Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez Letnią Szkołę Artystyczną Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie przewinęło się już około 3 tysięcy uczestników!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Letnia Szkoła Artystyczna zespołu "Śląsk" w Koszęcinie przyciągnęła już około 3 tysięcy uczestników!
Letnia Szkoła Artystyczna zespołu "Śląsk" w Koszęcinie przyciągnęła już około 3 tysięcy uczestników! Fot. ARC ZPiT "Śląsk"
Wakacje to wspaniała okazja do rozwijania swoich pasji i szlifowania formy. Okazją do tego są na przykład oferowane przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zajęcia w Letniej Szkole Tańca. Pod okiem pedagogów master class uczestnicy uczą się polskich tańców narodowych i ludowych, tańca charakterystycznego czy tańca współczesnego.

W tym roku do koszęcińskiej siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" znów zaproszono chętnych do udziału w renomowanym cyklu międzynarodowych wydarzeń edukacyjno-artystycznych z zakresu wybranych sztuk pięknych: tańca, muzyki i malarstwa, prowadzony przez doświadczonych pedagogów Zespołu przy współpracy wybitnych wykładowców i specjalistów w poszczególnych dziedzinach.

Kto może wziąć udział w zajęciach Letniej Szkoły Artystycznej?

Letnia Szkoła Artystyczna, jak przekonują w Zespole "Śląsk", to instytucja z kilkunastoletnimi tradycjami, otwarta jest dla odbiorców poszukujących wartości - piękna, estetyki, harmonii i wyrazu pracy artystycznej. LSA rozpoczęła swoją działalność w 2007 roku. Z wyjątkiem 2020, kiedy obowiązywały ograniczenia związane z pandemią, zajęcia w szkole odbywały się w Koszęcinie w każde wakacje.

Zespół "Śląsk" nigdy nie robi nic na "pół gwizdka" zatem i letnia szkoła to nie byle kurs tańca. To miejsce ukierunkowane na doskonalenie, ugruntowanie i rozwój umiejętności różnych przestrzeni sztuk. - Poprzez kreatywną komunikację oraz kompetentność, rzetelność i doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, pozwala na budowanie twórczej, efektywnej pracy zespołowej i osiąganie zamierzonych celów - mówi Agnieszka Kukuła, rzecznik Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Wakacyjnym grupowym warsztatom sprzyja otoczenie. Koszęcińska siedziba Zespołu, gdzie odbywają się zajęcia to oaza spokoju położona tuż przy urokliwym, angielskim parku, a zabytkowe wnętrza sal pałacu w Koszęcinie świetnie wpisują się w ideę tworzenia artystycznych działań i doświadczeń. Harmonia sztuki i natury nabiera tutaj prawdziwej mocy.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

- Nasze zajęcia to forma realizacji działalności edukacyjnej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Formuła Szkoły daje możliwość wykorzystania przez Zespół bogatego zaplecza lokalowego, technicznego oraz umiejętności organizacyjnych, w celu kształcenia młodych artystów. Praca edukacyjna prowadzona w ramach Letniej Szkoły Artystycznej daje możliwość dotarcia z ideą krzewienia kultury do szerokich kręgów odbiorców, także zagranicznych, w tym Polonii. LSA koordynuje Dział Edukacji Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Można przyjąć, że przez cały okres jej trwania (15 lat) przewinęło się przez nią około 3 tysięcy uczestników - dodaje Agnieszka Kukuła.

Uczestnicy z Polski, USA, Kanady czy Korei Południowej

Na przestrzeni lat, w ramach Letniej Szkoły Artystycznej odbywały się różne moduły: Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego, Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych, Śląska Letnia Szkoła Wokalna, warsztaty dla seniorów Aktywni Plus, Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych dla zespołów artystycznych w tym także polonijnych, a nawet Warsztaty Malarskie, Warsztaty Muzyki Dawnej czy Warsztaty Tańców Towarzyskich Epoki Renesansu. Każdorazowo oferta jest dostosowywana do potrzeb edukacyjnych. W LSA uczestniczyli nie tylko Polacy, ale również obywatele Niemiec, Węgier, Szwecji, USA, Kanady, Ukrainy, Norwegii, Holandii, Francji, Czech, Korei Południowej, Rosji, oraz Austrii. Chętnie przyjeżdżają także członkowie zespołów polonijnych. Językiem komunikacji podczas zajęć w których uczestniczyli obcokrajowcy był angielski.

Każdego roku w zajęciach Letniej Szkoły Artystycznej uczestniczy średnio kilkadziesiąt osób (w niektórych latach bywało nawet około 200), które w Koszęcinie doskonalą swój warsztat artystyczny. Uczestnicy warsztatów różnią się wiekiem i poziomem zaawansowania, grupy są więc organizowane według poziomu i umiejętności tanecznych uczestników. Najwięcej jest jednak tancerzy zaawansowanych, średniozaawansowanych oraz uczniów i absolwentów szkół baletowych. W Koszęcinie wszyscy mogą osobiście doświadczyć niepowtarzalnego uroku i mocy wyrazu sztuki tanecznej, we współpracy z doświadczonymi fachowcami w tej dziedzinie sztuki. Ostatni "turnus" letniej szkoły miał miejsce między 6 a 12 lipca. O zajęciach baletowych, które odbywały się w tym roku, opowiedziała nam jedna z instruktorek.

- Od 7 lat Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. F. Parnella w Łodzi współtworzy wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny Festiwal Polskich Tańców Narodowych dla uczniów szkół baletowych. W tym roku poszerzono nasza współpracę, otrzymaliśmy zaproszenie od dyrektora Zbigniewa Cierniaka do współpracy przy organizacji tegorocznej Letniej Szkoły Artystycznej – Master Class dla uczniów szkół baletowych. Z poczuciem wyróżnienia dla mojej osoby, jak również wielkiej odpowiedzialności podjęłam się zadania zorganizowania tegorocznej Letniej Szkoły Artystycznej – Master Class od strony merytorycznej. Uczestnicy Szkoły wzięli udział w warsztatach z tańca hiszpańskiego, rozwijali swoje umiejętności w zakresie polskich tańców ludowego - mówi Aleksandra Stanisławska, kierownik Artystyczny tegorocznych Warsztatów Master Class dla uczniów szkół baletowych. I dodaje: - Na lekcjach tańca klasycznego pracowali między innymi według metody Agrippiny Waganowej ale przede wszystkim, i to uważam za jedno z cenniejszych doświadczeń artystycznych uczestników, mogli zapoznać się z metodą francuskiej szkoły tańca klasycznego. Młodzi tancerze doskonalili swoje umiejętności również w tańcu współczesnym. A wszystko to pod czujnym okiem takich wspaniałych pedagogów jak: Karline Marion (Francja), Rosa Olympia Estrella (Hiszpania), Simon Riccaardi-Zani (Francja), Małgorzata Borowiec (Polska), Swietłana Basyrowa-Potargowicz (Polska), Izabela Zawadzka (Polska).

Tegoroczna letnia szkoła pokazuje, że organizatorzy zawsze dokładają wszelkich starań, aby zajęcia prowadzili doświadczeni i uznani pedagodzy: artyści, tancerze i choreografowie z kraju i zagranicy. Wszystkie warsztaty taneczne kończą się pokazami podczas koncertów otwartych dla publiczności.

- Warsztaty prowadzone pod kierunkiem pedagogów związanych z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” lub przez nich zaproszonych, to wyjątkowa możliwość poznania elementów polskiej kultury z zachowaniem staranności o jej autentyzm. Kształcenie w tym zakresie odbywa się poprzez wykorzystanie autorytetu Zespołu „Śląsk”, którego działalnością statutową jest dbałość o pielęgnowanie tradycji i wartości kultury ludowej. Znakomite, międzynarodowe grono pedagogów, stymuluje do tworzenia nowych form artystycznych w oparciu o rzetelną wiedzę z zakresu historii tańca i jego korzeni. Szkoła jest także doskonałą formą integracji osób związanych z tańcem, zainteresowanych jego rozwojem - dodaje Agnieszka Kukuła.

Koszęcin już zaprasza na zajęcia Letniej Szkoły Artystycznej za rok!

LETNIA SZKOŁA ARTYSTYCZNA 2022

W ramach tegorocznej Letniej Szkoły Artystycznej odbyły się warsztaty, konferencje i wydarzenia edukacyjno-artystyczne z zakresu: polskich tańców narodowych i ludowych, tańca charakterystycznego, tańca klasycznego oraz tańca współczesnego

W zakończonych właśnie warsztatach LSA MASTER CLASS dla uczniów szkół baletowych udział wzięło 46 uczniów szkół baletowych:

  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. .Feliksa Parnella w Łodzi
  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa Im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu
  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa Im. Romana Turczynowicza w Warszawie
  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku
  • Niepubliczna Krakowska Szkoła Sztuki Tańca „L’art De La Danse”
  • Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca w Białymstoku
  • Niepubliczna Szkoła Baletowa - Szkoła Sztuki Tańca w Łodzi
  • Społeczna Szkoła Baletowa T. U. Sz. B. Terpsychora w Częstochowie

Pedagodzy - Master Class

  • Rosa Olimpia Estrella - Taniec hiszpański ( Czechy)
  • Karline Marion - Taniec klasyczny (Francja)
  • Simon Riccardi-Zani - Taniec współczesny (Francja)
  • Swietłana Basyrowa – Potargowicz - Taniec klasyczny i techniki uzupełniające (Polska)
  • Małgorzata Borowiec - Taniec ludowy (Polska)
  • Izabela Zawadzka - Taniec współczesny i Techniki uzupełniające (Polska)

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera