskich Gór nie trzeba wyjaśniać wyjątkowości corocznego wydarzenia. Same Gwarki to dla tarnogórzan coś więcej niż tylko święto miasta. Sam pochód, pełen barwnych postaci i historycznych odniesień, jest jak fajerwerki na zakończenie – spektakularny. To prawdziwa tradycja, która od 67 lat tworzy wyjątkowy klimat. Jakie postacie historyczne zobaczymy w tym roku? Zdradzamy, kto wystąpi i jaki ma związek z miastem.

📢 Gwarki 2024 w Tarnowskich Górach. Drugiego dnia imprezy Kaliber 44 "pozamiatał". Zobaczcie, jak bawili się mieszkańcy

@bryska - gwiazda młodego pokolenia i legenda polskiej sceny muzycznej - Kaliber 44. Jak zwykle cały Rynek był zapełniony także podczas drugiego dnia Gwarków 2024. Ależ to były koncerty! Tego mieszkańcy Tarnowskich Gór tak szybko nie zapomną.

📢 Najlepsze MEMY ze zwierzętami w roli głównej. Te obrazki potrafią rozbawić! Jakie są zwierzęta? Słodkie, zabawne, złośliwe 10.09.2024

MEMY ze zwierzętami w roli głównej cieszą się ogromną popularnością wśród internautów. Zwierzęta ubarwiają nasz świat, szczególnie te, na których widok wręcz nie możemy się opamiętać. Okazuje się, że popularne są nie tylko psy czy koty, ale również inne zwierzęta, których słodkie usposobienie potrafi działać na ludzi obłędnie. Jakie zwierzęta stają się przedmiotem MEMÓW? Zobaczcie najlepsze MEMY ze zwierzętami w roli głównej! Te obrazki z pewnością Was rozbawią!

📢 Z tego można było już tylko śmiać się przez łzy. Memy po fatalnym meczu Chorwacja - Polska w Lidze Narodów

Reprezentacja Polski przegrała w Chorwacji 0:1 mecz Ligi Narodów. Wynik był zdecydowanie lepszy niż gra. Kibice-internauci tradycyjnie wykazali lepszą formę niż piłkarze i skomentowali to wydarzenie memami.

📢 Gdzie na Śląsku i w województwie śląskim zarobimy najwięcej? Oto TOP 19 miast na podstawie najnowszych danych z GUS. Katowice prowadzą?

Dość oczywiste jest, że najwyższe wynagrodzenia inkasują mieszkańcy stolicy. A w naszym województwie, w którym mieście zarabia się najwięcej? Główny Urząd Statystyczny opublikował na początku września najnowsze dane na temat wysokości wynagrodzeń w polskiej gospodarce w marcu 2024 r. Sprawdziliśmy, jak w tym rankingu wypada Śląsk. Czy Katowice to numer jeden?

📢 Janusze tatuażu. Te dziary będą wam się śnić po nocach! Zobaczcie zdjęcia

O gustach się nie dyskutuje. Co podoba się jednym, innym nie musi. Ale patrząc na niektóre tatuaże, których zdjęcia pojawiają się w sieci, trudno powstrzymać się od komentarza. Mamy dla was porcję nowych "dzieł" tatuażystów - zobaczcie, przechodząc do galerii zdjęć.

📢 Groźny wypadek w Bielsku-Białej na al. Andersa. Pasażer zakleszczony w aucie

W Bielsku-Białej na al. Andersa kier. Mazańcowice rozpędzony samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w ekrany dźwiękochłonne. Do zdarzenia doszło 9 września br. około godz. 20.30. Kierowca wyszedł ze zdarzenia bez szwanku, natomiast w samochodzie został uwięziony inny pasażer, którego narzędziami hydraulicznymi, musieli uwolnić strażacy.

📢 Gliwice: Podczas XXX Jubileuszowej Wielkiej Gali Izby wręczono nagrody dla najbardziej zasłużonych w rozwój Śląska

XXX Wielka Gala Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz XV edycja Konkursu „Marka-Śląskie” to wyjątkowe wydarzenia, które mają na celu promowanie oraz nagradzanie najlepszych firm, organizacji i instytucji z woj. śląskiego, przyczyniających się do jego dynamicznego rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego. Tegoroczna edycja jest szczególnie wyjątkowa, gdyż jubileuszowe uroczystości były okazją do podsumowania wieloletnich działań oraz osiągnięć, a także do świętowania jubileuszu 165-lecia powstania pierwszej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.

📢 Rekordowy sierpień Katowice Airport. W ciągu jednego miesiaca, lotnisko obsłużyło blisko 900 tys. pasażerów

Sierpień tego roku był najlepszym miesiącem w historii katowickiego lotniska. Na rejsach z i do Katowice Airport, linie lotnicze obsłużyły ponad 866 tys. pasażerów, czyli o ponad 11 proc. więcej w porównaniu z ósmym miesiącem minionego roku. Gdzie najczęściej latano?

📢 Fotoreporterzy DZ prezentują: 25 zdjęć Katowic na urodziny stolicy naszego województwa

W środę 11 września przypada 159. rocznica nadania praw miejskich Katowicom. Przymierzając się do obchodów jubileuszu stolicy województwa przedstawiamy wyjątkową galerię zdjęć Katowic. Jej autorami są fotoreporterzy i fotoreporterki DZ w tym m.in.: Zygmunt Wieczorek, Bogdan Krasicki, Rafał Klimkiewicz, Lucyna Nenow, Marzena Bugała-Astaszow, Bogdan Kułakowski i Karina Trojok, która dokonała wyboru zestawu. - Niektóre zdjęcia mogą zaskoczyć i sprowokować pytania: jak zostały wykonane? W jakim miejscu stała osoba, która je zrobiła? Mam nadzieję, że zaproszą odbiorców do tej intelektualnej zabawy - mówi Karina Trojok.

📢 Nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy powstanie w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Będzie kosztował 15 milionów zł

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii do końca 2025 roku powstanie jeden z najnowocześniejszych w regionie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Zostanie umieszczony w niewykończonej jeszcze parterowej części dąbrowskiej lecznicy. Umowę na wykonanie wszystkich zaplanowanych prac podpisali przedstawiciele Zagłębiowskiego Centrum Onkologii i firmy Częstobud.

📢 Dożynki 2024 w Woźnikach. De Mono porwało publiczność

Muzyczna uczta, piknik rodzinny, dziękczynna msza święta i barwny korowód. Tak bawili się mieszkańcy podczas Dni Ziemi Woźnickiej i Woźnickich Dożynek Gminnych 2024.

📢 Ważna droga w Czeladzi będzie zamknięta przez cztery miesiące. Zburzą i odbudują most w ulicy Nowopogońskiej. Będą objazdy

Trudny czas nadchodzi dla mieszkańców Czeladzi i Zagłębia. Od wtorku 10 września zamknięty zostanie przejazd ulicą Nowopogońską w Czeladzi, główną trasą łączącą to miasto z Sosnowcem i dalej poprzez S86 z Katowicami. Inaczej pojadą także autobusy komunikacji miejskiej.

📢 Budują gigantyczny most na Odrze. Ma zastąpić wysłużony prom, którym mieszkańcy podróżowali od prawie 80 lat

Wykonano już ponad 16 proc. prac związanych z budową nowego mostu na Odrze. Obiekt połączy gminy Nędza i Rudnik, a ma zastąpić wysłużoną przeprawę promową, którą poruszają się mieszkańcy tej części regionu od blisko 80 lat. Często jednak przeprawa bywa nieczynna. Zobaczcie aktualne zdjęcia z budowy.

📢 Awantura na DK 91 w Częstochowie. Dwóch panów uznało, że "wyjaśni" sobie kilka kwestii

Wyjeżdżając na częstochowskie drogi powinniśmy zabrać ze sobą ogromny kubek melisy. Kolejny dzień, i kolejna nerwowa sytuacja zarejestrowana w naszym mieście. Dwóch panów postanowiło sobie "wyjaśnić" sporne kwestie. Zrobili to w dość nietypowym miejscu - dokładnie na DK 91. Pikanterii - choć w tej sytuacji to nie ma większego znaczenia - dodaje jeszcze jeden fakt. Uważni internauci zwrócili uwagę na to, że jeden z nich wysiadł ze swojego samochodu w samych majtkach. Jeśli się jednak uważniej przyjrzeć, to po prostu podwinięte krótkie spodenki.

📢 Zwężenie i korki na S86 w Katowicach. Rusza rozbiórka wiaduktów w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino

W poniedziałek, 9 września, ruszyły przesunięte o tydzień prace rozbiórkowe wiaduktów w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino (nad S86 w okolicach Ikea) w Katowicach. Z tego powodu wprowadzono zwężenia na S86 w obu kierunkach, na Sosnowiec i na Katowice. Biorąc pod uwagę ogromny ruch panujący na tej drodze oraz porę - poniedziałkowy poranek - nic dziwnego, że wszystko stanęło.

📢 Wypadki w Mikołowie. Trzy osobówki zderzyły się na ul. Owsianej. Zdarzenie drogowe także na ul. Pszczyńskiej, tam droga jest zablokowana

Do kolizji samochodów osobowych i zdarzenia drogowego z udziałem jednego samochodu osobowego doszło w Mikołowie, 9 września br. w godzinach popołudniowych. Przy ulicy Owsianej zderzyły się trzy samochody osobowe, na szczęście nikt nie ucierpiał. Do drugiego zdarzenia drogowego z udziałem jednej osobówki doszło na ul. Pszczyńskiej, tam kierowca dachował i wylądował na poboczu. Na szczęście także nic mu się nie stało.

📢 Wielka inwestycja PKP w Katowicach. Ruszyła przebudowa wiaduktu przy ul. Bagiennej

W poniedziałek 9 września rozpoczęły się prace budowlane na wiadukcie przy ul. Bagiennej w Katowicach. To pierwszy z czternastu obiektów drogowo-kolejowych, jakie zostaną przebudowane przez PKP PLK w ramach modernizacji katowickiego węzła kolejowego. Na wiadukcie przy ul. Bagiennej zamknięta jest jezdnia w kierunku Katowic, a ruch samochodów prowadzony jest wahadłowo. Jak udało nam się ustalić PKP PLK dostarczyło też kolejne projekty tymczasowej organizacji ruchu drogowego.

📢 Dożynki 2024 w Godowie. Tu zawsze jest magicznie. Kolorowy, radosny korowód zrobił ogromne wrażenie

Godów (pow. wodzisławski) święto plonów obchodzi każdego roku niezwykle okazale. Nie inaczej jest i tym razem. W sobotę 7 września, barwny korowód przeszedł ulicami pod urząd. Nie zabrakło w nim koni, bo gmina słynie z ich hodowli. Część oficjalna była w muszli koncertowej. Następnie wystąpiły miejscowe zespoły dziecięce i śpiewacze, koncertowała Orkiestra Dęta z Gołkowic. W programie jeszcze: koncert grup Dream Label i Pogwizdani oraz zabawa taneczna z DJ. Jeśli macie ochotę na fajne spędzenie sobotniego wieczoru, można pojechać do Godowa.

📢 Z okazji urodzin Katowic pokazujemy Nikiszowiec 100 lat temu. To najbardziej unikatowe osiedle w Europie i mamy na to dowody

Nikiszowiec 100 lat temu? Zobaczcie zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zapraszamy na historyczny spacer uliczkami jedynego takiego osiedla robotniczego w Europie. Przejdźmy się razem ulicami: księdza Ficka, Giszowiecką, świętej Anny, zerknijcie z nami na Plac Wyzwolenia. To jedyne takie miejsce w Europie, które na Śląsk rokrocznie przyciąga tysiące turystów. Co jest tam takiego niezwykłego? Poczytajcie nasz tekst i ZOBACZCIE niezwykłe zdjęcia z lat 20 i 30 XX wieku.

📢 Osoby o tych imionach są wredne i zawistne. Unikaj ich. Mają ciężki charakter i trudno z nimi współpracować (zdjęcia) 09.09.2024

Od setek lat ezoterycy zajmują się znaczeniem imion. Według wielu z nich imię predysponuje człowieka, który je nosi, do posiadania i eksponowania niektórych cech charakteru. Wierzono, że imię ma wpływ na nasza osobowość, charakter, empatię i inteligencję. Jednią są empatyczni i mili inni podli i zawistni. Czy na nasz charakter i zachowanie wpływa imię, które nosimy? Osoby o tych imionach są najwredniejsze. Sprawdź.

📢 Motocykle są wszędzie. Zobacz najlepsze memy o motorach i motocyklistach (NOWE MEMY) 09.09.2024

Motocykle są wszędzie. Nie tylko na drogach - ale także na memach. Zobaczcie najnowszy pakiet najlepszych i najśmieszniejszych memów o motorach i ich właścicielach. Motocykle to styl życia. Zobacz jak internauci śmieją się z właścicieli motocykli. Słoneczna pogoda sprzyja przejażdżkom motorem, a to sprawia, że trzeba mieć oczy dookoła głowy. Motocykliści wyruszyli na drogi a internauci nie próżnują tworząc memy o motocyklistach na pęczki. Zobaczcie najnowsze memy o motocyklistach i ich motorach.

📢 Katastrofa budowlana w Zabrzu. Zawalił się dach kamienicy - zobacz ZDJĘCIA. Na miejscu straż pożarna

9 września nad ranem strażacy z Zabrza zostali poinformowani o zawaleniu się dachu jednego z budynków w mieście. Na ul. Chełmońskiego wysłano jednostki. Uszkodzone jest prawdopodobnie ok. 30 metrów kwadratowych dachu.

📢 Katowickie III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza to jedna z najpiękniejszych szkół w woj. śląskim. Spójrzcie tylko na te zdjęcia

Budynek III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach to żywa kronika miasta, miejsce, które skrywa w sobie historię i urok minionych czasów. Budynek, wzniesiony pod koniec XIX wieku w neogotyckim stylu, wyraźnie wyróżnia się na tle nowoczesnych zabudowań przy ulicy Mickiewicza. Smukłe wieżyczki, misterna rozeta oraz bogato zdobione łukami wejście niemal magnetycznie przyciągają spojrzenia przechodniów. Jeszcze bardziej zachwyca wnętrze szkoły. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia Marzeny Bugały-Astaszow, fotoreporterki Dziennika Zachodniego.

📢 Tylko w Częstochowie ludzie rozumieją, co czują lokalsi w Barcelonie. Tam protestowano na ulicach

Gdy mieszkańcy Barcelony strzelają do przyjezdnych z pistoletów wodnych i protestują na ulicach swojego miasta przeciwko masowej turystyce, w Częstochowie, która również przeżywa w tym czasie oblężenie, strzelają armaty. Wszystko oczywiście z okazji świąt maryjnych, które przyciągają na Jasną Górę tysiące pielgrzymów rocznie. W sumie przez cały rok jest to nawet kilka milionów ludzi odwiedzających sanktuarium. Jak mieszkańcy miasta dają sobie z tym radę? Czy samorząd zarabia, czy może dokłada "do interesu"?

📢 Śląska Fiesta na Gwarkach. Muzyczni partyzanci co roku organizują nielegalny pochód w Tarnowskich Górach

Tarnogórskie Gwarki odbywają się w niedzielę pod znakiem Pochodu Historycznego. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że to nie jedyny pochód podczas święta Tarnowskich Gór. Po godz. 22, gdy panuje cisza nocna, w pierwszy dzień Gwarków wychodzą na rynek muzyczni partyzanci i rozpoczynają prawdziwą śląską fiestę! SBQ Brass Band przez 13 lat wprowadził do miasta nową tradycję. Początki jednak nie były łatwe. Spisywanie przez policję i wysyp mandatów nie powstrzymały dętych rock’n’rollowców. Muzykują nocą w mieście i porywają tłumy do tańca.

📢 Jakie utrudnienia od poniedziałku 9 września w Katowicach? Ruszy remont wiaduktu na Bagiennej. Problemy dla pasażerów kolei

Co się stanie 9 września w Katowicach? Ruszy przebudowa wiaduktu na Bagiennej, w związku z czym jedna jezdnia zostanie wyłączona z ruchu. A to oznacza oczywiście korki i problemy dla kierowców. W piątek 6 września pasażerowie kolei mogli odczuć pośrednio skutki szeroko zakrojonych prac.

📢 Niezwykłe dożynki w Gorzycach. Zaprezentowało się 12 sołectw. Gwiazdą wieczoru był zespół Piersi. Zobaczcie ZDJĘCIA

Gorzyce w powiecie wodzisławskim zachwyciły w niedzielę 8 września bogactwem kultury i tradycji. Przez zieloną gminę przejechał korowód dożynkowy z przepięknymi koronami żniwnymi, które wykonały koła gospodyń wiejskich z poszczególnych sołectw. Zaprezentowały się mażoretki Rapid, tegoroczne mistrzynie Europy. Na trybunie parlamentarzyści i samorządowcy. Wieczorem na uczestników czeka zabawa do kubańskich rytmów Jose Torres & Havana Dreams. Gwiazdą wieczoru był zespół Piersi.

📢 Złe wieści dla Rakowa, Górnika i Ruchu. Minister sportu znalazł... pieniądze, które miały pójść na budowę stadionów

Prawie 104 mln zł na budowę nowego stadionu Ruchu Chorzów, co najmniej 40 milionów złotych na podobny cel dla Rakowa Częstochowa i 45 milionów na czwartą trybunę Górnika Zabrze - to obietnice składane przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego podczas przedwyborczego objazdu w naszym regionie. Po raz kolejny zapytaliśmy obecnego ministra sportu i turystyki Sławomira Nitrasa co słychać w kwestii ich realizacji.

📢 Pyskowicki Bieg Mamuta za nami. Skąd wzięła się nazwa? Zobaczcie zdjęcia startujących

7 września odbył się Pyskowicki Bieg Mamuta. Startującym dopisała - może aż za bardzo - pogoda, a humory było do niej adekwatne. Zobaczcie zdjęcia z sobotniego wydarzenia.

📢 Koszykarskie gwiazdy w Parku Sieleckim w Sosnowcu. Zobaczcie zdjęcia z turnieju turnieju Lotto 3x3 Ligi

W Parku Sieleckim w Sosnowcu odbył się pierwszy turniej LOTTO 3x3 Ligi w sezonie 2024/25. Kibice zobaczyli świetne mecze i przeżyli mnóstwo emocji. Zobaczcie zdjęcia i wyniki z tych zawodów.

📢 Dzień, w którym Rysiek Riedel świętowałby urodziny. Europoseł i fan Dżemu, Łukasz Kohut, wybrał 15 najlepszych piosenek legendarnej kapeli

Rysiek Riedel, legendarny wokalista Dżemu, 7 września skończyłby 68 lat. - Miał autentyczną charyzmę. To był człowiek, który pozostał sobą, co nie jest łatwe w świecie show-biznesu. Wizerunkiem wyprzedzał swoje czasy, w tym kapeluszu, kowbojkach, długich rozpuszczonych włosach, a czasem w warkoczach - wspomina Łukasz Kohut, europoseł z Rybnika, od lat wielki fan Dżemu. Co znalazło się na jego liście 15 najlepszych piosenek tej śląskiej grupy?

📢 Marsz Równości 2024 w Katowicach. Przeszedł ulicami miasta już ósmy raz. "Nie zatrzymacie nas. Jesteśmy tsunami równości!"

Marsz Równości przeszedł ósmy raz ulicami Katowic. Tegorocznemu wydarzeniu przyświecało hasło "Bądźmy głosem dla równości!". 7 września maszerujący ulicami miasta domagali się przede wszystkim zapowiadanej ustawy o związkach partnerskich i apelowali o miłość, wolność, tolerancję. "Nie zatrzymacie nas. Jesteśmy tsunami równości!" - apelowała Katarzyna Majchrzak, aktywistka pracująca na rzecz sprzeciwu wobec wszelkiej dyskryminacji. Zobaczcie zdjęcia z tego z wydarzenia.

📢 Święto Rozbarku 2024 w Bytomiu - bito rekord Polski osób ubranych w stroje regionalne. Mnóstwo atrakcji dla całych rodzin

Podczas Święta Rozbarku 2024 w Bytomiu kilkaset osób próbowało pobić rekord Polski. Ubrani w regionalne stroje uhonorowali i podkreślali tradycje i zwyczaje regionu, a jednocześnie nawiązali do 770. rocznicy nadania praw miejskich. Święto Rozbarku to wydarzenie z atrakcjami dla całych rodzin, tak aby wspólnie świętować dziedzictwo kulturowe dzielnicy Rozbark. Poznajcie program i zobaczcie zdjęcia z próby pobicia rekordu Polski.

📢 Katowice koncertowo świętują 159. urodziny. Artur Rojek i Natalia Przybysz - muzyczna plejada gwiazd w Strefie Kultury

Strefa Kultury w Katowicach zapełniła się 7 września fanami dobrej muzyki. Wszystko za sprawą koncertu, zorganizowanego 7 września z okazji 159. urodzin Katowic. - Jako gospodyni sytuacji byłam bardziej przejęta. Dużo nowości, gości. Raz się pomyliłam, mieliśmy trochę technicznych problemów, ale atmosfera była wspaniała. Czułam przepływ dobrej energii - przyznała po koncercie Natalia Przybysz, która była jednym z dyrektorów artystycznych (obok braci Kacperczyk) tegorocznej imprezy. Na koncercie artystka nagrywała też teledysk.

📢 Mercure Szczyrk Resort miał przyjmować gości od 1 września. Jednak najdłuższy hotel w Europie rozpocznie pracę nieco później

1 września działalność miał rozpocząć najdłuższy hotel w Europie. Mercure Szczyrk Resort, znajdujący się w Beskidach u stóp Skrzycznego, gości przyjmie nieco później. Wciąż jeszcze trwają ostatnie prace wykończeniowe i przygotowania do otwarcia, które zostało przesunięte na 9 września.

📢 To oni budowali Katowice. Architekci, politycy i przedsiębiorcy. 20 postaci, dzięki którym to dziś poważne miasto

Z okazji urodzin Katowic wybraliśmy 20 postaci, które naszym zdaniem miały ogromny wpływ na dzisiejsze miasto. Takie, jakie widzimy z okien naszych domów, przejeżdżając autobusem czy tramwajem, spacerując po ulicach. Prawie codziennie mijamy charakterystyczne budynki i miejsca, które mają swoje historie i swoich twórców. Właśnie ich chcemy przypomnieć. Oprócz architektów są tu przedsiębiorcy i politycy, bo to często oni inspirowali, kreowali, mieli swoją wizję miasta. Nasz wybór to propozycja. Można się z nim nie zgadzać.

📢 Nocą biegli i maszerowali ulicami Czerwionki. 13. Nocny Bieg Uliczny w Czerwionce-Leszczynach za nami. Rywalizowało blisko dwieście osób

Na dwóch dystansach rywalizowali biegacze, którzy wzięli udział w Nocnym Biegu Ulicznego w Czerwionce-Leszczynach. Do pokonania mieli odległość 5 lub 10 kilometrów. Trasa wiodła spod czerwieńskiej hali targowej, m.in. przez osiedle zabytkowych familoków. Zobaczcie zdjęcia.

📢 Katowice dziś i 150 lat temu. Wyjątkowa podróż w czasie z okazji 159. urodzin miasta. Historia i współczesność. To trzeba zobaczyć

Przeszło 150 lat temu powstały pierwsze zdjęcia Katowic. Wykonał je L.A. Lamche. Dziś jego śladem ruszyła Marzena Bugała-Astaszow, reporterka DZ. Na tych kadrach widać jak zmieniło się miasto na przestrzeni lat, co pozostało z jego początków, w jaki sposób przeszłość wpisuje się w teraźniejszość. Zabieramy was na spacer, który jest podróżą w czasie. Jesteście gotowi?

📢 Zobaczcie, co kryje się pod dachem katowickiego Spodka. Ta niezwykła konstrukcja jednocześnie "wisi" w powietrzu i utrzymuje obiekt

W miniony weekend opublikowaliśmy zdjęcia zrobione na dachu Spodka pokazując, jak z tej niecodziennej perspektywy wyglądają niektóre z najważniejszych obiektów w Katowicach. Dziś prezentujemy galerię zdjęć, w której można zobaczyć, co kryje się bezpośrednio pod dachem słynnej katowickiej hali.

📢 Beskid Śląski na zdjęciach archiwalnych wygląda pięknie i tajemniczo. Mimo tego, że fotografie są czarno-białe, góry zachowały tam swój urok

Beskid Śląski na zdjęciach archiwalnych wygląda pięknie i nieco tajemniczo. Mimo tego, że fotografie są w większości czarno-białe, góry zachowały tam swój urok oraz majestat. Pozbawione na zdjęciach barw, jakie w rzeczywistości układają się w różnorodną paletę, wyglądają niekiedy trochę zagadkowo. W efekcie pobudza to wyobraźnię odbiorcy, który jest w stanie dopełnić w swojej głowie oglądane obrazy. Autorzy fotografii sprzed kilkudziesięciu lat utrwalili beskidzki krajobraz, jaki tworzą górskie zbocza, leśne ścieżki, polany, a także fascynujące widoki, które rozpościerają się ze szczytów i innych punktów widokowych. Chociaż na zdjęciach trudno dostrzec dalszą panoramę – choćby z zarysem Tatr w tle, to jednak można zobaczyć tam piękny beskidzki świat. Fotografie archiwalne, przedstawiające Beskid Śląski to wspaniały obraz położonych w naszym regionie gór, widziany oczami dawnych wędrowców oraz miłośników tych urzekających terenów.

📢 Najpiękniejsze szkoły w województwie śląskim - zabytkowe i nowoczesne. Nauka w takich murach musi być naprawę wyjątkowa

Secesja, czerwona cegła, architektura neogotycka, pałace, ale również nowoczesne budynki na miarę XXI wieku. Te szkoły mają wspólną cechę - nieustannie zachwycają. W jednych uczniowie mogą poczuć się, jakby rozpoczynali pierwszy rok w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie (tak swoją szkołę nazywali m.in. absolwenci szkoły muzycznej w Bytomiu), inni mają wrażenie, że każdy korytarz i sala lekcyjna przypomina komnaty pełne tajemnic i historii, gdzie można poczuć klimat dworskich intryg – jak w Pałacu w Brynku. Poznajcie tajemnice najpiękniejszych szkół w woj. śląskim.

📢 Nowy wiadukt powstający na drodze wojewódzkiej w Lublińcu - jego budowa zakończy się w przyszłym roku

Nowy wiadukt powstający w ciągu ulicy Powstańców Śląskich (DW 906) w Lublińcu z tygodnia na tydzień nabiera kształtów. Inwestycja, która ma się zakończyć w przyszłym roku, przebiega zgodnie z planem. Zobaczcie zdjęcia z postępu prac.

📢 Kasia Sienkiewicz - piękna i utalentowana wokalistka zespołu Kwiat Jabłoni. Zobaczcie zdjęcia i teledysk jej zespołu

Kwiat Jabłoni to zespół, który podbija ostatnio polskie sceny i liczne rozgłośnie radiowe. Kim jest Kasia Stankiewicz, piękna i utalentowana wokalistka tego zespołu?

📢 Pół wieku od premiery Potopu. Zdjęcia do filmu realizowano także w Częstochowie. Tym wydarzeniem żyło całe miasto

Pół wieku temu - dokładnie we wrześniu 1974 roku - na ekranach kin zadebiutowało ikoniczne dzieło Jerzego Hoffmana - "Potop". Recenzje krytyków były entuzjastyczne, wielomilionowa widownia również doceniła film. W obsadzie aktorskiej znaleźli się między innymi Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki i Kazimierz Wichniarz. Część zdjęć realizowanych było w Częstochowie. Jeden z częstochowskich fotografów - 17-letni wówczas - Jacek Kamiński ma nawet migawki, dzięki którym możemy przenieść się do tamtych czasów.

📢 Tajemnice Pałacu Dietla w Sosnowcu. John Malkovich kąpał się w łazience najbogatszego człowieka na Ziemi

Pałac Dietla w Sosnowcu - kto nie widział, niech wybierze się w podróż przez epoki i przeróżne style. Jeśli nie do końca kojarzycie, co tam można zobaczyć - jedno słowo. Łazienka, będąca tak naprawdę ogromnym salonem kąpielowym. Nie ma takiej drugiej na całym świecie. To tu kręcone były sceny z Johnem Malkovichem, który w filmie Lecha Majewskiego wcielił się w rolę najbogatszego człowieka na Ziemi. Tutaj też roznegliżowane panny pielęgnowały swoje ciała w filmie „Między ustami a brzegiem pucharu”. Swoje trzy grosze dołożył też Maciej Maleńczuk.

📢 Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu ma 95 lat. Jego modernistyczna architektura zachwyca do dziś. Zobaczcie sami

Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu został zbudowany w latach 20. XX wieku, według projektu Moritza Wolffa, architekta miejskiego. W czasach niemieckich oferował atrakcje, jakie znamy z dzisiejszych parków wodnych. Zabrzanie mogli korzystać chociażby z solarium, inhalatorium, sauny parowej, usług masażysty, salonu fryzjerskiego czy kawiarni.

📢 Półnagie gwiazdy pokazały swoje wdzięki. Julia Wieniawa, Barbara Kurdej-Szatan i Helena Englert w odważnych stylizacjach

5 września – w czwartkowy wieczór na urodzinach magazynu ELLE pojawiło się mnóstwo gwiazd. Celebrytki zaprezentowały się od najlepszej strony, a niektóre z nich pokazały swoje idealne sylwetki. Stylizacje Wieniawy, Kurdej-Szatan i Englert to zdecydowanie propozycje dla odważnych kobiet.

📢 Stadion Górnika Zabrze. Tak wyglądał w początkach istnienia, w trakcie II wojny światowej, w PRL-u i XXI wieku. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia!

Ten obiekt sportowy zna każdy fan piłki nożnej nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Zapraszamy na podróż w czasie. Celem tej niezwykłej rajzy jest Stadion Górnika Zabrze, który przez lata przeszedł niezwykła przemianę. Zobaczcie, jak wyglądał w początkach istnienia, podczas II wojny światowej, w PRL-u i latach 2000.

📢 Paznokcie, na których nie widać odrostu. Takie są teraz modne stylizacje paznokci

Oto modne paznokcie - pomysły i inspiracje Jak szybko rosną paznokcie? Dzieje się to w tempie średnio 1 mm tygodniowo, czyli ok. 3 mm miesięcznie. Nie da się tego zahamować w zdrowy i bezpieczny sposób. Paznokcie rosną przez całe życie. Odrost na paznokciach to prawdziwa zmora, szczególnie w czasie urlopu bądź gdy nie mam czasu na regularne wizyty u kosmetyczki. Oto paznokcie, na których nie widać odrostów. Tak można sprytnie ukryć pojawiający się odrost. Zebraliśmy najlepsze pomysły na manicure - idealne stylizacje paznokci, na których odrost przez długi czas nie jest widoczny. Zobacz je teraz w naszej galerii.

📢 HIPOKRATES 2024. Głosowanie w wielkim Plebiscycie Medycznym rozpoczęte! Oddaj głos na swojego faworyta lub zgłoś kandydatów

Po raz kolejny głosami naszych Czytelników zostaną wybrani laureaci nagród dla najbardziej polecanych lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów, którzy nie tylko skutecznie pomagają, ale też wykazują się wyjątkowym, empatycznym podejściem do pacjentów. Zaszczytne tytuły zostaną przyznane najpierw w każdym mieście i powiecie, później na szczeblu wojewódzkim, a w końcu także w ogólnopolskim finale.

📢 Kto jest kim w serialu "Król". Prześwietlamy główne postaci nowej produkcji Canal+ i bohaterów "Króla"

Serial Canal+ "Król", zrealizowany na podstawie powieści Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem, to jeden z telewizyjnych hitów tego roku. Pierwszy odcinek miał premierę 6 listopada, kolejny będzie można obejrzeć 13.11. W serialu jest mnóstwo ciekawych postaci, zarówno pierwszo-, jak i drugoplanowych. Poznajcie je i aktorów grających tych bohaterów.

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni