Przerwane obrady, zdenerwowani radni i nerwowe liczenie głosów. Jakub Chełstowski pozostaje marszałkiem

18 radnych chciało odwołać marszałka, znów 24 głosowało przeciw temu. Stanowisko marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego jest więc bezpiecznie.
18 radnych chciało odwołać marszałka, znów 24 głosowało przeciw temu. Stanowisko marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego jest więc bezpiecznie. Karina Trojok
Przerwane obrady, zdenerwowani radni i nerwowe liczenie głosów - tak wyglądała LVI Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego 24 kwietnia. Radni zgłosili wniosek o odwołanie marszałka woj. śląskiego. Jakub Chełstowski jednak pozostanie na swoim stanowisku.

W urzędzie marszałkowskim wrzało. 24 kwietnia radni głosowani za odwołaniem Jakuba Chełstowskiego. 18 radnych chciało odwołać marszałka, znów 24 głosowało przeciw temu. Jego stanowisko jest więc bezpieczne. Przypomnijmy, że do odwołania go z pełnionej funkcji wymaganych jest 3/5 wszystkich głosów. W Sejmiku Województwa Śląskiego zasiada 45 radnych, co oznacza, że wniosek o jego odwołanie musiałoby poprzeć przynajmniej 27 z nich. 

Komisja Rewizyjna Sejmiku na podstawie analizy stwierdziła, że wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne. Został złożony w formie pisemnej. Uzasadnienie było zdaniem komisji niewystarczające. Wydała negatywną opinię.

- Z całego serca życzę panu marszałkowi, żeby na tym stanowisku się ostał. W Tychach na rok przed wyborami dogadał się z PiS. Mając złoty róg i czapkę z piór na stanowisku marszałka naprawdę rządził. Do momentu kiedy klub pana marszałka został zniszczony - mówiła przed głosowaniem Jadwiga Baczyńska, radna Sejmiku. - Cztery osoby przeszły do innego ugrupowania. Pan marszałek jest na smyczy Platformy Obywatelskiej i wykonuje jej wszystkie polecenia. Tak naprawdę klub "Tak dla Polski" już nie istnieje. Życzę Platformie, aby pan marszałek na tym stanowisku pozostał, bo to gwarantuje waszą porażkę.

Jak podkreślają radni PiS, była jedną z niewielu osób, której dano głos podczas sesji. - Zamknięto nam usta, od 21 listopada jest to bardzo często stosowane (21 listopada Jakuba Chełstowskiego wybrano na marszałka woj. śląskiego - przyd. red.) - komentowała głosowanie radna Beata Kocik.

To był jeden moment tutaj na tej sesji, żeby mieszkańcy woj. śląskiego dowiedzieli się prawdy o marszałku Jakubie Chełstowskim. Jest nam bardzo przykro. Możemy się liczyć z różnymi represjami z racji tego, że zamyka się nam usta. Jak wiecie znamy wynik głosowania, myślę, że nie jesteśmy tym zdziwieni. Jesteśmy oburzeni metodą, jaka tutaj się odbyła na sesji sejmiku. Z racji tego nasz klub opuszcza salę - zapowiedziała. 

Dodała, że oprócz zaniedbań związanych z Funduszem Górnośląskim i Stadionem Śląskim namnażają się sytuacje karygodne. - Pan marszałek mówi jedno. On nie odpowiada za nic. Jest to kłamstwo, w uchwale sejmiku woj. śląskiego jest jasno napisane, że marszałek ma nadzór nad spółkami i instytucjami, które podlegają urzędowi marszałkowskiemu. Chcemy pracować, odebrano nam takie prawo. - wyjaśnia. - Marszałek jest narzędziem opozycji. To jest cała prawda. Myślę, że sprawiedliwość do niego wróci, trzeba mieć zasady moralne - dodała.

Według Jakuba Chełstowskiego wniosek radnych zawierał kłamstwa.

- Ten wniosek zawiera kłamstwo. Audyty są prowadzone przez rady nadzorcze. Audytowaliśmy wcześniej wszystkie spółki. W Funduszu Górnośląskim dobiegają końca. To jest działanie zgodne z prawem. Na wszystkie pytania w sprawie Funduszu Górnośląskiego zostały udzielone odpowiedzi - twierdził podczas sesji.

- Piszecie w swoim wniosku, że straciliśmy wiarygodność. Nie wiem jaką, na pewno nie w środowisku sportowym. Nie będę się odnosił do inwektyw skierowanych do mnie. Mogliście napisać wniosek, nikt wam tego nie odbiera. Wtedy PiS był inną partią. Samorządowe programy, możemy po nie sięgać. Jaka jest efektywność? Nie dostajemy nic - dodał. 

Po oświadczeniu marszałka usiłowaliśmy zadać mu pytania, czy potwierdza informacje, że Karol Fedorowicz straci wpływ na śląskie spółki. Dziennik Zachodni pytał również marszałka o delegacje Iwony Kiwior. Kwestie, które nas interesowały pozostały niestety bez odpowiedzi.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie