Przy Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej powstała Pogoriowa Pasieka Miodna. W czterech ulach zamieszka 200 tys. pszczół

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Przy Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej powstała Pogoriowa Pasieka MiodnaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przy Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej powstała Pogoriowa Pasieka MiodnaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE CH Pogoria
Przy Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej powstała Pogoriowa Pasieka Miodna, która składa się z czterech uli. W szczycie sezonu będzie mogło w niej zamieszkać nawet 200 tys. pszczół łagodnej rasy Kraińskiej, linia Karolinka.

Aby dostarczyć pszczołom kwiatów bogatych w pyłek i nektar, wokół została zaaranżowana również łąka kwietna.

Pasieka powstała w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem”, której celem jest edukowanie, jak ważną rolę odgrywają te pożyteczne owady w życiu człowieka oraz jak duże jest ich znaczenia dla środowiska.

Przekonać się będą mogły o tym dzieci wraz ze swoimi opiekunami już w sobotę 20 maja, dzięki bezpłatnym warsztatom „Sekretne życie pszczół". Warsztaty odbędą się w Pogoriowej Pasiece Miodnej z okazji Dnia Pszczoły. Na warsztaty można się zapisać poprzez aplikację mobilną SPOT.

W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Pracowitym owadom zawdzięczamy produkcję 1/3 światowej żywności. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych, dzięki nim delektujemy się aż 4000 odmianami warzyw i owoców, dlatego ich rola w ekosystemie jest tak ważna. Przenosząc pyłek z kwiatów, owady te umożliwiają zachowanie bioróżnorodności i kontrolę erozji gleb. W przypadku upraw sadowniczych, zapylanie przez nich roślin zwiększa plony nawet o 80 proc.

Pogoriowa Pasieka Miodna wraz z kwietną łąką w centrum miasta

Pogoriowa Pasieka Miodna ustawiona została w bezpiecznej odległości od parkingów centrum. Zielona przestrzeń w zurbanizowanej okolicy jest schronieniem dla miejskiej fauny. Wokół pasieki została zaaranżowana łąka kwietna w taki sposób, by dostarczyć pszczołom kwiatów bogatych w pyłek i nektar. Ule, które stanęły przy CH Pogoria, zostały wykonane z drewna. Rasa kraińska, ze względu na łagodne zachowanie, bardzo dobrze sprawdza się również w przydomowych pasiekach.

– Pasieki miejskie prowadzone przez doświadczonych pszczelarzy pełnią głównie funkcję edukacyjną. Lokalizacja pasieki na zielonym terenie wokół Pogorii została zaplanowana tak, by służyła edukacji i oswajaniu ludzi z tymi pożytecznymi owadami – mówi Krzysztof Poppe ze Śląskie Miody – Pasieki Miejskie.

Jak dodaje, poprzez warsztaty będzie można przybliżyć uczestnikom życie pszczół oraz mówić o roli wszystkich owadów zapylających, nie tylko pszczoły miodnej dla życia człowieka, środowiska i naszej gospodarki.

- Pierwsze tego typu warsztaty przeprowadzimy już w tę sobotę, 20 maja. Uczestnicy dowiedzą się m.in. co zawdzięczamy tym owadom, w jaki sposób możemy im pomóc, co pszczoły robią zimą i czy misie naprawdę lubią miód? Podczas warsztatów zajrzymy do prawdziwego ula z pszczołami, wspólnie poszukamy królowej oraz spróbujemy pysznego miodu z Dąbrowy Górniczej. Podczas warsztatów zapewnimy uczestnikom bluzy pszczelarskie oraz stroje ochronne, a uczestników prosimy o zabranie stroju z długim rękawem - zapowiada Krzysztof Poppe.

CH Pogoria jedną z najbardziej "zielonych" galerii handlowych

Założenie Pogoriowej Pasieki Miodnej jest kontynuacją wieloletnich działań, których celem jest zwiększenie bioróżnorodności na terenach otaczających galerię.

– Sąsiedztwo Parku Śródmiejskiego, a także utworzona w 2020 roku łąka kwietna, powodują, że Centrum Handlowe Pogoria to jedna z najbardziej „zielonych” galerii handlowych w kraju. Nie tylko żyjemy w zgodzie z otaczającą nas florą i fauną, ale także staramy się naszymi działaniami wspierać ich rozwój – mówi Adriana Binczek–Chłond, Dyrektor CH Pogoria.

- W zeszłym roku zainstalowaliśmy domki dla jeży i wiewiórek, a także pięć rodzajów budek lęgowych, odpowiadających potrzebom różnych gatunków ptaków. Mogą w nich zamieszkać te mniejsze, jak sikorki, wróbelki czy mazurki, a także większe – pliszki, pustułki, jerzyki a nawet kosy. Ich montaż poprzedzony został szczegółową analizą, w jakim miejscu powinny zostać umiejscowione. Pod uwagę wzięto m.in. odpowiednią wysokość dla danych gatunków ptaków, a także ochronę przed drapieżnikami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Budki są chętnie odwiedzane przez ptaki w okresie lęgowym, domki natomiast zapewniają schronienie dla jeży i wiewiórek - dodaje.

W ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem” centra handlowe NEPI Rockcastle opiekują się dwoma milionami pszczół, które mieszkają w 12 pasiekach złożonych z 52 uli.

Nie przeocz

Zobacz także

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie