Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przychodnie w czasie pandemii: wszystko o teleporadach. Dr Piotr Spyra z Centrum Medycznego Graniczna o telewizytach u lekarzy

Agata Pustułka
Agata Pustułka
W czasie pandemii lekarze często pracują zdalnie
W czasie pandemii lekarze często pracują zdalnie Pixabay
Jak wygląda praca lekarzy w przychodniach? Obecnie pacjenci skazani są przede wszystkim na teleporady. Mogą z nich skorzystać nie tylko, jeśli chodzi o lekarza rodzinnego, ale też specjalistów. Na podstawie pracy Centrum Medycznego Graniczna w Katowicach sprawdziliśmy w jaki sposób przebiega leczenie w czasach koronawirusa.

Dzięki teleporadzie medycznej można otrzymać:

  • zalecenia
  • e-zwolnienie
  • e-receptę
  • sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jeśli będzie taka konieczność.
Zobacz listę przychodni w woj. śląskim, które udzielają teleporad na czas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus a zmiany w poradniach: są teleporady. Lista przy...

Dzięki telewizycie ograniczamy ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zapewniając większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu. Z wizyty na odległość mogą skorzystać pacjenci kontynuujący opiekę w konkretnej poradni specjalistycznej, zgodnie z ustalonym planem leczenia i stanem klinicznym.

Jak to działa w praktyce?

Telewizyta trwa, oczywiście w zależności od problemu medycznego, od 10 do 50 minut. Czasami to tylko prośba o kontynuację leczenia i wypisanie e-recepty.

Zdarza się jednak, że konieczne jest osobista wizyta u lekarza. Z naszych danych wynika, że w wielu przypadkach jest ona konieczna jeśli chodzi u leczenie u specjalisty.

- Zdalnie nie wykonamy badań prenatalnych, a także nie pomożemy, gdy zaostrzeniu uległa choroba serca - tłumaczy lekarz.

Dr Piotr Spyra z Centrum Medycznego Graniczna na naszą prośbę przeanalizował, jak teraz wygląda praca przychodni, gdy w większości ogranicza się do telefonicznych porad.

- Biorąc pod uwagę jeden tydzień od 16 0 20 marca to ogółem udzieliliśmy 563 teleporady oraz 60 pacjentów zostało przyjętych na miejscu - wyjaśnia dr Spyra.

Z porad specjalistów skorzystało 173 pacjentów, w tym na poradzie telefonicznej skończyło się w przypadku 80 chorych, ale większość, bp 93 wymagała osobistej wizyty.

Nie przegap

Oczywiście Graniczna, jak każda przychodnia, stosuje zabezpieczenie epidemiologiczne. U pacjentów, którzy się pojawią przeprowadzany jest wywiad epidemiologiczny, mierzona temperatura, stosowana dezynfekcja.

Lekarze stosują środki ochrony osobistej w zależności czy występują objawy ze strony górnych dróg oddechowych.

Zobacz koniecznie

Warto dodać, że w tygodniu 9-13 marca w Centrum wystawiono łącznie 969 recept, a w tygodniu 16-20 marca 761. Dr Spyra wyjaśnia, że dziennie z teleporad korzysta średnio dziennie ok. 160 osób, czyli połowa tego co zazwyczaj.

W porównaniu do ubiegłego miesiąca (gdy z pomocy poradni skorzystało 885 osób) liczba wizyt zmniejszyła się o 25 proc.

Napiszcie, jak w waszym przypadku wygląda obecnie telewizyta u lekarza. Czy łatwo się dodzwonić? W jaki sposób przebiega?

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera