Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom w leczeniu raka? Odkryto nowy związek chemiczny

AGA
Nowy związek chemiczny – odkryty przez Servier we współpracy z brytyjską firmą naukowo-badawczą Vernalis – blokuje białko, które odgrywa kluczową rolę w podtrzymywaniu wzrostu nawet jednej czwartej wszystkich nowotworów.

Naukowcy z instytutu badawczego Walter and Eliza Hall Institute oraz międzynarodowej firmy farmaceutycznej Servier (z siedzibą we Francji) wykazali, że nowy związek chemiczny – odkryty przez Servier we współpracy z brytyjską firmą naukowo-badawczą Vernalis – blokuje białko, które odgrywa kluczową rolę w podtrzymywaniu wzrostu nawet jednej czwartej wszystkich nowotworów.

Badania wskazują na nowy sposób uśmiercania komórek rakowych, przynosząc nadzieję na skuteczną terapię nowotworów układu krwiotwórczego (takich jak ostra białaczka szpikowa, chłoniak i szpiczak mnogi), nowotworów litych (takich jak czerniak), a także raka płuc i piersi. Wyniki badań opublikowano dziś w internetowym wydaniu czasopisma Nature.
Opracowany przez firmę Servier związek S63845 oddziałuje na białko o nazwie MCL-1 z rodziny BCL-2, które ma kluczowe znaczenie dla utrzymania przy życiu określonych komórek nowotworowych.

Profesor Guillaume Lessene, kierujący zespołem badawczym z Walter and Eliza Hall Institute (z siedzibą w Melbourne, w Australii), stwierdził, że prowadzone prace dostarczyły pierwszych przedklinicznych dowodów na to, że hamowanie syntezy białka MCL-1 może być skuteczną metodą zwalczania wybranych typów nowotworów.

– Białko MCL-1 jest istotne dla przetrwania wielu nowotworów, gdyż pozwala komórkom rakowym unikać procesu zaprogramowanej śmierci, który normalnie prowadzi do usunięcia ich z organizmu – wyjaśnił profesor Lessene. – Szeroko zakrojone badania na różnych modelach nowotworów wykazały, że związek S63845 silnie oddziałuje na te komórki rakowe, których przeżycie zależy od MCL-1.

Zespół profesora Lessene’a ściśle współpracował z profesorem hematologii Andrew Wei i dr Donią Moujalled ze Szpitala Alfreda w Melbourne oraz badaczami z firmy Servier. Udało im się wykazać nie tylko skuteczność S63845 w zwalczaniu wybranych typów nowotworów, ale również to, że związek może być podawany w dawkach, które są dobrze tolerowane przez zdrowe komórki.

– Wyniki badań przedklinicznych oraz zidentyfikowanie związków będących „kandydatami” na leki potwierdzają potencjał terapii ukierunkowanych na białko MCL-1 w leczeniu nowotworów – zauważył dr Olivier Geneste, dyrektor ds. programów badawczych w onkologii w firmie Servier.
– Związek S63845 został odkryty dzięki współpracy z firmą Vernalis, dysponującą rozległą wiedzą w zakresie rozwijania leków w oparciu o fragmenty i w oparciu o strukturę. Natomiast w ramach współpracy Servier z Novartis w obszarze onkologii, w najbliższej przyszłości powinniśmy przejść do fazy badań klinicznych nad inhibitorem MCL-1.

Profesor Lessene dodał, że badania dostarczyły dalszych dowodów na przydatność nowej klasy leków onkologicznych, tzw. mimetyków BH3.

– Mimetyki BH3 hamują syntezę białek z rodziny BCL-2, które zapewniają przeżycie komórek – stwierdził naukowiec. – Białko MCL-1 należy do tej rodziny, a zahamowanie jego syntezy wyzwala proces zaprogramowanej śmierci komórek. Badacze z Walter and Eliza Hall Institute już 28 lat temu odkryli rolę białek BCL-2 w przebiegu raka, zaś cztery lata temu opisali znaczenie białka MCL-1 dla przeżycia komórek nowotworów złośliwych.

Omawiany projekt badawczy był realizowany we współpracy naukowej z firmą Servier oraz współfinansowany przez Australijską Radę ds. Zdrowia i Badań Medycznych, Amerykańskie Towarzystwo Leczenia Białaczki i Chłoniaka, Radę Stanu Victoria ds. Nowotworów, Fundusz Badań nad Białaczką im. Kay Kendall, Agencję Onkologiczną Stanu Victoria, Australijską Fundację na rzecz Badań nad Rakiem, Program Operacyjny Rozwoju Infrastruktury w Stanie Victoria oraz Fundację Anthony’ego Redstone’a.

Walter and Eliza Hall Institute to instytut badawczy działający w ramach Centrum Kompleksowych Badań nad Rakiem – skupiającego wiodące szpitale i ośrodki badawcze z australijskiego stanu Victoria, które zajmują się problematyką leczenia nowotworów.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!