Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszli 65 km z Oświęcimia do Wodzisławia. Oddali hołd ofiarom Marszu Śmierci. Przedsięwzięciu patronował Prezydent RP Andrzej Duda ZDJĘCIA

OPRAC.: Ireneusz Stajer
Kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary Marszu Śmierci złożyła senator Ewa Gawęda
Kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary Marszu Śmierci złożyła senator Ewa Gawęda Biuro senator Ewy Gawędy
Akademickie Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście działające w Akademii WSB, 17 stycznia 2023 r. zorganizowało 4. Marsz Pamięci. Pracownicy i studenci Akademii wymaszerowali nocą, o godz. 3 z Oświęcimia, by po 15 godzinach marszu i pokonaniu 65 km złożyć znicze i kwiaty w Wodzisławiu, pod tablicą upamiętniającą ofiary.

Przedstawiciele Akademickiego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wraz z Andrzejem Kacorzykiem – dyrektorem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, wyruszyli spod bramy głównej obozu w Birkenau. Szli trasą od Oświęcimia przez Brzeszcze, Pszczynę, Pawłowice, Jastrzębie-Zdrój aż dotarli na dworzec w Wodzisławiu.

Tu przywitali ich przedstawiciele Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej - senator Ewa Gawęda, przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak, radny miejski Roman Kapciak, radni powiatowi Janusz Ballarin, Ryszard Zalewski, Alojzy Szymiczek, jak również przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Jego prezes Piotr Hojka przypomniał historię tragedii więźniów Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Obecni byli także także Kazimierz Mroczek i Andrzej Kania, który od kilku lat uczestniczy w Marszach Pamięci.

- Cieszę się, że ponownie mogłam powitać uczestników Marszu w miejscu, które 78. lat temu było świadkiem tragicznych wydarzeń - podkreśliła senator Ewa Gawęda.

Jak dodała, ważna jest pamięć o tym, jak okrutny los zgotował człowiek drugiemu człowiekowi w tamtych czasach.

- Musimy pamiętać, by uczyć się na błędach, a w szczególności edukować młodzież. Bestialstwo nie zniknęło, znów daje o sobie znać. Zwłaszcza teraz widzimy to w Ukrainie, gdzie Rosjanie mordują ukraińskich cywilów. My musimy pamiętać i zrobić wszystko, by nie doszło do tego nigdzie więcej, a szczególnie w naszym kraju - mówiła senator Gawęda. 

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wraz z Międzynarodowym Naukowym Kołem Bezpieczeństwa Narodowego w Cieszynie Akademii WSB. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP Andrzej Duda. 

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera