Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesilenie wiosenne – jak sobie z nim radzić? Oto 10 sposobów na zmęczenie i osłabienie, jakie możemy odczuwać wraz z nadejściem wiosny!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Przesilenie wiosenne – jak sobie z nim radzić? To pytanie stawiamy co roku, kiedy nadchodzi upragniona pora roku i zaczynamy odczuwać zmęczenie oraz osłabienie. Najczęściej spowodowane są one zimowym niedostatkiem światła naturalnego, słońca, ruchu na świeżym powietrzu oraz witamin, zawartych w owocach i warzywach. Kiedy przyroda budzi się do życia, ludzie odczuwają skutki niestabilności pogody, jaka serwuje nam zmienne temperatury oraz na przemian opady deszczu, śniegu lub nagłe uczucie ciepła za sprawą oddziaływania promieni słonecznych. W związku z tym, trudno jest dostosować do aktualnych warunków chociażby swój ubiór, wskutek czego przegrzewamy albo wychładzamy organizm, co w rezultacie powoduje również różnego rodzaju infekcje. Dynamicznie zmieniająca się pogoda, ciśnienie atmosferyczne oraz silne wiatry niekorzystnie wpływają więc na nasze samopoczucie oraz stan zdrowia. Okres największego odczuwania objawów przesilenia wiosennego występuje od marca do kwietnia i może trwać nawet przez kilka tygodni, aż do czasu ustabilizowania się warunków atmosferycznych. Dobrze jest przyzwyczajać organizm do wiosennego klimatu, a zatem jak najczęściej przebywać na zewnątrz – szczególnie w pogodne dni, by organizm otrzymał dawkę energii słonecznej. Trzeba robić to jednak stopniowo, pamiętając o tym, że przez długi czas byliśmy jej pozbawieni. Z czasem złe samopoczucie minie, ale do tego czasu spróbujmy sobie pomóc. Wychodząc naprzeciw przesileniu wiosennemu proponujemy dziesięć sposobów na zmęczenie oraz osłabienie, jakie możemy odczuwać wraz z nadejściem wiosny. Zobaczcie!

Czym jest przesilenie wiosenne?

Kiedy nadchodzi wiosna, organizm człowieka staje się osłabiony, a także odczuwamy zmęczenie – nie tylko fizyczne, ale również na poziomie psychicznym. Wskutek tego jesteśmy ospali, rozkojarzeni oraz doskwiera nam złe samopoczucie. Często mamy wrażenie, że brakuje nam sił w wykonywaniu codziennych obowiązków, niektórym robi się słabo, a innym dokuczają też bóle głowy, oczu czy gardła.

Wśród charakterystycznych objawów przesilenia wiosennego mogą też wystąpić zaburzenia snu, drażliwość, kiepski humor, smutek, uczucie kołatania serca oraz rozdrażnienie bądź lęk i niepokój. Trzeba jednak kontrolować wszystkie pojawiające się symptomy, bowiem w przypadku niektórych osób mogą one być związane z rozwijającą się chorobą albo nasileniem jej przebiegu. Bardzo często też wzmagają się u ludzi, mających problem ze schorzeniami przewlekłymi, a także niedbającymi na co dzień o odpowiednią ilość snu, zdrową dietę czy odpoczynek.

Przesilenie wiosenne może być zatem bardziej odczuwalne u osób ciągle niewyspanych i zmęczonych. Okres największego odczuwania związanych z nim objawów występuje od marca do kwietnia i może trwać nawet przez kilka tygodni, aż do czasu ustabilizowania się warunków atmosferycznych. Dobrze jest przyzwyczajać organizm do wiosennego klimatu, a zatem jak najczęściej przebywać na zewnątrz – szczególnie w pogodne dni, by organizm otrzymał dawkę energii słonecznej. Trzeba robić to jednak stopniowo, pamiętając o tym, że przez długi czas byliśmy jej pozbawieni.

Na szczęście są sposoby na to, by załagodzić przebieg wiosennych dolegliwości

Jak się okazuje, bardzo dużo osób odczuwa skutki przesilenia wiosennego, które dają się we znaki wraz z nadejściem wyczekiwanej pory roku. Pojawiające się wówczas zmęczenie oraz osłabienie najczęściej są spowodowane zimowym niedostatkiem światła naturalnego, słońca, ruchu na świeżym powietrzu oraz witamin, zawartych w owocach i warzywach.

Kiedy przyroda budzi się do życia, ludzie odczuwają efekty niestabilności pogody, jaka serwuje nam zmienne temperatury oraz na przemian opady deszczu, śniegu lub nagłe uczucie ciepła za sprawą oddziaływania promieni słonecznych. W związku z tym, trudno jest dostosować do aktualnych warunków chociażby swój ubiór, wskutek czego przegrzewamy albo wychładzamy organizm, co w rezultacie powoduje również różnego rodzaju infekcje.

Dynamicznie zmieniająca się pogoda, ciśnienie atmosferyczne oraz silne wiatry niekorzystnie wpływają więc na nasze samopoczucie oraz stan zdrowia. W tym czasie warto więc zadbać wreszcie o siebie – zarówno w aspekcie fizycznym, jak też pod kątem komfortu psychicznego. W związku z tym, należy pamiętać o podstawowych zasadach, związanych z codziennym funkcjonowaniem. Sen, odpowiednia dieta oraz odpoczynek i aktywność fizyczna to must have, jeśli chcemy poczuć się lepiej, a także poprawić swój stan zdrowia oraz nie dać się chorobom bądź infekcjom.

W załączonej galerii prezentujemy dziesięć sposobów na to, jak poradzić sobie ze męczeniem i osłabieniem, jakie możemy odczuwać wraz z nadejściem wiosny. Zobaczcie, co zrobić, by złagodzić objawy przesilenia wiosennego!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera