MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przewodniczący Solidarności do marszałka Sekuły: Porozmawiajmy o Muzeum Górnośląskim

Teresa Semik
Muzeum Górnośląskie
Muzeum Górnośląskie arc.
Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz apeluje do marszałka województwa śląskiego Mirosława Sekuły o spotkanie w sprawie przyszłości Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, bo planowane zmiany organizacyjne grożą likwidacją, także miejsc pracy.

W ubiegłym tygodniu zarząd województwa podjął decyzję o połączeniu Muzeum Górnośląskiego z Muzeum Śląskim w Katowicach. Jeśli Bytom nie włączy się do współfinansowania, Muzeum Górnośląskie czeka poważna reorganizacja. Jaka? Tego do dziś nie wiadomo, choć o łączeniu mówi się od trzech lat. I to jest najgorsze, a nawet skandaliczne.

– Połączenie otwiera de facto drogę do likwidacji Muzeum Górnośląskiego, placówki o ponad stuletniej historii, ogromnym dorobku i największych w regionie zbiorach – uważa Waldemar Żyła, przewodniczący Solidarności w bytomskim muzeum. – Utworzenie z naszego muzeum filii Muzeum Śląskiego lub oddziału, pozbawia go autonomii i tej niezależności będziemy bronić. Chcemy wreszcie usłyszeć, jakie korzyści mają wyniknąć z połączenia obu muzeów, bo, jak dotąd, te zamiary są dla nas niejasne i nieczytelne, a decyzje chaotyczne. Nie mamy też żadnej gwarancji, że po połączeniu nasza załoga nie zostałaby ograniczona lub wymieniona na nowych pracowników. Nikt z urzędu marszałkowskiego na ten temat z nami nie rozmawiał.
Zdaniem szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dominika Kolorza likwidacja bytomskiego muzeum w obecnym kształcie oznaczałaby nie tylko poważne zubożenie oferty kulturalnej w regionie, ale też utratę kilkudziesięciu miejsc pracy w mieście, w którym poziom bezrobocia od lat należy do najwyższych w całym województwie śląskim.

– Dlatego też zwracam się do pana marszałka o zorganizowanie spotkania z udziałem: władz samorządowych województwa śląskiego, przedstawicieli strony spoZdaniem szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dominika Kolorza likwidacja bytomskiego muzeum w obecnym kształcie oznaczałaby nie tylko poważne zubożenie oferty kulturalnej w regionie, ale też utratę kilkudziesięciu miejsc pracy w mieście, w którym poziom bezrobocia od lat należy do najwyższych w całym województwie śląskim. – Dlatego też zwracam się do pana marszałka o zorganizowanie spotkania z udziałem: władz samorządowych województwa śląskiego, przedstawicieli strony spolecznej, władz samorządowych Bytomia.

Na początku marca Urząd Marszałkowski zaproponował, by miasto Bytom w całości przejęło prowadzenie placówki, bądź częściowo partycypowało w jej finansowaniu. Prezydent miasta Damian Bartyla zapowiedział gotowość bytomskiego samorządu do współfinansowania placówki od przyszłego roku, ale do Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego na piśmie żadna deklaracja nie wpłynęła. Stąd kolejna propozycja marszałka, by muzea połączyć, jeśli Bytom definitywnie nie zajmie stanowiska w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni