MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeprowadzka dla grzecznych

Barbara Musiałek
Natalia Molitor, lokatorka bloku przy ulicy Stodoły, chętnie wyprowadziłaby się do spokojniejszego miejsca
Natalia Molitor, lokatorka bloku przy ulicy Stodoły, chętnie wyprowadziłaby się do spokojniejszego miejsca Agnieszka Materna
W Jastrzębiu Zdroju mają powstać dwa nowe budynki komunalne. Trafią tam lokatorzy starszych bloków miejskich. Opuszczone przez nich mieszkania przekształcone zostaną w lokale socjalne. To pomysł urzędników na rozwiązanie problemów mieszkaniowych osób eksmitowanym. Takich ludzi w mieście stale przybywa. Do nowych mieszkań trafią tylko ci, którzy regularnie płacą czynsz i nie skarżą się na nich sąsiedzi. Urzędnicy właśnie rozpoczęli rozdawanie ankiet wśród lokatorów, którzy byliby zainteresowani przeprowadzką.

- W ankiecie pytamy między innymi o źródło i wysokość dochodów, wysokość miesięcznych wydatków i górną granicę kwoty, jaką mogliby wydać na miesięczne opłaty czynszowe. Pytamy też, czy chcieliby zmienić swoje mieszkanie - mówi Beata Olszok, dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości.

Początkowo urzędnicy planowali wybudowanie dwóch nowych budynków socjalnych, a więc z mieszkaniami o obniżonym standardzie, przeznaczonymi dla eksmitowanych na przykład z lokali spółdzielczych. W mieście są już dwa takie domy, ale ich stan sprawił, że urzędnicy postanowili poszukać innej recepty na rozwiązanie problemów mieszkaniowych. Budynki przy ul. Stodoły wyglądają jak obraz nędzy i rozpaczy. Odrapane, upstrzone napisami ściany, powyrywane kontakty, powybijane szyby, smród, brud.

- Kiedy 10 lat temu postawiliśmy budynki, chcieliśmy zbudować obok nich przedszkole. Żeby to było fajne miejsce do życia. Ale szybko zrezygnowaliśmy, bo stwierdziliśmy, że to nie ma jednak sensu - wyjaśnia Celina Jaworecka, przewodnicząca komisji mieszkaniowej i polityki lokalowej w mieście. - Po co mamy budować nowe domy dla tych, którzy je niszczą? To byłaby tylko strata pieniędzy - dodaje.

Dlatego urzędnicy (na podstawie ankiet) chcą się dowiedzieć, ilu lokatorów z 48 mieszkań w domach przy ul. Stodoły chce przenieść się w inne miejsce i da radę zapłacić za lepsze warunki mieszkania. W nowych blokach, które miasto chce zbudować, ma się znaleźć około 40 mieszkań.

Przy ich budowie zastosowana zostanie nowoczesna technologia.

- Prawdopodobnie będą to budynki drewniane, energooszczędne - mówi Beata Olszok. - Budynki postawimy za około 2600 złotych za metr kwadratowy - przewiduje Beata Olszok.
Przeprowadzka według klucza urzędników podoba się lokatorom domów stojących przy ul. Stodoły.

- Chętnie bym się przeprowadziła. Tutaj wstyd kogoś zaprosić. W nocy nie można spać, bo niektórzy hałasują. Klatka jest obrzydliwa - mówi Zofia Skrobol. - Młodzież nie ma gdzie się podziać. Wystają na schodach godzinami. Ściany są w opłakanym stanie - dodaje Natalia Molitor. - Zaproponowałam sąsiadom, żeby zrobili sobie jakiś klub w mojej piwnicy. Ale tutaj nikomu nic się nie chce - mówi.

300 w kolejce

W Jastrzębiu Zdroju, w kolejce do lokalu socjalnego, czeka 300 rodzin eksmitowanych z innych mieszkań.

Dwa przeznaczone na taki cel bloki przy ul. Stodoły to za mało. Dlatego miasto podnajmuje mieszkania od spółdzielni i przeznacza je na lokale socjalne.

- Płacimy czynsz spółdzielni. Później lokatorzy muszą tę kwotę wpłacić do urzędu. Kiedy tego nie robią, kierujemy sprawę do sądu, a komornik nalicza odsetki - wyjaśnia Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka UM. Na opłacenie czynszu spółdzielniom mieszkaniowym tylko w ubiegłym roku z miejskiej kasy wydano 900 tys. zł. - Kosztów z tym związanych nie da się uniknąć, bowiem obowiązek zapewnienia lokali socjalnych mieszkańcom, którzy nie płacą czynszu, nakładają na miasto przepisy - wyjaśnia rzeczniczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni