Przychodnie nie zaszczepią seniorów w terminie
Punkty szczepień, które miały 15 lutego rozpocząć podawanie drugiej dawki preparatu przeciw COVID-19, muszą przesunąć termin wizyt pacjentów o jeden, a czasem nawet dwa dni. Dopiero dzisiaj nad ranem na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował samolot, który dostarczył do Polski około 320 tys. dawek preparatu firmy Pfizer. Jeszcze w poniedziałek będą rozwożone do poszczególnych punktów szczepień. Nie wszędzie jednak trafią na czas.
- Otrzymaliśmy informację, że zamówione szczepionki otrzymamy dopiero w środę. Prawdopodobnie też na 17 i 18 lutego zgrupujemy pacjentów, którzy mieli zaplanowane podanie preparatu na poniedziałek i wtorek. Są w tej grupie zarówno osoby, które miały otrzymać pierwszą, jak i drugą dawkę szczepionki - mówi Małgorzata Macek, dyrektorka Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu.
ZLA w Sosnowcu ma, przypomnijmy, cztery punkty szczepień - na ulicach Hallera, Wawel, Wojska Polskiego i Nowopogońskiej. W podobnej sytuacji zostały postawione wszystkie poradnie i szpitale, które miały na poniedziałek zaplanowane szczepienia seniorów preparatem Pfizera. Jak przypomina dyrektorka sieci sosnowieckich placówek, to nie pierwsza taka sytuacja.
- Jak tylko producent preparatu, firma Pfizer, wystosował komunikat, że ograniczy dostawy szczepionek, zaczęły się problemy z zaopatrzeniem. Nie pierwszy raz musimy przesuwać pacjentom terminy wizyt nie z naszej winy. Dla nas to każdorazowo kłopot. Trzeba uprzedzić pacjentów, zmienić grafik przyjęć na szczepienia - opowiada Macek.
- Masz którąś z tych chorób? Szczepionkę na koronawirusa otrzymasz szybciej
- Szczepionka na COVID-19 bezpieczna? Pytania i odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazania?
- Kto nie może zaszczepić się przeciw Sars-CoV-2? Te osoby muszą unikać szczepionki!
- Procedury szczepień przeciw COVID-19. Jak wyglądają w praktyce?
Są opóźnienia w dostawach. Co z drugą dawką szczepionki?
Poniedziałkowa dostawa szczepionek trafi do punktów szczepień najwcześniej dzisiaj wieczorem, we wtorek albo w środę. Agencja Rezerw Materiałowych ostrzegała o takiej możliwości wcześniej. Z powodu zaplanowanych szczepień m.in. w Domach Pomocy Społecznej, z magazynów wykorzystano więcej dawek szczepionki, niż pierwotnie zakładał to plan odkładania zawsze połowy dostawy.
Eksperci uspokajają jednak, że kilkudniowe opóźnienie w podaniu drugiej dawki preparatu niewiele zmienia. Nie oznacza bowiem, że pacjenci nabędą mniejszą odporność lub nie nabędą jej wcale. Organizm wytworzy ją, z tym że nieco później.
Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce
Szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczęły się w całym kraju, przypomnijmy, 27 grudnia 2020 roku. Na pierwszy ogień poszli pracownicy służby zdrowia, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, matki dzieci przedwcześnie urodzonych. Od 25 stycznia szczepieni są seniorzy od 70. roku życia.
Dziennie w Polsce wykonywanych jest ponad 33 tys. szczepień. Dotąd dawki szczepionek przeciw COVID-19 przyjęło w naszym kraju 2,1 mln osób.
Do 15 lutego 2021 roku wykonano 2,1 mln szczepień, w tym pierwszą dawkę dostało 1,4 mln osób, a 645 tys. drugą.
W woj. śląskim preparaty przeciw COVID-19 podano już 235 tys. 465 razy.
W tym drugą dawkę otrzymało już 75 tys. 398 osób.
Aktualnie, przypomnijmy, na polski rynek dopuszczone zostały trzy preparaty, firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Przy czym tym ostatnim, szczepieni są obecnie wyłącznie nauczyciele poniżej 60. roku życia.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?