MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd prasy 12.07.2024. Przygotowaliśmy zestaw najważniejszych informacji z wczoraj. Bądź na bieżąco z wydarzeniami

Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
Wideo
od 16 lat
Przygotowaliśmy dla Ciebie poranną prasówkę. Zobacz artykuły, które nasi czytelnicy czytali najchętniej wczoraj, 11.07. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Gdzie występują utrudnienia w ruchu w woj. śląskim? Stan na 12.07.2024”?

Prasówka 12.07: top 3 artykuły z wczoraj

Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?

📢 Gdzie występują utrudnienia w ruchu w woj. śląskim? Stan na 12.07.2024

Na których drogach w województwie śląskim prowadzone są dzisiaj (12.07.2024) roboty drogowe? Roboty drogowe: droga S1, Mysłowice (553. km) Budowa Systemu Zarządzania Ruchem RPW Katowice, roborty stacjonarne, łącznica zjazdowa z S1, zajęcie lewej części łącznicy, jezdnia prawa kierunek Tychy..

Nie przegap promocji!

📢 Osoby o tych imionach są wredne i zawistne. Unikaj ich. Mają ciężki charakter i trudno z nimi współpracować (zdjęcia) 12.07.24

Od setek lat ezoterycy zajmują się znaczeniem imion. Według wielu z nich imię predysponuje człowieka, który je nosi, do posiadania i eksponowania niektórych cech charakteru. Wierzono, że imię ma wpływ na nasza osobowość, charakter, empatię i inteligencję. Jednią są empatyczni i mili inni podli i zawistni. Czy na nasz charakter i zachowanie wpływa imię, które nosimy? Osoby o tych imionach są najwredniejsze. Sprawdź.

📢 Horoskop dzienny na piątek 12 lipca 2024 r. Czy początek weekendu będzie początkiem czegoś nowego? Co zobaczyła w gwiazdach wróżka Estera?

Horoskop dzienny na piątek 12 lipca 2024 r. Co zobaczyła w gwiazdach wróżka Estera? Czy początek weekendu będzie początkiem czegoś nowego? Odpoczniesz, czy wręcz przeciwnie - rzucisz się w wir wydarzeń? Sprawdź horoskop wróżki Estery i przekonaj się. Horoskop podajemy dla każdego znaku zodiaku oddzielnie w naszej galerii.

Czytaj wygodniej najważniejsze wiadomości

Materiały promocyjne partnera

Prasówka 12.07: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Wstrząs w kopalni Rydułtowy. 78 górników przebywało w zagrożonym rejonie, 1200 metrów pod ziemią. Jeden z zaginionych górników, nie żyje

Ogromną siłę - porównywalną nawet z trzęsieniem ziemi - miał wstrząs wysokoenergetyczny, do którego doszło w kopalni Rydułtowy. Miał on miejsce 1200 metrów pod ziemią. W zagrożonym rejonie, gdzie prowadzone były prace konserwacyjno-remontowe, przebywało 78 górników. 76 z nich wyjechało na powierzchnię. Spośród nich 17 trafiło do szpitali. Ich życiu nie zagraża jednak niebezpieczeństwo. Ratownicy podczas akcji ratowniczej poszukiwali dwóch zaginionych. Do jednego z nich udało się dotrzeć. Niestety, mężczyzna nie żyje.

📢 Wichura poturbowała zabytkową Aleję Klonów w Złotym Potoku. Powalone drzewa zniszczyły też domy. WIDEO i ZDJĘCIA

Zabytkowa Aleja Klonów została mocno poturbowana przez nocną wichurę, która przeszła w nocy 10 lipca br. nad Złotym Potokiem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Znaczna część ze znajdujących się tam 166 drzew jest powalona, nadłamana. W większości z nich wichura połamała gałęzie. Powalone drzewa w niektórych miejscach zniszczyły także prywatne domy. Strażacy ze skutkami wichury walczyli całą noc i walczą z nią do teraz. Zobaczcie ZDJĘCIA.

📢 Zabójstwo w Borowcach. Jaworek uciekł, bo policja na to pozwoliła? Popularny serwis tak sugeruje. Komenda Wojewódzka Policji komentuje

W rocznicę tragicznych wydarzeń, do których doszło w niewielkiej miejscowości pod Częstochową, popularny serwis internetowy opublikował artykuł, w którym sugeruje, że Jacek Jaworek - podejrzany o zabójstwo trzyosobowej rodziny - uciekł, ponieważ policja na samym początku popełniła wiele błędów i "zaprzepaszczono pierwsze, najważniejsze godziny" akcji. O tym, że sprawa została zbagatelizowana, mieli serwisowi opowiedzieć sami częstochowscy policjanci. W artykule jest również mowa o tym, że ówczesny komendant "zamiast nadzorować poszukiwania podejrzanego o wielką zbrodnię, wolał jechać na pielgrzymkę Radia Maryja, która właśnie zaczynała się na Jasnej Górze". Do sprawy odniosła się Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, która prowadzi akcję poszukiwawczą Jacka Jaworka.

📢 Nie Etiopia lecz Mikołów. Mieszkańcy Abisynii czekają na eksmisję. Baraki zostaną zrównane z ziemią

Wyglądają jak miniaturowe familoki z czerwonej cegły. Tutejsi nazywają je barakami. Abisynia - niechlubna "dzielnica" Mikołowa, przechodzi gruntowne zmiany. Jeden z ponadstuletnich budynków został już wyburzony, a w jego miejscu powstaje teraz nowy. Wśród tutejszych krążą pogłoski, że pozostałe dwa czeka ten sam los. Co z mieszkańcami? Mają zostać przeniesieni do budowanych mieszkań o wyższym standardzie. Zdania na ten temat są jednak podzielone.

📢 Upalny dzień nad Pogorią III. Dziś odwiedziliśmy popularne kąpielisko w Dąbrowie Górniczej. Były tłumy - na plaży i w wodzie

Upalny dzień spędzony nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej może być sporą letnią przyjemnością. Dziś nad popularnym zbiornikiem bawiły prawdziwe tłumy Mieszkańcy miasta i okolic na plaży i w wodzie szukali wytchnienia. Zobaczcie te ZDJĘCIA.

📢 Kuchnia śląska od zaplecza. Oto 15 nazw, które powinien znać każdy hanys

Śląska kuchnia to nie tylko smakowite potrawy, ale również specyficzne nazwy przedmiotów używanych do ich przygotowywania. Aby w pełni zrozumieć i docenić regionalne tradycje kulinarne, warto poznać kuchnie śląską od zaplecza. Oto 15 kluczowych nazw kuchennych przedmiotów, które powinien znać każdy hanys.

📢 Chorzów oczami Miss Publiczności i Social Mediów. Natalia Bilik: moja mama jest najpiękniejszą osobą, którą w życiu spotkałam

Natalia Bilik z Chorzowa w finale konkursu Miss Polonia 2024 została Miss Publiczności oraz Miss Social Mediów. Jakie miejsca w swoim rodzinnym mieście są dla niej najważniejsze? Kto według niej jest najpiękniejszym człowiekiem i czego Miss nigdy nie pokaże na swoim profilu w social mediach? Zobacz galerię i przeczytaj rozmowę.

📢 Lawrence Ennali odchodzi z Górnika Zabrze. Niemiec rozbija bank i wdziera się do TOP-10 najwyższych transferów klubu z Roosevelta

Górnik Zabrze sprzedał Lawrence Ennaliego do amerykańskiego Houston Dynamo. W ten sposób Niemiec został jednym z najdroższych piłkarzy sprzedanych z klubu z Roosevelta. Zobaczcie jak od poniedziałku obecnie wygląda TOP 10 transferów Górnika Zabrze.

📢 Tak powstawał maluch! Archiwalne zdjęcia fiata 126p z bielskiej fabryki. Zajrzyjcie z nami do lakierni, hali montażowej i parking

To właśnie 51 lat temu w Bielsku-Białej narodziła się legenda motoryzacji – Fiat 126p, popularnie nazywany „maluchem”. Pierwszy egzemplarz tego samochodu zjechał z taśmy produkcyjnej 6 czerwca 1973 roku w Fabryce Samochodów Małolitrażowych (FSM) w Bielsku-Białej. Był to moment, który zapoczątkował motoryzacyjną rewolucję w Polsce w czasach rządów Edwarda Gierka.

📢 Budują nową, ważną drogę w Dąbrowie Górniczej. Dobre wieści dla kierowców. Zniknie objazd, otworzą nowe rondo

W Dąbrowie Górniczej trwa budowa nowej drogi, będącej brakującym fragmentem obwodnicy śródmieścia. Z placu budowy napłynęły dobre wieści. W sierpniu możliwy będzie ponowny przejazd ulicą Poniatowskiego do Kolejowej, który to odcinek od kilku miesięcy jest zamknięty i trzeba kierować się wyznaczonymi objazdami.

📢 Cementownia w Jaworznie to jeden z czterech pierwszych tego typu zakładów, powstałych na ziemiach polskich. Zobacz, co z niej zostało

Cementownia w Jaworznie to jeden z czterech pierwszych tego typu zakładów, powstałych na ziemiach polskich. Pomysłodawcą utworzenia tej fabryki był Carl Daniel Hechter – miejscowy kupiec oraz ekspedytor cementu, transportowanego z zakładów opolskich przez stację kolei żelaznej Szczakowa, aż na wschód, gdzie rozbudowywano wówczas Twierdzę Przemyśl. Hechter stwierdził, że lepiej byłoby produkować cement na terenie Galicji niż sprowadzać go z innego zaboru i tę myśl przekuł w biznes. Zakład zaopatrywał w cement wiele krajów europejskich, aż do czasu drugiej wojny światowej. Przy użyciu tego materiału budowlanego, w okresie międzywojennym wzniesiono na przykład betonowe słupy kolejki na Kasprowy Wierch, most betonowy na Dunajcu koło Krościenka, rzeźnię w Gdańsku, a także pierwszą zaporę rzeczną w Porąbce czy most na Sole w Oświęcimiu. Przestarzały sprzęt oraz zadłużenie zakładu, a także brak jakichkolwiek inwestycji w przedsiębiorstwo doprowadziły do jego likwidacji w latach dziewięćdziesiątych. Dawna cementownia popadła w ruinę, a następnie zaczęto stopniowo wyburzać pozostałości po tym zakładzie. Zobacz, co z niego zostało i jak wygląda teren, na którym znajdowała się pierwsza w Galicji cementownia.

📢 Umowa na remont Bytomskiej w Świętochłowicach. Czekają nas wielkie korki przy DTŚ?

Prezydent Świętochłowic Daniel Beger podpisał umowę z Drogopolem na przebudowę ul. Bytomskiej. Być może pierwsza łopata zostanie wbita jeszcze w te wakacje. Przebudowa pozwoli m.in. poszerzyć jezdnię. I etap prac dotyczy fragmentów drogi od DTŚ zarówno w stronę centrum, jak i Piaśnik oraz Bytomia. Czekają nas korki?

📢 Marcin Zasada: Najwyższy czas, by Polska wyrównała rachunki z Bytomiem. Po dekadach bezlitosnego dojenia miasta przez państwowy przemysł

Tak, prezydent Bytomia ma rację: po dekadach dojenia tego miasta przez państwowy przemysł, przyszedł czas na wyrównanie rachunków. Dlatego właśnie zamknięcie Bobrka, ostatniej kopalni, która w Bytomiu się ostała, będzie nie tylko testem procesu transformacji Śląska, ale i politycznej wyobraźni (a może nawet wrażliwości) polskiego rządu.

📢 Pałac w Świerklańcu na historycznych zdjęciach. Tak wyglądał przed wojenną zawieruchą i wkroczeniem Armii Czerwonej

Zanim został podpalony w 1945 roku i rozebrany przez komunistów w późniejszych latach, stanowił jedną z najwspanialszych budowli naszego województwa. Hrabia Guido Henckel von Donnersmarck chciał na Śląsku rezydencji wzorowanej na francuskich modach. Poznaj historię Pałacu w Świerklańcu.

📢 Górnik Zabrze zapłaci za szkody wyrządzone przez swoich kibiców na Stadionie Śląskim

Górnik Zabrze zapłaci za szkody jakie jego kibice wyrządzili na Stadionie Śląskim po marcowym meczu z Ruchem Chorzów. Takie zapewnienie otrzymał prezydent Chorzowa Szymon Michałek od prezydentki Zabrza Agnieszki Rupniewskiej.

📢 Wstrząs w kopalni Rydułtowy. Doszło do niego 1200 metrów pod ziemią. 76 górników wyjechało spod ziemi. Jeden z poszukiwanych, także

Na poziomie 1200 metrów pod ziemią, w rydułtowskiej KWK Rydułtowy doszło do wysokoenergetycznego wstrząsu. Jak informuje Polska Grupa Górnicza, która jest w posiadaniu kopalni, ruszyła już akcja ratownicza. Przed kopalnią lądował śmigłowiec LPR. Na razie nie ma jednak informacji o tym, kto i w jaki sposób ucierpiał.

📢 Rozpoczęła się budowa ogromnego mostu na Odrze. Na ten moment czekano 79 lat! Do tej pory kierowcy korzystali z promu

Blisko 300 milionów złotych zostanie przeznaczone na budowę nowego mostu na Odrze w województwie śląskim, który zastąpi dotychczasową przeprawę promową. To największa inwestycja mostowa w historii województwa, planowana od zakończenia II wojny światowej. Rozpoczęły się pierwsze prace związane z budową mostu.

📢 Odcinkowy pomiar prędkości na DTŚ w Katowicach wciąż nie działa. Zacznie pracę po zakończeniu remontu wiaduktu

Jesienią ubiegłego roku na katowickim odcinku DTŚ stanęły bramownice odcinkowego pomiaru prędkości, a do jego uruchomienia brakowało jedynie przyłączenia do sieci energetycznej. Główny Inspektorat Transportu Drogowego od 8 miesięcy utrzymuje, że wciąż nie ma przyłączenia do sieci, choć Tauron wyjaśnia, że zostało to wykonane w grudniu, a od lutego na bramownicach są już liczniki. W poniedziałek 15 lipca ma się zakończyć remont wiaduktu, co ma być rzeczywistym powodem opóźnienia. Nie ma jednak pewności, że odcinkowy pomiar prędkości zacznie wtedy działać, skoro GITD wciąż utrzymuje, że aparatura nadal potrzebuje przyłączenia do sieci energetycznej.

📢 W tych miastach w Śląskiem ubyło najwięcej mieszkańców. Sprawdź, które z ośrodków wyludniają się najszybciej!

Miasta w Śląskiem, w których ubyło najwięcej mieszkańców uwzględniono w zestawieniu ogólnopolskim, udostępnionym przez portal polskawliczbach.pl. Ranking przygotowano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2023 i 2002 roku roku. Na ogólnokrajowej liście pierwsze miejsce zajmuje Władysławowo, mieszczące się w województwie pomorskim, a dalej znajdują się położone w tym samym regionie Hel oraz Jastarnia. Kolejne pozycje należą do Pieszyc w dolnośląskim i Kleszczeli na Podlasiu. To właśnie w tych polskich miastach w 2023 roku odnotowano największy spadek liczby ich mieszkańców. W zestawieniu ogólnokrajowym, uwzględniającym 979 pozycji stolica naszego regionu znajduje się na 188 miejscu. Pierwsze z miast, mieszczących się w Śląskiem znalazło się na 12 pozycji w rankingu, a kolejne widnieje pod numerem 26. Warto dodać, że w pierwszej rankingowej setce polskich ośrodków znajdziemy siedem miast, znajdujących się w naszym regionie. Sprawdź, gdzie w Śląskiem odnotowano największy spadek liczby mieszkańców!

📢 Imponująco prezentuje się nowy most nad rzeką Sołą w Porąbce koło Bielska-Białej. Otwarcie już wkrótce ZDJĘCIA

Otwarcie nowego mostu nad rzeką Sołą w Porąbce koło Bielska-Białej zbliża się wielkimi krokami. Przy stalowej przeprawie trwają jeszcze prace kosmetyczne, ale wkrótce będzie ona służyć mieszkańcom na styku województw śląskiego i małopolskiego. Co ważne, stanie się to przed terminem, ten pierwotnie zakładał zakończenie budowy jesienią 2024 roku.

📢 Tak odpoczywaliśmy w wakacje 80 lat temu. Kąpielisko Leśne w Gliwicach działa do dziś! [ZDJĘCIA]

Kąpielisko Leśne w Gliwicach to miejsce, które od 80 lat przyciąga mieszkańców i turystów spragnionych letniego wypoczynku. Pomimo upływu lat, kąpielisko nie straciło swojego uroku i wciąż jest chętnie odwiedzane przez rodziny i miłośników sportów wodnych. Przenieś się w czasie i zobacz, jak kiedyś wyglądały letnie wakacje na Kąpielisku Leśnym w Gliwicach oraz co sprawia, że to miejsce wciąż tętni życiem.

📢 Lotnisko Gliwice. Sterowce, dawne samoloty, nieistniejące hangary. Te zdjęcia robią wrażenie! Poznajcie z nami niezwykłą historię

Gliwickie lotnisko, które do końca I wojny światowej pełniło funkcje militarne, po jej zakończeniu zostało przekształcone na potrzeby cywilne. Miasto przejęło obiekt, a w latach dwudziestych uruchomiono regularne połączenia lotnicze z Wrocławiem i Berlinem, które stopniowo rozszerzano o kolejne miasta w Niemczech i za granicą. W 1927 roku lotnisko otrzymało status międzynarodowego portu lotniczego. Poznaj z nami bardziej historię gliwickiego lotniska, zobacz archiwalne zdjęcia, które robią wrażenie i zabierz się z nami w niezwykłą podróż w czasie.

📢 Poznaj podziemny schron w Bytomiu-Miechowicach. Przenieś się w moment nalotu bombowego i odkryj niezwykłe relikty historyczne. WIDEO i FOTO

Stowarzyszenie na rzecz zabytków fortyfikacji „Pro Fortalicium” z Bytomia zaprasza miłośników historii II wojny światowej i historii Śląska tego okresu do zwiedzania nowo urządzonej Izby Pamięci w Schronie Bytom-Miechowice przy ul. Kasztanowej. Dzięki multimedialnym efektom oraz bezcennym pamiątkom historycznym będziecie mogli przenieść się w czas walk o Miechowice w 1945 roku oraz Tragedii Górnośląskiej po 1945 roku. Znajdziecie tam także relikty z czasów II wojny światowej i tajemnice związane z Bytomiem. Jak wygląda trasa historycznej wędrówki? Jakie relikty tam napotkacie? Jakie inne atrakcje czekają tam na Was? Odwiedziliśmy to miejsce, zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA.

📢 Tyle pieniędzy można przechowywać w domu w 2024 roku. W tych sytuacjach warto mieć gotówkę w domu [12.07.2024]

Zeszłoroczne dyskusje na temat wprowadzenia limitów płatności gotówką rozpaliły debatę dotyczącą przechowywania pieniędzy w domowych zaciszach. Chociaż ostatecznie ograniczenia płatności gotówką nie zostały wprowadzone, pozostawiając Polakom wolność w korzystaniu z gotówki bez jakichkolwiek limitów, pojawia się pytanie o bezpieczeństwo i przepisy związane z przechowywaniem pieniędzy w domu.

📢 Czternasta emerytura 2024 - tabela. Zobacz wyliczenia netto - tyle ZUS wypłaci na rękę [12.07.2024]

Po wakacjach na konta emerytów trafi czternasta emerytura. W sprawie dodatkowego świadczenia podjęto już wszystkie kluczowe decyzje - wiemy jaka będzie jego wysokość. Czternasta emerytura będzie wypłacona razem ze "zwykłą emeryturą". W galerii zamieszczamy wyliczenia netto - sprawdź, jaka "czternastka" będzie Ci przysługiwać i czy dostaniesz świadczenie w całości. Wyliczenia przeprowadził dla nas Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

📢 Apoloniusz Tajner- zdjęcia po odchudzaniu. Zobaczcie tę metamorfozę! [12.07.2024]

Apoloniusz Tajner, działacz sportowy i polityk, a przede wszystkim były szkoleniowiec reprezentacji Polski w skokach narciarskich oraz były prezes Polskiego Związku Narciarskiego, w tym roku kończy 70 lat. Wielu obserwatorów zwraca uwagę, że dawny trener Adama Małysza wyraźnie odmłodniał, a przede wszystkim schudł. Jak teraz wygląda Apoloniusz Tajner ze swoją młodszą o 36 lat żoną, a także jaką ma receptę na świetną kondycję - piszemy o tym niżej i w naszej galerii.

📢 Dramatyczne sceny na A4 w Rudzie Śląskiej. Omal nie doszło do tragedii

Dramatyczne sceny rozegrały się na autostradzie A4 w Rudzie Śląskim. Na środkowym pasie ruchliwej drogi stało bmw. Jak się okazało, siedzący wewnątrz kierowca zasłabł. Z pomocą ruszyli bytomscy policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą wraz ze strażakami oraz ratownikami. Aby udzielić mężczyźnie pomocy, trzeba było wybić szybę w jego aucie. Sprawna akcja służb ratunkowych sprawiła, że poszkodowany szybko trafił pod opiekę lekarzy do szpitala.

📢 Oto tabela waloryzacji emerytur 2025. Rząd podjął wstępną decyzję, mamy wyliczenia na rękę

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowe prognozy, które wskazują na mniejsze, niż dotychczas, wzrosty świadczeń emerytalnych. Zmiany te oznaczają koniec okresu znaczących podwyżek, do których przyzwyczaili się emeryci w ostatnich latach. Zobaczcie wstępną tabelę waloryzacji emerytur 2025.

📢 Duże zmiany w Kodeksie Pracy 2024. Staż pracy po nowemu i krótszy czas pracy? Jest decyzja rządu

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie Pracy coraz bliżej. Staż pracy ma być obliczany w nowy sposób, wielu pracowników czeka również na decyzje dotyczące krótszego czasu pracy. Jakie zmiany szykują się dla pracodawców i pracowników? Sprawdź, jakie zmiany w Kodeksie pracy planuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

📢 W sam raz na lato. Plaża i kompleks rekreacyjny przy Stawie Morawa w Katowicach oficjalnie otwarte

Od czwartku 11 lipca można w pełni korzystać z całej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, która powstała przy północno-zachodnim brzegu Stawu Morawa w Katowicach. Za 12,9 mln złotych zrewitalizowano tutejszą plaże, wybudowano zaplecze sanitarne, strefę relaksu, ścieżkę rowerową oraz boisko do siatkówki.

📢 Czeladź. Remontują kilka ważnych dróg. Zaczyna się budowa obwodnicy osiedla Rojce i przebudowa ulicy Bytomskiej

W Czeladzi trwają remonty kilku dróg, a kolejne tego typu inwestycje rozpoczną się lada chwila. Miasto przekazało już bowiem tereny dwóm kolejnym firmom, które zajmą się poprawieniem stanu technicznego sporego fragmentu ulicy Bytomskiej, a także budową od podstaw tak zwanej obwodnicy osiedla Rojce.

📢 W tych miastach w Śląskiem jest najwięcej emerytów. Oto 20 miast województwa śląskiego z największą ich liczbą

W tych miastach w Śląskiem odnotowano największą liczbę emerytów, wśród których uwzględniono kobiety od 60 roku życia oraz mężczyzn w wieku 65 lat i więcej. Ranking ogólnopolski, udostępniony przez portal polskawliczbach.pl przygotowano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2023 roku. Na ogólnokrajowej liście pierwsze miejsce zajmuje Opatowiec, mieszczący się w województwie świętokrzyskim. Dalej znajduje się Ciechocinek oraz Duszniki-Zdrój, położone kolejno w kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. Na czwartym miejscu znalazł się Sopot w województwie pomorskim. To w tych polskich miastach odnotowano największą liczbę emerytów. W rankingu ogólnopolskim, uwzględniającym 1013 pozycji stolica naszego regionu znajduje się na 236 miejscu. Pierwszy z ośrodków miejskich, mieszczących się w Śląskiem widnieje na ogólnokrajowej liście pod numerem 56, zaś następny zajął pozycję 76. Warto dodać, że w rozpoczynającej ranking setce polskich miast znajdziemy również cztery ośrodki znajdujące się w naszym regionie. Sprawdź, gdzie w Śląskiem jest najwięcej emerytów!

📢 W Czeladzi powstaje prawie 290 nowych mieszkań. Kiedy finał budowy nowego osiedla przy ul. Hallera?

W Czeladzi powstaje w ekspresowym tempie prawie 290 nowych mieszkań. W rejonie ulicy Hallera rośnie całkiem nowe osiedle, a zakończenie tej ogromnej inwestycji planowane jest na 2025 rok. Kolejnych ponad 70 mieszkań powstaje w budynku byłej szkoły górniczej i internatu przy ul. 21 Listopada.

📢 Prezes Ruchu Chorzów Seweryn Siemianowski: Zrobimy wszystko, żeby awansować do Ekstraklasy. Będzie jeszcze kilka transferów ROZMOWA

Ruch Chorzów po spadku z PKO Ekstraklasy buduje skład na Betclic 1 ligę. Prezes Seweryn Siemianowski zapewnia, że klub zrobi wszystko, żeby Niebiescy jak najszybciej wrócili do grona najlepszych. Ruch przed sezonem planuje jeszcze kilka transferów. Przeczytajcie rozmowę z prezesem Ruchu.

📢 Znów tłumy na Rajskiej Fali w Żorach. Nowy basen był strzałem w dziesiątkę. Atrakcji tu nie brakuje

Gdy tylko pogoda dopisuje, Rajska Fala w Żorach przeżywa oblężenie. Nie ma się co dziwić - to jeden z tych basenów otwartych w okolicy, gdzie nie brakuje wielu atrakcji. Tak też było chociażby w środę 10 lipca, gdy na basenie odbyły się zajęcia z zumby fitness.

📢 Upadek PKP Cargo mocno uderzy w Śląsk. Profesor Marek Sitarz: zarządzanie przez ostatnie 10 lat, "to skandal w biały dzień"

"Według mnie to brak nadzoru jest główną przyczyną obecnej sytuacji. Nikt nie zauważył przez 10 lat jak jest. To skandal w biały dzień." - mówi o problemach w PKP Cargo prof. Marek Sitarz ekspert w dziedzinie transportu. Wskazuje, że zwolnienia w spółce uderzą mocno w Śląsk - a tych planuje się tu ok. 1300. "Będzie trudno zatrzymać upadek lub marginalizację PKP Cargo" - dodaje. Czy jednak można coś zrobić i czy jako państwo możemy pozwolić sobie na brak narodowego przewoźnika cargo?

📢 Mężczyźni o tych imionach są najgorszymi mężami. Mają trudny charakter [LISTA] 11.07.2024

Od początku wydają się wspaniałymi partnerami życiowymi, a po ślubie wszystko diametralnie się zmienia. Co możemy wyczytać z konkretnych imion? Zobacz, jacy mężczyźni muszą się bardzo starać w roli mężów. Potrzeba jednak więcej silnej woli - ci mężczyźni muszą się mocniej starać, aby być dobry mężami. Zobacz listę męskich imion, które mogą świadczyć o trudnym charakterze.

📢 Poważnie ranny 10-letni chłopiec został znaleziony na drodze w Łazach, w pow. lublinieckim. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia

10-letni chłopiec w krytycznym stanie został znaleziony na drodze w Łazach w kierunku Strzebinia w gminie Koszęcin w powiecie lublinieckim. Do dramatycznej sceny doszło 10 lipca blisko godz. 14.00. Osoba, która zauważyła chłopca, poinformowała natychmiast służby ratunkowe. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

📢 Ostrzeżenie GIS 11.07.2024 Produkty wycofane ze sklepów TEDi, Auchan, POLOmarket, Lidl, ALDI, Kaufland, Biedronka, Netto 11.07.2024

Ostrzeżenie GIS 11.07.2024! Oto lista produktów wycofanych przez sklepy POLOmarket, Kaufland, Auchan, Biedronka, Lidl, Netto muszą usunąć ze swoich półek? Sprawdź nowe ostrzeżenie sanepidu. Lista produktów wycofanych ze sklepów została powiększona o przedmioty kuchenne.

📢 Ruch Chorzów ma nowego sponsora strategicznego. Będą wspólne akcje dla kibiców Niebieskich ZDJĘCIA

Ruch Chorzów ma nowego sponsora strategicznego. Została nim firma STS - największy bukmacher w Polsce. Logo STS znajdzie się na froncie koszulek Niebieskich, a kontrakt będzie obowiązywał do końca sezonu 2026/2027 z możliwością przedłużenia na kolejne lata.

📢 Dawny Supersam przy ulicy Skargi w Katowicach został wyburzony 11 lat temu. Hala targowa powstała jeszcze przed wojną. Pamiętacie?

Mija 11 lat od wyburzenia dawnego Supersamu przy ulicy Skargi w Katowicach. Hala targowa powstała jeszcze przed wojną i przetrwała ponad 70 lat. Dziś w jej miejscu stoi nowoczesne centrum handlowe – Dom Handlowy Supersam. Zobaczcie, jak wyglądała stara hala na krótko przed rozbiórką oraz jak burzono przedwojenną konstrukcję.

📢 Pow. cieszyński: Internetowi oszuści okradli mężczyznę na 76 tysięcy złotych

Mieszkaniec powiatu cieszyńskiego stracił 76 tysięcy złotych po skontaktowaniu się z oszustem, którego reklamę zobaczył na Facebooku. Mężczyzna podał swoje dane w formularzu, a to wystarczyło do przejęcia jego konta bankowego.

📢 Alert pogodowy dla Śląska: upały, burze i ulewne deszcze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał, na dzień 11 lipca 2024 roku, ostrzeżenia 1 stopnia przed burzami oraz 2 stopnia przed upałami dla całego województwa śląskiego. Burzom towarzyszyć będą silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 32°C., a minimalna w nocy od 18°C do 21°C.

📢 Memy, które zrozumieją tylko dzieciaki z lat 90. Rozbawią cię do łez! Cofnijmy się w czasie do kolorowych lat 90. [MEMY] 11.07.2024

Pamiętacie szalone lata dziewięćdziesiąte? Wszyscy oglądali "Beverly Hills" i "Doktor Quinn", a wiedzę zdobywaliśmy mimo że Google nie istniało. Używaliście Windowsa 98 - wiele osób uważa, że to najlepszy system operacyjny. Jak wspominacie te lata? Oto memy o szalonych latach 90!

📢 Kobiety o tych imionach mają dobry charakter i piękną osobowość. Sprawdź znaczenie imion 11.07.2024

Czy imię nadane przy narodzinach może zdefiniować życie człowieka? Czy może wpłynąć na jego rozwój, na jego osobowość, charakter? Są osoby, które imionom nadają duże znaczenie.

📢 Szydełkowanie i malowanie kolorowanek. Tak wolontariuszki fundacji "Oko w oko z rakiem" wspierają pacjentów onkologicznych w Katowicach

Wolontariuszki fundacji „Oko w oko z rakiem” na Oddziale Dziennym Onkologii Klinicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach tworzą wyjątkową przestrzeń dla pacjentów onkologicznych. Razem z chorymi szydełkują i kolorują, ale też rozmawiają, doradzają i wspierają. Wszystko po to, by choć na chwilę zająć myśli czymś, co relaksuje i daje radość.

📢 Odkryj ukryty klejnot Gór Gorzkowskich na Jurze. To raj dla miłośników przyrody, a wkrótce nowy rezerwat. WIDEO i ZDJĘCIA

Góry Gorzkowskie, nazywane często, ze względu na swoją charakterystykę i klimat, "najniższymi partiami Beskidu Śląskiego” to obszerny, urozmaicony w malownicze trasy, lasy, wąwozy, jaskinie oraz przepiękne krajobrazy, niepoznany do końca obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się on pomiędzy Niegową, a Janowem. Ich skarbem są liczne wysokie wzniesienia pokryte ostańcami. Wkrótce miejsce to sanie się rezerwatem. Odwiedziliśmy je dla Was, zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA.

📢 Najlepsze memy o grillowaniu. Na Międzynarodowy Dzień Grilla i nie tylko. Uśmiejesz się do łez! Sprawdź! 11.07.2024

Zobacz najśmieszniejsze memy związane z grillem i grillowaniem. Nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Grilla, który obchodzony jest 2 maja. A dlaczego? Zapewne dlatego, że to właśnie w maju zaczyna się sezon grillowy. Nieważne, czy na początku maja jest gorąco, czy pada deszcz, to prawdziwy miłośnik grilla musi go rozpalić. I o tym m.in. są memy o grillowaniu. Sprawdźcie naszą fotogalerię.

📢 Najlepsze MEMY o turystach. Wypoczynek na plaży czy w górach? Wszędzie spotkamy Januszy, czyli Polak na wakacjach 11.07.2024

W sezonie wakacyjnym turyści są zmorą wielu miejscowości wypoczynkowych. Niezależnie, czy pojedziemy nad morze, czy w góry, wszędzie spotkamy prawdziwe tłumy. Niestety, podczas urlopów turyści często pozostawiają dobre maniery w domu, nie przestrzegają przepisów, a nad morzem nieodłącznym elementem są panowie przechadzający się po centrum miejscowości w samych kąpielówkach. Nie uszło to oczywiście uwadze internautów, którzy tworzą o turystach MEMY i inne śmieszne obrazki. Jak turystów widzą internauci? Na pewno się uśmiejecie! Zobaczcie najlepsze MEMY o turystach!

📢 Piotr Adamczyk - żona. Tak teraz wygląda aktorka Karolina Szymczak, zagrała u boku Brada Pitta

Karolina Szymczak to aktorka i modelka, a prywatnie żona Piotra Adamczyka - młodsza od niego o 19 lat. Para wzięła ślub w tajemnicy, 29 czerwca 2019 roku. Zobaczcie, jak teraz wygląda piękna Karolina Szymczak. W galerii pokazujemy jej prywatne zdjęcia.

📢 Tych roślin nie sadź obok róż. Przez takie błędy róże nie kwitną i chorują. Tak można zniszczyć róże w ogrodzie

Róże to jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych kwiatów. W ogrodzie nie może zabraknąć królowej kwiatów, czyli róży. Róże uwielbiają słońce - wtedy kwitną obficie! Okazuje się, że na to, jak rosną dane rośliny, bardzo często wpływ ma sąsiedztwo. Są rośliny, których róże nie lubią. Przez takie błędy w uprawie róże nie kwitną i chorują. Na jakie rośliny trzeba uważać? Jakich roślin nie wolno sadzić obok róż? Oto lista roślin, które nie powinny znajdować się blisko róż. Sprawdź, żeby nie zniszczyć róż w swoim ogrodzie!

📢 Horoskop dzienny na czwartek 11 lipca 2024. Jaki będzie czwartek? Wróżka Estera zna odpowiedź! Sprawdź jej horoskop zodiakalny

Horoskop dzienny na czwartek 11 lipca 2024. Jaki będzie czwartek? Wróżka Estera zna odpowiedź! Sprawdź jej horoskop zodiakalny! Horoskop podajemy dla każdego znaku oddzielnie w galerii zdjęciowej.

📢 Dni Myszkowa 2024. Tak bawi się publiczność podczas święta miasta (Zobacz zdjęcia)

Mieszkańcy Myszkowa w huczny sposób celebrują święto swojego miasta. Z tej okazji przygotowanych zostało wiele atrakcji m.in. koncerty Dawida Kwiatkowskiego, Dawida Narożnego z ekipy Piękni i Młodzi, a także Doroty Gardias i Marka Piekarczyka. Zgromadzona pod sceną publiczność bawi się doskonale!

📢 Zadłużone Zabrze. Miasto musi spłacić zaległości wobec Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Radni miejscy podjęli uchwałę

Zaległości w spłacie składek dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii sięgają 2021 roku. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Zabrzu, radni debatowali nad zdobyciem potrzebnych do spłaty środków.

📢 "Paryż Śląska", "Śląskie Malediwy", "Śląska Sycylia" - po co nam porównania z zagranicą? Śląsk nie powinien mieć kompleksów!

Województwo śląskie to region pełen piękna, które często jest porównywane do znanych europejskich miejsc. Tarnowskie Góry nazywane są „Paryżem Śląska”, wieś Zarzecze określa się jako „Śląską Atlantydę”, Pszczyna to „Śląska Sycylia”, a Park Gródek w Jaworznie zyskał miano „Śląskich Malediwów”. Chociaż te porównania podkreślają urok tych miejsc, województwo śląskie jest wyjątkowe i piękne samo w sobie, bez potrzeby odwoływania się do zagranicznych odpowiedników.

📢 Wyniki matur w województwie śląskim. Czy jest się czym chwalić? Egzaminy wypadły znakomicie. Maturzyści mogą być dumni

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie podała wyniki egzaminów maturalnych. Jak wypadli maturzyści w tym roku? "Wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych w województwie śląskim są bardzo satysfakcjonujące. Choć nie można porównywać wyników z poprzednich lat z powodu zmian w formule egzaminu. Śląskie plasuje się na 4. miejscu w kraju pod względem zdawalności matur w liceach. W technikach województwo śląskie osiągnęło imponujący wynik 80% zdawalności, podczas gdy średnia krajowa wyniosła 78,1% - mówi Krzysztof Stomczyński, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

📢 Tak wyglądał Mikołów kilkadziesiąt, a nawet sto lat temu oraz początkiem dwudziestego wieku. Zobacz fotografie archiwalne!

Tak wyglądał Mikołów kilkadziesiąt, a nawet sto lat temu oraz początkiem dwudziestego wieku. Przeglądanie fotografii archiwalnych, ukazujących miasto w ubiegłym stuleciu to fascynująca „podróż” do przeszłości, pozwalająca spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy. Na zdjęciach można zobaczyć wiele znanych obiektów, jakie do dziś współtworzą krajobraz Mikołowa. Niektórych obecnie już nie ma, a inne przebudowano bądź zmodernizowano nie do poznania. Fotografie przedstawiają też przestrzenie, wypełnione przez nieistniejące wówczas budynki czy inne obiekty. Choć oblicza tych miejsc zmieniły się wraz z upływem czasu, to mieszkańcy miasta rozpoznają zapewne niejedno z nich, przy czym mogą być zaskoczeni dostrzeżonymi różnicami. Zobacz zdjęcia archiwalne i przekonaj się, jak tam było kiedyś!

📢 Adrianna Borek z kabaretu "Nowaki" - tak mieszka i żyje na co dzień. Oto prywatne zdjęcia gwiazdy

Adrianna Borek jest jedną z najsłynniejszych kobiet na polskiej scenie kabaretowej. Wraz z Tomaszem Marciniakiem oraz Kamilem Pirógiem tworzy grupę "Nowaki", która od lat bawi do łez widownie na największych festiwalach i imprezach rozrywkowych. Jaka jest na co dzień? Rąbek tajemnicy odsłaniają media społecznościowe.

📢 Córka Kingi Rusin i Tomasza lisa - tak wygląda na prywatnych zdjęciach. Pola Lis jest dziennikarką

Pola Lis to starsza córka Kingi Rusin i Tomasza Lisa. Młoda kobieta idzie w ślady swoich słynnych rodziców i również została dziennikarką. W oczy rzuca się udarzejące podobieństwo do Kingi Rusin - "Cała Mama" - komentują fani. Zobacz w artykule prywatne zdjęcia.

📢 Nowy lokal na kulinarnej mapie Zagłębia. To Przystań Grabek. Lico wołowe z puree chrzanowym i domowy sernik z wiśnią i czekoladą kuszą

Na kulinarnej mapie Zagłębia pojawiła się ona. Przystań Grabek. To rodzinna restauracja, która właśnie powitała pierwszych gości w Czeladzi. Mieści się tuż obok letniego kompleksu basenów oraz Parku Grabek. Właściciele zapewniają, że każdy, i starszy, i młodszy znajdzie tu coś dla siebie. Mają też wiele kolejnych planów, którymi chcą pozytywnie zaskoczyć gości.

📢 Co się zmieni w II lidze? Nowe zasady i sześć zespołów z naszego regionu

Takiego zestawienia naszych drużyn w II lidze nie było od wielu lat. Gra w nadchodzącym sezonie będzie toczyła się według nowych zasad, gwarantujacych dodatkowe emocje.

📢 Tysiące Świadków Jehowy w Centrum Kongresowym w Sosnowcu. Trwa trzydniowe spotkanie religijne

W Sosnowcu trwa kongres Świadków Jehowy. Uczestniczy w nim kilka tysięcy wiernych. Trzydniowe spotkanie religijne, jakie rozpoczęło się w piątek, jest jednym z kilkunastu, które organizowane są tego lata w Polsce.

📢 Pożar w Zbrosławicach! Na miejscu działa helikopter gaśniczy. Zdjęcia

10 lipca około godziny 14:00 doszło do pożaru pola za ulicą Józefka w Zbrosławicach. Na miejscu działa straż pożarna. Do pomocy zadysponowano również helikopter gaśniczy.

📢 Wypadek na autostradzie A4 przy węźle Sośnica. Lądował śmigłowiec LPR. Poważne utrudnienia w ruchu w kierunku Wrocławia

Na autostradzie A4, tuż przy węźle Sośnica, przy zjeździe na A1, doszło do poważnego wypadku, w wyniku którego Lotnicze Pogotowie Ratunkowe udziela pomocy ciężko rannemu kierowcy. Zdarzenie spowodowało duże utrudnienia w ruchu w kierunku Wrocławia.

📢 Jak zmieniał się pałac Mieroszewskich w Będzinie? On przetrwał próbę czasu! [ZDJĘCIA]

Pałac Mieroszewskich w Będzinie to budynek architektury barokowo-klasycystycznej, który przetrwał próbę czasu i do dziś zachwyca swoim pięknem. Od 1983 roku, zaadaptowany na potrzeby Muzeum Zagłębia, ten XVIII-wieczny pałac przyciąga turystów wystawami i malowniczym parkiem, przypominającym ogrody Wersalu. Ta zabytkowa rezydencja, otoczona bogatą historią, stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego Będzina, skrywając przy tym wiele tajemnic.

📢 Gliwice na zdjęciach z lat 70., 80. i 90. w kolorze! Pamiętacie miasto z tych lat? Na drogach mijaliśmy tramwaje. Zobaczcie!

Gliwice, jedno z kluczowych miast Górnego Śląska, przeszło znaczące zmiany na przestrzeni lat. Zdjęcia z lat 70., 80. i 90., które dziś prezentujemy, doskonale oddają te przeobrażenia. Na archiwalnych fotografiach można dostrzec tętniące życiem ulice, kąpielisko leśne, wnętrza ratusza, czy kolorowe tramwaje na gliwickich drogach. Te fotografie oddają niepowtarzalną atmosferę tamtych czasów. Zabierzcie się z nami w fascynującą podróż w czasie przez historyczne kadry Gliwic.

📢 Słynny mural z Lukasem Podolskim w Sośnicy został odmalowany. Zobaczcie zdjęcia

Mural zniszczony w czerwcu znów odzyskał blask. Wizerunek Lukasa Podolskiego w Sośnicy został odmalowany. Zobaczcie najnowsze zdjęcia.

📢 Najpiękniejsze kwiaty ale... po śląsku! 15 nazw, które powinien znać każdy hanys

Język śląski to prawdziwy skarbiec wyjątkowych i barwnych słów. Wśród nich znajdują się również nazwy kwiatów, które z pewnością zaskoczą niejednego miłośnika roślin. Oto 15 nazw kwiatów po śląsku, które każdy hanys powinien znać. Te słowa nie tylko przywołują wspomnienia z dzieciństwa i opowieści starszych pokoleń, ale także pokazują, jak bogaty i różnorodny jest nasz regionalny język.

📢 Rzuć wszystko i wyjedź na wieś... Czy aby na pewno chcecie? Internauci żartują sobie ze wsi! Zobaczcie najzabawniejsze MEMY o wsiach

W ostatnich latach hasło "Rzuć wszystko i wyjedź na wieś" zyskało na popularności, stając się marzeniem wielu mieszkańców miast. Ucieczka od zgiełku metropolii na łono natury brzmi kusząco, jednak życie na wsi nie zawsze jest takie, jak sobie wyobrażamy. Internauci z humorem komentują wiejskie realia, tworząc zabawne memy, które bawią do łez. Poznajcie najciekawsze i najzabawniejsze memy o życiu na wsi, które pokazują, że wieś to nie tylko sielanka.

📢 Przedwojenny Śląsk zachwycał. Mamy kolorowe zdjęcia. Takie były Katowice, Chorzów, Gliwice. Zobaczcie

Zapraszamy Was w podróż wehikułem czasu do przedwojennego Śląska. Dzięki nowoczesnej technologii, a także archiwom zdjęć Narodowego Archiwum Cyfrowego i miejskim możemy zobaczyć, jak wyglądał Śląsk sto lat temu - w dwudziestoleciu międzywojennym. Zobaczcie pokolorowane zdjęcia archiwalne sprzed 100 lat. Międzywojenny Śląsk zachwycał!

📢 W tych miastach jest najwięcej dzieci i młodzieży. Sprawdź, gdzie w naszym regionie nie ma problemu z przyrostem naturalnym

W tych miastach w Śląskiem odnotowano największą liczbę dzieci i młodzieży do siedemnastego roku życia. Ranking ogólnopolski, udostępniony przez portal polskawliczbach.pl przygotowano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2023 roku. Na ogólnokrajowej liście pierwsze miejsce zajmują Niepołomice, mieszczące się w województwie małopolskim. Dalej znajdują się Siechnice oraz Radzymin, położone kolejno w dolnośląskim i mazowieckim. Na czwartym miejscu znalazły się Brusy w województwie pomorskim. To w tych polskich miastach odnotowano największą liczbę dzieci oraz młodzieży w wieku do siedemnastu lat. W rankingu ogólnopolskim, uwzględniającym 1013 pozycji stolica naszego regionu znajduje się na 961 miejscu. Pierwszy z ośrodków miejskich, mieszczących się w Śląskiem widnieje na ogólnokrajowej liście pod numerem 23, zaś następny zajął pozycję 41. Warto dodać, że w rozpoczynającej ranking setce polskich miast znajdziemy również pięć ośrodków, znajdujących się w Śląskiem. Sprawdź, gdzie w naszym regionie jest najwięcej dzieci i młodzieży!

📢 Pierwsze efekty remontu zabytkowej bramowej nastawni przy dworcu kolejowym w Bytomiu. Trudno uwierzyć, że budynek miał zostać zlikwidowany

Choć na ostateczne efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać, to już teraz zabytkowa nastawnia bramowa wygląda bardzo dobrze. W ramach trwającego generalnego remontu oczyszczono część konstrukcji nad torami, wykonano częściowo drenaż, a także rozpoczęto prace wewnątrz. Pół roku temu wyglądało wszystko zgoła inaczej. W galerii publikujemy zdjęcia z lutego i lipca 2024 roku - zobaczcie różnicę.

📢 Rzemieślnicze piwo z kranu w Parku Śląskim już w ten weekend na Reden - Letni Festiwal Piwa. Organizatorem jest znany browar z Chorzowa

W nadchodzący weekend, od piątku 12 do niedzieli 14 lipca, w Parku Śląskim odbędzie się wydarzenie dla miłośników rzemieślniczego piwa, czyli pierwsza edycja "Reden - Letniego Festiwalu Piwa". Podczas festiwalu uczestnicy będą mogli skosztować trunków oferowanych przez 15 różnych browarów rzemieślniczych, 2 winiarnie oraz jedną cydrownię. Wśród wystawców znajdzie się też jeden gość zagraniczny - czeski browar rodzinny Rampušák . Czas na spędzony na imprezie umilą koncerty z muzyką na żywo i występy DJ. Organizatorami wydarzenia są chorzowski browar "Reden" oraz Park Śląski.

📢 Tragiczny wypadek pod Częstochową. Mężczyzna zginął pod kołami pociągu

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w miejscowości Bukowno w powiecie częstochowskim. 38-letni mężczyzna na niestrzeżonym przejeździe kolejowym został potrącony przez pociąg towarowy.

📢 Zakaz handlu w niedzielę już nie jest problemem. W Sośnicowicach otwarto automatyczny sklep spożywczy, gdzie klient obsługuje się sam

Świat zmierza w kierunku automatyzacji. Świadczyć może o tym otwarcie drugiego spożywczego sklepu automatycznego w województwie śląskim. Maszyna uruchomiona w Sośnicowicach przy ul. Przemysłowej 9, a opracowana w ramach projektu iZMS, czyli Inteligentnego Zautomatyzowanego Magazynu Sklepowego, będzie czynna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Kupujący obsłuży się sam. Wszystko to dzięki zastosowaniu metod wspartych sztuczną inteligencją.

📢 Wakacje na Mazurach z przymrużeniem oka. Zobacz memy o letnim wypoczywaniu w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich!

Wakacje na Mazurach z przymrużeniem oka wyglądają niezbyt zachęcająco, nie mniej jednak kąśliwe akcenty nie mogą przysłonić pozytywnych stron spędzania letniego urlopu w pięknej i malowniczej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Twórcy zabawnych grafik zwracają uwagę głównie na charakterystyczne dla tego obszaru mankamenty, jak chociażby chmary komarów. Odnoszą się do nich z dystansem, a humorystyczna forma tych obrazków wywołuje uśmiech nawet u miłośników tych urokliwych miejsc. Zobacz memy o letnim wypoczywaniu w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich!

📢 PRL w Katowicach. Miasto w latach 50., 60., 70. oraz 80. na kolorowych i czarno-białych zdjęciach. Zobaczcie stolicę województwa

Wehikuł czasu? Dzięki tym zdjęciom Katowic przekonacie się, jakie to łatwe. Zebraliśmy dla Was zdjęcia stolicy naszego województwa, zarówno te z czasów bezpośrednio po wojnie, jak i z lat 60., 70, 80, ale i 90. Te obrazy opowiadają historię Katowic, zobaczcie sami!

📢 Budowa drogi ekspresowej S1 Bielsko-Biała - Dankowice imponuje rozmachem. NAJNOWSZE ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA

Jeśli myślicie, że na budowie drogi ekspresowej S1 Bielsko-Biała - Dankowice zapanowały wakacje, to jesteście w błędzie. Wręcz przeciwnie - drogowcy starają się wykorzystać dobrą pogodę i prace idą pełną parą. Widać to na zamieszczanych co jakiś czas przez katowicki Oddział Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zdjęciach z lotu ptaka. Postęp jest widoczny - na niektórych odcinkach pojawił się już asfalt, inne nabierają kształtu, rosną w oczach także obiekty infrastruktury drogowo-mostowej. ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z POCZĄTKU LIPCA, WYSTARCZY KLIKNĄĆ W NASZĄ GALERIĘ!

📢 Dni Zawiercia 2024. Na scenie wystąpiły gwiazdy muzyki polskiej: Tymek, Papa D, Brathanki i Myslovitz. Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA

Dni Zawiercia 2024. Miasto Zawiercie, w dniach od 5 do 7 lipca 2024, świętuje 109. urodziny. Miasto nazywane "Bramą na Jurę", niegdyś prężny ośrodek rozwoju przemysłowego, dziś rozkwita w wielu płaszczyznach. Z okazji 109. urodzin, na stadionie miejskim OSiR, gościły gwiazdy polskiej muzyki. W piątek, 5 lipca, wystąpił Tymek, który zgromadził liczną młodzież. Podobnie w sobotę 6 lipca, cały stadion zgromadzonej publiczności, w swoje żywe i taneczne rytmy, wprowadziły Papa D i Brathanki, a następnie w swój niepowtarzalny i wyjątkowy klimat, zespół Myslovitz. Zobaczcie na ZDJĘCIACH, jak świętuje Zawiercie.

📢 Wyjątkowa atrakcja w woj. śląskim! Gdzie przejedziecie się kolejką wąskotorową? [ZDJĘCIA]

Czy wiesz, że w województwie śląskim możesz przejechać się najstarszą nieprzerwanie czynną kolejką wąskotorową na świecie? W każdą sobotę, z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego, wyrusza zabytkowa lokomotywa, która zabiera pasażerów na niezapomnianą podróż w przeszłość. Trzy kursy w każdą stronę w ciągu dnia oferują wyjątkową okazję do niepowtarzalnej przejażdżki koleją, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów i mieszkańców regionu.

📢 Muzeum Elektroniki w Chorzowie powstało z pasji braci Bazarników. Przetestuj stare gry, zobacz magnetofony szpulowe, konsole, laptopy

W tle słychać charakterystyczną muzyczkę z Mario. Na ścianach magnetofony, i magnetofony szpulowe. Na starych monitorach i telewizorach migają kolory, choć część zgromadzonego tu sprzętu jednak jest czarno-biała. Commodore i Atari to tylko mały wycinek zgromadzonych komputerów i konsol. Obok joysticki, pierwsze laptopy, automat do gier, telefony, a w dalszej części salka konferencyjna i pierwsze polskie keybordy. Witamy się z braćmi Arturem i Łukaszem Bazarnikami, którzy w Chorzowie przy ul. Jagiellońskiej otworzyli filię Muzeum Elektroniki. Wejdź z nami do środka.

📢 Tak dobrze jeszcze nie było. Padł rekord na lotnisku w Pyrzowicach

Międzynarodowy Port Lotniczy "Katowice" w Pyrzowicach obsłużył od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku ponad 2,6 mln pasażerów, co stanowi rekordowy wynik. Rzecznik lotniska, Piotr Adamczyk, poinformował 9 lipca, że liczba pasażerów wzrosła o prawie 370 tysięcy (16,5 proc.) w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

📢 Górnictwo na archiwalnych zdjęciach. Zobaczcie kopalnie, przodki i górników podczas pracy. Jak zmieniła się praca w górnictwie?

Jednym z pierwszych skojarzeń o województwie śląskim jest właśnie górnictwo. Historia pracy w kopalniach na naszym regionie sięga głęboko w przeszłość, o wiele głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przemysł górniczy w województwie śląskim stanowił główny fundament gospodarczy i społeczny regionu, kształtując jego tożsamość na przestrzeni lat. Na archiwalnych zdjęciach, które zebraliśmy możemy zobaczyć jak zmieniała się praca górników. Wraz z postępem czasu i rozwojem technologicznym, kopalnie przeszły metamorfozę, wprowadzając nowoczesne maszyny i sprzęt, które miały ułatwić i zautomatyzować proces wydobycia. Jak wyglądało to kiedyś? Sprawdźcie!

📢 Kąpielisko Fala w Parku Śląskim w czasach świetności przyciągało tłumy. Zapraszamy na fotograficzną podróż w czasie

Fala to kultowe kąpielisku w Parku Śląskim. Jesienią zakończy się jego przebudowa, a pierwsi goście latem 2025 roku, czyli po 10 latach przerwy, ponownie będą mogli oddać się wodnemu szaleństwu. Zapraszamy w fotograficzną podróż w czasie z archiwalnymi zdjęciami reporterów DZ. Zobaczcie, jak na Fali bawili się mieszkańcy i mieszkanki regionu oraz jak wyglądało oryginalne kąpielisko.

📢 Nowy park handlowy w Wojkowicach oficjalnie otwarty. Wojko Park ze znanymi markami i promocjami

Nowy park handlowy w Śląskiem otwarty. Czwartek 4 lipca na długo zapisze się w historii tego niewielkiego, ale bardzo dynamicznie rozwijającego się miasta, jakim są Wojkowice. W tym dniu zainaugurował tutaj oficjalnie swoją działalność Wojko Park, a data inauguracji zbiegła się z otwarciem sklepi sieci Media Expert, który od rana wypełnił się klientami.

📢 Legendy o Zamku w Bobolicach. W latach 50. XX wieku był ruiną, dzisiaj to mały Disneyland. Poznajcie Białą Damę, Żebraczkę i Bladą Kobietę

Zamek w Bobolicach to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Jury. Zamek przeszedł kompleksową rewitalizację dzięki zaangażowaniu rodziny Lasockich. Budziła ona duże emocje, niektórzy woleli, aby pozostały ruiny zamku, bo po przebudowie nie przypomina on starej warowni, a raczej jurajski Disneyland. Niezależnie od tego, jak zmieniał się bobolicki zamek, zawsze towarzyszyły mu legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Sprawdźcie, kiedy straszą Biała Dama i Blada Kobieta, a także obejrzyjcie wyjątkowe zdjęcia Zbigniewa Zębika, dokumentujące metamorfozę Bobolic.

📢 GKS Katowice: Bukowa już gotowa na powitanie z Ekstraklasą. Zdjęcia

Piłkarze GKS Katowice pierwszy od blisko 20 lat mecz w Ekstraklasie rozegrają 20 lipca o godzinie 14.45 z Radomiakiem. Stadion przy Bukowej otrzymał już wszystkie zgody, by znów być areną spotkań krajowej elity. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z tego obiektu.

📢 Memy po śląsku. Śląskie żarty rozchmurzą każdego. Czy rozumiesz je wszystkie? Pogodej po naszymu! Zobacz najlepsze MEMY w sieci

Humor śląski ma swoją specyfikę, która może być niezrozumiała dla osób spoza regionu. Dialekt, charakterystyczne zwroty i specyficzne poczucie humoru tworzą unikalną atmosferę, którą najlepiej rozumieją sami Ślązacy. W dobie internetu, śląskie żarty zyskują nową formę – memy, które bawią do łez i rozpraszają codzienne troski. Potrafisz zrozumieć wszystkie z nich? Sprawdź!

📢 Przy Stawie Morawa w Katowicach powstała plaża z zapleczem rekreacyjnym. W lipcu oficjalne otwarcie

Dobiega końca metamorfoza północno zachodniego brzegu Stawu Morawa w Katowicach. W tym miejscu, za prawie 13 mln złotych, powstała m.in. plaża z zapleczem rekreacyjnym, boisko do siatkówki plażowej, ścieżka rowerowa i parking. Oficjalne otwarcie tej odnowionej dla mieszkańców przestrzeni ma nastąpić jeszcze w lipcu.

📢 Skarb Jury. Odkryj Złoty Potok: miejsce pełne historii i naturalnych cudów. Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA z tego niezwykłego miejsca

Złoty Potok na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to niezwykłe, romantyczne i baśniowe miejsce. To tutaj powstała pierwsza w Europie hodowla pstrąga tęczowego, założona w 1881 roku przez hrabiostwo Raczyńskich. W 1857 roku gościu tutaj wraz z rodziną jeden z trzech wielkich poetów romantyzmu, hrabia Zygmunt Krasiński. To tutaj znajduje się także słynna brama Twardowskiego symbol Północnej Jury, a także przepiękny zespół parkowo-pałacowy z XIX w. Do dziś Złoty Potok inspiruje źródłami stawami potokami oraz bogactwami skalnymi i jaskiniami. Odwiedziliśmy te cudowne miejsce - zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA.

📢 Legia Warszawa będzie mistrzem, Raków drugi, a GKS Katowice... spadnie z PKO Ekstraklasy! Przewidywana kolejność tabeli sezonu 2024/2025

W piątek 19 lipca 2024 roku rozpocznie się nowy sezon PKO Ekstraklasy. Tytułu mistrzowskiego broni Jagiellonia Białystok, która według obecnych prognoz nie znajdzie się nawet na podium! Kto będzie mistrzem? Kto spadnie do I ligi? Zobacz w galerii ZDJĘĆ!

📢 Najlepsze memy po odpadnięciu reprezentacji Polski z Euro 2024. Biało-Czerwoni jako pierwsi pożegnali się z turniejem w Niemczech

Reprezentacja Polski jako pierwsza odpadła z turnieju Euro 2024. Biało-Czerwoni w dwóch meczach w Niemczech nie zdobyli nawet jednego punktu i stracili wszelkie szanse na wyjście z grupy. Zobaczcie najśmieszniejsze memy po odpadnięciu Polaków z Euro 2024.

📢 MISTRZOWIE SMAKU. Głosowanie na najlepszych w branży rozpoczęte! Oddaj głos na swojego faworyta lub zgłoś kandydata do nagrody

Który kucharz gotuje najsmaczniej? Który kelner najsympatyczniej obsługuje klientów? Który barman robi najlepsze drinki? Kto piecze najlepsze ciasta? Gdzie można zjeść najlepsze lody, gdzie warto wybrać się na obiad czy kolację, a gdzie na kawę lub ciasto? Po raz kolejny głosami klientów zostaną przyznane nagrody w plebiscycie Mistrzowie Smaku. NOWOŚĆ! W wielkim finale czekają główne nagrody finansowe w wysokości 20 000 złotych!

📢 Powalone drzewa i zniszczone nagrobki na cmentarzu w Złotym Potoku. Tak po przejściu wichury wygląda nekropolia ZDJĘCIA

W wyniku wichury ucierpiały nagrobki na cmentarzu parafialnym w Złotym Potoku (gmina Janów). Straty są znaczne. Powalone drzewa zatarasowały też alejki.

📢 MISTRZOWIE URODY. Głosowanie na najlepszych w branży beauty trwa! Oddaj głos na swojego faworyta

Nowa edycja wielkiego plebiscytu branży Beauty i Zdrowie & Fitness rozpoczęta! Zapraszamy do zgłaszania fryzjerów, kosmetyczek, stylistek paznokci oraz innych specjalistów od urody. Na zwycięzców czekają statuetki i nagrody finansowe, które zostaną wręczone podczas wielkiej gali Mistrzów Urody. Już po raz kolejny Ekspertem Plebiscytu Mistrzowie Urody jest Michał Łenczyński, założyciel organizacji Beauty Razem, lider i autorytet w branży beauty w Polsce.

📢 Straszna burza szalała w Myszkowie. Połamane gałęzie drzew w mieście i na Dotyku Jury

Straszna burza rozpętała się w Myszkowie nocą z środy na cwartek. Po nawałnicy, burzy z wichurą, która przeszła nad Myszkowem, w środę, 14 lipca, w mieście jest bardzo dużo połamanych gałęzi drzew. Zniszczenia są też w centrum rekreacyjno-sportowym Dotyk Jury.

📢 Wybrano Miss Tattoo 2020! Zdjęcia. Warsaw Tattoo Days 2020, czyli wielkie święto tatuażu w Warszawie

Warsaw Tattoo Days 2020 to obowiązkowa impreza dla wszystkich fanów tatuaży. W sobotę i niedzielę w hali EXPO XXI w Warszawie można było podziwiać naprawdę niesamowite prace najlepszych tatuażystów. Oprócz tego w sobotę na Warsaw Tattoo Days odbyły się wybory Tattoo Miss 2020. Zobaczcie zdjęcia z imprezy.

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni