Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Przy Ulicy Astronomów" Planetarium Śląskiego: Chcą wydać płytę z muzyką ze spektaklu

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Aparatura Planetarium Śląskiego
Aparatura Planetarium Śląskiego Planetarium Śląskie
Piękna muzyka, którą skomponował Grzegorz Seweryn do najnowszego seansu Planetarium Śląskiego "Przy Ulicy Astronomów" może zostać wydana na płycie CD. Potrzebna jest jednak pomoc, by zebrać wymagane do tego fundusze - 3000 złotych. Można wspomóc ten projekt wpłacając pieniądze przez portal polakpotrafi.pl

W lutym w Planetarium Śląskim była premiera nowego seansu „Przy Ulicy Astronomów”, skierowanego do najmłodszych widzów. To ostatnia premiera przed planowaną modernizacją Planetarium Śląskiego. Przebudowa ma rozpocząć się w czerwcu. Zakończenie prac to koniec 2020 roku.

To pierwszy seans Planetarium Śląskiego ze ścieżką dźwiękową w całości skomponowaną na potrzeby konkretnego widowiska. Muzykę do seansu skomponował twórca muzyki filmowej Grzegorz Seweryn. Muzyka została napisana do wierszy Wandy Chotomskiej pochodzących z książki „Dzieci Pana Astronoma” i tekstów Stefana Szulca - autora tekstu hymnu Szlachetnej Paczki (piosenka Szlachetne serca).

- Przygotowywana przez nas płyta wprowadza dzieci w zagadnienia wiedzy o kosmosie i układzie słonecznym. Wysoki poziom merytoryczny programu zapewnia marka Planetarium Śląskiego w Chorzowie - opowiada Stefan Szulc, współautor tekstów do nowego programu z Planetarium Śląskiego w Chorzowie - "Przy Ulicy Astronomów".

Teraz autorzy tego projektu chcą wydać na płycie CD piosenki oraz muzykę z seansu Planetarium Śląskiego w Chorzowie - „Przy ulicy Astronomów”. Niestety nie są w stanie samodzielnie wydać tej płyty, dlatego potrzebna jest pomoc innych. Dlatego zorganizowano zbiórkę pieniędzy na portalu PolakPotrafi.pl, by zebrać potrzebne na wydanie płyty 3000 złotych.

Wydanie płyty z muzyką ze spektaklu w Planetarium Śl

- Będzie to płyta familijna, przeznaczona przede wszystkim dla dzieci rozpoczynających swój kontakt z astronomią. Celem wydania płyty jest odpowiedź na pierwsze dziecięce pytania na temat kosmosu i zjawisk astronomicznych. Pragniemy, by przekazana w ten sposób wiedza kształtowała postawę ciekawości wobec świata i wnikliwości w jego badaniu; by stała się impulsem do zainteresowania fizyką i astronomią. Mamy nadzieję, że nasi słuchacze będą kiedyś tworzyć innowacje w tych dziedzinach - podkreśla Stefan Szulc.

Grzegorz Seweryn i Stefan Szulc opowiadają o projekcie "Przy Ulicy Astronomów"https://www.youtube.com/watch?time_continue=94&v=0QkEysEQEZI

W przygotowaniu nagrań wzięli udział wokaliści i aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia im Jana Dormana, a wśród instrumentalistów jest Grzegorz Wojtasik, skrzypek z Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Po raz pierwszy w historii Planetarium pełną muzykę do spektaklu napisał jeden kompozytor - Grzegorz Seweryn, specjalizujący się w muzyce filmowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!