Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemysław Miśkiewicz nowym przewodniczącym Śląskiej Rady Konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Na zdjęciu Przemysław Miśkiewicz.
Na zdjęciu Przemysław Miśkiewicz. fot. materiały prasowe - ARC
Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący stowarzyszenia Pokolenie, objął nową funkcję. Został przewodniczącym Śląskiej Rady Konsultacyjnej do spraw działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych. Stanowisko przejął po zmarłym w minionym roku Andrzeju Rozpłochowskim.

Przemysław Miśkiewicz objął zaszczytną funkcję

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku, aż do swojej śmierci, funkcję przewodniczącego Śląskiej Rady Konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych, pełnił Andrzej Rozpłochowski. Był to urodzony w Gdańsku działacz opozycji w okresie PRL i jeden ze współtwórców śląskiej „Solidarności”.

Teraz zastępuje go urodzony w 1962 roku w Częstochowie Przemysław Miśkiewicz. W latach 80. należał on do Niezależnego Związku Studentów, uczestnicząc w akcjach ulotkowych i plakatowych. Był też współorganizatorem wiecu protestacyjnego pod rektoratem Uniwersytetu Śląskiego. W latach 1982–1989 kolportował prasę podziemną.

W 1984 roku został internowany. Przewodniczącym stowarzyszenia Pokolenie został w 1997 roku. Był wielokrotnie oznaczany, m.in Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, a także Złotym Medalem Solidarności.

Czym zajmuje się rada?

Śląska Rada Konsultacyjna do spraw działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych w latach 1956-1989 zajmuje się przede wszystkim weryfikacją wniosków o status działaczy oraz pomocą ludziom, którzy zasłużyli się w tamtym okresie. Pełni też rolę integracyjną.

Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, która pozwala na uhonorowanie obywateli Polski, którzy w latach 1956-1989 angażowali się w działalność antykomunistyczną, funkcjonuje już od 2015 roku. Dzięki niej samorządy terytorialne mogą udzielać pomocy osobom do tego uprawnionym.

Dotyczyć ona może udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych oraz oświatowych. Za powoływanie oraz organizowanie pracy rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych odpowiedzialni są marszałkowie województw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera