MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przejazd trasą DK 86 w Katowicach zamknięty na 3 miesiące. Eksperci zbadają osuwisko pod wiaduktem. Znamy ustalenia sztabu kryzysowego

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zamknięta trasa Dk 86 przez osuwisko zagrażające wiaduktowi.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zamknięta trasa Dk 86 przez osuwisko zagrażające wiaduktowi.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ŁS
Trasa DK86 w Katowicach jest nieprzejezdna. Tak pozostanie przez 3 miesiące - ujawnił poseł Jerzy Polaczek. I niestety jest to bardzo optymistyczny scenariusz, bo zniszczenia spowodowane podmyciem są ogromne. Z powodu usnięcia się ziemi na wiadukcie zamknięta została trasa DK 86 na wysokości dzielnicy Giszowiec w Katowicach. Zebrał się sztab kryzysowy w Urzędzie Miasta Katowice. Znamy jego ustalenia.

Trasa DK86 w Katowicach jest zamknięta

Trasa DK86 czyli ul. Pszczyńska w Katowicach będzie zamknieta na 3 miesiące - to nieoficjalne informacje podane przez posła Jerzego Polaczka.

Na czas utrudnień drogowych Koleje Śląskie mają przygotować nowy rozkład jazdów na trasie Katowice - Tychy i Tychy - Sosniowiec, aby kierowcy mogli przesiąść się do pociągów.

W rezultacie wspólnych ustaleń z udziałem władz miejskich Katowic oraz wykonawcy prac przy przebudowie węzła Giszowiec zapadła decyzja, że co najmniej przez tydzień nie będzie przejezdna DK 86 w obu kierunkach, a więc do Tychów oraz w kierunku Sosnowca. W tym czasie badaniem osuwiska, wywołanego ulewnymi opadami deszczu, zajmią się eksperci budowlani. To od ich oceny zależały będą dalsze podejmowane w tej sprawie decyzje.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jak objechać zamkniętą DK86

Urząd Miasta rekomenduje więc dla tych kierowców, którzy jadą w kierunku Katowic w Tychach zjazd na drogę S1, a następnie należy kierować się na A4.

Musisz to wiedzieć

- Ekipa ekspertów będzie analizować sytuację, by można było ustalić, jakie kroki dalej podjąć – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice. - Według wstępnej oceny zawieszenie ruchu po wiadukcie trwać będzie co najmniej tydzień, ale prawdopodobnie dłużej. Na razie możliwy jest ruch dołem, pod wiaduktem, w relacji Ochojec – Giszowiec, a więc 73 Pułku Piechoty oraz Kolistą. Wyznaczamy teraz natomiast objazdy dla ruchu tranzytowego. Sytuacja jest poważna, ale najważniejsze, że nikomu nic się nie stało – dodaje.

Analogicznie należałoby jechać w kierunku od Katowic do Tychów.

Zarząd Transportu Metropolitalnego będzie natomiast na bieżąco informował na swojej stronie internetowej o aktualnych kursach autobusów w tym rejonie. Obecnie komunikacja jest tylko szczątkowa.

Marcin Krupa, prezydent Katowic, także potwierdził, że ulewne deszcze, które spadły w nocy naruszyły nasyp, na którym znajduje się wiadukt.

Aktualnie trwa tam przebudowa węzła drogowego DK86 (ul. Pszczyńska) i DK81 (ul. 73 Pułku Piechoty). Nawigacja Google uwzględnia już zamknięcie tego odcinka i prowadzi objazdami.

Trasa DK86 Katowice - Tychy zamknięta z powodu podmytego wiaduktu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Trasa DK86 w Katowicach zamknięta. Woda podmyła wiadukt. Gro...

Oto aktualne ustalenia z posiedzenia sztabu kryzysowego w sprawie zamknięcia DK86.

  • 1) DK86 na wysokości Giszowca (ul. Pszczyńska) zostaje zamknięta do odwołania w obie strony (odcinek nad pierwszym wiaduktem za węzłem Murckowskim - nad linią kolejową).
  • 2) Otwarty dla ruchu pozostaje przejazd pod DK86 (łączący ul. Kolistą z 73 Pułku Piechoty).
  • 3) Otwarty dla RUCHU LOKALNEGO pozostaje dojazd z Tychów drogą DK86 do Murcek / Giszowca (istnieje możliwość prawoskrętu w Kolistą) / Kostuchny.
  • 4) RUCH LOKALNY do Murcek / Giszowca – od strony Sosnowca / centrum Katowic – może odbywać się przez Szopienice/Zawodzie – w kierunku na Nikiszowiec (wzdłuż ul. Szopienickiej) lub z ul. Murckowskiej (DK86) - poprzez ul. Gospodarczą/Górniczego Dorobku – na Nikiszowiec - dalej do Giszowca/Murcek, analogicznie ruch lokalny z Murcek/Giszowca do centrum Katowic może odbywać się z DK86 ulicami Mysłowicką, Szopienicką/Górniczego Dorobku/Gospodarczą, odpowiednio w kierunku Szopienic/Zawodzia lub ulicy Murckowskiej DK86.
  • 5) RUCH TRANZYTOWY. Wyznaczane są objazdy. Na kierunku Tychy -> Sosnowiec należy zjechać w Tychach na S1. Z S1 można skręcić w autostradę A4 i kierować się na Katowice lub Kraków lub kontynuować podróż drogą S1 – w kierunku Dąbrowy Górniczej - do autostrady A1. Z kolei jadąc z Katowic – należy zjechać na autostradę A4 na Kraków – a następnie odbić na S1 w Mysłowicach w kierunku na Tychy. Pojazdy jadące od strony Siewierza na Tychy – powinny na wysokości Podwarpia skręcić w S1. Ruch tranzytowy z ulicy Kościuszki DK81 od skrzyżowania z ulicą Kolejową w kierunku autostrady A4 kierowany będzie ulicami Brynowską i Mikołowską.
  • 6) W najbliższych dniach zespół ekspertów będzie analizować uszkodzenia. Wtedy też otrzymamy więcej informacji w zakresie wstępnego terminu przywrócenia ruchu. Należy jednak mieć na uwadze, że w najbliższym tygodniu ruch na pewno nie zostanie przywrócony.
  • 7) ZTM pracuję nad doraźną zmianą tras autobusów. Bieżące informacje można śledzić na stronie ZTM – w zakładce komunikaty.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni