MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przesłanie Macieja Cieśli: Grafik ŚDM przegrał walkę z rakiem. Papież Franciszek go wspomniał

KD
Maciej Cieśla zaprojektował logo ŚDM 2016
Maciej Cieśla zaprojektował logo ŚDM 2016
PRZESŁANIE MACIEJA CIEŚLI Kim był Maciej Szymon Cieśla? "Muszę Wam powiedzieć coś, co troszkę zasmuci Wasze serce. To jest historia życia jednego z Was. Miał 27 lat, studiował grafikę i porzucił pracę, by być wolontariuszem ŚDM. I wszystkie te rysunki na flagach są jego". Tak o Macieju Cieśli, młodym grafiku z Katowic mówił w środę wieczorem papież Franciszek. Maciej nie doczekał jego przyjazdu. Zmarł 2 lipca. Został pochowany w Katowicach. Oto historia Macieja Cieśli. Mówi jego brat Michał Cieśla.

Maciej Szymon Cieśla:

Podczas spotkania wolontariuszy z papieżem w Tauron Arenie Michał Cieśla odczytał świadectwo swojego nieżyjącego brata Macieja. - Maciek miał być tutaj - powiedział.

- Miały być kolejne Światowe Dni Młodzieży, a się okazało, że ta wielka radość, która może przysłonić wielkie sprawy została na chwilę wstrzymana i za to dziękujemy - powiedział do Franciszka Michał Cieśla. Dodał, że jego brat Maciek miał być na tym spotkaniu, a dowodem na to jest tekst, który przygotował na tę okazję.

W grudniu, tuż przed świętami, pracując nad projektem ornatów na ŚDM, Maciej dowiedział się, że część komórek w jego organizmie postanowiła się zbuntować i narobić trochę zamieszania. "Zmutowały się i pojechały po bandzie" - napisał w swoim świadectwie.

Rodzaj nowotworu, jaki mu się przytrafił, był niezwykle rzadki i bardzo ciężko go wyleczyć.

Niespełna dwa tygodnie po Bożym Narodzeniu dowiedział się, że nowotwór "bardzo go polubił i postanowił pozwiedzać jego organizm, atakując płuca, liczniej niż Polacy najeżdżają na Chorwację".

"Wtedy po raz pierwszy usłyszałem od lekarzy te słowa: leczenie paliatywne, hospicjum" - czytał brat Maćka.

"Te pół roku diametralnie odmieniło moje życie. Jeszcze w grudniu stałbym przed wami o własnych siłach i o dwóch nogach. Niestety tę zaatakowaną przez nowotwór trzeba było amputować. Słodycze i ciastka zostały wyparte przez morfinę i tlen, bez których na obecnym etapie nie jestem w stanie funkcjonować, jak kiedyś nie wyobrażałem sobie życia bez czekolady. Rower został wyparty przez wózek inwalidzki i specjalne poręczy przy łóżku, czy samochodzie. A sok pomarańczowy przez chemioterapię, która niestety, póki co nic nie wskórała" - opisywał Maciej. "Ten nowotwór silnie się do mnie przywiązał. Stojąc tu przed wami chciałbym bardzo podziękować moim koleżankom i kolegom z komitetu organizacyjnego ŚDM, z krakowskiej kurii i wszystkim, którzy mnie wspierają. I moim najbliższym w tych dniach, w tym lekarzom z krakowskiego centrum onkologii, którzy podjęli walkę z nowotworem, mimo że od początku wiadomo było, że to ciężka walka każdego dnia" - pisał grafik.

Maciej Cieśla w sowim świadectwie dziękował za wszystkie msze, modlitwy i prośby zanoszone do Boga w jego intencji. Zaznaczył, że nie żąda od Boga cudu, ale bardzo tego potrzebuje. Przyznał, że szybko zmieniły się jego priorytety. jak wskazał, wielu ludzi marzy o wielkiej karierze, samochodzie, dużej rodzinie, czy awansie, a on ma tylko jedno marzenie - chciałby po prostu żyć.

"Na sam koniec życzę wam, żebyście cieszyli się życiem. Każdy dzień jest piękny, ale nie zawsze w natłoku obowiązków dostrzegamy jacy jesteśmy szczęśliwi i czasem trzeba dostać obuchem w łeb, żeby to docenić. Życzę wam, żebyście byli w stanie to dostrzec, ale bez potrzeby takich doświadczeń" - napisał Maciej Cieśla.

Maciej Cieśla był grafikiem, służył jako wolontariusz ŚDM. Zmarł 2 lipca. O jego osobie opowiadał Franciszek z "okna papieskiego" w środę.

O Mateuszu Cieśli zrobiło się głośno na całym świecei za sprawa papieża Franciszka. Papież Franciszek w Krakowie spotkał się z młodzieżą Światowych Dni Młodzieży pierwszego dnia swojej wizyty w Polsce i przemówił ze słynnego okna papieskiego przy Franciszkańskiej.

Ku zaskoczeniu wszystkich, wspomniał zmarłego grafika Macieja Cieślę z Katowic, który zaprojektował wszystkie znaki graficzne ŚDM 2016 wraz z głównym logo.

Maciej Cieśla był wyjątkową postacią. Jednym z głównych grafików Światowych Dni Młodzieży. To on jest autorem wszystkich animacji związanych z ŚDM - filmów promocyjnych, ulotek, projektu graficznego pakietu pielgrzyma, flag czy dekoracji miasta. Zaprojektował ornaty, w których papież Franciszek prowadzić będzie finałową mszę świętą 31 lipca.

Skończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Na co dzień związany z Katowicami. Do komitetu organizacyjnego ŚDM zgłosił się szybko, już we wrześniu 2014 roku. Zaczynał jako wolontariusz. Wtedy nikt nie wiedział, że może dać z siebie dużo, dużo więcej. By dać z siebie wszystko porzucił pracę i zajął się wyłącznie przygotowaniami do ŚDM. Dorota Paciorek, która organizowała rekrutację na wolontariuszy, wspomina, że nie bał się konstruktywnej krytyki. Nie zrażał się, tylko szybko proponował coś innego.

We wrześniu 2015 zaczęły się jego problemy ze zdrowiem. Lekarze szybko wykryli raka. - Nie mogli nic zrobić. Jedynie amputować nogę. Chciał żyć podczas przyjazdu papieża. Miał zarezerwowane miejsce w tramwaju papieża. Zmarł 2 lipca - opowiadał Franciszek. Poprosił o chwilę ciszy i modlitwę za Macieja. - Musimy przyzwyczaić się zarówno do rzeczy dobrych, jak i do złych. Życie takie jest, kochani młodzi - zaznaczał.

Maciej o swojej walce z rakiem w maju 2016 tak napisał na Facebooku: „Mamy najróżniejsze marzenia. Jedni marzą o karierze, sławie, awansie, nowej pracy, wielkim majątku czy nawet o tym, by największa impreza tego roku w Krakowie ŚDM okazała się sukcesem. Ja od 150 dni marzę o jednym... Chciałbym po prostu żyć”.

***

Pielgrzymi czekający na Ojca Świętego nawet kilka godzin wyśpiewali cały repertuar piosenek religijnych, w tym hymn spotkania w Częstochowie „Abba Ojcze” i ulubioną przez Jana Pawła II „Barkę”. Młodzi wywołali Papieża skandując: „Franciszek”, „Franciszek”. W swych słowach Ojciec Święty przywołał cierpienie i przedwczesną śmierć jednego z wolontariuszy ŚDM. Swe pozdrowienia Franciszek zaczął po polsku od słów: „Dobry wieczór !”.

„Pozdrawiam Was serdecznie! Widzę wasz entuzjazm i waszą radość. Muszę wam powiedzieć coś, co zasmuci wasze serce. Proszę was o ciszę. To historia jednego z was, Macieja Szymona Cieśli, który miał 22 lata. Studiował grafikę i porzucił pracę, by stać się wolontariuszem ŚDM. To on przygotował wszystkie grafiki, loga i obrazy, które tak pięknie ozdabiają miasto. W tej pracy odnalazł swoją wiarę – mówił Franciszek. - W listopadzie zdiagnozowano u niego raka. Lekarze nie mogli nic zrobić, jedynie amputować mu nogę. Chciał żyć, kiedy przyjedzie Papież. Miał nawet zarezerwowane miejsce w tramwaju z Papieżem. Zmarł 2 lipca. Wszystkich poruszyła jego śmierć, z powodu dobra które przyniósł. Uczcijmy chwilą ciszy tego chłopaka, który tak mocno pracował dla przygotowania Światowych Dni Młodzieży. On jest tutaj z nami. Ktoś pomyśli: Papież psuje nam wieczór. Prawda jest taka, że powinniśmy się przyzwyczaić do dobrych i złych rzeczy. Życie jest takie kochani młodzi. Ale jest jedna rzecz, o której nigdy nie powinniśmy wątpić. Wiara naszego przyjaciela, który pracował tak mocno dla ŚDM. Wiara zaprowadziła go do Jezusa i on jest teraz w niebie patrząc na nas. Zaklaszczmy dla niego! Także my kiedyś go spotkamy i powiemy: o to ty. Życie takie właśnie jest. Problem polega na tym, by wybrać dobrą drogę życia, tak jak on to zrobił. Podziękujmy Bogu, że daje nam tak odważnych ludzi, przede wszystkim młodych, którzy pokazują nam, jak iść naprzód w naszym życiu. Módlmy się w sercu. Nie lękajcie się. Bóg jest wielki, Bóg jest dobry. Jutro się zobaczymy. Teraz was żegnam. A wy spełniajcie swoje zadanie i róbcie raban. Bądźcie szczęśliwi i radośni, bo to obowiązek tych, którzy idą za Jezusem”.

Spotkanie w oknie na Franciszkańskiej Papież zakończył odmawiając wspólnie z młodzieżą modlitwę „Zdrowaś Maryjo” i udzielając zebranym błogosławieństwa. Na koniec powiedział: „Dobranoc! Módlcie się za mnie . Widzimy się jutro".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo