Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepych i świętość biskupów Ołomuńca

Teresa Semik
Wystawna kareta biskupów ołomunieckich
Wystawna kareta biskupów ołomunieckich wikipedia
Jedyny w Europie pałac biskupi udostępniony do zwiedzania. Podobnego barokowego słupa nie znajdziemy nigdzie na świecie. To kolumna Trójcy Przenajświętszej, zabytek UNESCO i znak rozpoznawczy miasta - pisze Teresa Semik

Ołomuniec oddalony jest od Katowic 200 km, od Cieszyna - 150. Morawy są na wyciągnięcie ręki polskiego turysty, a do zwiedzenia zabytki objęte ochroną UNESCO, najpiękniejsze katedry i kościoły.

Tę wędrówkę po Morawach warto rozpocząć właśnie od Ołomuńca, kiedyś stolicy regionu, dziś zdetronizowanej przez Brno. Stare Miasto, położone na 3 ha, jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Trwają tam teraz intensywne prace remontowe, ale spacer wśród wyniosłych kamienic, fontann jest możliwy. Na Górnym Rynku stoi 35-metrowa, bogato zdobiona, pozłacana kolumna Trójcy Przenajświętszej, z wszystkimi najważniejszymi świętymi kościoła, ustawionymi na trzech kondygnacjach. W 2001 roku kolumna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To unikatowy zabytek sztuki barokowej z pierwszej połowy XVIII wieku. Jej budowę rozpoczął za własne pieniądze ołomuniecki kamieniarz. Podczas konsekracji kolumny w 1754 roku obecna była cesarzowa Maria Teresa.

Na salonach arcybiskupa

Ołomuniec jest miastem biskupów i arcybiskupów, a ilość zabytków sakralnych przypomina o ich znaczeniu w historii regionu na przestrzeni wieków. W drugiej połowie IX wieku,na prośbę patriarchy Konstantynopola, przybyli tu z misją ewangelizacyjną Cyryl i Metody, dziś patroni i miasta, i całej Europy. Z rzeźbami, malowidłami ich podobizn spotkamy się w wielu miejscach, m.in. na ścianie jednej z kamienic Starego Miasta. Wydział Teologiczny nosi ich imiona. Pierwsze biskupstwo w Ołomuńcu powstało już w XI wieku, a w 1777 roku zostało podniesione do rangi arcybiskupstwa.

Koniecznie trzeba zobaczyć Pałac Biskupi ze słynnymi oknami w stylu romańskim, gotycką katedrę św. Wacława, która jest główną świątynią archidiecezji ołomunieckiej, oraz Muzeum Archidiecezjalne. W Pałacu Mozart kończył swoją Symfonię nr 6, a Janaczek - msze gregoriańską.

Atrakcją muzeum jest m.in. kolekcja 10 tys. zabytkowych monet złotych i srebrnych.Większą kolekcję ma tylko Watykan. Biskupi ołomunieccy mieli własną mennicę. O przepychu domowników świadczy zachowana tu kareta z XVII wieku, którą biskupi, po intronizacji, wjeżdżali oficjalnie do miasta. Kareta ma 17 m długości, kipi od złota, szmaragdów, diamentów, a zaprzągano do niej sześć koni.

Warto zatrzymać się dłużej w sali myśliwskiej z 218 trofeami. Jej obecny wygląd przygotowano na przyjęcie cara rosyjskiego Aleksandra III oraz cesarza austriackiego Franciszka Józefa w 1885 roku. W galerii malarskiej są m.in. obrazy Tycjana i van Dycka. Na koniec jeszcze rzut okiem na starą bibliotekę arcybiskupstwa, która liczy 91 tys. ksiąg, a najstarsza "Sakramentarium" pochodzi z IX wieku i jest po łacinie.

W tych pięknych wnętrzach kręcono film "Sissi" o księżniczce bawarskiej, która poznaje cesarza Austrii. Aby zobaczyć wszystkie te atrakcje, trzeba wydać około 500 koron czeskich.

Szukamy polskich śladów

W całym stutysięcznym Ołomuńcu jest 27 kościołów (także cerkiew). W całej Republice Czeskiej wierni stanowią zaledwie 10 proc. społeczeństwa. Z zabytków sakralnych dumni są wszyscy, państwo łoży na ich remonty.

Ołomuniec jest miastem partnerskim Skoczowa. Łączy je postać św. Jana Sarkandra, który urodził się w Skoczowie, a
studiował i umarł śmiercią męczeńską w Ołomuńcu. W kościele św. Michała są jego relikwie.

W katedrze św. Wacława (najstarszej w mieście) są już relikwie (krew) Jana Pawła II. Polski papież był tu z pielgrzymką.
Liczba turystów, rocznie odwiedzających Ołomuniec, jest zbliżona do liczby jego mieszkańców. Ale rodzimi mieszkańcy nie mają zwyczaju gromadnie wylegać w miasto. Bez trudu można znaleźć miejsce w restauracji czy barze. Polecają wino morawskie, mało znane, a smaczne. Winnice mieli kiedyś także biskupi i znali się na produkcji wina. W 1945 r. ich zapasy wypili Rosjanie.

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!