Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesądy maturalne. Co przynosi szczęście na maturze, a czego lepiej unikać przed egzaminem dojrzałości? Oto 7 najpopularniejszych przesądów

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Jakie przesądy maturalne powinni poznać tegoroczni maturzyści, żeby jak najlepiej napisać egzamin? Nie tylko kopniak na szczęście!
Jakie przesądy maturalne powinni poznać tegoroczni maturzyści, żeby jak najlepiej napisać egzamin? Nie tylko kopniak na szczęście! Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Już za kilka dni rozpoczną się egzaminy maturalne. To bardzo ważny moment w życiu każdego wchodzącego w dorosłość młodego człowieka. Zapewne wielu z nich przeszukuje teraz zasoby Internetu, żeby doszukać się informacji o przesądach i magicznych sposobach, żeby lepiej poradzić sobie z arkuszem z matematyki, j. polskiego czy j. obcego. Zgromadziliśmy przesądy maturalne w jednym miejscu. Co robić, a czego unikać, żeby jak najlepiej zdać egzamin? Sprawdźcie!

Matura 2023. Kiedy odbędą się egzaminy?

Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie wynika, że w 2023 roku egzaminy maturalne będzie pisać około 34 tys. 400 uczniów. Jednak w tej grupie 5 tys. 400 osób stanowią absolwenci z lat ubiegłych.

W tym roku matura zostanie przeprowadzona w nietypowy sposób. Egzamin będzie podzielony na dwie formuły: Formułę 2023 oraz Formułę 2015. Podział ten i zmiany w wymaganiach związane są z reformą szkolnictwa wprowadzoną w 2017 roku, którą spowodowała likwidacja gimnazjów.

Formuła 2015 dotyczy absolwentów trzyletniego liceum i czteroletniego technikum, natomiast Formuła 2023 dotyczy uczniów, którzy w tym roku kończą czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum według nowych zasad reformy edukacji.

Egzaminy maturalne w obu formułach odbędą się od 4 do 23 maja 2023 roku, a egzaminy ustne zostaną przeprowadzone od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja). Egzaminy w terminie dodatkowym odbędą się od 1 do 19 czerwca 2023 roku, a tzw. poprawki odbywać się będą od 21 do 22 sierpnia 2023 roku.

Oficjalne wyniki matur uczniowie poznają 7 lipca 2023 roku. Wówczas na indywidualnych kontach maturzystów pojawią się rezultaty ich prac podczas egzaminów.

Pół żartem, pół serio. Przesądy maturalne

Warto pamiętać, że przesądy, nie tylko te maturalne, nie mają żadnego naukowego uzasadnienia i nie wpływają na wynik egzaminu. Mimo to wiele osób w nie wierzy i stosuje jako specyficzną formę wsparcia psychologicznego przed ważnymi wydarzeniami. Jakie zatem znamy przesądy związane z egzaminem maturalnym? Okazuje się, że nie tylko czerwona bielizna, amulety i kopniak na szczęście mają pozytywną moc!

1. Książka pod poduszką

Według przesądu, trzymanie książki pod poduszką na noc przed maturą to najlepszy sposób na zdobycie i utrwalenie wiedzy. W końcu kiedy, jak nie podczas snu, człowiek uczy się najwięcej?

2. Życzenia powodzenia? Absolutnie!

Życzenia powodzenia i sukcesu na maturze, w myśl przesądu, jest uważane za złe i może przynieść pecha podczas egzaminu... Zamiast tego, bardziej odpowiednie jest życzenie połamania rąk czy palców, karku lub długopisu. Złe duchy nie zrozumieją prawdziwego przekazu.

Jeśli jednak zdarzy się, że ktoś pożyczy powodzenia maturzyście, ten w żadnym wypadku nie powinien dziękować. Gdy jednak, chociażby instynktownie to zrobi, musi natychmiast splunąć trzykrotnie przez lewe ramię, aby odczynić zły urok.

3. Czerwona bielizna

Innym popularnym przesądem maturalnym jest przekonanie, że aby zdać egzamin dojrzałości, należy założyć czerwoną bieliznę, najlepiej tę samą, którą noszono na studniówce. Dodatkowo, dziewczęta powinny pamiętać o włożeniu podwiązek... oczywiście, również czerwonych!

4. Coś pożyczonego

Przekonanie o sile pożyczonej rzeczy nie dotyczy tylko ślubów, ale również egzaminów maturalnych. Warto więc mieć przy sobie przedmiot pożyczony od innej osoby, taki jak długopis, biżuteria czy nawet buty, ponieważ może to przynieść szczęście i pomóc w osiągnięciu dobrego wyniku. Według przesądu, im bardziej wykształcona będzie ta osoba, od której pożyczy się przedmiot, tym większe szanse na sukces.

5. Prawa noga

Nie od dziś wierzy się, że wstawanie prawą nogą zapewnia dobry początek dnia. Tym bardziej, w dzień egzaminu może przynieść szczęście i dobry wynik. Aby jeszcze bardziej zwiększyć szanse na powodzenie, przez cały tydzień przed maturą warto wykonywać wszystkie czynności właśnie prawą kończyną. W dniu egzaminu koniecznie należy pamiętać, aby przekroczyć próg sali egzaminacyjnej właśnie tą nogą.

Co ciekawe, jeśli podczas egzaminu spadnie arkusz, należy go przed podniesieniem przydepnąć - najlepiej również prawą nogą, aby przyciągnąć dobre energie.

6. Amulet

Nie bez powodu uważa się, że talizmany przynoszą powodzenie. Niestety, nauczyciele i członkowie komisji egzaminacyjnej, nadzorujący sale, nie pozwalają na przynoszenie do jej wnętrza dodatkowych przedmiotów.

Mimo wszystko, maturzyści i tak próbują przemycać subtelne amulety, takie jak czterolistne koniczyny, podkowy czy figurki słoni z podniesioną trąbą. Subtelniejszym rozwiązaniem jest czerwona nitka na nadgarstku, wiązana przez członka rodziny, nauczyciela czy przyjaciół godzinę przed egzaminem.

7. Nie obcinaj włosów?

Wielu maturzystów wierzy, że nie powinno się obcinać włosów przed egzaminem dojrzałości, ponieważ każdy obcięty centymetr to utrata mądrości... Według przesądu, zmiany fryzury są dozwolone jedynie przed studniówką, a po tym hucznym wydarzeniu należy powrócić do pierwotnego wyglądu. Dlatego też, większość młodzieży decyduje się na wizytę u fryzjera dopiero po oficjalnym zakończeniu egzaminów dojrzałości.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera