MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd prasy (14.09.2024). Zobacz prasówkę z najważniejszymi wydarzeniami z wczoraj. Bądź na bieżąco

Redakcja Wiadomości
Wideo
od 16 lat
Przygotowaliśmy dla Ciebie poranną prasówkę. Zobacz artykuły, które nasi czytelnicy czytali najchętniej wczoraj, 13.09. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Motocykle są wszędzie. Zobacz najlepsze memy o motorach i motocyklistach (NOWE MEMY) 14.09.2024”?

Prasówka 14.09: top 3 artykuły z wczoraj

Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?

📢 Motocykle są wszędzie. Zobacz najlepsze memy o motorach i motocyklistach (NOWE MEMY) 14.09.2024

Motocykle są wszędzie. Nie tylko na drogach - ale także na memach. Zobaczcie najnowszy pakiet najlepszych i najśmieszniejszych memów o motorach i ich właścicielach. Motocykle to styl życia. Zobacz jak internauci śmieją się z właścicieli motocykli. Słoneczna pogoda sprzyja przejażdżkom motorem, a to sprawia, że trzeba mieć oczy dookoła głowy. Motocykliści wyruszyli na drogi a internauci nie próżnują tworząc memy o motocyklistach na pęczki. Zobaczcie najnowsze memy o motocyklistach i ich motorach.

Nie przegap promocji!

📢 Tak wygląda 19-letnia córka Monici Bellucci - Deva. Urodę odziedziczyła po matce

Monica Bellucci uznanwana jest za jedną z najpiękniejszych gwiazd. Aktorka i modelka od dekad zachwyca swoją urodą. Pomimo 59-lat wciąż nie zwalnia tempa i budzi podziw zgrabną sylwetką oraz młodzieńczym blaskiem. Monica Bellucci ma córkę Devę - wszystko wskazuje na to, że pójdzie ona w ślady słynnej matki. Oto jak wygląda!

📢 Bielsko-Biała w PRL-u. Zapraszamy na wycieczkę w przeszłość. Tak wyglądało miasto kilkadziesiąt lat temu

Miasto Bielsko-Biała powstało 1 stycznia 1951 r. Formalnie połączono wtedy datowane na 1312 r. Bielsko oraz założoną w XVI wieku Białą. Jak nowo powstałe miasto wyglądało w PRL-u? Zapraszamy na wirtualny spacer po nieodległej przeszłości. Wiele z tych miejsc pamiętamy doskonale, niektóre zmieniły się nie do poznania.

Czytaj wygodniej najważniejsze wiadomości

Materiały promocyjne partnera

Prasówka 14.09: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Chroni Śląsk, opolskie i dolnośląskie przed powodzią, jaka miała miejsce w 1997 r.? Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Zobaczcie

Zbiornik w Raciborzu to tzw. polder, czyli suchy zbiornik przeciwpowodziowy[/b], którego zadaniem jest przyjęcie nadmiaru wody i złagodzenie fali powodziowej do takiego poziomu, by nie stanowiła zagrożenia dla mieszkańców. Zbiornik ma pojemność 185 milionów metrów sześciennych i jest w stanie zredukować falę powodziową o skali porównywalnej do katastrofalnej fali z 1997 roku . Chroni mieszkańców aż w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. ZOBACZCIE NIEZWYKŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ.

📢 Mercure Szczyrk Resort został oficjalnie otwarty - mamy zdjęcia ze środka najdłuższego hotelu w Europie

9 września działalność rozpoczął najdłuższy hotel w Europie – Mercure Szczyrk Resort, znajdujący się w Beskidach, u podnóża Skrzycznego. Ten nowy, czterogwiazdkowy hotel – w dużym skrócie – to dziewięć kondygnacji, 330 metrów długości i 447 pokoi oraz apartamentów. Jak wygląda w środku? Zdjęcia z wnętrza obiektu znajdziecie w naszej galerii.

📢 Powódź w woj. śląskim: czy groźba jest realna? Potężne opady niesie genueński niż o nazwie Boris. W tych miastach spadnie najwięcej deszczu

Czarne chmury nad Śląskiem. W ten weekend nasz region objęty jest najwyższym III stopniem alertu meteorologicznego. W niektórych miejscach może spaść nawet grubo ponad 300 mm wody. Zagrożenie niesie ze sobą genueński niż o nazwie Boris, który obecnie przemieszcza się nad południową Europą.

📢 Dwie osoby zginęły w wypadku na DK11 w Lublińcu. Droga jest zablokowana w obu kierunkach i obowiązują objazdy

W piątek, 13 września 2024 roku przed godziną 11.00 na Drodze Krajowej numer 11 w Lublińcu doszło do wypadku śmiertelnego z udziałem dwóch pojazdów. Przyczyny ani okoliczności zdarzenia nie są jeszcze znane, policja ustala szczegóły w tej sprawie. Droga jest całkowicie zablokowana i obowiązują objazdy.

📢 Rybnik bogatszy o trzech stulatków. Wyjątkowe jubileusze długowieczności w mieście

W Rybniku, jak się okazuje, długowieczność nie jest rzadkością. Do 10 września tego roku, swoją setną rocznicę urodzin świętowało już sześcioro mieszkańców miasta. Co ciekawe, cztery z tych osób to kobiety, a dwóch – mężczyźni. Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że troje z nich obchodziło swoje urodziny w tym samym tygodniu.

📢 Budowa trasy S1 przez Beskidy. Tunele obwodnicy Węgierskiej Górki już prawie na finiszu. Mamy najnowsze zdjęcia

Budowa tzw. obejścia Węgierskiej Górki, czyli odcinka drogi ekspresowej S1 Przybędza – Milówka dobiega końca. To jedna z najbardziej wyczekiwanych, ale także najtrudniejszych i najkosztowniejszych inwestycji drogowych w regionie. To w ciągu tej trasy powstają dwa najdłuższe w tej części Polski tunele, które są tworzone przez masyw Barania oraz Białożyński Groń. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowała, jak inwestycja wygląda na początku września. Zdjęcia m.in. tuneli, estakad i mostów znajdziecie w naszej galerii.

📢 Jerzy Markowski: Zamknięcie kopalń nastąpi wcześniej, niż przewiduje umowa społeczna

W programie „Protokół Rozbieżności” na antenie TVP3 Katowice, Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, mówił o przyszłości polskiego górnictwa. Zgodnie z umową społeczną, kopalnie węgla mają być zamknięte do 2049 roku, jednak gość Marcina Zasady, redaktora naczelnego DZ wskazuje, że ten termin może zostać przyspieszony.

📢 Jak wygląda odnowiona część zamku w Olsztynie? Ponoć wieczorami słychać tu brzęczące łańcuchy, jęki i przekleństwa...

Jurajski Olsztyn, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, działa elektryzująco. Za sprawą organizowanych tam licznych imprez i wydarzeń, miasto tętni życiem. Największą atrakcją są zdecydowanie ruiny zamku. Od niedawna można też zwiedzać zrekonstruowaną część obiektu. Zajrzyjcie z nami do środka, a przy okazji przypomnijcie sobie niektóre legendy związane z tym miejscem.

📢 Rydułtowy na Śląsku boją się powodzi. Budują zbiorniki retencyjne na przyjęcie wody pod parkingami. System nie jest jednak gotowy ZDJĘCIA

Rydułtowy od lat są zalewane przy większych opadach. Trzy lata temu w wodzie utonęło centrum. W nocy z 13 na 14 września, nad regionem ma pojawić się niż genueński Boris z ulewami. Rydułtowy są zagrożone. Dobra wiadomość jest taka, że dwa gotowe już podziemne zbiorniki retencyjne mogą przyjąć część deszczówki. Jak zadziała ten system?

📢 Katowice zadaszą fragment A4 w centrum miasta i przedłużą Park Kościuszki? GDDKiA planuje rozbudowę autostrady

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do poszerzenia autostrady A4 na odcinku od Wrocławia aż do Tarnowa. Katowice zaproponowały GDDKIA powołanie wspólnego zespołu roboczego. Jego zadaniem byłoby wypracowanie założenia dla przyszłej realizacji projektu. Jak udało nam się ustalić, jednym z tematów rozmów ma być zadaszenie fragmentu autostrady przebiegającego przez centrum miasta. Chodzi o ok. kilometrowy odcinek od ul. Wita Stwosza do AWF, co zapowiadał Marcin Krupa, prezydent Katowic w czasie kampanii wyborczej.

📢 Wesołe Miasteczko w Chorzowie kończy dziś 65 lat. Otwarcie nastąpiło 13 września 1959 roku. Tak tysiące mieszkańców spędzało tu wolny czas

Wesołe miasteczko ruszyło w niedzielę, 13 września, w 1959 roku. Dziś mija zatem dokładnie 65 lat od otwarcia jedynego pierwszego lunaparku z prawdziwego zdarzenia w Polsce. Choć działało zaledwie 30 spośród ponad 60 zaplanowanych atrakcji do Wojewódzkiego Parku Rozrywki i Wypoczynku na granicy Chorzowa i Katowic i tak zjechało kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wesołe Miasteczko, dzisiejsza Legendia, powstało na obszarze 39 hektarów.

📢 Dąbrowa Górnicza boi się powodzi błyskawicznej. Przygotowane worki z piaskiem, ustawiono zapory. Służby w najwyższej gotowości

Niż genueński Boris jest już nad Czechami. Pada tam intensywnie od czwartku. Strażacy przygotowują się do ewakuacji ludzi. Z ulewami będą musieli zmierzyć się również mieszkańcy województwa śląskiego i to już za kilka godzin. W Dąbrowie Górniczej w stan gotowości postawiono strażaków, służby miejskie i wodociągi. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia utrudnień i zagrożeń związanych z niesprzyjającą pogodą. Wszyscy dąbrowienie mają w pamięci sytuacje z 8 i 17 sierpnia, kiedy ulewne deszcze doprowadziły miejscami do tzw. powodzi błyskawicznych.

📢 Śląsk szykuje się na powódź: trwają zrzuty wody z Jeziora Goczałkowickiego. Przeciwpowodziowy Zbiornik Racibórz Dolny jest już w gotowości

Jezioro Goczałkowickie i przeciwpowodziowy Zbiornik Racibórz Dolny w najbliższych dniach będą chronić część mieszkańców woj. śląskiego przed wielką wodą, która nadchodzi wraz z niżem genueńskim Boris. Z pierwszego zbiornika trwają od czwartku zrzuty wyprzedzające. Aby zniwelować zagrożenie, służby zdecydowały o obniżeniu poziomu wody i przygotowaniu rezerwy. Przeciwpowodziowy Zbiornik Racibórz Dolny jest w pełnej gotowości. Zbiornik ma pojemność 185 milionów metrów sześciennych i jest w stanie zredukować falę powodziową o skali porównywalnej do katastrofalnej fali z 1997 r.

📢 Ruszy rewitalizacja terenu dawnego browaru w Gliwicach. Powstaną lofty i restauracje, przybędzie zieleni

100 lat temu w tym miejscu działał browar, teraz w odnowionej przestrzeni powstaną lofty, restauracje i biura. Projekt realizowany w ścisłym centrum Gliwic – w rejonie Placu Piastów, ulic Piwnej i Nasyp - zakłada rewitalizację dawnych budynków browaru. Obok wyrośnie nowoczesna architektura. Trwają właśnie przygotowania do prac budowlanych.

📢 Powódź w woj. śląskim? Opady tak duże jak w 1997 roku. Miasta powołują sztaby kryzysowe, odwoływane są kolejne imprezy

Według komunikatu IMGW w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim od czwartku do niedzieli prognozowana jest suma opadów sięgająca nawet 150 l/mkw. Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego - 3. stopnia – obowiązuje na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. W przestrzeni publicznej prognozowane opady i zagrożenie z tym związane porównywane są do powodzi z 1997 r., nazywanej "powodzią tysiąclecia".

📢 GKS Tychy - Zagłębie Sosnowiec: Brązowi medaliści bezlitośnie wykorzystali grę w przewadze ZDJĘCIA KIBICÓW I MECZU

W rozegranym 13 września meczu 1. kolejki Tauron Hokej Ligi GKS Tychy pokonał EC Będzin Zagłębie Sosnowiec 4:0. Brązowi medaliści poprzedniego sezonu bezlitośnie wykorzystali w tym spotkaniu okresy gry w przewadze. Zobaczcie zdjęcia kibiców i meczu GKS Tychy - Zagłębie Sosnowiec.

📢 Nowy Lidl w Śląskiem otwarty. W gminie Psary to nowość. 18 nowych miejsc pracy, 42 miejsca parkingowe i ładowarka elektryków

Czwartkowy poranek 12 września w gminie Psary w powiecie będzińskim wyglądał zupełnie inaczej niż każdy inny. Seniorzy, młodzież i ci w tak zwanym wieku produkcyjnym też, kto tylko mógł, skierował swoje kroki, zaplanował trasę rowerową czy samochodową na adres: Szkolna 136. Co takiego się tam działo? Wielkie otwarcie nowego Lidla. Promocje, cenowe okazje, nowości…

📢 Kibice GKS-u mokrzy i dumni. Ich zespół zremisował z Widzewem, ale pokazał wielkie serce do walki

Jeśli lubicie moknąć i marznąć w tłumie i jednocześnie przeżywać mocne piłkarskie emocje to piątkowy mecz GKS-u Katowice z Widzewem stanowił idealną ofertę. Alerty o możliwych ulewach i podtopieniach towarzyszyły kibicom na Bukowej, których jednak rozgrzewała nadzieja na drugie domowe zwycięstwo zespołu Rafała Góraka. Skończyło się remisem, jednak GieKSa po raz kolejny pokazała wielki charakter.

📢 Ostrzeżenie GIS 13.09.2024 Produkty wycofane ze sklepów TEDi, Auchan, POLOmarket, Lidl, ALDI, Kaufland, Biedronka, Netto 13.09.2024

Ostrzeżenie GIS 13.09.2024! Lista produktów wycofanych przez markety Lidl, Makro Cash and Carry, POLOmarket, Kaufland, Auchan, Biedronka, Netto muszą usunąć ze swoich półek? Zobacz nowe ostrzeżenie sanepidu. Lista produktów wycofanych ze sklepów została powiększona o przedmioty kuchenne.

📢 Gdy powódź tysiąclecia sparaliżowała życie. "Nie macie pojęcia, jaki to koszmar". Przypominamy reportaż Dziennika Zachodniego z 1997 roku

27 lata temu w Raciborzu rozpoczęła się Powódź Tysiąclecia. Racibórz został zalany i wiele miast, aż po Wrocław, znalazło się pod wodą. Gdy obecnie wszystkie prognozy wskazują na olbrzymie opady, które opanowały całe województwo śląskie zadajemy sobie pytanie, czy naprawdę jest się czego bać? Taki kataklizm na całe szczęście nam nie grozi - jesteśmy znacznie lepiej przygotowani na przyjęcie wielkiej wody. Poniżej publikujemy reportaż naszego ówczesnego dziennikarza, Jerzego Filara, który ukazał się w Dzienniku Zachodnim 11 lipca 1997 roku, w samym środku powodzi tysiąclecia.

📢 Te stare telefony komórkowe są warte fortunę. Tych modelów mogą szukać kolekcjonerzy. Sprawdź czy masz je w domu!

Telefony komórkowe są warte dużo pieniędzy. Niektóre są warte znacznie więcej niż w momencie ich zakupu. Kolekcjonerzy poszukują takie modele, które są rzadkie i zachowane w bardzo dobrym stanie. Zastanawiasz się, które telefony są najcenniejsze? Na aukcjach i popularnych stronach ogłoszeniowych, niektóre telefony komórkowe kosztują naprawdę duże pieniądze. Sprawdź, jakiego sprzętu mogą poszukiwać kolekcjonerzy!

📢 Powódź w woj. śląskiem. Politechnika Śląska w Gliwicach znalazła się pod wodą w 2010 roku. Zobaczcie, co się wtedy działo

W związku z wylaniem rzeki Kłodnicy i podtopieniami kampusu akademickiego w Gliwicach, władze uczelni odwołały zajęcia dydaktyczne prowadzone dla studentów wszystkich kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na Wydziale AeiI. Tak wyglądał teren uczelni 18 maja.

📢 Czeladź chce wybudować nowy stadion. Zobaczcie wizualizacje obiektu dla klubu Górnik Piaski ZDJĘCIA

Władze samorządowe Czeladzi chcą wybudować nowy stadion. Kameralny obiekt miałby powstać w dzielnicy Piaski i służyć piłkarzom tamtejszego Górnika oraz integrować społeczność tej byłej górniczej dzielnicy miasta. Zobaczcie wizualizacje nowego stadionu w Czeladzi.

📢 W Zawierciu rozdawaliśmy wrzosy za surowce wtórne. Ekologiczna akcja Dziennika Zachodniego i Naszego Miasta

Drużyna Dziennika Zachodniego oraz Naszego Miasta, wraz z parterami: Fortum, PSS Społem Zawiercie, ZGK Zawiercie, Centrum Ogrodniczym JAWOR, zorganizowali w Zawierciu, 13 września br., akcję ekologiczną "Wymień odpady na wrzosy!". Każda osoba, która przyniosła pod siedzibę Domu Handlowego "Centrum" PSS Społem, gdzie obywało się wydarzenie, posegregowane surowce wtórne, otrzymała w zamian pachnące i kwitnące wrzosy oraz mogła wziąć udział w loterii. Zobaczcie ZDJĘCIA z akcji.

📢 Awaria w ING Banku Śląskim. Nie można płacić kartą, wypłacić pieniędzy z bankomatu, nie działają aplikacje

Piątek trzynastego dał się we znaki klientom Banku Śląskiego. Od godziny 16.00 prawie nic nie działa. Nie da się zapłacić kartą, wypłacić pieniędzy z bankomatu, korzystać z aplikacji.

📢 „Elka” w Parku Śląskim właśnie kończy 57 lat. Uruchomiono ją 7 września 1967 roku. Do dziś przewiozła 18 mln pasażerów. Zobaczcie

Słynna kolejka linowa „Elka" w Parku Śląskim obchodzi we wrześniu 57 urodziny. Uruchomiono ją dokładnie7 września 1967 roku. Przewiozła do tej pory 18 mln turystów i nadal nie ma dosyć. 22 września z okazji urodzin Elki na chętnych czeka sporo atrakcji. A wszystkie panie o imieniu Elżbieta pojadą za darmo.

📢 Najlepsze licea w Śląskiem w 2024 roku. W rankingu prowadzi jedna z katowickich szkół. TOP 20

Śląskie ogólniaki znalazły się w gronie najlepszych w ogólnopolskim rankingu portalu WaszaEdukacja.pl za 2024 r. W rankingu brano pod uwagę, między innymi, wyniki z egzaminów maturalnych. Na czele śląskich placówek znalazła się jedna z katowickich szkół - w rankingu ogólnopolskim znalazła się na 9 pozycji. Celem wyłonienia najbardziej docenianych placówek było uhonorowanie ich osiągnięć, a także wskazanie uczniom, które licea warto wziąć pod uwagę jako miejsca dalszego zdobywania wiedzy, zapewniające atrakcyjne warunki rozwoju i zainteresowań. Wszystkie potrzebne do analizy informacje zostały opracowane na podstawie danych uzyskanych od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, a także podmiotów, które współpracują z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

📢 Zmarł górnik kop. Wesoła, który 10 września uległ wypadkowi. Trafił do szpitala z poważnym urazem głowy. Miał 49 lat

Tragiczna wiadomość dotarła ze szpitala w Katowicach-Ochojcu. Dzisiaj 13 września, zmarł górnik poszkodowany w wypadku w KWK Mysłowice-Wesoła z wtorku. Miał 49 lat. Przypomnijmy, że w momencie wstrząsu w rejonie znajdowało się 14 pracowników. Jak podała Polska Grupa Górnicza, dziewięciu z nich zdołało samodzielnie opuścić zagrożony teren. Pozostałych 4 górników przebywało w ścianie, a jeden z nich został poszkodowany.

📢 Pół wieku od premiery Potopu. Zdjęcia do filmu realizowano także w Częstochowie. Tym wydarzeniem żyło całe miasto

Pół wieku temu - dokładnie we wrześniu 1974 roku - na ekranach kin zadebiutowało ikoniczne dzieło Jerzego Hoffmana - "Potop". Recenzje krytyków były entuzjastyczne, wielomilionowa widownia również doceniła film. W obsadzie aktorskiej znaleźli się między innymi Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki i Kazimierz Wichniarz. Część zdjęć realizowanych było w Częstochowie. Jeden z częstochowskich fotografów - 17-letni wówczas - Jacek Kamiński ma nawet migawki, dzięki którym możemy przenieść się do tamtych czasów.

📢 Daria ze Śląska: "Katowice? Wracam tu, są moje. Ale też nabierają nowych zmarszczek, których wcześniej nie znałam. Rosną i dojrzewają"

  • Mam wrażenie, że za każdym razem, gdy tu wracam, to zawsze wszystko wiem. Gdzie i co jest. Ale widzę też pewne zmiany. Jakby Katowice nabierały nowych zmarszczek, których wcześniej nie znałam. Rosną i dojrzewają - mówi Daria ze Śląska. Jedno z największych muzycznych odkryć ostatnich lat.

📢 Utrudnienia w Katowicach dla kierowców i pasażerów. Wiadukty i węzeł kolejowy, mniej pociągów, korek na S86 i remont na rynku. Sprawdź

Pasażerowie kolei i komunikacji miejskiej, kierowcy i mieszkańcy Katowic, do problemów w mieście muszą niestety przywyknąć. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przebudowa węzła kolejowego potrwa około czterech lat. Nieco krócej, bo kilka miesięcy, z kłopotami pojedziemy S86, gdzie GDDKiA rozbiera wiadukt w ul. Bohaterów Monte Cassino, by postawić potem całą konstrukcję na nowo. W tym miejscu znajdziecie zawsze wszystkie bieżące informacje, związane z remontami, objazdami, utrudnieniami w poruszaniu się po Katowicach. Materiał ten będzie na bieżąco aktualizowany w miarę postępów prac.

📢 Ulewne deszcze nad woj. śląskim. Odwołano liczne koncerty i wydarzenia sportowe

Nadchodzący weekend w województwie śląskim zapowiadał się niezwykle atrakcyjnie, obfitując w liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe, które miały przyciągnąć zarówno mieszkańców, jak i turystów. Niestety, plany te pokrzyżowały alerty pogodowe. Ze względu na ostrzeżenia meteorologiczne oraz prognozy intensywnych opadów deszczu, a także możliwości wystąpienia powodzi, większość zaplanowanych imprez została odwołana. Które? Sprawdźcie w artykule.

📢 Powódź na Śląsku? Miasta i gminy w woj. śląskim przygotowują się na wielką wodę. Powstają sztaby kryzysowe. Worki z piaskiem dla mieszkańców

Służby w województwie śląskim przygotowują się na pogodowy armagedon. W najbliższych dniach na południu Polski mają wystąpić rzadko spotykane pod względem intensywności opady deszczu. Ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia wydano też dla Śląskiego.

📢 W Czeladzi powstaje nowa droga. Będzie miała tylko 43 metry. Po co ją budują?

W Czeladzi powstaje nowa droga. Połączy ulicę Ogrodową z ulicą Malinową i dalej ulicą Chmielną. Co ciekawe, nowa droga ma mieć tylko 43 metry długości i jest budowana między gęstą zabudową mieszkaniową.

📢 Aneta Kręglicka, Miss Świata 1989, skończyła 59 lat - tak dziś wygląda. Zobaczcie zdjęcia!

Aneta Kręglicka to polska modelka i bizneswoman, która 35 lata temu została Miss Polonia, Miss Świata i Queen of Europe. Właśnie skończyła 59 lat. Patrząc na jej najnowsze zdjęcia, trudno w to uwierzyć. Zobaczcie, jak dziś wygląda najpiękniejsza kobieta świata 1989 roku, przez wielu uważana za najpiękniejsza Polkę wszech czasów.

📢 Tomasz Lis z nową partnerką Moniką - tak mieszka i żyje na co dzień. Oto dom dziennikarza. Zobacz zdjęcia

Życie prywatne Tomasza Lisa przez lata wzbudzało kontrowersje. Dziennikarz po latach odszedł od Kingi Rusin, po to by związać się z Hanną Lis - która była świadkową na jego pierwszym ślubie. Jednak małżeństwo z Hanną Lis również nie przetrwało. Teraz gwiazdor układa sobie życie u boku Moniki Urbańczyk. Oto jak mieszkają i żyją na co dzień.

📢 Awaria na kolei między Katowicami a Orzeszem. Wprowadzono komunikację zastępczą

Pasażerowie chcący podróżować koleją między Orzeszem a Katowicami, muszą liczyć się z utrudnieniami. Na odcinku tym wprowadzono zastępczą komunikację autobusową z powodu awarii sieci trakcyjnej. Niektóre pociągi odnotowują opóźnienia.

📢 Córki Michała Wiśniewskiego - tak wyglądają Fabienne, Etiennette i Vivienne. Możecie być zaskoczeni

Michał Wiśniewski nie słynie z dochowywania przysięgi małżeńskiej. Piosenkarz na ślubnym kobiercu stawał już pięć razy i jest ojcem szóstki dzieci. Biorąc przykład ze sławnego ojca, one również coraz chętniej pokazują się w przestrzeni medialnej. Jego dwie córki - Etiennette i Vivienne - są już nastolatkami, a trzecia, Fabienne, jest już dorosłą kobietą. Zobacz jak obecnie wyglądają.

📢 Książę Jan Lubomirski - 100 komnat i 10 tys. mkw. Zobaczcie wnętrza jego zamku w Lubniewicach

W takim zamku mieszka książę Jan Lubomirski-Lanckoroński. To posiadłość w Lubniewicach, nad jeziorem Lubiąż w Lubuskiem. Gmach ma 100 komnat, które zajmują 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni! Przy zamku jest 10-hektarowy park, a po drugiej stronie jeziora pałac. Zobaczcie, jak wyglądają wnętrza zamku książąt Lubomirskich w Lubniewicach.

📢 Mężczyźni o tych imionach są najgorszymi mężami. Mają trudny charakter [LISTA] 13.09.2024

Od początku wydają się wspaniałymi partnerami życiowymi, a po ślubie wszystko diametralnie się zmienia. Co możemy wyczytać z konkretnych imion? Zobacz, jacy mężczyźni muszą się bardzo starać w roli mężów. Potrzeba jednak więcej silnej woli - ci mężczyźni muszą się mocniej starać, aby być dobry mężami. Zobacz listę męskich imion, które mogą świadczyć o trudnym charakterze.

📢 Czeka nas powódź w Śląskiem? Dziś deszcz i silny wiatr. Jednak prawdziwe ulewy mają nadejść dopiero w weekend

Po upalnych dniach czeka nas gwałtowna zmiana pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada obfite opady deszczu. Nocne ulewy, silne wiatry i burze będą towarzyszyć mieszkańcom woj. śląskiego.

📢 Lukas Podolski ma dar przekonywania. Toni Kroos zagra w barwach Górnika Zabrze

10 października w Kolonii Lukas Podolski pożegna się z FC Koeln niezwykłym meczem, w którym gospodarze zmierzą się z Górnikiem Zabrze. W obu zespołach pojawią się zaproszeni goście specjalni, a spotkanie zobaczy 50.000 kibiców, w tym 2.000 sympatyków ekipy z Roosevelta.

📢 Amazon otworzył centrum logistyczne w Gorzyczkach. To 11. obiekt w Polsce i trzeci na Śląsku. Zatrudni ponad 1000 osób

W pierwszym roku działalności Amazon w Gorzyczkach (powiat wodzisławski) zatrudni ponad tysiąca osób. Nowe centrum logistyczne już działa. W czwartek 12 września, obiekt został oficjalnie otwarty z udziałem wicewojewody śląskiego Michała Kopańskiego i wójta gminy Gorzyce Daniela Jakubczyka. Dziennikarze mogli zwiedzić wszystkie poziomy centrum, które liczy 211 000 m kw. powierzchni na pięciu kondygnacjach.

📢 Rafał Musioł: Dobry (i bogaty) wujek z Częstochowy

  • Nie wiem czy Państwo wiecie, ale Raków ma już na koncie cztery ekstraklasowe zakupy za co najmniej milion euro. Cztery, czyli dokładnie połowę takich przypadków w całej historii ligi!- pisze Rafał Musioł, redaktor działu sportowego Dziennika Zachodniego.

📢 Pamiętasz te rzeczy i sceny z PRL-u i początku lat 90.? Wiele osób wspomina ten okres z nostalgią! Sprawdź! 13.09.2024

Pamiętasz te rzeczy i sceny z czasów PRL? Dorastając w latach 90. na pewno pamiętasz jak wtedy wyglądały ulice, sceny z życia, a tym bardziej zwykłe przedmioty codziennego użytku. Wiele osób bardzo dobrze wspomina tamten okres. Czy uważasz, że tamte czasy były lepsze od tych, które mamy teraz? A może jest wręcz odwrotnie? Przejdź do galerii i sprawdź, czy pamiętasz życie w czasach PRL!

📢 Najśmieszniejsze memy o kucharzach! Masterchef, Hell's Kitchen, Kuchenne rewolucje i inne programy w jednym. Zobacz te MEMY! 13.09.2024

Memy o kucharzach potrafią być naprawdę śmieszne! Przekonajcie się sami i obejrzyjcie nasz wybór najlepszych memów o kucharzach - zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów, domorosłych masterchefów! No właśnie! Dziś każdy chce być kucharzem za sprawą bardzo popularnych programów kulinarnych, które oglądamy każdego dnia w telewizji.

📢 Powódź stulecia na Śląsku. Mija 27. rocznica kataklizmu. Zginęło 55 osób, 60 tysięcy straciło dach nad głową. Tak wyglądały miasta

Minęło 27 lat od powodzi stulecia, która rozpoczęła się 5 lipca 1997 roku. W wyniku kataklizmu, który dotknął Polskę, pod wodą znalazło się ponad 580 000 hektarów, 55 osób straciło życie, a ponad 60 tysięcy osób zostało pozbawionych dachu nad głową. Zniszczona została infrastruktura 35 miast i kilkuset wsi, woda zerwała prawie 40 mostów, a kilkadziesiąt tysięcy sztuk bydła padło. Straty spowodowane powodzią oszacowano na 5 miliardów dolarów.

📢 Nowy stadion GKS Katowice - trwa budowa. Za chwilę pojawi się murawa. Zobaczcie najnowsze zdjęcia

Budowa nowego obiektu sportowego GKS Katowice powoli zbliża się do końca. Na stadionie trwają już przygotowania do położenia nowej murawy.

📢 Zbigniew Rokita: Wielu domaga się, aby współczesna Polska przeprosiła za Zgodę. Ja się nie domagam. Czemu warto i nie warto ciągnąć Cholonka

Na spotkaniach autorskich czytelnicy często pytają mnie, o czym jeszcze chciałbym napisać, gdybym pracował nad „Kajś” po raz drugi. Zawsze odpowiadam, że nie mam takich pragnień, ale tak naprawdę napisałbym o jednej rzeczy: o teatrze. Przeoczyłem rolę, jaką teatr odgrywa dla śląskiej kultury. Być może dla żadnej innej kultury narodowej na świecie teatr nie odgrywa dziś tak wielkiej roli jak dla śląskiej. Pisze Zbigniew Rokita.

📢 Joanna Helander, poetka fotografii, Ślązaczka ze Szwecji. "Na moich dawnych zdjęciach Ślązacy mieli w sobie dzikie, szalone poczucie humoru"

"Jestem Ślązaczką jak najbardziej i co do tego nie mam wątpliwości. To jednak nie znaczy, że ta tożsamość jest jedna jedyna. Tożsamości mogą być różne, w zależności od tego co ma się na myśli" - mówi Joanna Helander, urodzona i wychowana w Rudzie Śląskiej. W 1983 roku została Fotografem Roku w Szwecji. Dzięki niej Szwedzi wiedzą całkiem dużo o życiu na Śląsku. W 2001 roku otrzymała odznaczenie Ministra Spraw Zagranicznych Władysława Bartoszewskiego za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie, a w 2012 odznaczona została przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2018 roku wybrana została Obywatelką Honorową Miasta Rudy Śląskiej. Fotografka, reżyserka filmów dokumentalnych, pisarka i tłumaczka, dokumentalistka życia codziennego w PRL-u, portrecistka. Żyje w swojej twórczej czasoprzestrzeni, więcej w Szwecji, bardzo w Polsce. Ambasadorka Śląska i Polski.

📢 Były europoseł PiS Ryszard Cz. i jego żona zatrzymani na Śląsku. Prokuratura: przyjął 92 tysiące złotych łapówki

Na polecenie prokuratora ze śląskiego oddziału Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze CBA zatrzymali 11 września byłego europosła Ryszarda Cz. oraz jego żonę Emilię H. Zatrzymanie miało miejsce w ramach szeroko zakrojonego śledztwa dotyczącego m.in. zorganizowanej grupy przestępczej działającej na prywatnej uczelni Collegium Humanum. Poseł Rafał Bochenek poinformował, że decyzją Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Cz. został zawieszony w prawach członka partii

📢 Rusza remont popularnej drogi biegnącej przez Dąbrowę Górniczą na Jurę i do zamku Ogrodzieniec. DW790 będzie zamknięta całkowicie

Rusza remont popularnej wśród mieszkańców woj. śląskiego drogi na Jurę oraz do zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Chodzi o całkowitą przebudowę drogi wojewódzkiej nr 790 na odcinku liczącym ponad 3,5 kilometra. Początkowo kierowcy pojadą wprowadzonymi wahadłami, ale wiosną 2025 roku droga zostanie zamknięta całkowicie, co oznacza spore kłopoty.

📢 Krzysztof Respondek ma swoje popiersie w Katowicach. Rzeźbę odsłonięto w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim

W ramach obchodów 159. urodzin Katowic, w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w Katowicach odsłonięte zostało popiersie Krzysztofa Respondka. Uroczystość, która odbyła się 10 września, była częścią corocznej tradycji upamiętniania wybitnych postaci związanych z regionem.

📢 Pająk Nosferatu w Bielsku-Białej. Do Polski dotarł z Niemiec, gdzie zadomowił się na dobre. Jest ogromny

Pająka Nosferatu dawniej spotykano tylko w regionie Morza Śródziemnego. W ostatnich latach zadomowił się jednak w całych Niemczech, a niedawno pojawił się w naszym kraju. Ostatnio jego obecność odnotowano w jednym z marketów budowlanych w Bielsku-Białej.

📢 Trasa na Babią Górę lepiej oznakowana. Miłośnicy górskich wycieczek czekali na te zmiany. Babiogórski Park Narodowy apeluje do turystów

Na te zmiany czekało wielu miłośników wycieczek na Babią Górę. W ostatnich dniach Babiogórski Park Narodowy zadbał o poprawę bezpieczeństwa na szlakach graniowych. Zamontowane tyczki kierunkowe podczas złych warunków atmosferycznych często stanowią pomoc na wagę złota.

📢 I Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu. Jeden z najciekawszych przykładów ekspresjonizmu w górnośląskiej architekturze

Bytom, miasto o bogatej historii i tradycji, skrywa jeden z najciekawszych przykładów ekspresjonistycznej architektury – gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia. To miejsce, gdzie edukacja łączy się z niezwykłą formą artystyczną, a historia budynku oraz jego uczniów odzwierciedla burzliwe dzieje regionu i Polski. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia tej wyjątkowej szkoły, wykonane przez Marzenę Bugałę-Astaszow, fotoreporterkę Dziennika Zachodniego.

📢 Dożynki gminy Chybie - przez powiat cieszyński przejechał jeden z najpiękniejszych korowodów dożynkowych w regionie

Gmina Chybie w powiecie cieszyńskim 8 września świętowała zakończenie tegorocznych żniw. Uroczyste obchody na Śląsku Cieszyńskim to między innymi barwny, tradycyjny korowód dożynkowy z pięknie przystrojonymi maszynami rolniczymi, bardzo pomysłowe dekoracje i tradycja podtrzymywana przez zespoły regionalne.

📢 “Fotosegmenty” na starym dworcu w Katowicach. Kolaże Bogusława Jasioka zmieniają rzeczywistość tu i teraz

Podczas wernisażu “Fotosegmenty”, który odbył się 12 września, zaprezentowano unikatowe kolaże analogowe autorstwa Bogusława Jasioka. Te dzieła powstały z połączenia różnorodnych materiałów drukowanych, zarówno starych, jak i nowszych. Na ich styku rodzi się nowa artystyczna energia, która subtelnie zmienia charakter każdego wnętrza. Każdy kolaż to osobna opowieść, postać i przesłanie, łączące osobistą historię twórcy z życiem osoby, która go wybiera.

📢 Śląsk boi się powodzi. W Kuźni Raciborskiej powołano sztab kryzysowy. Kolejne miasta szykują się na podtopienia

Intensywne opady deszczu, możliwe podtopienia, a nawet powódź. Na taki scenariusz szykują się miejscowości w województwie śląskim po ostrzeżeniach związanych z niżem genueńskim Boris, który przez najbliższe dni będzie przetaczał się przez Polskę. W Kuźni Raciborskiej powołano już sztab kryzysowy. Z kolei Wody Polskie uspokajają, że sytuacja na rzekach jest stale monitorowana.

📢 Wypadek w tramwaju w Częstochowie. Młoda dziewczyna przy hamowaniu uderzyła się w głowę i straciła przytomność

Jak donosili nam nasi Czytelnicy, w tramwaju MZDiT nr 3 w Częstochowie miało dojść do groźnego wypadku. Gdy pojazd hamował, jedna z kobiet doznała urazu głowy i przewróciła się na pokładzie tramwaju. Przez zdarzenie, ruch tramwajów został chwilowo wstrzymany.

📢 Przełomowy zabieg w walce z bólem w Jastrzębiu-Zdroju. Nowoczesny stymulator szansą dla wielu cierpiących pacjentów

W szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju dokonano przełomowego zabiegu wszczepienia stymulatora przeciwbólowego. Pacjentce cierpiącej na przewlekły ból wszczepiono stymulator rdzenia kręgowego nowej generacji, który samodzielnie dostosowuje się do potrzeb organizmu. Innowacyjna technologia daje nadzieję tym, którym tradycyjne leczenie nie pomogło. Pacjentka po operacji czuje się świetnie i wróciła już do domu. Czy to początek nowej ery w walce z bólem?

📢 W Nakle Śląskim pożegnano Kaję Mirecką-Ploss. "Dziołcha ze Śląska" skończyłaby dziś sto lat. Kochała śląską ziemię ponad wszystko

Dokładnie 12 września działaczka społeczna i pisarka, Kaya Mirecka-Ploss, świętowałaby swoje setne urodziny. Nie było jej jednak dane, by dotrwać do tego sędziwego wieku. Zmarła 13 lipca 2023 roku, mając 98 lat. Zgodnie z jej życzeniem, w dniu jej setnych urodzin spoczęła w swoim ukochanym Nakle Śląskim. - Była wyjątkową osobą, która przeszła piekło życia w czasie II wojny światowej i w czasach komunizmu, żeby doświadczyć lepszego życia na amerykańskiej ziemi. Była osobą nadziei, radości - mówił ks. Tadeusz Bocianowski podczas uroczystości pogrzebowych.

📢 Takie są najmodniejsze kuchnie - zdjęcia, inspiracje 2024. Oto projekty znanych projektantów

Trendy w meblowaniu mieszkań zmieniają się podobnie jak te w modzie. Od kilku sezonów najpopularniejszym rozwiązaniem są proste meble z białymi połyskującymi frontami, z frezowaniami zamiast uchwytów. To rozwiązanie, które pasuje niemal do każdego wnętrza. Zobaczcie, jakie są najmodniejsze kuchnie teraz.

📢 Przebudowa wiaduktów kolejowych w Katowicach nieco później - ledwo zaczęli, już zmieniają. Nowe terminy początku remontów

Zmiana planów na wielkiej przebudowie kolei w Katowicach, która pociąga za sobą również duże zmiany w ruchu miejskim i kosztuje wszystkich stojących w korkach sporo nerwów. 12 września podano nowe daty rozpoczęcia prac na kilku wiaduktach – zaczną się trochę później, żeby wszyscy mogli się lepiej przygotować.

📢 Wypadek na autostradzie A4 w kierunku Wrocławia. Zablokowane dwa pasy ruchu w Gliwicach, tworzą się korki

12 września na autostradzie A4 w Gliwicach doszło do groźnego wypadku. Zderzyły się samochód osobowy i ciężarówka. Ranna jest kobieta, która została przetransportowana do szpitala. Dwa pasy ruchu są wyłączone, tworzą się korki.

📢 Największa farma solarna na Śląsku powstanie w Gliwicach. Park Zielonej Energii ma rozpocząć działanie w 2028 roku

W Gliwicach powstanie największa w województwie śląskim farma solarna wraz z magazynem ciepła, będąca częścią nowoczesnego Parku Zielonej Energii. Projekt ma na celu pokrycie około 30 proc. zapotrzebowania miasta na ciepło. Park ma rozpocząć działalność w 2028 roku.

📢 Rajd Śląska 2024: Szybkie rajdówki pomkną przez centrum Katowic. Super OS w środku miasta MAPY RAJDU

Samochody rajdowe pomkną przez centrum Katowic. W samym środku stolicy województwa śląskiego rozegrany zostanie bardzo widowiskowy odcinek specjalny tegorocznej edycji Rajdu Śląska. Zobaczcie mapy Rajdu Śląska 2024 i jego dokładny program.

📢 Czy będzie mecz reprezentacji Polski na Stadionie Śląskim? Dyrektor Adam Strzyżewski odpowiada

Na Stadionie Śląskim odbywa się wiele atrakcyjnych imprez sportowych i muzycznych. Kibice w naszym regionie zastanawiają się jednak czy w Kotle Czarownic zagra jeszcze piłkarska reprezentacja Polski. Na to pytanie odpowiada Adam Strzyżewski, dyrektor chorzowskiego giganta.

📢 Katowice 100 lat temu. Były tu wtedy 53 banki, z Muchowca latano do Wiednia, wyrastały pierwsze "drapacze chmur"

W 1924 roku Katowice były siedzibą 53 banków, ośmiu zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych i kilku międzynarodowych koncernów. To wtedy powstały pierwsze drapacze chmur, z Muchowca można było lecieć do Wiednia, a przy Warszawskiej stały pałace fabrykantów. Na horyzoncie dymiły kominy, ale przy ulicach rosły potężne drzewa.

📢 Odkrywamy wszystkie tajemnice Spodka - symbolu Katowic jak i całego Śląska. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia

Z okazji 159. urodzin Katowic, które przypadły 11 września, odkrywamy tajemnice powstania symbolu miasta - Spodka - słynnej hali widowiskowo sportowej otwartej w 1971 roku. Zobaczcie zdjęcia archiwalnego katowickiego Spodka z czasów jego budowy. Wiecie, że nietypowy kształt Spodka nie był kaprysem projektantów, a wynikał z założeń konstrukcyjnych? Miały się tu odbywać imprezy sportowe i muzyczne, konieczny był więc owalny kształt i określony układ widowni. Dodatkowo konstrukcja w kształcie ściętego stożka, jak wyliczyli architekci, może znacznie lepiej wytrzymać wstrząsy górnicze, które na Śląsku były i są normą.

📢 Pochód Gwarkowski 2024. Blisko 400 postaci historycznych "odwiedziło" Tarnowskie Góry. Wśród nich Jan III Sobieski. Zobaczcie zdjęcia

Niemal 400 postaci historycznych i ponad 1000 uczestników. Pochód Gwarkowski w Tarnowskich Górach jak zwykle przyciągnął tłumy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była 240. rocznica założenia Kopalni Fryderyk. Ta edycja była zupełnie wyjątkowa. Na wydarzeniu zostały zaprezentowane nowe postaci, cesarzowa Eleonora Gonzaga oraz arcyksiężniczka Eleonora Habsburżanka.

📢 Wisła w PRL-u. Tak przed laty wyglądał popularny ośrodek turystyczny. Zobaczcie kolorowe ZDJĘCIA. Poznajecie te miejsca?

Wisła to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych, sportowych i wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim. Swoją atrakcyjność zawdzięcza przede wszystkim położeniu. Z jednej strony miasto leży w głębi Beskidu, a z drugiej – blisko górnośląskiej aglomeracji. Z tego powodu na wypoczynek do Wisły jeździliśmy od bardzo dawna. Jak miasto wyglądało w PRL-u? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę w przeszłość.

📢 Restauracje z pięknym widokiem w woj. śląskim. Te miejsca to raj dla oczu i podniebienia. Warto wybrać się tam z wyjątkową osobą.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie nie tylko dobrze zjesz, ale też nacieszyć oczy widokiem, województwo śląskie ma kilka miejscówek, które na pewno Cię zachwycą. Wyobraź sobie: siedzisz przy stoliku, delektujesz się pysznym jedzeniem, a za oknem rozciąga się krajobraz, który mógłby spokojnie stać się tapetą na komputerze.

📢 159. urodziny Katowic. Od wiejskich chałup do ogromnych drapaczy chmur. Tak zmieniało się miasto na przestrzeni lat

11 września miasto Katowice świętowało swoje 159. urodziny. Historię miasta tworzyli pruski król, hutnik-poeta, kilku sztygarów, architekci - wizjonerzy, a Hitler i Stalin – jak śpiewał Muniek Staszczyk - „zrobili, co swoje”. Zobaczcie jak zmieniały się Katowice na przestrzeni dziesięcioleci.

📢 Sensacja w zarobkach w województwie śląskim. Katowice dopiero na piątym miejscu. Gdzie zarabia się u nas najlepiej?

Patrząc na prezentowane w różnych środkach przekazu dane na temat zarobków Polaków, czasami łapiemy się za głowę. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie na Śląsku wynosi obecnie 8 370,02 zł (brutto). Czytamy i pytamy: "kto tyle zarabia? Przecież nie ja." Niedawno Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat mediany wynagrodzeń w Polsce. Są bliższe rzeczywistemu obrazowi naszych zarobków, niż dotychczas publikowane statystyki. Co to jest mediana? Czym różni się od "średniej krajowej"? Wyjaśniamy. I sprawdzamy, jak kształtują się rzeczywiste zarobki w województwie śląskim. Okazuje się, że w stolicy województwa wcale nie zarabia się najlepiej.

📢 Nadchodzi masowa likwidacja szkół? "Czekają nas bardzo trudne decyzje, bo czasy idą trudne". Trendu demograficznego nie oszukamy

Za sprawą reform, które dotknęły szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także z powodu niżu demograficznego, liczba uczniów drastycznie spada. - Musimy przygotować się na to, że w perspektywie 10-20 lat będzie trzeba podjąć zdecydowane działania w kierunku racjonalizacji sieci szkół, bo nie ma dzieci - komentuje Łukasz Pabiś, wiceprezydent Częstochowy nadzorujący między innymi oświatę. Trend związany z niższą liczbą uczniów widoczny jest w wielu placówkach w całym województwie. To ogromne wyzwanie dla samorządów, bo te będą musiały dokładać coraz więcej do utrzymania placówek.

📢 Żabka w Katowicach jedna na drugiej. Wystarczy... przeskoczyć chodnik. Nie o takie zielone miasto nam chodzi

Każdego roku żaby składają w stawach, jeziorach lub bajorkach od 1000 do 6000 jaj. Nie inaczej jest w przypadku popularnej sieci sklepów, której franczyzy zdają się wyrastać na ulicach szybciej niż trwa rozwój przeciętnej kijanki. Wiadomo nie od dziś, że zielony sklep można napotkać już wszędzie, lecz w Katowicach postanowiono pójść o krok dalej. Z jednej żabki do drugiej można będzie... przeskoczyć. I nie ma w tym grama przesady. Na ul. Staromiejskiej konkurencja idzie dosłownie łeb w łeb.

📢 Najbardziej rowerowe miasta na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wierzyliście w Metrorower? To najlepszy dowód, że... mieszkamy w jednym mieście

Nie wierzyliście w powodzenie Metroroweru? Mamy twarde dowody na to, że Rower Metropolitalny to znakomity środek transportu dla tysięcy mieszkańców aglomeracji. W sierpniu odnotowano rekordowy wynik - 224 670 wypożyczeń. Pod tym względem nasz system rowerowy jest już na drugim miejscu w Polsce za Warszawą, ale biorąc pod uwagę drogowy armagedon, który już rozgrywa się w Katowicach, możemy stolicę wyprzedzić. Rowerem będzie po prostu najszybciej i najzdrowiej.

📢 Czeski humor lepszy niż polski? Zobaczcie najlepsze MEMY od naszych południowych sąsiadów, popłaczecie się ze śmiechu!

W zrozumieniu czeskich żartów czy dowcipów nie ma bariery językowej, w końcu oba języki: polski i czeski są dość podobne. Wybraliśmy dla Was najśmieszniejsze czeskie memy. Zobaczcie, z czego śmieją się nasi południowi sąsiedzi, przechodząc do galerii zdjęć.

📢 Jolanta Kwaśniewska - tak zmieniał się przez lata. Ubiór i styl Pierwszej Damy od dekad wzbudza podziw

Jolanta Kwaśniewska przez wielu nazywana jest najlepiej ubraną pierwszą damą III RP. Żona byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego zachwycała na salonach szykiem i klasą. Jak jest dziś? Oto jak zmieniła się na przełomie lat. Taki styl ma Jolanta Kwaśniewska.

📢 Przebudowa Kanału Regatowego w Parku Śląskim ma już 9 miesięcy opóźnienia. Wykonawca naprawia usterki po odbiorach

Teren wokół Kanału Regatowego w Parku Śląskim od marca 2023 roku jest odgrodzony w związku z modernizacją. W pierwszym etapie inwestycji wykonawca przeprowadził m.in. remont dna zbiornika, wykonał nowe nabrzeże z prefabrykatów, a także odnowił i wzmocnił mosty wiodące na wyspę. Pierwszy etap miał być gotowy już pod koniec ubiegłego roku, jednak wciąż prowadzone są prace na terenie obiektu. Jak informuje Park Śląski związane są z usuwaniem usterek, wskazanych na podstawie odbiorów. Trwa też przetarg na drugi etap obejmujący odtworzenie alejek wraz z infrastrukturą i nasadzeniami roślin.

📢 Dramatyczna sytuacja Szpitala Żywiec. Lekarze odchodzą, oddziały są zamykane, w kasie brakuje pieniędzy. Co z pacjentami?

Zamykane oddziały, odchodzący z pracy lekarze i brakujące w kasie prawie 39 milionów złotych - tak wygląda sytuacja w Szpitalu Żywiec. Jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia nie dosypie grosza, to placówka pójdzie na dno. - Straciliśmy płynność finansową, która powoduje, że nie płacimy personelowi medycznemu na czas, wypłacamy je z dużym opóźnieniem i w ratach - mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej Dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz.

📢 Tanie loty z Katowic do europejskich miast? Ceny podróży z Pyrzowic zachęcają. Zaplanuj spóźnione wakacje albo szybki trip. Gdzie polecieć?

Tanie loty z Katowic do miast europejskich to świetna opcja na spóźnione wakacje lub szybki wypad za granicę. Sezon wakacyjny już za nami, ale to przecież nie powód, by zrezygnować z chociażby krótkiej podróży do wybranego zakątka starego kontynentu i nacieszyć się nawet malutką cząstką tego, co ma do zaoferowania. Miastami, do jakich można polecieć za mniej niż 100 złotych są między innymi Ateny, Londyn czy Mediolan.

📢 FEST Festival: Oczywiście, że nie będzie żadnego powrotu do Parku Śląskiego. Organizator ogłosił imprezę na 2025 rok, ale umowa wygasła

Fest Festival na profilu w mediach społecznościowych podał informację, że 15-17 sierpnia 2025 roku odbędzie się kolejna edycja imprezy. Niewiele jednak wskazuje na to, żeby rzeczywiście do tego doszło. Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Parku Śląskiego umowa na organizację Fest Festivalu wygasła. W kuluarach mówi się też, że po skandalu z 2023 roku nikt nie zaufa organizatorom, którzy są "spaleni" w branży. Czwarta edycja imprezy została odwołana na pięć dni przed rozpoczęciem, ale bilety były sprzedawane do samego końca. Część niedoszłych uczestników do dziś nie odzyskała pieniędzy.

📢 Dożynki w Marklowicach za nami. Ale się działo w powiecie wodzisławskim. Zabawy, koncert Teresy Werner i konkursy. Zobaczcie ZDJĘCIA

Marklowiczanie (powiat wodzisławski) świętowali dożynki po raz 30. W niedzielę 8 września, ulicami gminy przejechał korowód. Potem wybrano najciekawszy uczestniczący w nim pojazd, a było w czym wybierać. Wydarzenie w Marklowicach stało pod znakiem licznych konkursów – na najlepszy mus owocowy i warzywny, najładniej udekorowaną posesję i najsmaczniejszą domową lemoniadę. Gwiazdą wieczoru będzie Teresa Werner. Zobaczcie zdjęcia.

📢 Krztusiec atakuje w województwie śląskim - wzrost zachorowań aż o 600 procent. W których miastach jest najgorzej? Sprawdziliśmy

Podobnie jak w całej Polsce, krztusiec atakuje również w województwie śląskim. Sanepid odnotował poważny wzrost zachorowań i nadal należy spodziewać się kolejnych przypadków zakażenia bakteryjnego, wywołanego przez pałeczki krztuśca. Ta choroba układu oddechowego przenosi się drogą kropelkową oraz w bezpośrednim kontakcie z osobą, cierpiącą na tak zwany koklusz. Jest najbardziej niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci, u których objawy krztuśca są najsilniejsze. W przypadku najmłodszych, koklusz może doprowadzić między innymi do zapalenia płuc, a nawet śmierci. W załączonej galerii prezentujemy dane, dotyczące liczby zachorowań na krztuśca w śląskich miastach od początku bieżącego roku do końca sierpnia 2024. Sprawdź jak wygląda sytuacja w naszym regionie.

📢 Joanna Przetakiewicz-Rooijens - tak się ubiera. Oto styl dawnej partnerki Jana Kulczyka

Joanna Przetakiewicz to projektantka mody - właścicielka La Manii, prezenterka, bizneswoman, inicjatorka akcji Era Nowych Kobiet. Przez dziesięć lat była związana z najbogatszym Polakiem Janem Kulczykiem, dziś jej mężem jest holenderski reżyser Rinke Rooyens. Dla wielu kobiet Przetakiewicz jest nie tylko wyrocznią mody i urody, ale także stylu życia. Zobacz, jak się ubiera Joanna Przetakiewicz - jej styl pokazujemy w galerii niżej.

📢 Budują gigantyczny most na Odrze. Ma zastąpić wysłużony prom, którym mieszkańcy podróżowali od prawie 80 lat

Wykonano już ponad 16 proc. prac związanych z budową nowego mostu na Odrze. Obiekt połączy gminy Nędza i Rudnik, a ma zastąpić wysłużoną przeprawę promową, którą poruszają się mieszkańcy tej części regionu od blisko 80 lat. Często jednak przeprawa bywa nieczynna. Zobaczcie aktualne zdjęcia z budowy.

📢 Z okazji urodzin Katowic pokazujemy Nikiszowiec 100 lat temu. To najbardziej unikatowe osiedle w Europie i mamy na to dowody

Nikiszowiec 100 lat temu? Zobaczcie zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zapraszamy na historyczny spacer uliczkami jedynego takiego osiedla robotniczego w Europie. Przejdźmy się razem ulicami: księdza Ficka, Giszowiecką, świętej Anny, zerknijcie z nami na Plac Wyzwolenia. To jedyne takie miejsce w Europie, które na Śląsk rokrocznie przyciąga tysiące turystów. Co jest tam takiego niezwykłego? Poczytajcie nasz tekst i ZOBACZCIE niezwykłe zdjęcia z lat 20 i 30 XX wieku.

📢 Katowickie III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza to jedna z najpiękniejszych szkół w woj. śląskim. Spójrzcie tylko na te zdjęcia

Budynek III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach to żywa kronika miasta, miejsce, które skrywa w sobie historię i urok minionych czasów. Budynek, wzniesiony pod koniec XIX wieku w neogotyckim stylu, wyraźnie wyróżnia się na tle nowoczesnych zabudowań przy ulicy Mickiewicza. Smukłe wieżyczki, misterna rozeta oraz bogato zdobione łukami wejście niemal magnetycznie przyciągają spojrzenia przechodniów. Jeszcze bardziej zachwyca wnętrze szkoły. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia Marzeny Bugały-Astaszow, fotoreporterki Dziennika Zachodniego.

📢 Katowice dziś i 150 lat temu. Wyjątkowa podróż w czasie z okazji 159. urodzin miasta. Historia i współczesność. To trzeba zobaczyć

Przeszło 150 lat temu powstały pierwsze zdjęcia Katowic. Wykonał je L.A. Lamche. Dziś jego śladem ruszyła Marzena Bugała-Astaszow, reporterka DZ. Na tych kadrach widać jak zmieniło się miasto na przestrzeni lat, co pozostało z jego początków, w jaki sposób przeszłość wpisuje się w teraźniejszość. Zabieramy was na spacer, który jest podróżą w czasie. Jesteście gotowi?

📢 Rak trzustki - wczesne objawy jednego z najbardziej bolesnych nowotworów. Oto pierwsze objawy raka trzustki

Rak trzustki jest uważany za jeden z najbardziej śmiertelnych i bolesnych nowotworów. Każdego roku w Polsce na raka trzustki umiera ponad 5 tys. osób. Ten nowotwór często przebiega bezobjawowo a pierwsze oznaki raka trzustki mogą przypominać niestrawność. Jednak wcześnie wykryty może być uleczalny. Jak rozpoznać raka trzustki? Jakie są jego wczesne objawy? Poznaj teraz w naszej galerii wczesne objawy raka trzustki - jednego z najbardziej bolesnych nowotworów.

📢 HIPOKRATES 2024. Głosowanie w wielkim Plebiscycie Medycznym rozpoczęte! Oddaj głos na swojego faworyta lub zgłoś kandydatów

Po raz kolejny głosami naszych Czytelników zostaną wybrani laureaci nagród dla najbardziej polecanych lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów, którzy nie tylko skutecznie pomagają, ale też wykazują się wyjątkowym, empatycznym podejściem do pacjentów. Zaszczytne tytuły zostaną przyznane najpierw w każdym mieście i powiecie, później na szczeblu wojewódzkim, a w końcu także w ogólnopolskim finale.

📢 Powódź w Gliwicach! To była niespokojna wiosna. Worki z piachem, zalana Politechnika, ulice i place w mieście. Pamiętacie te obrazki?

Wiosna w 2010 roku była obfita w intensywne opady deszczu. Gliwiczanie musieli zmierzyć się wtedy z niszczycielską powodzią. Woda zajęła między innymi budynki Politechniki Śląskiej, główne ulice oraz place w centrum miasta, a Kłodnicę otoczono workami z piachem. Zobaczcie archiwalne zdjęcia, które pozostały z tamtych dni!

📢 Częstochowa. Kuchenne rewolucje zmieniły resturację Sezonowa w Trattoria Verde. Byliśmy w środku!

Restauracja Sezonova w Częstochowie przeszła Kuchenne Rewolucje. Dziś nazywa się Trattoria Verde. Wielbiciele kuchni serwowanej w restauracji Sezonowa mogą odetchnąć z ulgą. Magda Gessler podczas swoich rewolucji nie zmieniła włoskiego charakteru tego miejsca. Mimo to zaszły tu spore zmiany, tak w karcie dań jak i w wystroju wnętrza. Nie ostała się nazwa restauracji, która od teraz brzmi "Trattoria Verde".

📢 Zalane Katowice. Ulewa na Śląsku i w Zagłębiu. Potężna burza z gradem. Podtopione ulice domy i samochody. Ponad 400 zgłoszeń straży pożarnej

Zalane Katowice. Potężna Burza i ulewa nad Śląskiem i Zagłębiem przeszła w sobotę po południu. Zalane drogi, domy, garaże w Sosnowcu, Katowicach, Chorzowie. Zalany tunel w Katowicach , al. Roździeńskiego. Ogromne rozlewisko koło IKEI. Ponad 400 interwencji Straży pożarnej, z czego połowa w Katowicach.

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni