MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd prasy (15.09.2024). Zobacz prasówkę z najważniejszymi wydarzeniami z wczoraj. Bądź na bieżąco

Redakcja Wiadomości
Wideo
od 16 lat
Przygotowaliśmy dla Ciebie poranną prasówkę. Zobacz artykuły, które nasi czytelnicy czytali najchętniej wczoraj, 14.09. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Utrudnienia w ruchu: woj. śląskie. Gdzie trwają roboty drogowe? Sprawdź stan na 15.09.2024”?

Prasówka 15.09: top 3 artykuły z wczoraj

Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?

📢 Utrudnienia w ruchu: woj. śląskie. Gdzie trwają roboty drogowe? Sprawdź stan na 15.09.2024

Na których drogach w województwie śląskim prowadzone są dzisiaj (15.09.2024) roboty drogowe? Roboty drogowe: droga 81, Pawłowice (38. km na odc. 3,1 km) Naprawa nawierzchni - szkody górnicze, roboty długo trwające, zajęcie lewego pasa ruchu , jezdnia prawa kierunek Skoczów..

Nie przegap promocji!

📢 Motocykle są wszędzie. Zobacz najlepsze memy o motorach i motocyklistach (NOWE MEMY) 15.09.2024

Motocykle są wszędzie. Nie tylko na drogach - ale także na memach. Zobaczcie najnowszy pakiet najlepszych i najśmieszniejszych memów o motorach i ich właścicielach. Motocykle to styl życia. Zobacz jak internauci śmieją się z właścicieli motocykli. Słoneczna pogoda sprzyja przejażdżkom motorem, a to sprawia, że trzeba mieć oczy dookoła głowy. Motocykliści wyruszyli na drogi a internauci nie próżnują tworząc memy o motocyklistach na pęczki. Zobaczcie najnowsze memy o motocyklistach i ich motorach.

📢 Osoby o tych imionach są wredne i zawistne. Unikaj ich. Mają ciężki charakter i trudno z nimi współpracować (zdjęcia) 15.09.2024

Od setek lat ezoterycy zajmują się znaczeniem imion. Według wielu z nich imię predysponuje człowieka, który je nosi, do posiadania i eksponowania niektórych cech charakteru. Wierzono, że imię ma wpływ na nasza osobowość, charakter, empatię i inteligencję. Jednią są empatyczni i mili inni podli i zawistni. Czy na nasz charakter i zachowanie wpływa imię, które nosimy? Osoby o tych imionach są najwredniejsze. Sprawdź.

Czytaj wygodniej najważniejsze wiadomości

Materiały promocyjne partnera

Prasówka 15.09: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Szkoła w Bełku pod wodą. Coraz trudniejsza sytuacja powodziowa w regionie. W Rybniku wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe

Ulewne deszcze, a tym samym lokalne podtopienia, które występują w województwie śląskim, nie ominęły Rybnika i powiatu rybnickiego. Do godziny 13, rybniccy strażacy interweniowali 67 razy, w tym w większości w samym Rybniku. Opady deszczu nie ustają i wszystko wskazuje na to, że liczba interwencji będzie ciągle rosła.

📢 Ostrzeżenie GIS 15.09.2024 Produkty wycofane ze sklepów TEDi, Auchan, POLOmarket, Lidl, ALDI, Kaufland, Biedronka, Netto 15.09.2024

Ostrzeżenie GIS 15.09.2024! Lista produktów wycofanych przez markety Lidl, Makro Cash and Carry, POLOmarket, Kaufland, Auchan, Biedronka, Netto muszą usunąć z półek? Zobacz nowe ostrzeżenie sanepidu. Lista produktów wycofanych ze sklepów została powiększona o przedmioty kuchenne.

📢 Racibórz przygotowuje się na najgorsze. Ewakuowano szpital. Wody w Odrze nadal przybywa. Sytuacja powodziowa staje się dramatyczna

Z godziny na godzinę pogarsza się sytuacja w powiecie raciborskim w związku z intensywnymi opadami deszczu, które od piątku 13 września utrzymują się nad Czechami i województwem śląskim. Zgodnie z danymi IMGW (14 września, godz. 20.30), Odra w Chałupkach przekroczyła już 570 cm, przy stanie alarmowym na 420 cm. Trudna sytuacja występuje również w Raciborzu-Miedoni, gdzie Odra osiągnęła 648 cm, przy stanie alarmowym 600 cm. Niestety trend wciąż jest rosnący.

📢 Kibice GKS-u mokrzy i dumni. Ich zespół zremisował z Widzewem, ale pokazał wielkie serce do walki

Jeśli lubicie marznąć w tłumie, moknąć i jednocześnie przeżywać mocne piłkarskie emocje to piątkowy mecz GKS-u Katowice z Widzewem był idealną ofertą. Alerty o możliwych ulewach i podtopieniach towarzyszyły kibicom na Bukowej, których jednak rozgrzewała nadzieja na drugie domowe zwycięstwo zespołu Rafała Góraka. Skończyło się remisem, jednak GieKSa po raz kolejny pokazała wielki charakter.

📢 Zalane drogi i ulice w województwie śląskim. Część jest całkowicie nieprzejezdna, na innych ruch odbywa się z utrudnieniami

Intensywne opady deszczu nie odpuszczają. 14 września zalewane są kolejne ulice i drogi w Śląskiem. Niektóre drogi są całkowicie nieprzejezdne, a przejście graniczne z Czechami w miejscowości Gołkowice w powiecie wodzisławskim zostało wyłączone z ruchu. Oto, gdzie obecnie nie przejedziemy.

📢 Chroni Śląsk, opolskie i dolnośląskie przed powodzią - zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Jest imponujący - zobaczcie sami

Zbiornik w Raciborzu to tzw. polder, czyli suchy zbiornik przeciwpowodziowy, którego zadaniem jest przyjęcie nadmiaru wody i złagodzenie fali powodziowej do takiego poziomu, by nie stanowiła zagrożenia dla mieszkańców. Zbiornik ma pojemność 185 milionów metrów sześciennych i jest w stanie zredukować falę powodziową o skali porównywalnej do katastrofalnej fali z 1997 roku. Chroni mieszkańców aż w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. ZOBACZCIE NIEZWYKŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ.

📢 Poziom Odry ciągle rośnie - poważna sytuacja w Raciborzu. Decydujące będą najbliższe dwa dni

Z każdą kolejną godziną, Odra w powiecie raciborskim osiąga coraz wyższy poziom, zbliżając się do 5 metrów i niebezpiecznie przekraczając stan alarmowy. Choć obecnie sytuacja w samym Raciborzu wydaje się stabilna, decydujące będą najbliższe dwa dni. - Wszystkie służby działają 24h/dobę. Decydujące będą kolejne dwa dni. Tym bardziej, że w północnych Czechach występują bardzo silne opady deszczu wraz z porywistym wiatrem - przekazuje prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz.

📢 Bielsko-Biała w PRL-u - zapraszamy na wirtualną wycieczkę w przeszłość. Tak wyglądało miasto kilkadziesiąt lat temu

Miasto Bielsko-Biała zostało utworzone 1 stycznia 1951 r. Formalnie połączono wtedy datowane na 1312 r. Bielsko oraz założoną w XVI wieku Białą. Jak nowo powstałe miasto wyglądało w PRL-u? Zapraszamy na wirtualny spacer po nieodległej przeszłości. Wiele z tych miejsc pamiętamy doskonale, niektóre zmieniły się nie do poznania.

📢 Częstochowa w obliczu powodzi: Miasto walczy z ulewnym deszczem. Wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego w Częstochowie.

Intensywne opady deszczu, które nawiedziły południowe regiony Polski w ostatnich dniach, spowodowały wzrost poziomu wód w rzekach przepływających przez Częstochowę. Ulice w mieście są zalane. - Częstochowska straż obsługuje ponad 200 zdarzeń. Głównie są to wypompowania wody z zalanych piwnic. Cały czas opad trwa i przez to tych zdarzeń będzie przybywać - informuje oficer dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

📢 Ulewy w województwie śląskim - zalane ulice i domy. Ponad 1800 interwencji straży pożarnej. Stany alarmowe zagrożone na kilku rzekach

W województwie śląskim ogłoszono alert trzeciego stopnia przed opadami deszczu. Niż genueński Borys miał dać się wszystkim we znaki i tak się właśnie w sobotę 14 września stało. Pogodowy front przyniósł wiatr, ulewny deszcz, a w rezultacie podtopienia i zalane ulice w wielu miejscach w regionie. Deszcz pada prawie w całym województwie śląskim. Od piątku do sobotniego popołudnia strażacy podjęli już ponad 1800 interwencji.

📢 Jak wygląda odnowiona część zamku w Olsztynie? Wieczorami słychać tu podobno brzęczące łańcuchy, jęki i przekleństwa...

Jurajski Olsztyn, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, działa elektryzująco na turystów. Za sprawą organizowanych tam licznych imprez i wydarzeń, miasto tętni życiem. Zdecydowanie największą atrakcją są ruiny zamku. Od niedawna można też zwiedzać zrekonstruowaną część obiektu. Zajrzyjcie z nami do środka, a przy okazji przypomnijcie sobie niektóre legendy związane z tym miejscem.

📢 Mercure Szczyrk Resort oficjalne otwarty. Od 9 września przyjmuje gości - mamy zdjęcia ze środka najdłuższego hotelu w Europie

9 września oficjalnie otwarto najdłuższy hotel w Europie – Mercure Szczyrk Resort, znajdujący się w Beskidach, u podnóża Skrzycznego. Ten nowy, czterogwiazdkowy hotel – w dużym skrócie – ma dziewięć kondygnacji, 330 metrów długości i 447 pokoi oraz apartamentów. Jak wygląda w środku? Zdjęcia z wnętrza obiektu znajdziecie w naszej galerii.

📢 Śląsk szykuje się na powódź: trwa zrzut wody z Jeziora Goczałkowickiego. Przeciwpowodziowy Zbiornik Racibórz Dolny jest już w gotowości

Jezioro Goczałkowickie i przeciwpowodziowy Zbiornik Racibórz Dolny przez najbliższe dni będą chronić sporą część mieszkańców woj. śląskiego przed wielką wodą, która nadchodzi wraz z niżem genueńskim Boris. Z pierwszego zbiornika trwają od czwartku zrzuty wyprzedzające. Aby zniwelować zagrożenie, służby zdecydowały o obniżeniu poziomu wody i przygotowaniu rezerwy. Przeciwpowodziowy Zbiornik Racibórz Dolny jest w pełnej gotowości. Zbiornik ma pojemność 185 milionów metrów sześciennych i jest w stanie zredukować falę powodziową o skali porównywalnej do katastrofalnej fali z 1997 r.

📢 Wypadek śmiertelny na DK11 w Lublińcu - w zderzeniu samochodów zginęły dwie osoby. Droga była zablokowana w obu kierunkach

W piątek, 13 września 2024 roku przed godziną 11.00 na Drodze Krajowej numer 11 w Lublińcu doszło do wypadku śmiertelnego z udziałem dwóch pojazdów. Przyczyny ani okoliczności zdarzenia nie są znane, policja ustala szczegóły w tej sprawie. Na czas działania służb droga była całkowicie zablokowana.

📢 Śląsk Cieszyński zalany po ulewnych deszczach. W gminie Zebrzydowice ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Jastrzębskie Bzie zalane

Intensywne opady deszczu, które od piątku 13 września utrzymują się nad województwem śląskim, doprowadziły do lokalnych podtopień i wezbrań na rzekach w wielu miejscach województwa śląskiego. Trudna sytuacja utrzymuje się między innymi na Śląsku Cieszyńskim, gdzie wprowadzono alarm przeciwpowodziowy.

📢 Powiat wodzisławski zalany. W Rydułtowach wylała rzeka Nacyna. W Wodzisławiu obsunął się nasyp kolejowy ZDJĘCIA

Trwają działania strażaków w Rydułtowach (powiat wodzisławski), gdzie wylała rzeka Nacyna. Umacniają workami wały przeciwpowodziowe. Niestety, woda zalała ulice Radoszowską i Maczka oraz część posesji – piwnice ze sprzętem, garaże, ogrody, place zabaw. W Wodzisławiu Śląskim na ulicy Tęczowej osunął się nasyp kolejowy. Deszcz ciągle pada i taka sytuacja ma potrwać do jutra.

📢 Woda wdarła się do Czechowic-Dziedzic. Są pierwsze straty. Mieszkańcy z niepokojem spoglądają w niebo ZDJĘCIA

  • Kiedy przyjechałem na miejsce i zobaczyłem sklep, to nogi się ugięły pode mną. Sam pan widzi... - mówi z trudem powstrzymując emocje, stojąc po kolana w wodzie, Rafał Pazik, właściciel sklepu warzywno-kwiatowego przy ul. Legionów w Czechowicach-Dziedzicach. 14 września po południu jego sklep został kompletnie zalany. Straty idą w dziesiątki, a może nawet setki tysięcy złotych. Pan Rafał jest jedną z pierwszy ofiar ulew, jakie od wczoraj występują w regionie. A to przecież nie koniec opadów. Po południu starosta bielski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla całego powiatu.

📢 Jacek Drost: BeskidExit, czyli Bielsko tańczy z Białą czy też województwo podbeskidzkie umarło nim się urodziło?

Nie chciałbym być złym prorokiem, wpadać w pesymizm czy siać defetyzm, ale województwo podbeskidzkie, w którego utworzenie ma się zaangażować bielski samorząd - marzenie beskidzkich regionalistów i tych wszystkich, którym ze Śląskiem jest nie po drodze - umarło nim się urodziło. Takie wrażenie odniosłem po rozmowach z samorządowcami największych miejscowości leżących u stóp Beskidów. W skrócie: entuzjazmu (nie tylko wielkiego, ale i średniego nie ma), jest za to sporo wątpliwości i jeszcze więcej dyplomacji, żeby przypadkiem nie urazić Katowic. Ale do rzeczy...

📢 Śląski obiekt unikatowy w skali kraju. Wieża ciśnień w Zabrzu wygląda jak... startująca rakieta. Na szczycie restauracja i muzeum

Zabrzańska wieża ciśnień, imponująca konstrukcja z ponad stuletnią historią, swoim niezwykłym wyglądem przypomina startującą rakietę. Zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose, jest jedynym w swoim rodzaju obiektem w Polsce. Dzięki przeprowadzonej rewitalizacji wieża zyskała nowe życie, pełniąc funkcje społeczne, edukacyjne i kulturalne, stając się ważnym punktem na mapie lokalnych wydarzeń.

📢 I Rudzki Festiwal Dziedzictwa "Kop, gdzie stoisz". Ikarus wyruszył na szychtę szybiorza. Po drodze piękne osiedla robotnicze

Ruda Śląska przez trzy dni zaprasza wszystkich mieszkańców i gości na cykl wydarzeń, które łączy hasło „Kop, gdzie stoisz”. Pogoda nie zachęca do wyjścia z domów, ale w sobotę 14 września nie zabrakło jednak śmiałków, którzy wybrali się w wyjątkową, sentymentalną podróż ikarusem.

📢 Gdy powódź tysiąclecia sparaliżowała życie. "Nie macie pojęcia, jaki to koszmar". Przypominamy reportaż Dziennika Zachodniego z 1997 roku

27 lata temu w Raciborzu rozpoczęła się Powódź Tysiąclecia. Racibórz został zalany i wiele miast, aż po Wrocław, znalazło się pod wodą. Gdy obecnie wszystkie prognozy wskazują na olbrzymie opady, które opanowały całe województwo śląskie, zadajemy sobie pytanie, czy jest się czego bać? Taki kataklizm na całe szczęście nam nie grozi - jesteśmy znacznie lepiej przygotowani na przyjęcie wielkiej wody. Poniżej publikujemy reportaż naszego ówczesnego dziennikarza, Jerzego Filara, który ukazał się w Dzienniku Zachodnim 11 lipca 1997 roku, w samym środku powodzi tysiąclecia.

📢 Rydułtowy na Śląsku boją się powodzi - budują zbiorniki retencyjne, które przyjmą wodę pod parkingami. System nie jest jednak gotowy

Rydułtowy od lat są zalewane praktycznie przy każdych większych opadach. Trzy lata temu w wodzie utonęło centrum. W nocy z 13 na 14 września, nad regionem ma pojawić się niż genueński Boris z ulewami. Rydułtowy są zagrożone. Dobra wiadomość jest taka, że dwa gotowe już podziemne zbiorniki retencyjne mogą przyjąć część deszczówki. Jak zadziała ten system?

📢 Trudna sytuacja powodziowa w gminie Godów (pow. wodzisławski). Zamknięte przejście graniczne. Wylała rzeka Piotrówka ZDJĘCIA

Powódź w powiecie wodzisławskim. Z powodu wylania rzeki Piotrówka 14 września zdecydowano o zamknięciu ulicy Celnej w Gołkowicach (powiat wodzisławski, gmina Godów).To droga prowadząca do przejścia granicznego z Republiką Czeską. Woda zalała PSZOK i wdziera się na posesje. Służby cały czas pracują.

📢 Dąbrowa Górnicza boi się powodzi błyskawicznej - przygotowane worki z piaskiem, ustawione zapory. Służby w najwyższej gotowości

Niż genueński Boris jest już nad Czechami. Pada tam intensywnie od czwartku, a strażacy przygotowują się do ewakuacji ludzi. Z ulewami będą musieli zmierzyć się również mieszkańcy województwa śląskiego. W Dąbrowie Górniczej w stan gotowości postawiono strażaków, służby miejskie i wodociągi. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia utrudnień i zagrożeń związanych z niesprzyjającą pogodą. Wszyscy dąbrowienie mają w pamięci sytuacje z 8 i 17 sierpnia, kiedy ulewne deszcze doprowadziły miejscami do tzw. powodzi błyskawicznych.

📢 GKS Tychy - Zagłębie Sosnowiec: Brązowi medaliści bez wahania wykorzystali grę w przewadze ZDJĘCIA KIBICÓW I MECZU

W rozegranym 13 września meczu 1. kolejki Tauron Hokej Ligi GKS Tychy pokonał EC Będzin Zagłębie Sosnowiec 4:0. Brązowi medaliści poprzedniego sezonu bezlitośnie wykorzystali w piątkowym spotkaniu okresy gry w przewadze. Zobaczcie zdjęcia kibiców i meczu GKS Tychy - Zagłębie Sosnowiec.

📢 Powódź w województwie śląskim? Opady równie duże jak w 1997 roku. Miasta powołują sztaby kryzysowe, odwoływane są kolejne imprezy

Według komunikatu IMGW w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim do niedzieli 15 września prognozowana jest suma opadów sięgająca nawet 150 l/mkw. Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego - 3. stopnia – obowiązuje na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. W przestrzeni publicznej prognozowane opady i zagrożenie z tym związane porównywane są do powodzi z 1997 r., nazywanej "powodzią tysiąclecia".

📢 Budowa drogi S1 przez Beskidy. Tunele obwodnicy Węgierskiej Górki już prawie na finiszu. Mamy najnowsze zdjęcia

Budowa tzw. obejścia Węgierskiej Górki, czyli odcinka trasy ekspresowej S1 Przybędza – Milówka dobiega końca. To jedna z najbardziej wyczekiwanych, ale także najtrudniejszych i najkosztowniejszych inwestycji drogowych w regionie. To w ciągu tej trasy powstają dwa najdłuższe w tej części Polski tunele, które są tworzone przez masyw Barania oraz Białożyński Groń. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowała, jak inwestycja wygląda na początku września. Zdjęcia m.in. tuneli, estakad i mostów znajdziecie w naszej galerii.

📢 Śląskie Wesołe Miasteczko ma 65 lat. Powstało na bazie radzieckich wzorców, ale z wiedeńskim twistem. Mamy zdjęcia z pierwszych lat

Projektanci Śląskiego Wesołego Miasteczka, podobnie jak całego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, pełnymi garściami czerpali z doświadczeń towarzyszy radzieckich. Z drugiej strony podpatrywali też rozwiązania z kapitalistycznego Wiednia. Jerzy Ziętek, pomysłodawca i współtwórca dzisiejszego Parku Śląskiego, był wielkim miłośnikiem wiedeńskiego Prateru. 13 września 1959 roku po raz pierwszy otwarto bramy Śląskiego Wesołego Miasteczka.

📢 Wypadki i kolizje w województwie śląskim. Prawie 120 zdarzeń w jeden dzień. Kolejne rozbite samochody i utrudnienia na A4 w stronę Krakowa

W sobotę 14 września na drogach województwa śląskiego kolizja goni kolizję. Nie obyło się też bez śmiertelnego w skutkach wypadku. Łącznie w naszym województwie doszło już do niemal 120 zdarzeń. A kierowców czekają utrudnienia w podróży do Krakowa - muszą omijać kolejne rozbite auta na autostradzie A4.

📢 Enej - wesoły kozak czy morderca Polaków z Wołynia? Zamieszanie wokół nazwy. Grupa wystąpi na Dniach Wodzisławia Śl.

Zespół Enej będzie gwiazdą sobotniego wieczoru 52. Dni Wodzisławia Śląskiego. To nie wszystkim się podoba. Są tacy, co posądzają muzyków z Olsztyna o... sympatie do zbrodniarza płk. UPA Petro Fedorowycza Olijnyka ps. „Enej”, który na Wołyniu zabijał Polaków. Miasto nie ma zamiaru rezygnować z wykonawcy i odpowiada na posty internautów słowami samych muzyków grupy Enej.

📢 Giełda Minerałów i Biżuterii w Częstochowie. Skarbnica Ziemi pozwala podziwiać ślady życia sprzed milionów lat

W ten weekend, 14 i 15 września, Klub Politechnik zamieni się w raj dla pasjonatów geologii. Odbywająca się tam Giełda Skamieniałości, Minerałów i Wyrobów Jubilerskich to wydarzenie, które przyciąga miłośników unikalnych okazów przyrody z całego regionu.

📢 Wypadek w Sosnowcu. Zderzyły się trzy samochody. DK94 częściowo nieprzejezdna

Sobota 14 września obfituje w liczne zdarzenia drogowe. Do kolejnego doszło w Sosnowcu na drodze krajowej nr 94, która jest częściowo nieprzejezdna. Na miejscu pracują służby.

📢 PlusLiga: Warta Zawiercie - Bogdanka LUK Lublin. Niespodzianka w hicie 1. kolejki. Trzygodzinny bój Jurajskich Rycerzy ZDJĘCIA

PlusLiga. Siatkarze Aluronu CMC Warty Zawiercie, aktualni wicemistrzowie Polski, w hicie pierwszej kolejki nowego sezonu PlusLigi, a zarazem w meczu inaugurującym rozgrywki, przegrali na własnym boisku 2:3 z drużyną Bogdanki LUK Lublin, piątą drużyną poprzedniego sezonu. Obie drużyny w nowym sezonie postawiły sobie wysokie cele i dokonały znaczących wzmocnień. Lublin m.in. pozyskał Wilfredo Leona, a Zawiercia Aarona Russella i Jurija Gładyra. Zobaczcie ZDJĘCIA ze spotkania.

📢 Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie cieszyńskim. Starosta Janina Żagan: służby pozostają w pełnej gotowości

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązujące na terenie gmin i powiatu ogłosiła w sobotę, 14 września, przed południem starosta cieszyński Janina Żagan. Starosta zobowiązała burmistrzów, wójtów i wszystkie służby do podejmowania wszelkich działań mających na celu zminimalizowanie zagrożeń dla życia lub mienia mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

📢 Coraz trudniejsza sytuacja w Jastrzębiu. Woda podmywa fundamenty domu jednorodzinnego. Istnieje groźba zawalenia się ściany ZDJĘCIA

Około 60 zdarzeń związanych z ulewą w Jastrzębiu-Zdroju, na godzinę 11:50 odnotowały tamtejsze służby ratunkowe. To głównie zalane posesje. Do komendy straży pożarnej stale wpływają nowe zgłoszenia. Dwa zastępy pojechały na ulicę 11 Listopada, gdzie woda podmywa fundamenty budynku, które trzeba zabezpieczyć. Najtrudniejsza sytuacja jest w sołectwie Bzie.

📢 Pszczyna i powiat pszczyński pod wodą. Strażacy interweniowali ponad 150 razy. Nieprzejezdna jest obwodnica Pawłowic

W Śląskiem najtrudniejsza sytuacja pogodowa jest obecnie w powiecie cieszyńskim oraz Pszczynie i powiecie pszczyńskim. Tam w sobotę 14 września przed południem w budynku Komendy Powiatowej Straży Pożarnej zakończyło się zwołane przez starostę pszczyńskiego posiedzenie sztabu kryzysowego.

📢 Kanał Gliwicki zamknięty z powodu obfitych opadów deszczu. Nie można żeglować i pływać

Intensywne opady deszczu, które nadciągnęły nad Polskę i województwo śląskie, dają się we znaki mieszkańcom wielu miast i miejscowości. Utrudniają też żeglugę, dlatego w sobotę 14 września zamknięty został Kanał Gliwicki.

📢 Policjanci ze Świętochłowic uratowali zwierzęta - odchody, brak świeżej wody i spleśniała karma. Film i zdjęcia z interwencji

Brud, smród i ubóstwo - tak jednym zdaniem można opisać wstrząsające warunki, w jakich 56-latek trzymał zwierzęta na działkach w Świętochłowicach. Spleśniały chleb, brak świeżej wody, wszechobecne odchody. Część zwierząt należała także do drugiej osoby. Policjanci pokazali film oraz zdjęcia z interwencji.

📢 Powodzie i podtopienia w woj. śląskim. Marek Wójcik: jesteśmy zabezpieczeni. Zbiorniki retencyjne ze 100-procentową rezerwą

Niż genueński, który dotarł na teren Polski, grozi potężnymi opadami w południowej części kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców alerty, ostrzegając przed nawalnymi opadami deszczu i możliwymi podtopieniami. Kumulacja opadów jest spodziewana w nocy z piątku na sobotę i w sobotę rano. – Jesteśmy zabezpieczeni – zapewnił w 13 września po południu wojewoda śląski Marek Wójcik.

📢 Kop, gdzie stoisz: Ścigałem śląskie strachy w Rudzie - albo raczej one mnie. Karol Godula niczym Ghost Rider z płonącą głową

Śląsk ma także swojego Ghost Ridera. Jest nim nikt inny, jak Karol Godula. Mieszkańcy po jego śmierci mieli go widzieć z ogniem zamiast głowy. Jakie jeszcze śląskie strachy, i demony mieszkają w Rudzie Śląskiej? Tego mogli się dowiedzieć uczestnicy "Rudzkiego Gotyku" - rajzy po mieście tropem śląskich straszydeł w ramach wydarzenia "Kop, gdzie stoisz", czyli I Rudzkiego Festiwalu Dziedzictwa.

📢 Katowice zadaszą fragment autostrady A4 w centrum miasta i przedłużą Park Kościuszki? GDDKiA planuje rozbudowę autostrady

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do poszerzenia autostrady A4 na odcinku od Wrocławia aż do Tarnowa. Katowice zaproponowały GDDKIA powołanie wspólnego zespołu roboczego. Jego zadaniem ma być wypracowanie założenia dla przyszłej realizacji projektu. Jak udało nam się ustalić, jednym z tematów rozmów ma być zadaszenie fragmentu autostrady przebiegającego przez centrum miasta. Chodzi o ok. kilometrowy odcinek od ul. Wita Stwosza do AWF, co zapowiadał Marcin Krupa, prezydent Katowic w czasie kampanii wyborczej.

📢 Kolejka Elka w Parku Śląskim kończy 57 lat. Uruchomiono ją 7 września 1967 roku. Do dziś przewiozła 18 mln pasażerów

Słynna kolejka linowa „Elka" w Parku Śląskim obchodzi we wrześniu 57 urodziny. Uruchomiono ją 7 września 1967 roku. Przewiozła do tej pory 18 mln turystów i nadal nie ma dosyć. 22 września z okazji urodzin Elki na chętnych czeka sporo atrakcji. A wszystkie panie o imieniu Elżbieta pojadą za darmo.

📢 Utrudnienia w Katowicach dla pasażerów i kierowców. Wiadukty i węzeł kolejowy, mniej pociągów, korek na S86 i remont na rynku. Sprawdź

Pasażerowie kolei i komunikacji miejskiej, a także kierowcy i mieszkańcy Katowic, do problemów w mieście muszą niestety przywyknąć. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przebudowa węzła kolejowego potrwa około czterech lat. Nieco krócej, bo kilka miesięcy, z kłopotami pojedziemy S86, gdzie GDDKiA rozbiera wiadukt w ul. Bohaterów Monte Cassino, by postawić potem całą konstrukcję na nowo. W tym miejscu znajdziecie zawsze wszystkie bieżące informacje, związane z remontami, objazdami, utrudnieniami w poruszaniu się po Katowicach. Materiał ten będzie na bieżąco aktualizowany w miarę postępów prac.

📢 Zwycięski początek sezonu GKS Katowice. Wielka radość katowickich kibiców ZDJĘCIA

GKS Katowice zaczął sezon od zwycięstwa. W rozegranym 13 września meczu 1. kolejki Tauron Hokej Ligi katowiczanie pokonali Texom STS Sanok 2:0 sprawiając wielką radość swoim fanom. Zobaczcie zdjęcia kibiców i meczu GKS Katowice - Texom STS Sanok.

📢 Wesołe Miasteczko w Chorzowie skończyło 65 lat. Otwarcie nastąpiło 13 września 1959 roku. Tak tysiące mieszkańców spędzało tu wolny czas

Wesołe miasteczko ruszyło w niedzielę, 13 września 1959 roku. Dziś mija zatem dokładnie 65 lat od otwarcia jedynego pierwszego lunaparku z prawdziwego zdarzenia w Polsce. Choć działało zaledwie 30 spośród ponad 60 zaplanowanych atrakcji do Wojewódzkiego Parku Rozrywki i Wypoczynku na granicy Chorzowa i Katowic i tak zjechało kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wesołe Miasteczko, dzisiejsza Legendia, powstało na obszarze 39 hektarów.

📢 Dwa śmiertelne wypadki w Śląskiem. Na A4 zderzyły się trzy samochody. W Kłobucku pociąg potrącił śmiertelnie mężczyznę

Dwa tragiczne w skutkach wypadki w Śląskiem. 14 września w wypadku na A4 zginął mężczyzna. Kolejna osoba poniosła śmierć na torach w Kłobucku. Zamknięty jest tunel w Katowicach.

📢 Nowa forma wsparcia dla seniorów już niedługo. Czym jest bon senioralny i ile wyniesie? 14.09.2024

Dużą pomoc dla seniorów i ich rodzin szykuje jeszcze w tym roku. Bon senioralny ma być wyjątkowo jasno określonym przywilejem. Projekt ustawy dotyczącej bonu dla seniorów ma być przedstawiony w pierwszych stu dniach nowego rządu.

📢 Nowy stadion GKS Katowice - trwa budowa. Za chwilę pojawi się murawa. Zobaczcie najnowsze zdjęcia

Budowa nowego obiektu sportowego GKS Katowice powoli zbliża się do końca. Na stadionie trwają już przygotowania do położenia nowej murawy.

📢 Kibice Górnika Zabrze na stadionie Motoru Lublin nie mieli się z czego cieszyć. Zespół gra coraz gorzej

Jeden punkt w czterech meczach i coraz gorsza gra zespołu. Kibice Górnika Zabrze na stadionie Motoru Lublin przeżyli bardzo trudny moment. Zobaczcie zdjęcia wiernych fanów czternastokrotnych mistrzów Polski.

📢 Co się dzieje z Górnikiem Zabrze?! Trzecia z rzędu porażka, tym razem z Motorem w Lublinie

Górnik Zabrze przegrał trzeci mecz z rzędu. Zespół Jana Urbana tym razem słabo zagrał w Lublinie przeciwko Motorowi i uległ beniaminkowi 0:1. Sytuacja zespołu z Roosevelta zaczyna być nerwowa, po świetnym początku rozgrywek teraz zdecydowanie bliżej mu do strefy spadkowej.

📢 Mokre widowisko na Bukowej. GKS Katowice w dramatycznych okolicznościach stracił zwycięstwo nad Widzewem

Piłkarze GKS Katowice w zalewanym deszczem meczu zremisowali z Widzewem Łódź. Blisko siedem tysięcy kibiców opuszczało Bukową z niedosytem, bo goście strzelili gola na wagę dwóch punktów w 92 minucie spotkania.

📢 Tak wygląda 19-letnia córka Monici Bellucci - Deva. Urodę odziedziczyła po matce

Monica Bellucci uznanwana jest za jedną z najpiękniejszych gwiazd. Aktorka i modelka od dekad zachwyca swoją urodą. Pomimo 59-lat wciąż nie zwalnia tempa i budzi podziw zgrabną sylwetką oraz młodzieńczym blaskiem. Monica Bellucci ma córkę Devę - wszystko wskazuje na to, że pójdzie ona w ślady słynnej matki. Oto jak wygląda!

📢 Powódź w woj. śląskim: czy groźba jest realna? Potężne opady niesie genueński niż o nazwie Boris. W tych miastach spadnie najwięcej deszczu

Czarne chmury nad Śląskiem. W ten weekend nasz region objęty jest najwyższym III stopniem alertu meteorologicznego. W niektórych miejscach może spaść nawet grubo ponad 300 mm wody. Zagrożenie niesie ze sobą genueński niż o nazwie Boris, który obecnie przemieszcza się nad południową Europą.

📢 Rybnik bogatszy o trzech stulatków. Wyjątkowe jubileusze długowieczności w mieście

W Rybniku, jak się okazuje, długowieczność nie jest rzadkością. Do 10 września tego roku, swoją setną rocznicę urodzin świętowało już sześcioro mieszkańców miasta. Co ciekawe, cztery z tych osób to kobiety, a dwóch – mężczyźni. Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że troje z nich obchodziło swoje urodziny w tym samym tygodniu.

📢 Jerzy Markowski: Zamknięcie kopalń nastąpi wcześniej, niż przewiduje umowa społeczna

W programie „Protokół Rozbieżności” na antenie TVP3 Katowice, Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, mówił o przyszłości polskiego górnictwa. Zgodnie z umową społeczną, kopalnie węgla mają być zamknięte do 2049 roku, jednak gość Marcina Zasady, redaktora naczelnego DZ wskazuje, że ten termin może zostać przyspieszony.

📢 Ruszy rewitalizacja terenu dawnego browaru w Gliwicach. Powstaną lofty i restauracje, przybędzie zieleni

100 lat temu w tym miejscu działał browar, teraz w odnowionej przestrzeni powstaną lofty, restauracje i biura. Projekt realizowany w ścisłym centrum Gliwic – w rejonie Placu Piastów, ulic Piwnej i Nasyp - zakłada rewitalizację dawnych budynków browaru. Obok wyrośnie nowoczesna architektura. Trwają właśnie przygotowania do prac budowlanych.

📢 Nowy Lidl w Śląskiem otwarty. W gminie Psary to nowość. 18 nowych miejsc pracy, 42 miejsca parkingowe i ładowarka elektryków

Czwartkowy poranek 12 września w gminie Psary w powiecie będzińskim wyglądał zupełnie inaczej niż każdy inny. Seniorzy, młodzież i ci w tak zwanym wieku produkcyjnym też, kto tylko mógł, skierował swoje kroki, zaplanował trasę rowerową czy samochodową na adres: Szkolna 136. Co takiego się tam działo? Wielkie otwarcie nowego Lidla. Promocje, cenowe okazje, nowości…

📢 Powódź w woj. śląskiem. Politechnika Śląska w Gliwicach znalazła się pod wodą w 2010 roku. Zobaczcie, co się wtedy działo

W związku z wylaniem rzeki Kłodnicy i podtopieniami kampusu akademickiego w Gliwicach, władze uczelni odwołały zajęcia dydaktyczne prowadzone dla studentów wszystkich kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na Wydziale AeiI. Tak wyglądał teren uczelni 18 maja.

📢 Czeladź chce wybudować nowy stadion. Zobaczcie wizualizacje obiektu dla klubu Górnik Piaski ZDJĘCIA

Władze samorządowe Czeladzi chcą wybudować nowy stadion. Kameralny obiekt miałby powstać w dzielnicy Piaski i służyć piłkarzom tamtejszego Górnika oraz integrować społeczność tej byłej górniczej dzielnicy miasta. Zobaczcie wizualizacje nowego stadionu w Czeladzi.

📢 Awaria w ING Banku Śląskim. Nie można płacić kartą, wypłacić pieniędzy z bankomatu, nie działają aplikacje

Piątek trzynastego dał się we znaki klientom Banku Śląskiego. Od godziny 16.00 prawie nic nie działa. Nie da się zapłacić kartą, wypłacić pieniędzy z bankomatu, korzystać z aplikacji.

📢 Najlepsze licea w Śląskiem w 2024 roku. W rankingu prowadzi jedna z katowickich szkół. TOP 20

Śląskie ogólniaki znalazły się w gronie najlepszych w ogólnopolskim rankingu portalu WaszaEdukacja.pl za 2024 r. W rankingu brano pod uwagę, między innymi, wyniki z egzaminów maturalnych. Na czele śląskich placówek znalazła się jedna z katowickich szkół - w rankingu ogólnopolskim znalazła się na 9 pozycji. Celem wyłonienia najbardziej docenianych placówek było uhonorowanie ich osiągnięć, a także wskazanie uczniom, które licea warto wziąć pod uwagę jako miejsca dalszego zdobywania wiedzy, zapewniające atrakcyjne warunki rozwoju i zainteresowań. Wszystkie potrzebne do analizy informacje zostały opracowane na podstawie danych uzyskanych od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, a także podmiotów, które współpracują z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

📢 Pół wieku od premiery Potopu. Zdjęcia do filmu realizowano także w Częstochowie. Tym wydarzeniem żyło całe miasto

Pół wieku temu - dokładnie we wrześniu 1974 roku - na ekranach kin zadebiutowało ikoniczne dzieło Jerzego Hoffmana - "Potop". Recenzje krytyków były entuzjastyczne, wielomilionowa widownia również doceniła film. W obsadzie aktorskiej znaleźli się między innymi Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki i Kazimierz Wichniarz. Część zdjęć realizowanych było w Częstochowie. Jeden z częstochowskich fotografów - 17-letni wówczas - Jacek Kamiński ma nawet migawki, dzięki którym możemy przenieść się do tamtych czasów.

📢 HIPOKRATES 2024 - Poznaj liderów plebiscytu medycznego z naszego województwa [GALERIA]

Prezentujemy uczestników akcji z naszego regionu, którzy do tej pory zdobyli wiele głosów naszych Czytelników. To właśnie pacjenci wybierają m.in. najbardziej polecanych lekarzy rodzinnych, pediatrów, pielęgniarki czy położne oraz innych specjalistów z branży medycznej. Zobacz galerię tych, którzy na co dzień doskonale dbają o nasze zdrowie i mają szansę na zdobycie zaszczytnych tytułów Hipokrates Roku 2024 w swoich dziedzinach.

📢 Powódź na Śląsku? Miasta i gminy w woj. śląskim przygotowują się na wielką wodę. Powstają sztaby kryzysowe. Worki z piaskiem dla mieszkańców

Służby w województwie śląskim przygotowują się na pogodowy armagedon. W najbliższych dniach na południu Polski mają wystąpić rzadko spotykane pod względem intensywności opady deszczu. Ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia wydano też dla Śląskiego.

📢 Książę Jan Lubomirski - 100 komnat i 10 tys. mkw. Zobaczcie wnętrza jego zamku w Lubniewicach

W takim zamku mieszka książę Jan Lubomirski-Lanckoroński. To posiadłość w Lubniewicach, nad jeziorem Lubiąż w Lubuskiem. Gmach ma 100 komnat, które zajmują 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni! Przy zamku jest 10-hektarowy park, a po drugiej stronie jeziora pałac. Zobaczcie, jak wyglądają wnętrza zamku książąt Lubomirskich w Lubniewicach.

📢 Czeka nas powódź w Śląskiem? Dziś deszcz i silny wiatr. Jednak prawdziwe ulewy mają nadejść dopiero w weekend

Po upalnych dniach czeka nas gwałtowna zmiana pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada obfite opady deszczu. Nocne ulewy, silne wiatry i burze będą towarzyszyć mieszkańcom woj. śląskiego.

📢 Amazon otworzył centrum logistyczne w Gorzyczkach. To 11. obiekt w Polsce i trzeci na Śląsku. Zatrudni ponad 1000 osób

W pierwszym roku działalności Amazon w Gorzyczkach (powiat wodzisławski) zatrudni ponad tysiąca osób. Nowe centrum logistyczne już działa. W czwartek 12 września, obiekt został oficjalnie otwarty z udziałem wicewojewody śląskiego Michała Kopańskiego i wójta gminy Gorzyce Daniela Jakubczyka. Dziennikarze mogli zwiedzić wszystkie poziomy centrum, które liczy 211 000 m kw. powierzchni na pięciu kondygnacjach.

📢 Rafał Musioł: Dobry (i bogaty) wujek z Częstochowy

  • Nie wiem czy Państwo wiecie, ale Raków ma już na koncie cztery ekstraklasowe zakupy za co najmniej milion euro. Cztery, czyli dokładnie połowę takich przypadków w całej historii ligi!- pisze Rafał Musioł, redaktor działu sportowego Dziennika Zachodniego.

📢 Te osoby mogą pójść do lekarza bez kolejki. Zobacz, kto ma pierwszeństwo w przychodniach, poradniach i szpitalach! 13.09.2024

Oto osoby, które nie muszą czekać na wizytę u lekarza. Kolejki do lekarzy specjalistów przyjmujących w ramach NFZ są coraz dłuższe. Zastanawiasz się, kto może skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej po za kolejnością? Sprawdź, kto ma pierwszeństwo w przychodniach, poradniach specjalistycznych, szpitalach i aptekach. Lista osób uprawnionych do tego przywileju jest naprawdę długa. Sprawdź!

📢 Rusza remont popularnej drogi biegnącej przez Dąbrowę Górniczą na Jurę i do zamku Ogrodzieniec. DW790 będzie zamknięta całkowicie

Rusza remont popularnej wśród mieszkańców woj. śląskiego drogi na Jurę oraz do zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Chodzi o całkowitą przebudowę drogi wojewódzkiej nr 790 na odcinku liczącym ponad 3,5 kilometra. Początkowo kierowcy pojadą wprowadzonymi wahadłami, ale wiosną 2025 roku droga zostanie zamknięta całkowicie, co oznacza spore kłopoty.

📢 Krzysztof Respondek ma swoje popiersie w Katowicach. Rzeźbę odsłonięto w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim

W ramach obchodów 159. urodzin Katowic, w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w Katowicach odsłonięte zostało popiersie Krzysztofa Respondka. Uroczystość, która odbyła się 10 września, była częścią corocznej tradycji upamiętniania wybitnych postaci związanych z regionem.

📢 Trasa na Babią Górę lepiej oznakowana. Miłośnicy górskich wycieczek czekali na te zmiany. Babiogórski Park Narodowy apeluje do turystów

Na te zmiany czekało wielu miłośników wycieczek na Babią Górę. W ostatnich dniach Babiogórski Park Narodowy zadbał o poprawę bezpieczeństwa na szlakach graniowych. Zamontowane tyczki kierunkowe podczas złych warunków atmosferycznych często stanowią pomoc na wagę złota.

📢 I Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu. Jeden z najciekawszych przykładów ekspresjonizmu w górnośląskiej architekturze

Bytom, miasto o bogatej historii i tradycji, skrywa jeden z najciekawszych przykładów ekspresjonistycznej architektury – gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia. To miejsce, gdzie edukacja łączy się z niezwykłą formą artystyczną, a historia budynku oraz jego uczniów odzwierciedla burzliwe dzieje regionu i Polski. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia tej wyjątkowej szkoły, wykonane przez Marzenę Bugałę-Astaszow, fotoreporterkę Dziennika Zachodniego.

📢 Dożynki gminy Chybie - przez powiat cieszyński przejechał jeden z najpiękniejszych korowodów dożynkowych w regionie

Gmina Chybie w powiecie cieszyńskim 8 września świętowała zakończenie tegorocznych żniw. Uroczyste obchody na Śląsku Cieszyńskim to między innymi barwny, tradycyjny korowód dożynkowy z pięknie przystrojonymi maszynami rolniczymi, bardzo pomysłowe dekoracje i tradycja podtrzymywana przez zespoły regionalne.

📢 Śląsk boi się powodzi. W Kuźni Raciborskiej powołano sztab kryzysowy. Kolejne miasta szykują się na podtopienia

Intensywne opady deszczu, możliwe podtopienia, a nawet powódź. Na taki scenariusz szykują się miejscowości w województwie śląskim po ostrzeżeniach związanych z niżem genueńskim Boris, który przez najbliższe dni będzie przetaczał się przez Polskę. W Kuźni Raciborskiej powołano już sztab kryzysowy. Z kolei Wody Polskie uspokajają, że sytuacja na rzekach jest stale monitorowana.

📢 Odkrywamy wszystkie tajemnice Spodka - symbolu Katowic jak i całego Śląska. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia

Z okazji 159. urodzin Katowic, które przypadły 11 września, odkrywamy tajemnice powstania symbolu miasta - Spodka - słynnej hali widowiskowo sportowej otwartej w 1971 roku. Zobaczcie zdjęcia archiwalnego katowickiego Spodka z czasów jego budowy. Wiecie, że nietypowy kształt Spodka nie był kaprysem projektantów, a wynikał z założeń konstrukcyjnych? Miały się tu odbywać imprezy sportowe i muzyczne, konieczny był więc owalny kształt i określony układ widowni. Dodatkowo konstrukcja w kształcie ściętego stożka, jak wyliczyli architekci, może znacznie lepiej wytrzymać wstrząsy górnicze, które na Śląsku były i są normą.

📢 Wisła w PRL-u. Tak przed laty wyglądał popularny ośrodek turystyczny. Zobaczcie kolorowe ZDJĘCIA. Poznajecie te miejsca?

Wisła to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych, sportowych i wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim. Swoją atrakcyjność zawdzięcza przede wszystkim położeniu. Z jednej strony miasto leży w głębi Beskidu, a z drugiej – blisko górnośląskiej aglomeracji. Z tego powodu na wypoczynek do Wisły jeździliśmy od bardzo dawna. Jak miasto wyglądało w PRL-u? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę w przeszłość.

📢 Restauracje z pięknym widokiem w woj. śląskim. Te miejsca to raj dla oczu i podniebienia. Warto wybrać się tam z wyjątkową osobą.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie nie tylko dobrze zjesz, ale też nacieszyć oczy widokiem, województwo śląskie ma kilka miejscówek, które na pewno Cię zachwycą. Wyobraź sobie: siedzisz przy stoliku, delektujesz się pysznym jedzeniem, a za oknem rozciąga się krajobraz, który mógłby spokojnie stać się tapetą na komputerze.

📢 159. urodziny Katowic. Od wiejskich chałup do ogromnych drapaczy chmur. Tak zmieniało się miasto na przestrzeni lat

11 września miasto Katowice świętowało swoje 159. urodziny. Historię miasta tworzyli pruski król, hutnik-poeta, kilku sztygarów, architekci - wizjonerzy, a Hitler i Stalin – jak śpiewał Muniek Staszczyk - „zrobili, co swoje”. Zobaczcie jak zmieniały się Katowice na przestrzeni dziesięcioleci.

📢 Sensacja w zarobkach w województwie śląskim. Katowice dopiero na piątym miejscu. Gdzie zarabia się u nas najlepiej?

Patrząc na prezentowane w różnych środkach przekazu dane na temat zarobków Polaków, czasami łapiemy się za głowę. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie na Śląsku wynosi obecnie 8 370,02 zł (brutto). Czytamy i pytamy: "kto tyle zarabia? Przecież nie ja." Niedawno Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat mediany wynagrodzeń w Polsce. Są bliższe rzeczywistemu obrazowi naszych zarobków, niż dotychczas publikowane statystyki. Co to jest mediana? Czym różni się od "średniej krajowej"? Wyjaśniamy. I sprawdzamy, jak kształtują się rzeczywiste zarobki w województwie śląskim. Okazuje się, że w stolicy województwa wcale nie zarabia się najlepiej.

📢 Nadchodzi masowa likwidacja szkół? "Czekają nas bardzo trudne decyzje, bo czasy idą trudne". Trendu demograficznego nie oszukamy

Za sprawą reform, które dotknęły szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także z powodu niżu demograficznego, liczba uczniów drastycznie spada. - Musimy przygotować się na to, że w perspektywie 10-20 lat będzie trzeba podjąć zdecydowane działania w kierunku racjonalizacji sieci szkół, bo nie ma dzieci - komentuje Łukasz Pabiś, wiceprezydent Częstochowy nadzorujący między innymi oświatę. Trend związany z niższą liczbą uczniów widoczny jest w wielu placówkach w całym województwie. To ogromne wyzwanie dla samorządów, bo te będą musiały dokładać coraz więcej do utrzymania placówek.

📢 Tanie loty z Katowic do europejskich miast? Ceny podróży z Pyrzowic zachęcają. Zaplanuj spóźnione wakacje albo szybki trip. Gdzie polecieć?

Tanie loty z Katowic do miast europejskich to świetna opcja na spóźnione wakacje lub szybki wypad za granicę. Sezon wakacyjny już za nami, ale to przecież nie powód, by zrezygnować z chociażby krótkiej podróży do wybranego zakątka starego kontynentu i nacieszyć się nawet malutką cząstką tego, co ma do zaoferowania. Miastami, do jakich można polecieć za mniej niż 100 złotych są między innymi Ateny, Londyn czy Mediolan.

📢 Kolejne duże utrudnienia dla kierowców. Tym razem na DK94 w Sosnowcu. Powstaje nowy łącznik drogowy, bo zniknie przejazd kolejowy

Kierowcy łatwo nie mają. S86 stoi w korkach od Sosnowca do Katowic, w Będzinie ekipy drogowców remontują prawie 6 kilometrów DW910 ze słynną nerką, a teraz pojawiły się kolejne utrudnienia dla zmotoryzowanych mieszkańców Zagłębia i Śląska. Rozpoczęła się bowiem modernizacja sporego fragmentu DK94 oraz budowa nowego łącznika drogowego do tej trasy.

📢 Plac Akademicki w Bytomiu na liście zabytków. Ma fontannę i dwa schrony. Jego zabudowa nie zmieniła się od 100 lat

Plac Akademicki w Bytomiu został niedawno wpisany na listę zabytków. Zapraszamy na wyjątkowy spacer po placu, otoczonym z jednej strony modernistycznymi kamienicami z początku XX wieku, z drugiej ekspresjonistycznymi budynkami z lat dwudziestych. W jego centrum znajduje się piękny skwer z urzekająca fontanną pośrodku. Spostrzegawczy znajdą tu nawet przeciwlotnicze schrony.

📢 Katowickie III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza to jedna z najpiękniejszych szkół w woj. śląskim. Spójrzcie tylko na te zdjęcia

Budynek III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach to żywa kronika miasta, miejsce, które skrywa w sobie historię i urok minionych czasów. Budynek, wzniesiony pod koniec XIX wieku w neogotyckim stylu, wyraźnie wyróżnia się na tle nowoczesnych zabudowań przy ulicy Mickiewicza. Smukłe wieżyczki, misterna rozeta oraz bogato zdobione łukami wejście niemal magnetycznie przyciągają spojrzenia przechodniów. Jeszcze bardziej zachwyca wnętrze szkoły. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia Marzeny Bugały-Astaszow, fotoreporterki Dziennika Zachodniego.

📢 HIPOKRATES 2024. Głosowanie w wielkim Plebiscycie Medycznym rozpoczęte! Oddaj głos na swojego faworyta lub zgłoś kandydatów

Po raz kolejny głosami naszych Czytelników zostaną wybrani laureaci nagród dla najbardziej polecanych lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów, którzy nie tylko skutecznie pomagają, ale też wykazują się wyjątkowym, empatycznym podejściem do pacjentów. Zaszczytne tytuły zostaną przyznane najpierw w każdym mieście i powiecie, później na szczeblu wojewódzkim, a w końcu także w ogólnopolskim finale.

📢 Wilcze Doły w Gliwicach – prace nadal trwają, ale teren rekreacyjny już przyciąga spacerowiczów. Zobacz ZDJĘCIA

Wilcze Doły to teren rekreacyjny położony na obrzeżu Gliwic, pomiędzy dzielnicami Sikornik i Wójtowa Wieś. Choć prace przy zagospodarowaniu terenu cały czas trwają, Wilcze Doły już przyciągają spacerowiczów. Udostępniono siłownię na świeżym powietrzu i plac zabaw. Wzrok przyciągają drewniane rzeźby wilków zdobiące teren.

📢 Powódź tysiąclecia w Rybniku. “Ciała zmarłych wypływały z wody. Przerażające”. Cmentarz osunął się w 1997 roku

Mija 24 lata od wielkiej powodzi z 1997 roku. Padające deszcze spowodowały też ogromną tragedię w Rybniku 21 i 23 lipca. Najpierw pojawiło się olbrzymie osuwisko, które porwało 60 grobów, dwa dni później kolejne – łącznie zniszczonych zostało 294 grobów!

📢 Bytom znów pod wodą po burzy. Drogi jak w Wenecji po oberwaniu chmury i burzy. Ulica Piłsudskiego pod wodą

Bytom zalany po oberwaniu chmury. Ulewa, która przeszła nad miastem zmieniła ul. Piłsudskiego rzekę. Zalało ulicę, samochody, piwnice. Pod wodą znalazły się też ulice w Miechowicach. Strażacy mieli pełne ręce roboty. Nawałnica jaka przeszła nad Bytomiem sparaliżowała miasto.

📢 Pamiętacie powódź w Częstochowie w 2010 roku? Było gorzej niż podczas powodzi tysiąclecia

Przed dziesięciu laty, w maju 2010 roku wielka powódź nawiedziła Częstochowę. Było gorzej niż w 1997 roku, podczas powodzi tysiąclecia, jak określano wtedy tę klęskę żywiołową

📢 Zalane Katowice. Ulewa na Śląsku i w Zagłębiu. Potężna burza z gradem. Podtopione ulice domy i samochody. Ponad 400 zgłoszeń straży pożarnej

Zalane Katowice. Potężna Burza i ulewa nad Śląskiem i Zagłębiem przeszła w sobotę po południu. Zalane drogi, domy, garaże w Sosnowcu, Katowicach, Chorzowie. Zalany tunel w Katowicach , al. Roździeńskiego. Ogromne rozlewisko koło IKEI. Ponad 400 interwencji Straży pożarnej, z czego połowa w Katowicach.

📢 Sosnowiec: 20 lat temu woda zalała Porąbkę i Bór ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Wielka woda z 1997 roku kojarzyć się może głównie z Opolszczyzną czy Dolnym Śląskiem. Zapamiętali ją również mieszkańcy Zagłębia. Powódź w Sosnowcu dała się we znaki mieszkańcom głównie Porąbki, Zawodzia i Boru. W dwóch pierwszych dzielnicach w rejonie ulic Świerkowej i Krupińskiego mieszkańcy tracili dorobek życia, bo poziom wody sięgał nawet kilku metrów. Na Borze woda tylko podchodziła do zabudowań, ale zalany został „stary” kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza.

📢 Potężna ulewa w Tychach: Miasto zalane [ZDJĘCIA i WIDEO]

Potężna ulewa przeszła we wtorek nad Tychami. Wystarczyło kilkanaście minut, by drogi zamieniły się w rwące potoki, a główne drogi w mieście były nieprzejezdne.

📢 Dramat w Gliwicach: Miasto zalane ZDJĘCIA WIDEO Mieszkańcy brodzili po kolana w wodzie

Dramat w Gliwicach. Kilkadziesiąt minut wystarczyło, aby Gliwice zamieniły się w rzekę. Podtopiony został szpital. Zalane samochody, podtopione piwnice czy mieszkańcy brodzący w wodzie po kolana były normą, m.in. na ul. Zygmunta Starego, Nowy Świat czy Dolnej Wsi. Przez lawinę zgłoszeń są problemy z dodzwonieniem się do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gliwicach. ZOBACZCIE ZDJĘCIA + WIDEO

📢 Sosnowiec zalany po ulewie. Burze na Śląsku i w Zagłębiu: grzmi, pada deszcz i grad UWAGA NA PIORUNY

Zalane wiadukty, podmyte drogi - to krajobraz po potężnych burzach, które przechodzą przez Sosnowiec. Miasto jest w wielu miejscach zalane. Ruch sparaliżowany. Przez województwo śląskie przechodzi potężna burza. Nad Śląskiem i Zagłębiem grzmi i błyska. Dlatego mieszkańcy, uważacie na burze! W niektórych miejscach pada nie tylko deszcz. Lokalnie nawet grad!

📢 Powódź tysiąclecia 1997: Śląsk pod wodą ZDJĘCIA ARCHIWALNE

Powódź tysiąclecia: W 1997 r. Górny i Dolny Śląsk znalazł się w centrum największej powodzi XX wieku. Padające w tej części Europy deszcze doprowadziły do zalania ponad 2,5 tys. miast i wsi. Woda zerwała 1,3 tys. km dróg. 200 tys. osób zostało ewakuowanych, a 55 zginęło. Zniszczenia oszacowano na ponad 14 miliardów złotych.

📢 Ruda Śląska zalana: Podtopienia w Bykowinie i Kochłowicach [ZDJĘCIA i WIDEO]

Ruda Śląska zalana. Burza w Rudzie Sląskiej spowodowała gwałtowne podtopienia: Mieszkańcy ul. Zgrzebnioka i ZMP w Rudzie Śląskiej Bykowinie nie mieli przyjemnej pobudki w sobotę nad ranem. Identycznie stało się w Kochłowicach. Ulewa zalała bowiem całe ich podwórko i doszła do klatek schodowych. Zalane samochody, piwnice i klatki – taki widok przedstawiała ulica po godz. 5 rano. Mieszkańcy wzięli się za porządki ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni