Przychodnie zostały bez szczepionek przeciw COVID. Część seniorów otrzyma drugą dawkę z poślizgiem. Znów opóźniła się dostawa preparatów

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Punkty szczepień, które miały 15 lutego rozpocząć podawanie drugiej dawki preparatu przeciw COVID-19, muszą przesunąć termin wizyt pacjentów o jeden, a czasem nawet dwa dni. Dopiero dzisiaj nad ranem na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował samolot, który dostarczył do Polski około 320 tys. dawek preparatu firmy Pfizer.
Punkty szczepień, które miały 15 lutego rozpocząć podawanie drugiej dawki preparatu przeciw COVID-19, muszą przesunąć termin wizyt pacjentów o jeden, a czasem nawet dwa dni. Dopiero dzisiaj nad ranem na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował samolot, który dostarczył do Polski około 320 tys. dawek preparatu firmy Pfizer. Lucyna Nenow
Większość punktów szczepień w woj. śląskim musi wstrzymać szczepienia seniorów, którzy mieli wyznaczony termin wizyty na poniedziałek lub wtorek. Powód? Szczepionki z Agencji Rezerw Materiałowych nie dojechały do przychodni na czas.

Przychodnie nie zaszczepią seniorów w terminie

Punkty szczepień, które miały 15 lutego rozpocząć podawanie drugiej dawki preparatu przeciw COVID-19, muszą przesunąć termin wizyt pacjentów o jeden, a czasem nawet dwa dni. Dopiero dzisiaj nad ranem na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował samolot, który dostarczył do Polski około 320 tys. dawek preparatu firmy Pfizer. Jeszcze w poniedziałek będą rozwożone do poszczególnych punktów szczepień. Nie wszędzie jednak trafią na czas.

- Otrzymaliśmy informację, że zamówione szczepionki otrzymamy dopiero w środę. Prawdopodobnie też na 17 i 18 lutego zgrupujemy pacjentów, którzy mieli zaplanowane podanie preparatu na poniedziałek i wtorek. Są w tej grupie zarówno osoby, które miały otrzymać pierwszą, jak i drugą dawkę szczepionki - mówi Małgorzata Macek, dyrektorka Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu.

ZLA w Sosnowcu ma, przypomnijmy, cztery punkty szczepień - na ulicach Hallera, Wawel, Wojska Polskiego i Nowopogońskiej. W podobnej sytuacji zostały postawione wszystkie poradnie i szpitale, które miały na poniedziałek zaplanowane szczepienia seniorów preparatem Pfizera. Jak przypomina dyrektorka sieci sosnowieckich placówek, to nie pierwsza taka sytuacja.

- Jak tylko producent preparatu, firma Pfizer, wystosował komunikat, że ograniczy dostawy szczepionek, zaczęły się problemy z zaopatrzeniem. Nie pierwszy raz musimy przesuwać pacjentom terminy wizyt nie z naszej winy. Dla nas to każdorazowo kłopot. Trzeba uprzedzić pacjentów, zmienić grafik przyjęć na szczepienia - opowiada Macek.

Są opóźnienia w dostawach. Co z drugą dawką szczepionki?

Poniedziałkowa dostawa szczepionek trafi do punktów szczepień najwcześniej dzisiaj wieczorem, we wtorek albo w środę. Agencja Rezerw Materiałowych ostrzegała o takiej możliwości wcześniej. Z powodu zaplanowanych szczepień m.in. w Domach Pomocy Społecznej, z magazynów wykorzystano więcej dawek szczepionki, niż pierwotnie zakładał to plan odkładania zawsze połowy dostawy.

Eksperci uspokajają jednak, że kilkudniowe opóźnienie w podaniu drugiej dawki preparatu niewiele zmienia. Nie oznacza bowiem, że pacjenci nabędą mniejszą odporność lub nie nabędą jej wcale. Organizm wytworzy ją, z tym że nieco później.

Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce

Szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczęły się w całym kraju, przypomnijmy, 27 grudnia 2020 roku. Na pierwszy ogień poszli pracownicy służby zdrowia, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, matki dzieci przedwcześnie urodzonych. Od 25 stycznia szczepieni są seniorzy od 70. roku życia.

Dziennie w Polsce wykonywanych jest ponad 33 tys. szczepień. Dotąd dawki szczepionek przeciw COVID-19 przyjęło w naszym kraju 2,1 mln osób.

Do 15 lutego 2021 roku wykonano 2,1 mln szczepień, w tym pierwszą dawkę dostało 1,4 mln osób, a 645 tys. drugą.

W woj. śląskim preparaty przeciw COVID-19 podano już 235 tys. 465 razy.

W tym drugą dawkę otrzymało już 75 tys. 398 osób.

Aktualnie, przypomnijmy, na polski rynek dopuszczone zostały trzy preparaty, firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Przy czym tym ostatnim, szczepieni są obecnie wyłącznie nauczyciele poniżej 60. roku życia.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie