Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszczepiamy najwięcej narządów w Polsce, ale zaczyna brakować transplantologów oraz dawców

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Śląskie Centrum Chorób Serca
Śląskie Centrum Chorób Serca Arek Gola
60 proc. płuc, połowę serc i ponad 40 proc. rogówek przeszczepiają transplantolodzy w szpitalach województwa śląskiego. Do tego trzeba dodać przeszczepy wątroby i nerek. Jednak transplantolodzy martwią się, że nie ma znaczącej dynamiki wzrostu, a dawców w województwie śląskim jest zaledwie 10 na 1 mln mieszkańców. Zaledwie, bo w województwie zachodniopomorskim to aż 28 dawców. Dziś, 27 stycznia, z okazji Dnia Transplantologa podsumowano miniony rok w śląskich szpitalach.

Jest się z czego cieszyć, gdy spojrzymy na uratowanych pacjentów: Rafała, chorego na mukowiscydozę, któremu lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu jako pierwsi w Polsce przeszczepili jednocześnie serce i wątrobę oraz Marka Bregułę, który 19 lat temu urodził się po raz drugi, gdy prof. Marian Zembala dokonał też pionierskiej transplantacji serca i płuc.

Zabrzańscy transplantolodzy odnotowali na swoim koncie w 2019 roku najtrudniejsze przeszczepy serca u chorych z nadciśnieniem płucnym oraz ponowny przeszczep płuc, u którego wystąpiło tzw. przewlekłe odrzucanie narządu.

PISALIŚMY:
106 przeszczepionych serc i płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Koniec roku z kolejnym rekordem!

Dziś tacy specjaliści jak dr Marek Ochman, Michał Zembala narzucają ton i tempo pracy w transplantologii dużych narządów. Mistrzami Polski w przeszczepianiu rogówek są m.in. prof. Edward Wylęgała i dr Dariusz Dobrowolski.

Miniony rok to grubo ponad 500 przeszczepów rogówek w czterech śląskich szpitalach i wprowadzenie nowych rozwiązań technicznych jak keratoprotezy, ostatnia szansa na widzenie dla pacjentów. Trzeba też dodać „oskarowe” operacje chirurgów rekonstrukcyjnych z Centrum Onkologii w Gliwicach, którzy przeszczepili narządy szyi i szpik jednocześnie u dwójki pacjentów.

Rafał Kowalczuk z Katowic  to pierwszy Polak po jednoczesnym przeszczepie płuc i wątroby

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu: Rafał Kowalczuk z Kat...

- Martwi jednak, że młodzi lekarze, studenci nie wybierają już tak chętnie naszej specjalizacji, która nie jest tak finansowo atrakcyjna, a oferuje z pewnością bardzo dużo pracy w nieprzewidywalnych godzinach. Nie dotyczy to tylko Polski. To szerszy trend - ocenił dr Robert Król kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w katowickim szpitalu przy Francuskiej specjalizującym się w przeszczepach wątroby i nerek.

- Brakuje entuzjazmu naszych pionierów z czasów prof. Zbigniewa Religi - uzupełniał dr Michał Zembala.

Mieczysław Koral z Rudy Śląskiej wychodzi z zabrzańskiego szpitala do domu. Jako pierwszy w Polsce miał przeszczepione całkowicie sztuczne serce, na którym bezpiecznie doczekał do przeszczepu organu od dawcy.

Pierwszy pacjent po przeszczepie sztucznego serca wychodzi z...

Konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii prof. Lech Cierpka przypomniał o konieczności stałej edukacji na temat transplantacji, która dla tysięcy chorych w Polsce jest jedyną szansą na życie. Wystarczy przytoczyć dane Poltransplantu: na serce czeka 462 biorców, płuca 140, a nerkę ponad tysiąc.

Nie przegap

- Wiele szpitali, które mogłyby typować dawców nie robi tego. Bez akceptacji społecznej, która w naszej dziedzinie jest konieczna, bez dawców będzie ona zamierać. Bardzo wiele zależy od indywidualnej aktywności koordynatorów w szpitalach. Należy też zmienić nasze podejście choćby do przeszczepu nerek. W USA, czy krajach Europy Zachodniej pierwszą grupą, w której chory szuka nerki jest jego rodzina - wyjaśniał prof. Cierpka.

W województwie śląskim na 1 mln mieszkańców przypada zaledwie 10 dawców (mniej od średniej Polski, która wynosi 13 dawców). Liderami są województwa Zachodniopomorskie, gdzie dawców ma milion przypada aż 28, a w Pomorskim - 22.
Dlatego cieszy każdy z 1482 narządów przeszczepionych rok temu. Od czasu pierwszej udanej polskiej transplantacji nerki w 1966 r w Warszawie dokonano 22 tysięcy przeszczepów.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera