MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyjaciele pomagają Parafiadzie

Beata Sypuła
Fot. ARC
Podaruj 1 procent swego podatku potrzebującym

Są tacy ludzie, którzy dbają o naszą przyszłość - zajmując się najmłodszymi pozostawionymi samym sobie. Zajmuje się nimi także Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.

Założone w roku 1992 Stowarzyszenie Parafiada nawiązało właśnie do 400-letniej tradycji szkoły pijarskiej. Dba szczególnie o dzieci i młodzież ze środowisk zagrożonych społecznie oraz znajdujących się w trudnych warunkach życiowych i materialnych. Jego sztandarowym dziełem jest organizowana od ponad 20 lat Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży.

Do ruchu należy już 3 tys. parafii, szkół, klubów, świetlic i domów dziecka

- Są to wydarzenia sportowe, kulturalne i religijne w oparciu o triadę stadion-teatr-świątynia - wyjaśnia Renata Wardecka ze Stowarzyszenia Parafiada.

Do Ruchu Parafiadowego należy już blisko 3 tys. parafii, szkół, klubów sportowych, świetlic, domów dziecka. Ruch kształci co roku około 1 tys. animatorów, moderatorów i liderów grup młodzieżowych, którzy na koniec szkolenia otrzymują zaświadczenia i certyfikaty.

W ubiegłym roku w powiatowych, diecezjalnych lub regionalnych eliminacjach Parafiady wzięło udział 15.890 osób. Lato to także czas obozów parafiadowych. Uczestnikami 52 dwutygodniowych turnusów organizowanych w 21 atrakcyjnych miejscowościach było 5.231 młodych ludzi w wieku 7-18 lat ze wszystkich stron Polski, a także z zagranicy. Parafiada ugościła 852 uczestników z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Rosji.

W ciągu 15 lat dzięki Parafiadzie odwiedziło Polskę ponad 9 tys. rodaków. Dla niemal tysiąca młodych ludzi zza wschodniej granicy to czasem jedyna szansa na poznanie ojczyzny przodków. Działania Parafiady sprawiły, że otrzymuje ona prestiżowe nagrody, w tym za najlepszą inicjatywę obywatelską konkursu Pro Publico Bono.

Stowarzyszenie Parafiada
Numer KRS: 0000124134

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni