MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd prasy (7.09.2024). Zobacz prasówkę z najważniejszymi wydarzeniami z wczoraj. Bądź na bieżąco

Redakcja Wiadomości
Wideo
od 16 lat
Przygotowaliśmy dla Ciebie poranną prasówkę. Zobacz artykuły, które nasi czytelnicy czytali najchętniej wczoraj, 6.09. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Najlepsze memy po meczu Szkocja - Polska: Wynik lepszy niż gra Biało-Czerwonych”?

Prasówka 7.09: top 3 artykuły z wczoraj

Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?

📢 Najlepsze memy po meczu Szkocja - Polska: Wynik lepszy niż gra Biało-Czerwonych

W meczu otwierającym zmagania w nowej edycji Ligi Narodów reprezentacja Polski pokonała 5 września na wyjeździe Szkocję 3:2. Kibice zgodnie uznali, że wynik spotkania w Glasgow był lepszy niż gra kadry trenera Michała Probierza. Zobaczcie najlepsze memy po meczu Szkocja - Polska.

Nie przegap promocji!

📢 Gwarki 2024 w Tarnowskich Górach rozpoczęte. Artur Rojek nie zaśpiewał piosenki "Długość dźwięku samotności". Zrobił to za niego tłum

Gwarki 2024 oficjalnie otwarte. “Wiwat Tarnowskie Góry!” – krzyczeli mieszkańcy podczas otwarcia imprezy. Gwiazdą wieczoru był Artur Rojek, który rozgrzał tłum do czerwoności. Na Rynku, jak zwykle, tłumy. Tym razem jednak święto Tarnowskich Gór odbyło się inaczej. Burmistrz Arkadiusz Czech nie oddał gwarkom symbolicznego klucza do miasta. Zrobił to za niego Bartosz Skawiński, zastępca burmistrza ds. gospodarczych.

📢 Na Odrze budują gigantyczny most. Obiekt zastąpi prom, którym mieszkańcy podróżowali od niemal 80 lat

Wykonano już ponad 16 proc. prac związanych z budową nowego mostu na Odrze, który połączy gminy Nędza i Rudnik. Most ma zastąpić przeprawę promową, którą poruszają się mieszkańcy tej części regionu od blisko 80 lat. Często jednak przeprawa bywa nieczynna. Zobaczcie aktualne zdjęcia z budowy.

Czytaj wygodniej najważniejsze wiadomości

Materiały promocyjne partnera

Prasówka 7.09: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach. To jedna z najpiękniejszych szkół w Śląskiem

Budynek III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach to niemal żywa kronika miasta, miejsce, które skrywa w sobie historię i urok minionych czasów. Budynek, wzniesiony pod koniec XIX wieku w neogotyckim stylu, wyraźnie wyróżnia się na tle nowoczesnych zabudowań przy ulicy Mickiewicza. Smukłe wieżyczki, misterna rozeta oraz bogato zdobione łukami wejście niemal magnetycznie przyciągają spojrzenia przechodniów. Jeszcze bardziej zachwyca wnętrze szkoły. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia Marzeny Bugały-Astaszow, fotoreporterki Dziennika Zachodniego.

📢 Najdziwniejszy blok na Śląsku - przed rozbiórką słynnej "willi" byli tam architekci SARP. "Połączenie samowoli budowlanej z horror vacui"

Dobiega końca pierwsza część rozbiórki słynnej "willi na bloku", czyli dziwacznej nadbudowy, która powstała kilkadziesiąt lat temu na jednym z bloków przy ul. Północnej w Jastrzębiu. Jeszcze przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych, wejść do środka nadbudowy mieli okazję architekci Stowarzyszenia Architektów Polskich z Katowic. - To czego się spodziewaliśmy po wyglądzie z zewnątrz, a to co zastaliśmy wewnątrz to dwie różne sprawy - mówi Katarzyna Hołda-Milczyńska, manager Galerii Architektury SARP w Katowicach.

📢 Galeria pustych witryn w Chorzowie. Prezydent chce ratować centrum, do rozmów zaprasza przedsiębiorców. Uratują ul. Wolności i okolicę?

Niegdyś było to centrum handlu i życia Chorzowa. Dziś ul. Wolności wraz z pobliskimi ulicami umierają. Puste witryny, mało ludzi... Prezydent Szymon Michałek zaprasza przedsiębiorców, aby przyszli do Urzędu Miasta. Będzie prowadzić rozmowy o tym, jak ożywić centrum.

📢 Nowy wiadukt powstający na drodze wojewódzkiej w Lublińcu - jego budowa zakończy się w przyszłym roku

Nowy wiadukt powstający w ciągu ulicy Powstańców Śląskich (DW 906) w Lublińcu z tygodnia na tydzień nabiera kształtów. Inwestycja, która ma się zakończyć w przyszłym roku, przebiega zgodnie z planem. Zobaczcie zdjęcia z postępu prac.

📢 Mercure Szczyrk Resort od 1 września miał przyjmować gości. Jednak najdłuższy hotel w Europie rozpocznie pracę nieco później

1 września miał rozpocząć działalność najdłuższy hotel w Europie. Mercure Szczyrk Resort, znajdujący się w Beskidach u stóp Skrzycznego, gości przyjmie nieco później. Wciąż jeszcze trwają ostatnie prace wykończeniowe i przygotowania do otwarcia, które zostało przesunięte na 9 września.

📢 Kasia Sienkiewicz - piękna i utalentowana wokalistka zespołu Kwiat Jabłoni. Zobaczcie zdjęcia i teledysk jej zespołu

Kwiat Jabłoni to zespół, który podbija ostatnio polskie sceny i liczne rozgłośnie radiowe. Kim jest Kasia Stankiewicz, piękna i utalentowana wokalistka tego zespołu?

📢 Najpiękniejsze szkoły w województwie śląskim - zabytkowe i nowoczesne. Nauka w takich murach musi być naprawę wyjątkowa

Secesja, czerwona cegła, architektura neogotycka, pałace, ale również nowoczesne budynki na miarę XXI wieku. Te szkoły mają wspólną cechę - nieustannie zachwycają. W jednych uczniowie mogą poczuć się, jakby rozpoczynali pierwszy rok w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie (tak swoją szkołę nazywali m.in. absolwenci szkoły muzycznej w Bytomiu), inni mają wrażenie, że każdy korytarz i sala lekcyjna przypomina komnaty pełne tajemnic i historii, gdzie można poczuć klimat dworskich intryg – jak w Pałacu w Brynku. Poznajcie tajemnice najpiękniejszych szkół w woj. śląskim.

📢 Tajemnice Pałacu Dietla w Sosnowcu. John Malkovich kąpał się w łazience najbogatszego człowieka na Ziemi

Pałac Dietla w Sosnowcu - kto nie widział, niech wybierze się w podróż przez epoki i przeróżne style. Jeśli nie do końca kojarzycie, co tam można zobaczyć - jedno słowo. Łazienka, będąca tak naprawdę ogromnym salonem kąpielowym. Nie ma takiej drugiej na całym świecie. To tu kręcone były sceny z Johnem Malkovichem, który w filmie Lecha Majewskiego wcielił się w rolę najbogatszego człowieka na Ziemi. Tutaj też roznegliżowane panny pielęgnowały swoje ciała w filmie „Między ustami a brzegiem pucharu”. Swoje trzy grosze dołożył też Maciej Maleńczuk.

📢 Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu ma 95 lat. Jego modernistyczna architektura zachwyca do dziś. Zobaczcie sami

Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu został zbudowany w latach 20. XX wieku, według projektu Moritza Wolffa, architekta miejskiego. W czasach niemieckich oferował atrakcje, jakie znamy z dzisiejszych parków wodnych. Zabrzanie mogli korzystać chociażby z solarium, inhalatorium, sauny parowej, usług masażysty, salonu fryzjerskiego czy kawiarni.

📢 Złe wieści dla Rakowa, Górnika i Ruchu. Minister sportu znalazł... pieniądze, które miały pójść na budowę stadionów

Prawie 104 mln zł na budowę nowego stadionu Ruchu Chorzów, co najmniej 40 milionów złotych na podobny cel dla Rakowa Częstochowa i 45 milionów na czwartą trybunę Górnika Zabrze - to obietnice składane przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego podczas przedwyborczego objazdu w naszym regionie. Po raz kolejny zapytaliśmy obecnego ministra sportu i turystyki Sławomira Nitrasa co słychać w kwestii ich realizacji.

📢 Rodzinna tragedia w Piekarach Śląskich - nie żyje małżeństwo. Za zamkniętymi drzwiami doszło do zbrodni?

W tym momencie pewne jest tylko to, że w tragedii, która rozegrała się w jednym z mieszkań w Piekarach Śląskich, zginęli 32-letnia kobieta i jej 41-letni mąż. Wszystko jednak wskazuje na to, że sprawa ma wątek kryminalny. Sąsiedzi mówią, że o tragedii dowiedzieli się dopiero w momencie, gdy usłyszeli syreny alarmowe, a na miejscu zjawił się prokurator.

📢 Szczury są problemem nie tylko w Chorzowie. Gryzonie pojawiają się w wielu śląskich miastach. Co z tym możemy zrobić?

Wracamy do tematu szczurów, które w ostatnich tygodniach były widywane w różnych punktach Chorzowa. Gryzonie zauważano zarówno w godzinach wieczornych, jak i w środku dnia. Okazuje się, że niepokojących sygnałów jest zdecydowanie więcej. Nie tylko w Chorzowie, ale i w innych miastach województwa śląskiego. Czy wkrótce staniemy się zakładnikami plagi szczurów?

📢 Tak Katowice będą świętować 159. urodziny - będzie impreza i będzie się działo. Zaplanowano szereg atrakcji

Plan jest prosty - z okazji 159. rocznicy nadania praw miejskich Katowicom mieszkańcy i turyści mają się doskonale bawić. W związku z tym wydarzeniem zaplanowano szereg różnych atrakcji. Będzie i coś dla fanów muzyki, i motoryzacji, i szeroko rozumianej kultury.

📢 Zrewitalizowana gorzelnia w Kochcicach pod Lublińcem walczy w finale Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Wśród finalistów 28. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” znalazła się stara gorzelnia w Kochcicach pod Lublińcem. Zmodernizowany obiekt ma spore szanse na zdobycie zwycięskiej statuetki, a także jest faworytem w głosowaniu internautów.

📢 Wypadek na autostradzie A4 w Mysłowicach. BMW zostało niemal zmiażdżone. Były utrudnienia w ruchu

Kierowcy podróżujący 4 września autostradą A4 w kierunku Krakowa, musieli zachować szczególną ostrożność. Na 347 km autostrady A4 doszło do dramatycznego wypadku, w wyniku którego zderzyły się cztery pojazdy.

📢 Najstarsza szkoła w Bytomiu. Odkryj architekturę i historię Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Bytomiu to nie tylko centrum edukacji artystycznej, ale także ważny element lokalnej historii. Powstała w drugiej połowie XIX wieku jako Miejskie Katolickie Gimnazjum, a jej neogotycka bryła od lat wzbudza zachwyt mieszkańców i turystów. Przez dekady była świadkiem licznych wydarzeń, od powstania jako jedna z największych szkół średnich na Górnym Śląsku, po trudne czasy II wojny światowej, gdy zmieniła się w Miejskie Konserwatorium. Dziś jej mury kryją nie tylko bogatą historię, ale także pasję do muzyki, której echa wciąż rozbrzmiewają w jej wnętrzach. Na zdjęciach naszej fotoreporterki Marzeny Bugały-Astaszow szkoła prezentuje się majestatycznie.

📢 Stary dworzec autobusowy w Katowicach był szary, ponury, brzydki, ale... nikt nie narzekał. Pamiętacie? Zobaczcie stare zdjęcia

Kto pamięta stary dworzec PKS przy ul. Sądowej w Katowicach? „Centrum turystyki” „Przewozy międzynarodowe” - brzmiało dumnie i wydawałoby się, że takie szyldy powinny zdobić co najmniej przeszklony, nowoczesny pawilon, z wygodną poczekalnią, kasami biletowymi, fachową informacją i innymi udogodnieniami, jakich spodziewają się podróżni z różnych rejonów Europy. Tymczasem „zdobiły" obskurny, przyrdzewiały i przybrudzony blaszak - z niemytymi przez lata oknami, przysłoniętymi żaluzjami i postrzępionymi plakatami.

📢 Poważne wypadki samochodowe w Jastrzębiu. Na szczęście to tylko scenariusz strażackich zawodów. Biorą w nich udział strażacy z całej Polski

Bardzo nietypowe, a zarazem bardzo poważne zderzenie dwóch samochodów, w którym jeden znalazł się na drugim, a w aucie pod spodem zakleszczony został kierowca. To jedno z zadań, z jakim przyszło się mierzyć strażakom podczas zawodów w ratownictwie technicznym, które odbyły się 6 września w Jastrzębiu-Zdroju. Miały tam miejsce zawody rangi wojewódzkiej oraz ogólnopolskiej.

📢 Te urządzenia pożerają więcej prądu niż lodówka, pralka czy telewizor! Sprawdź, co zużywa teraz najwięcej prądu w domu [7.09.2024]

Rachunki za prąd w Polsce rosną - ich wysokość może naprawdę zaskoczyć! Wiele osób stara się oszczędzać prąd. Warto wiedzieć, które urządzenia zużywają najwięcej prądu w domu, aby obniżyć opłaty i zmniejszyć rachunki za prąd. Co teraz zużywa najwięcej energii w domu? Jedno urządzenie pożera więcej prądu niż pralka, lodówka czy telewizor! Zobacz, które urządzenia pobierają teraz najwięcej energii elektrycznej.

📢 Utrudnienia dla pasażerów i mieszkańców Katowic. Węzeł kolejowy i wiadukty, mniej pociągów, korek na S86 i remont na rynku

Pasażerowie kolei oraz komunikacji miejskiej, a także mieszkańcy Katowic, do problemów w mieście muszą się przyzwyczaić przez najbliższe miesiące i lata. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przebudowa węzła kolejowego potrwa około czterech lat. Nieco krócej, bo kilka miesięcy, z kłopotami pojedziemy S86, gdzie GDDKiA rozbiera wiadukt w ul. Bohaterów Monte Cassino, by postawić potem całą konstrukcję na nowo. W tym miejscu znajdziecie zawsze wszystkie bieżące informacje, związane z remontami, objazdami, utrudnieniami w poruszaniu się po Katowicach. Materiał ten będzie na bieżąco aktualizowany w miarę postępów prac.

📢 Jakie utrudnienia od 9 września w Katowicach? Ruszy remont wiaduktu na Bagiennej. Problemy na kolei są już dzisiaj

Co się stanie 9 września w Katowicach? Ruszy przebudowa wiaduktu na Bagiennej, w związku z czym jedna jezdnia zostanie wyłączona z ruchu. A to oznacza oczywiście korki i problemy dla kierowców. W piątek 6 września pasażerowie kolei mogli odczuć pośrednio skutki szeroko zakrojonych prac.

📢 Pół wieku od premiery Potopu. Zdjęcia do filmu realizowano także w Częstochowie. Tym wydarzeniem żyło całe miasto

Pół wieku temu - dokładnie we wrześniu 1974 roku - na ekranach kin zadebiutowało ikoniczne dzieło Jerzego Hoffmana - "Potop". Recenzje krytyków były entuzjastyczne, wielomilionowa widownia również doceniła film. W obsadzie aktorskiej znaleźli się między innymi Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki i Kazimierz Wichniarz. Część zdjęć realizowanych było w Częstochowie. Jeden z częstochowskich fotografów - 17-letni wówczas - Jacek Kamiński ma nawet migawki, dzięki którym możemy przenieść się do tamtych czasów.

📢 Takie są najmodniejsze kuchnie - zdjęcia, inspiracje 2024. Oto projekty znanych projektantów

Trendy w meblowaniu mieszkań zmieniają się podobnie jak te w modzie. Od kilku sezonów najpopularniejszym rozwiązaniem są proste meble z białymi połyskującymi frontami, z frezowaniami zamiast uchwytów. To rozwiązanie, które pasuje niemal do każdego wnętrza. Zobaczcie, jakie są najmodniejsze kuchnie teraz.

📢 Joanna Kulig - tak mieszka i żyje popularna aktorka. Życie zawodowe i prywatne gwiazdy

Joanna Kulig to znana i utytułowana polska aktorka, którą możemy zobaczyć w serialach, filmach i teatrze. Jest uzdolniona muzycznie. Była jurorką festiwalu filmowego w Cannes. W ostatnich dniach jest o niej głośno, gdyż znalazła się w prestiżowym gronie Amerykańskiej Akademii Filmowej. Brała udział w wyborze tegorocznych nominowanych do najważniejszych nagród w świecie filmu - Oscarów. Aktorka była także w Kujawsko-Pomorskiem, gdzie odebrała nagrodę "Politki", odsłoniła pamiątkową tablicę oraz promowała swój film. Zobacz w galerii jak mieszka i żyje.

📢 Nowe mieszkania w Zawierciu. Trwa budowa osiedla Zacisze Kromołów. Powstaje w najstarszej dzielnicy miasta

Zacisze Kromołów, tak nazywa się osiedle, którego budowa rozpoczęła się w najstarszej dzielnicy Zawiercia. Na ul. Wyspiańskiego w aurze i otoczeniu natury, w bliskości szlaków i atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a zarazem centrum miasta, finalnie powstaną trzy trzypiętrowe budynki mieszkalne z 36 lokalami wyposażonymi w nowoczesne technologie. Obecnie trwa realizacja I z III etapów inwestycji. Czym będzie wyróżniać się osiedle? Jakie udogodnienia ma posiadać? Jaki metraż mieszkań będzie posiadać? Jakie będą jego atuty ekonomiczne?

📢 Śląskie słowa, którymi w Polsce się nie dogadasz. Znaczą coś zupełnie innego. Czyli śląskie słowa są jakieś inne

Czy Ślązacy wiedzą, kto wynalazł koło? I nie chodzi o to, żeby się wywyższać, choć słowa premier Ewy Kopacz sprzed 9 lat, że "Ślązacy są mądrym narodem", wciąż pozostają w pamięci. Rzecz dotyczy nieporozumień. Mówiąc inaczej, istnieją tematy, w których Ślązacy i Polacy nigdy nie znajdą wspólnego języka. I są na to dowody.

📢 Awantura na DK 91 w Częstochowie. Dwóch panów postanowiło sobie "wyjaśnić" kilka kwestii

Wyjeżdżając na częstochowskie drogi chyba powinniśmy się wyposażyć w wiadro melisy. Kolejny dzień, i kolejna nerwowa sytuacja zarejestrowana w naszym mieście. Dwóch panów postanowiło sobie "wyjaśnić" sporne kwestie. Zrobili to w dość nietypowym miejscu - dokładnie na DK 91. Pikanterii - choć w tej sytuacji to nie ma większego znaczenia - dodaje jeszcze jeden fakt. Uważni internauci zwrócili uwagę na to, że jeden z nich wysiadł ze swojego samochodu w samych majtkach. Jeśli się jednak uważniej przyjrzeć, to po prostu podwinięte krótkie spodenki.

📢 Kolejne dramatyczne odkrycie w zbiorniku wodnym pod Częstochową. Znaleziono zwłoki 59-latka

Kolejny dzień i kolejne makabryczne odkrycie. W zbiorniku wodnym w Pacierzowie (powiat częstochowski) znaleziono zwłoki. Na miejsce zostały wezwane służby. Ofiarą jest 59-letni mężczyzna.

📢 Metropolia dostanie 92 mln zł z tytułu nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Miało być więcej

Miało być znacznie więcej, bo ponad 230 milionów złotych. Finalnie jednak Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia otrzyma 92 miliony złotych z tytułu nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Fakt ten potwierdził Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM w rozmowie z redaktorem naczelnym DZ Marcinem Zasadą w piątkowym wydaniu programu „Rozmowa dnia” w Radiu Katowice. Wyraził jednak nadzieję, że ustalenia, wynegocjowane w pierwszej wersji projektu ustawy zostaną w dużej mierze podtrzymane. – (…) propozycje, jakie były omawiane nie będą gorsze niż te, które zostały przedstawione w pierwotnym projekcie – zaznaczył Kazimierz Karolczak.

📢 Minister Sportu: 100 milionów złotych dla 600 klubów. Spora część trafi do naszego regionu

Sławomir Nitras, minister sportu, ogłosił w Bytomiu nowy program finansowania polskiego sportu "Klub Pro". - Dokonujemy poważnej korekty. Do tej pory z budżetu państwa finansowano tylko związki sportowe, zapomniano o klubach. Wprowadzamy system, który to zmieni i przesunie ciężar właśnie w ich kierunku. Pieniądze może otrzymać 600 klubów.

📢 Lata 90. na Śląsku i w Zagłębiu! Zobaczcie zdjęcia naszych miast sprzed 30 lat Katowice, Sosnowiec, Jastrzębie-Zdrój ZDJĘCIA

Śląsk i Zagłebie w latach 90. - na tych niezwykłych zdjęciach widać, jak toczył się wówczas życie. Pamiętacie? Tak wyglądały wówczas miasta, które obecnie znajdują się w województwie śląskim? Zapraszamy Was do niezwykłej podróży w czasie do końca XX wieku. Zobaczcie, jak wówczas wyglądały miasta, które obecnie znajdują się w województwie śląskim. Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, ale i mniejsze miasta mocno zmieniły się od tego czasu. Zobaczcie zdjęcia z końca ubiegłego wieku!

📢 Półnagie gwiazdy pokazały swoje wdzięki. Julia Wieniawa, Barbara Kurdej-Szatan i Helena Englert w odważnych stylizacjach

5 września – w czwartkowy wieczór na urodzinach magazynu ELLE pojawiło się mnóstwo gwiazd. Celebrytki zaprezentowały się od najlepszej strony, a niektóre z nich pokazały swoje idealne sylwetki. Stylizacje Wieniawy, Kurdej-Szatan i Englert to zdecydowanie propozycje dla odważnych kobiet.

📢 Dorota Szelągowska kupiła dom w Hiszpanii. Pokazała, jak go urządziła Zobaczcie ZDJĘCIA

John C. Maxwell - mówca, coach, trener i autor w dziedzinie przywództwa wypowiedział kiedyś takie zdanie. - Zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły.

📢 Piotr Kupicha, lider Feel: Co to znaczy "w pustej szklance pomarańcze"? Tak właśnie się czułem, ale nie sądziłem, że ten wers będzie legendą

Wychowany w Spodku nigdy nie poczuję muzyki Zenka, a z kolei Zenek pewnie nie poczuje bluesa. To zupełnie inne myślenie, postrzeganie świata. Zbudowałem siebie, grając m.in. w różnych kapelach coverowych, gdzie wykonywane były chociażby numery Dżemu - mówi Piotr Kupicha. W czasie największej popularności zespołu Feel zdarzało mu się grać cztery koncerty w ciągu dnia, mylić miejscowości, a wycieczki na motorze były formą ucieczki. - Niestety wtedy niektóre koncerty graliśmy z playbacku. Bardzo nad tym ubolewam, bo to jest niedobra sytuacja. Czasami był to wymóg organizatorów, ale zdarzało się też w wielu przypadkach, gdy głos mi już nie wyrabiał - dodaje.

📢 Makabryczne odkrycie w Piekarach Śląskich. W jednym z mieszkań znaleziono ciała kobiety i mężczyzny. "Sprawa ma charakter kryminalny"

Do makabrycznego odkrycia w Piekarach Śląskich doszło w czwartek, 5 września 2024 roku po godzinie 18.00. W jednym z mieszkań, mieszczących się na Osiedlu Wieczorka znaleziono dwa ciała – kobiety i mężczyzny. Na miejscu pracowali zespół dochodzeniowo-śledczy oraz technik kryminalistyki, a także prokurator, który zadecydował o konieczności przeprowadzenia sekcji zwłok. Śledztwo w tej sprawie trwa.

📢 Aryna Sabalenka na odważnych zdjęciach. Tak w bikini wygląda główna rywalka Igi Świątek. Mamy fotki! [6.09.2024 r.]

Aryna Sabalenka to białoruska tenisistka, która na swoim koncie ma wiele fantastycznych sukcesów. Jest jedną z głównych rywalek Igi Świątek. Zajmuje drugie miejsce w rankingu WTA. To również przepiękna kobieta, która na Instagramie prezentuje często bardzo odważne zdjęcia. Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie Sabalenkę w bikini.

📢 Mieszkanka niewielkiej wsi w powiecie myszkowskim skończyła sto lat. Jaka jest jej recepta na długowieczność?

Takiego wieku, a i przy okazji takiej formy, można pozazdrościć. Mieszkanka niewielkiej wsi w powiecie myszkowskim -pani Wanda Frącisz - skończyła sto lat. Jaka jest jej recepta na długowieczność?

📢 W Bytomiu odkryto średniowieczny mur, szkielety, gwoździe, ceramikę. "To może być kolejna sensacja archeologiczna w Bytomiu"

"To może być kolejna sensacja archeologiczna w Bytomiu" - informuje miasto. Trudno się nie dziwić, wszak nie codziennie znajduje się fragmenty średniowiecznych murów, ceramikę oraz ludzkie szkielety. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju "prezent" od losu dla Bytomia na 770-lecie otrzymania praw miejskich.

📢 Najlepsze memy o mężach. Uśmiejesz się! Z jakich cech mężów śmieją się Internauci? Zobacz te memy 6.09.2024

Mężowie potrafią być kochani. Potrafią być też denerwujący. No i - przede wszystkim dla Internautów - mężowie potrafią być bardzo śmieszni. Stąd też są częstymi obiektami obrazkowych żartów, czyli memów. Z czego najczęściej śmieją się twórcy memów biorąc na warsztat statystycznego męża? Sprawdźcie koniecznie w naszej fotogalerii.

📢 Najlepsze memy o grillowaniu. Na Międzynarodowy Dzień Grilla i nie tylko. Uśmiejesz się do łez! Sprawdź! 6.09.2024

Zobacz najśmieszniejsze memy związane z grillem i grillowaniem. Nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Grilla, który obchodzony jest 2 maja. A dlaczego? Zapewne dlatego, że to właśnie w maju zaczyna się sezon grillowy. Nieważne, czy na początku maja jest gorąco, czy pada deszcz, to prawdziwy miłośnik grilla musi go rozpalić. I o tym m.in. są memy o grillowaniu. Sprawdźcie naszą fotogalerię.

📢 Najlepsze MEMY o rowerzystach. Konflikt rowerzystów, kierowców i pieszych okiem internautów. Uśmiejesz się do łez! 6.09.2024

Jazda na rowerze to zarówno jeden z ulubionych środków transportu w zakorkowanym w mieście, jak i jeden z ulubionych sportów Polaków. Tu jednak pojawia się konflikt na linii rowerzyści, kierowcy i piesi. Kto w tym sporze ma rację? Okazuje się, że jest to jeden ciekawszych tematów dla internautów, którzy tworzą MEMY i inne śmieszne obrazki o rowerzystach. Związek rowerzystów, kierowców i pieszych z przymrużeniem oka. Na pewno uśmiejecie się do łez! Zobaczcie najlepsze MEMY o rowerzystach.

📢 Rafał Musioł: Wiecie, że Ruch Chorzów jest cenniejszy niż GKS Katowice?

  • Pod lupę raportu zostały wzięte europejskie kluby notowane na giełdach. I tu ciekawostka: nad Wisłą na taki krok zdecydowały się tylko dwie firmy i obie śląskie: GKSKatowice i Ruch Chorzów - pisze Rafał Musioł, redaktor działu sportowego Dziennika Zachodniego.

📢 Prof. Ryszard Koziołek na urodziny Katowic: Szczęśliwe miasto, które ma swoje uniwersytety. Nauka to dobro naturalne ważniejsze niż węgiel

Na urodziny mieszkańcom mojego miasta Katowice i wszystkim mieszkańcom regionu życzę, aby odważyli się marzyć, że żyją w miejscu, gdzie dobry nauczyciel zarabia tyle, co prawnik lub informatyk, a młodzi naukowcy ciągną zewsząd, żeby prowadzić badania w naszych uczelniach.

📢 Marcin Zasada: Radni w Bielsku marzą o województwie podbeskidzkim. A wędkarze w Katowicach o zarybieniu stawu Morawa żarłaczem tygrysim

Beskid Exit? Bez kitu. Województwo Podbeskidzkie to jeszcze głupszy pomysł niż województwo częstochowskie, a województwo częstochowskie było naprawdę niedorzeczne. Jeśli samorządowe elity poważnego miasta po 25 latach definiowania się na nowo po reformie Buzka mówią: do szczęścia potrzebujemy po prostu więcej urzędników, to biada. Bielsko-Biada.

📢 Córka Marty Kaczyńskiej - tak teraz wygląda. Ewa Dubieniecka mieszka i studiuje w Korei

Marta Kaczyńska, córka Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku, doczekała się trojga dzieci. Jej starsza córka, Ewa, studiuje w Korei na prestiżowym, chrześcijańskim uniwersytecie. Od niedawna dziewczyna pokazuje się w mediach społecznościowych. To dziś piękna 20-latka. Zobaczcie w naszej galerii.

📢 Tak żyje na co dzień Księżniczka Elizabeth Lubomirska. Oto najmłodsze dziecko Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego

Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński znany jest jako "polski royal". Przez lata był związany z najbogatszą Polką, Dominiką Kulczyk, z którą doczekał się dwojga dzieci: Jeremiego i Weroniki. Obecnie jego wybranką serca i żoną jest hrabianka Helena Mańkowska, z którą również ma córkę, księżniczkę Elisabeth. Dziewczynka od najmłodszych lat wprowadzana jest na salony, jeździ z rodzicami na ważne uroczystości. Zobaczcie, jak teraz wygląda dziecko małżeństwa arystokratów Lubomirskich-Lanckorońskich. Zdjęcia pokazujemy w galerii.

📢 Tak mieszkają i żyją na co dzień Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek. Miłość polityków kwitnie

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek od ponad 20 lat tworzą zgodną i szczęśliwą parę. Na początku jesieni 2023 roku politycy lewicy postanowili nawet wziąć symboliczny ślub w teatrze w Kielcach. Prywatnie para mieszka w skromnym mieszkaniu na Starej Ochocie w Warszawie. Oto jak żyją na co dzień!

📢 Niesamowite obserwatorium astronomiczne na Śląsku. Symulator lotów i misji kosmicznych w Czernicy. Wszystko to zbudowali dwaj pasjonaci

Symulator lotów i misji kosmicznych nie tylko w NASA, ale i w maleńkiej Czernicy (powiat rybnicki). To tam działa niezwykłe obserwatorium astronomiczne, które założyli dwaj pasjonaci. Zaadaptowali i wyposażyli w sprzęt do badań Kosmosu pustostan na wzgórzu, skąd przez teleskop obserwują odległe światy – galaktyki, czarne dziury, nasze Słońce. Mało tego, z hałdy Szarlota sfotografowali niezidentyfikowany obiekt latający. Czy był to unidentified flying object (UFO)?

📢 Śląskie firmy planują ekspansję na rynek górniczy w Indiach. W Katowicach podpisały list intencyjny na powołanie specjalnego konsorcjum

W czwartek 5 września podczas EXPO KATOWICE przedstawiciele jedenastu podmiotów, firm z branży górniczej oraz instytutów badawczych, podpisali list intencyjny, na mocy którego powstanie "Polskie Konsorcjum Produkcyjno-Inżynieryjne". Głównym celem tej inicjatywy, realizowanej przy wsparciu i koordynacji Funduszu Górnośląskiego, jest ułatwienie śląskim firmom wejścia na rynek górniczy w Indiach. W skład konsorcjum wejdą m.in.: Węglokoks, Główny Instytut Górnictwa, Polska Grupa Górnicza, Instytutu Techniki Górniczej KOMAG oraz grupa Fasing.

📢 Niemcy patrzą na Śląsk z perspektywy straty – niemiecki dziennik TAZ pisze o Muzeum Śląskim, ale nie tym w Katowicach

Muzeum Śląskie w niemieckim Goerlitz po pandemii odnotowało spadek liczby zwiedzających – wcześniej gościło co roku ok. 30 tys. osób, obecnie dopiero powoli znów zbliża się do tej liczby. Około 7 proc. zwiedzających pochodzi z Polski. O ile liczba turystów z Niemiec spada, to tych z Polski - rośnie. Przynajmniej tak donosił w środę 4 września niemiecki dziennik Tageszeitung (TAZ).

📢 Piękna cechownia w Czeladzi zachwyca. Muzeum górnictwa z unikatową, multimedialną wystawą coraz bliżej. Będzie jak w Guido?

W Czeladzi, w pięknie odnowionej cechowni, powstaje Postindustrialne Centrum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego. Miasto podpisało właśnie umowę na realizację stałej wystawy, którą będziemy mogli oglądać w górniczym muzeum. Ma być nowoczesna, intrygująca, czasem zaskakująca, ale jednocześnie oddawać ducha czasów, kiedy czeladzkie kopalnie tętniły życiem. Nie zabraknie więc odwołań do tradycji, przeszłości i solidarności górniczej braci.

📢 W Chorzowie lądował śmigłowiec LPR. 42-latek z raną ciętą szyi trafił do szpitala

Służby ratunkowe interweniowały w czwartek, 5 września, w chorzowskiej dzielnicy, zwanej potocznie Cwajką. 42-latek z raną ciętą szyi trafił do szpitala.

📢 Silny wstrząs odczuwalny w Rybniku i okolicy. PGG potwierdza tąpnięcie w kopalni Rydułtowy

To już kolejne takie zdarzenie. W ostatnich latach tąpnięcia w ruchu Rydułtowy KWK ROW stały się zmorą mieszkańców. Jest ich tak dużo, że trudno zliczyć te słabsze. Rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej Ewa Grudniok potwierdza, że w czwartek 5 września doszło do wstrząsu w kop. Rydułtowy. Na razie nie wiemy, czy ktoś ucierpiał i jakie są ewentualne szkody.

📢 BeskidExit, reaktywacja? 49 lat temu powołano woj. bielskie. Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec i inne na kolorowych zdjęciach z tamtych lat

Niemal dokładnie 49 lat temu, 1 czerwca 1975 roku, powstało województwo bielskie. Region został powołany dzięki reformie administracyjnej, którą w 1975 roku na plenum KC PZPR bez debaty publicznej. Region obejmujący część dzisiejszego województwa śląskiego i małopolskiego, funkcjonował na mapie administracyjnej kraju do 1998 roku i kolejnej reformy administracyjnej.

📢 Policja szuka sprawcy kradzieży w Czechowicach-Dziedzicach. Rozpoznajesz go? Groził ochroniarzowi

Policjanci z Czechowic-Dziedzic poszukują sprawcy kradzieży. Wizerunek mężczyzny zarejestrowała kamera monitoringu. Jeśli go rozpoznajesz, skontaktuj się z policją.

📢 Dąbrowianka Anna Awłasewicz-Madejska z tytułem "Kwiat dojrzałości pięknych inicjatyw 2024”. Finałowa gala w Warszawie, 22 wyjątkowe panie

Gala finałowa drugiej edycji ogólnopolskiego projektu "Kwiat Dojrzałości” zakończyła się sukcesem mieszkanki Dąbrowy Górniczej. Anna Awłasewicz-Madejska nagrodzona została tytułem „Kwiat dojrzałości pięknych inicjatyw 2024”.

📢 Ciekawe losy Rynku w Bytomiu. Trzy ratusze, waga kruszcowa, wędrujący kościół, lew i stacja benzynowa. Od targowiska po "plac czerwony"

Burzliwa historia Bytomia sprawiła, że nie mniej burzliwe były także losy najważniejszego miejskiego placu: Rynku. Był centrum handlowym i rozrywkowym, węzłem komunikacyjnym i miejscem spotkań przy fontannie. "Zaliczył" wiele pożarów, trzy ratusze, kilka nazw i "wędrujący kościół". Najlepiej chodzić po nim z zadartą w górę głową, by móc oglądać tamtejszą niezwykłą architekturę.

📢 Wypadek na A1 na wysokości Dobieszowic (pow. będziński). Zderzenie dwóch ciężarówek i osobówki. Znana jest przyczyna zdarzenia

4 września na autostradzie A1 doszło do poważnego wypadku na jezdni w kierunku Łodzi. - Są trzy osoby ranne - przekazał st. kpt. mgr inż. Krystian Biesiadecki, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie. Aktualizacja: znana jest już przyczyna wypadku.

📢 Stadion Górnika Zabrze. Tak wyglądał w początkach istnienia, w trakcie II wojny światowej, w PRL-u i XXI wieku. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia!

Ten obiekt sportowy zna każdy fan piłki nożnej nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Zapraszamy na podróż w czasie. Celem tej niezwykłej rajzy jest Stadion Górnika Zabrze, który przez lata przeszedł niezwykła przemianę. Zobaczcie, jak wyglądał w początkach istnienia, podczas II wojny światowej, w PRL-u i latach 2000.

📢 Wypadek śmiertelny na DK11 w powiecie tarnogórskim. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR, droga jest nieprzejezdna

Do wypadku śmiertelnego na DK11 pomiędzy Tworogiem a Pustą Kuźnicą doszło 5 września. Motocyklista podczas wyprzedzania samochodu ciężarowego stracił panowanie nad swoim pojazdem i zderzył się z osobówką. Droga była całkowicie zablokowana. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety życia motocyklisty nie udało się uratować.

📢 Główna wygrana w Eurojackpot padła na Śląsku. Rozbity bank i miliony na koncie. Szczęśliwiec multimilionerem. Gdzie to było?

Główna wygrana w ostatnim wtorkowym losowaniu Eurojackpot padła w województwie śląskim. Szczęśliwiec, który wysłał kupon, był jedynym graczem w Europie, który poprawnie wytypował siedem cyfr i zgarnął fortunę. Pełną pulę wartą 10 milionów euro, czyli 42 miliony 812 tysięcy złotych. Może zakręcić się w głowie.

📢 Religia w szkole. Uczniowie z województwa śląskiego chodzą na nią w "podstawówce". Potem następuje drastyczny spadek

Jak pokazują kościelne dane statystyczne, z roku na rok spada zainteresowanie lekcjami religii. Nie jest to jednak drastyczny spadek, a co ważne religia mocno trzyma się w szkołach podstawowych. "To efekt komunii" - mówią rodzice. Z kolei biskupi chcą nadal mieć wpływ na to, jak lekcje będą organizowane, na co z kolei nie zgadza się minister edukacji. - Decyzje episkopatu nie będą wpływać na kształt polityki oświatowej państwa - powiedziała tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego minister edukacji Barbara Nowacka.

📢 Kibice Ruchu Chorzów z 337 miejscowości zobaczyli zwycięski debiut trenera Dawida Szulczka na Stadionie Śląskim. Zobacz ZDJĘCIA

Zwycięski debiut trenera Dawida Szulczka na Stadionie Śląskim oglądali kibice Ruchu Chorzów z aż 337 miejscowości. Najmłodszy fan Niebieskich obecny na meczu z Górnikiem Łęczna miał zaledwie 4 miesiące, a najstarszy - 87 lat. Wśród widzów znalazł się także prezydent Chorzowa, Szymon Michałek. Sprawdźcie, z których miejscowości przyjechało najwięcej sympatyków, aby oklaskiwać pierwsze domowe zwycięstwo Ruchu w Betclic 1. Lidze.

📢 Budowa drogi S1 Dankowice – Oświęcim. Zaawansowanie prac przekroczy wkrótce 80 proc. Tak powstaje 15-kilometrowa trasa. Zdjęcia z lotu ptaka

Umowny koniec budowy drogi ekspresowej S1 na odcinku Oświęcim – Dankowice przypada na początek czerwca przyszłego roku. Na tej około 15-kilometrowej trasie zaawansowanie prac przekroczy niebawem 80 procent. To jeden z czterech odcinków ekspresówki, która powstaje między Mysłowicami i Bielskiem-Białą.

📢 Dobra wiadomość dla mieszkańców Bytomia. Znów dojedziemy tramwajem do Katowic. Popularna linia wraca na trasę

Od soboty 7 września, mieszkańcy Bytomia odzyskają możliwość dojazdu tramwajem linii nr 6 do Chorzowa i Katowic. Po przerwie spowodowanej prowadzonymi remontami, tramwaj będzie kursował z częstotliwością co 15 minut.

📢 Biletowe szaleństwo w Zabrzu i Katowicach. Kibice Górnika i GieKSy mają w czym wybierać. Reszta Polski im zazdrości

Na liście marzeń znajdują się derby Górnika Zabrze z GKS Katowice, pożegnalny mecz Lukasa Podolskiego w Koeln, pakiety wejściówek na piłkarzy, siatkarzy i hokeistów.

📢 Trwa budowa trasy S1 Bielsko-Biała - Dankowice. Zdjęcia z lotu ptaka. Zakręt idiotów znika, finiszują prace przy mostach i wiaduktach

Intensywne prace trwają na odcinku S1 od Dankowic do węzła Bielsko-Biała Hałcnów (dawniej Suchy Potok). Ten fragment ma 11,5 kilometra. Według informacji od GDDKiA, postęp na najbardziej wysuniętym na południe fragmencie tej oczekiwanej drogi ekspresowej wynosi niemal 60 procent. Szczególną uwagę przyciąga zmieniający się tzw. zakręt idiotów, a także nowo ułożone asfaltowe odcinki oraz niemal ukończone mosty i wiadukty.

📢 Arkadiusz Chęciński o inwestycji kolejowej w Katowicach: trzeba to zrobić, bo za kilka lat utknęlibyśmy w korkach już na dobre

Czy Sosnowiec stanie się stolicą województwa śląskiego na czas rozbudowy sieci kolejowej w Katowicach? Zastanawiali się nad tym z przymrużeniem oka podczas kolejnego wydania programu „Protokół rozbieżności” w TVP3 Katowice redaktor Marcin Zasada oraz Arkadiusz Chęciński. Prezydent Sosnowca zapewnił, że w jego mieście dramatu nie będzie, choć utrudnień nie da się uniknąć.

📢 Jan Urban obiecał, że jeszcze wróci na mecz Górnika Zabrze. Trener był honorowym gościem na meczu z Azotami Puławy

Trener Jan Urban był honorowym gościem na meczu Górnika Zabrze z Azotami Puławy. Szkoleniowiec zabrzańskich piłkarzy po raz drugi w życiu był na zawodach szczypiornistów i spotkanie bardzo mu się podobało.

📢 Szkolny słownik śląsko-polski. "Wy mówicie - my godomy, u was babcie - u nas omy", czyli tak się godo w naszej klasie

W naszej szkole, w górniczym Radlinie, połowa dzieciaków pochodziła z wielopokoleniowych śląskich rodzin. Druga połowa to dzieci rodziców napływowych, którzy do Radlina zjechali za pracą jak nie w kopalni, to w koksowni. Na przerwie było więc jak w tej śląskiej wyliczance: ślonski fater to jest tata, wasz pomidor to tomata. Wy mówicie my godomy, u was babcie u nas omy. Z włosów spinka u nas szpanga, zwykle trzepak to klopsztanga...

📢 Takie były Dożynki Gminne 2024 w Jasienicy. Cudowne wieńce, barwny korowód, koncerty i wielkie świętowanie

1 września, gmina Jasienica uczciła zakończenie tegorocznych żniw. Dożynki odbyły się zgodnie z lokalnymi tradycjami, a bogaty program uroczystości obejmował między innymi korowód, wręczenie pięknych wieńców dożynkowych, koncerty oraz zabawę taneczną.

📢 Najmniejsza szkoła w województwie śląskim rozpoczęła rok szkolny. Uczy się tu tylko 11 dzieci. Placówce groziła likwidacja...

Grodzisko (powiat kłobucki) ma najmniejszą szkołę w województwie śląskim. Uczy się tu zaledwie 11 dzieci. Prowadzona przez lokalne stowarzyszenie publiczna placówka szczyci się rodzinną atmosferą i indywidualnym podejściem do ucznia. Właśnie zaczął się tu kolejny rok szkolny. W tym szczególnym dniu towarzyszyliśmy uczniom, rodzicom i nauczycielom.

📢 Wiceprezydent Katowic: Wyrozumiałość wobec PKP się skończy, gdy na poważny szwank zostanie wystawiony interes mieszkańców

Z początkiem września ruszyła największa od dekad inwestycja infrastrukturalna w Katowicach. PKP PLK rozpoczęło przebudowę węzła kolejowego w mieście, co spowoduje znaczne utrudnienia w ruchu drogowym i pieszym. Zmiany dotkną dojazdów do pracy i szkół, kursów autobusów oraz przejść dla pieszych, które nie wszędzie będą dostępne na trasie północ-południe. Obecnie nie wiadomo jednak czy poszczególne etapy prac ruszą zgodnie z planem, gdyż wszystko zależy od właściwego przygotowania i odpowiedniego oznakowania tymczasowej organizacji ruchu w rejonie zamykanych wiaduktów.

📢 Dawna porodówka w Jastrzębiu wystawiona na sprzedaż. Żeby ją kupić trzeba mieć sporo kasy. Budynek zmieni właściciela i przestanie straszyć?

Jest opuszczona, zaniedbana i - zdaniem wielu mieszkańców - stanowi antywizytówkę Jastrzębia. Czy to się zmieni i dawna porodówka w Zdroju przestanie straszyć? Niewykluczone. Budynek, będący w rękach prywatnych został wystawiony na sprzedaż. Ogłoszenie dotyczące jego sprzedaży, znajduje się w internetowych serwisach ogłoszeniowych. Obecny właściciel oczekuje za niego 1,6 miliona złotych.

📢 W Rybniku ma powstać nowy park handlowy. Będzie się w mieścił w miejscu dawnego Tesco. Na razie budowany jest do niego prawoskręt

Na przyszły - 2025 - rok planowane jest otwarcie w Rybniku nowego parku handlowego. Będzie się on mieścił w miejscu, gdzie jeszcze kilka lat temu funkcjonował supermarket Tesco oraz kilka innych sklepów. Obecnie miejsce jest niezagospodarowane. Wiosną rybnicki magistrat poinformował jednak, że zgodę na jego nowe wykorzystanie otrzymał inwestor z niemieckiej grupy Saller. Prace przy budowie nowego parku handlowego już ruszyły. Na razie prowadzone są jednak na prowadzącej do niego drodze, gdzie powstaje prawoskręt.

📢 Wymiana nawierzchni kolejnego odcinka DTŚ w Katowicach. Prace rozpoczną się w środę 4 września i potrwają do przyszłej niedzieli

Wymiana nawierzchni kolejnego odcinka DTŚ w Katowicach to następny etap prac, prowadzonych w ramach realizacji dwóch przetargów. Działania, jakie rozpoczną się w środę 4 września i potrwają do przyszłej niedzieli dotyczą odcinka pomiędzy wiaduktem w ciągu ulicy Jana Pawła II a kładką dla pieszych.

📢 Dożynki miejskie w Dąbrowie Górniczej. Szlagiery na scenie i dobra zabawa - zobacz zdjęcia. Był też korowód i wieńce dożynkowe

Dożynki miejskie w Dąbrowie Górniczej to święto, które każdego roku łączy w sobie miejskie tradycje z tym, co wnoszą lokalne społeczności tak zwanych zielonych dzielnic. Tych jest ponad dziesięć, a w każdej z nich aktywnie działają koła gospodyń wiejskich. To właśnie podczas dożynek mają okazję zaprezentować swój dorobek i tradycje. W 2024 roku taka okazja w Dąbrowie Górniczej przydarzyła się w niedzielę 1 września.

📢 Tak będą wyglądały nowe wiadukty i przystanki w Katowicach. Ale najpierw paraliż, związany z ich przebudową

2 września ruszyła największa inwestycja infrastrukturalna w województwie śląskim i całej Polsce. Oprócz wielu utrudnień dla pasażerów Kolei Śląskich i pociągów regionalnych czy Intercity, największe problemy dotkną mieszkańców Katowic. Zarówno tych zmotoryzowanych, jaka i poruszających się po mieście rowerami lub pieszo. Przebudowane zostaną liczne przejazdy kolejowo-drogowe oraz - na początek - cztery wiadukty w Katowicach. Do tego zmieni się katowicki dworzec. Oto nasz poradnik, jak poruszać się od września po mieście, by od razu nie utknąć w korkach.

📢 SP 17 w Rudzie Śląskiej powstała szkoła jak z seriali Netflixa. Stary budynek zniszczyły szkody górnicze

"Co łączy kopalnie, węgiel i edukację? Siedemnastka!" - mówią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 im. J. Karskiego w Rudzie Śląskiej. Tegoroczne rozpoczęcie roku było dla nich naprawdę wyjątkowe. Zostało połączone z otwarciem nowej siedziby placówki. Niektórzy z nich czekali na to sześć lat. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj, w Bielszowicach, odbyło się 1 września uroczyste, miejskie i wojewódzkie rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025.

📢 Rozbiórka wiaduktu nad S86 w Katowicach z tygodniowym opóźnieniem. Utrudnienia dla kierowców od 9 września

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przełożył na późniejszy termin rozbiórkę wiaduktu nad S86 przy wjeździe do miasta od strony Sosnowca. Prace miały się rozpocząć w poniedziałek 2 września, ale właśnie okazało się, że ten termin nie jest już aktualny.

📢 PLEBISCYT EDUKACYJNY 2024. Zgłoś swoich kandydatów do nagród dla nauczycieli i placówek edukacyjnych roku

Po raz kolejny głosami naszych Czytelników zostaną wybrani nauczyciele i placówki edukacyjne cieszący się największym szacunkiem i uznaniem uczniów i ich rodziców. Tacy, którzy nie tylko skutecznie przekazują wiedzę, ale też motywują i inspirują. Zaszczytne tytuły zostaną przyznane najpierw w każdym mieście i powiecie, później na szczeblu wojewódzkim, a w końcu także w ogólnopolskim finale.

📢 Wrzesień w Katowicach: trasa S86 zwężona z korkami, zamknięte wiadukty, nie jadą pociągi i tramwaje. Panie, jak tu żyć?

Wrzesień to czas powrotów. Do szkoły i do pracy po wakacjach. W tym roku ten powrót w Katowicach będzie wymagał ogromnej cierpliwości i odporności na stres. Dlaczego? Bo co kilka dni zamykane będą kolejne wiadukty, będzie jeździło dużo mniej pociągów, na S86 zwężenia i tylko dwa pasy ruchu a do tego roboty remontowe na rynku znów wydłużone. Jak tu żyć? Łatwo nie będzie.

📢 Przebudowa węzła kolejowego w Katowicach - nowe linie autobusowe. Torpol i Intop mają przekazać ZTM 3,7 mln złotych

W Katowicach ruszyła przebudowa węzła kolejowego przez PKP PLK. To oznacza duże utrudnienia dla pasażerów składów kolejowych, ale także autobusów, które po zamknięciu kolejnych wiaduktów, będą musiały kursować innymi trasami. Pierwsza taka nowa linia zastępcza właśnie pojawiła się w Katowicach. Jednocześnie Zarząd Transportu Metropolitalnego zawarł umowę z wykonawcą prac kolejowych, dotyczącą zasad rozliczania kosztów poniesionych przez ZTM w związku ze zmianami w układzie komunikacyjnym.

📢 HIPOKRATES 2024. Głosowanie w wielkim Plebiscycie Medycznym rozpoczęte! Oddaj głos na swojego faworyta lub zgłoś kandydatów

Po raz kolejny głosami naszych Czytelników zostaną wybrani laureaci nagród dla najbardziej polecanych lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów, którzy nie tylko skutecznie pomagają, ale też wykazują się wyjątkowym, empatycznym podejściem do pacjentów. Zaszczytne tytuły zostaną przyznane najpierw w każdym mieście i powiecie, później na szczeblu wojewódzkim, a w końcu także w ogólnopolskim finale.

📢 Tarnowskie Góry w dwudziestoleciu międzywojennym. Tak górnośląskie miasto wyglądało sto lat temu. Zobacz wyjątkowe ZDJĘCIA w kolorze

Historia Tarnowskich Gór zaczyna się w średniowieczu. Na terenie obecnego miasta najpierw powstała wieś Tarnowice. Swoją nazwę miasto zawdzięcza właśnie jej, również jedna z dzielnic nosi dziś taką nazwę. Jak Tarnowskie Góry wyglądały w dwudziestoleciu międzywojennym? Zapraszamy na wycieczkę w przeszłość - w naszej galerii znajdziecie pokolorowane zdjęcia sprzed stu lat.

📢 Dożynki 2024 w Śląskiem na wesoło - rolnicy mają poczucie humoru. Wybraliśmy najlepsze hasła i najśmieszniejsze ozdoby tegorocznych dożynek

Co prawda tegoroczny sezon dożynkowy dopiero co się rozpoczął, ale zebraliśmy już kilka śmiesznych i ciekawych haseł, które pojawiły się podczas święta plonów w województwie śląskim. Kreatywność mieszkańców nie zna granic. Zobaczcie w galerii.

📢 Nowy rok szkolny w III LO w Katowicach. Uczniowie wrócili do szkolnych ław popularnego Mickiewicza. Pierwszaki czekał spacer po szkole

W szkolnej auli, III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach padły słowa: "rok szkolny 2024/25 uważam za rozpoczęty", oznaczające początek kolejnych dziesięciu miesięcy nauki. Uczniowie usłyszeli je na dwie tury. Najpierw skierowano je do licealistów z klas: 2, 3 i 4. Później rok szkolny rozpoczynali nowi uczniowie, pierwszoklasiści, których czekał też spacer po szkole.

📢 Najwyższe wieżowce Katowic - niemal sto lat drapania chmur w najróżniejszych stylach. Podnieście głowy i spójrzcie w górę

W ostatnich dekadach Katowice przeszły niezwykłą przemianę. Wraz z rozwojem w mieście pojawiły się liczne wieżowce, które dziś stanowią charakterystyczny element jego panoramy. Katowickie drapacze chmur reprezentują różne nurty architektoniczne XX i XXI wieku – od modernizmu przez brutalizm. Przyjrzyjmy się najwyższym budynkom, które na przestrzeni ostatniego stulecia symbolizowały rozwój miasta i jego architektoniczne ambicje.

📢 Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. Dwa tysiące psów dwustu ras z kilku krajów przyjechało do Rybnika-Kamienia

Wystawcy ze Słowacji, z Czech, Włoch i Finlandii - jak na międzynarodowe wydarzenie przystało - przyjechali do Kamienia na odbywającą się tam Wystawę Psów Rasowych. Podczas wydarzenia zaprezentowało się ponad dwa tysiące psów z ponad dwustu ras. Zobaczcie zdjęcia.

📢 Najstarsza pływalnia w Polsce mieści się w Siemianowicach Śląskich: 117 lat historii, a po rewitalizacji wygląda lepiej niż kiedykolwiek

Zabytkowa Pływalnia Miejska w Siemianowicach Śląskich, liczy sobie już 117 lat i jest jedną z najstarszych krytych pływalni w Polsce. Choć jej historia sięga 1908 roku, dzięki kompleksowej modernizacji z lat 2016-2019, obiekt zachwyca świeżym wyglądem i nowoczesnym wyposażeniem.

📢 Za nami Dożynki Jasnogórskie w Częstochowie. Zobaczcie zdjęcia! Cuda wianki, czyli wieś pokazuje, co ma najlepszego

Jasnogórskie Dożynki to okazja do obejrzenia najpiękniejszych wieńców dożynkowych w całym kraju. Do Częstochowy tego dnia zjeżdżają rolnicy z wielu stron Polski w tym także ze Śląska. Misternie wykonane wieńce to forma podziękowania za mijający sezon zbiorów, ale i sposób na pokazanie tradycyjnych wzorów, często ujętych w nowoczesnej formie.

📢 Blok Kalidego - drugiego takiego budynku nie ma w całym Bytomiu. Raczkujący modernizm na Śląsku prosto z Wiednia

W północnej części centrum Bytomia, między ulicami Axentowicza, Strzelców Bytomskich, Fałata i placem Rodła, znajduje się Blok Kalidego – unikatowy przykład raczkującego modernizmu na Śląsku. Na początku XX wieku projektanci, zainspirowani ideami z Wiednia, postanowili przenieść na rodzimy grunt świeże spojrzenie na budownictwo mieszkaniowe. Właśnie tam, gdzie kiedyś biegła ulica Kalidestraße, powstał kompleks, który wzbogacił miejski krajobraz i stał się symbolem śmiałych zmian w Bytomiu. W piątek, 23 sierpnia, minęło 161 lat od śmierci Teodora Erdmanna Kalidego – wybitnego rzeźbiarza, którego nazwisko nierozerwalnie łączy się z historią miasta.

📢 Zagłębie za pół ceny 2024 coraz bliżej. Gdzie zjemy i skorzystamy z usług taniej? Oto oferty z Sosnowca i Dąbrowy Górniczej

Zbliża się akcja Zagłębie za pół ceny. W ten wyjątkowy od 6 do 8 września po raz kolejny będziemy mogli zjeść lub skorzystać z usług w wybranych lokalach o połowę taniej niż na co dzień. Warto skorzystać z takiej okazji, bo kolejna dopiero za rok.

📢 "Samolot" na budynku w Jastrzębiu-Zdroju? Tak, dobrze widzicie. Najdziwniejszy budynek na Śląsku zniknie - ruszyła rozbiórka. Zobaczcie

W 80 procentach ma być już rozebrana pierwsza część najdziwniejszej konstrukcji budowlanej na Śląsku, która powstała na bloku przy ul. Północnej w Jastrzębiu-Zdroju. Jak wskazują w Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim, do której należy blok, prace postępują szybciej niż zakładano. Dzięki temu, być może do swoich mieszkań szybciej wrócą lokatorzy, których na czas rozbiórki wysiedlono.

📢 Najpiękniejsze kwiaty ale... po śląsku! 15 nazw, które powinien znać każdy hanys

Język śląski to prawdziwy skarbiec wyjątkowych i barwnych słów. Wśród nich znajdują się również nazwy kwiatów, które z pewnością zaskoczą niejednego miłośnika roślin. Oto 15 nazw kwiatów po śląsku, które każdy hanys powinien znać. Te słowa nie tylko przywołują wspomnienia z dzieciństwa i opowieści starszych pokoleń, ale także pokazują, jak bogaty i różnorodny jest nasz regionalny język.

📢 Najzabawniejsze śląskie słowa zdaniem internautów. Podobno bawią do łez... Wśród nich: humcwot, glacaty, szczyrkać i więcej. Sprawdźcie!

Śląsk to region o bogatej kulturze i unikalnym języku, który dla wielu spoza regionu może brzmieć zabawnie. Internauci podzielili się swoimi ulubionymi śląskimi słowami, które bawią ich do łez. Humcwot, glacaty, szczyrkać – to tylko niektóre z wyrazów. Sprawdźcie najzabawniejsze śląskie wyrazy, które warto poznać, aby lepiej zrozumieć lokalną mowę i przy okazji świetnie się bawić. Poznajcie słowa, które podbiły serca internautów!

📢 Śląskie wyzwiska są szpetne. 11 słów obraźliwych dla Ślązaków. Tak wyzywają się Ślązacy i Ślązaczki

Wyzwiska, choć są mało kulturalne, zdarza się używać wszystkim. Bo każdy ma granice cierpliwości. Dlatego nie dziwota, że wyzwiska wykształciły się nie tylko w każdym języku narodowym, ale też w gwarach i językach lokalnych. W śląskiej godce również nie brakuje słów, którymi Ślązacy się wzajemnie okładają, kiedy tracą do kogoś cierpliwość, lub zwyczajnie chcą kogoś obrazić. Oto śląskie wyzwiska. Choć obecnie większość z nich brzmi jak niewinne docinki, kiedyś te słowo mogły gorszyć.

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni