Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłość branży automotive to elektromobilność i pojazdy autonomiczne. Potrzebne są też nowoczesne systemy transportu

LIS
Zakończyła się trzecia edycja International Automotive Business Meeting 2019 – przez dwa dni w Dąbrowie Górniczej, w hotelu Holiday Inn., odbywały się biznesowe i merytoryczne spotkania najważniejszych przedstawicieli rynku automotive z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych, reprezentantów polskich i międzynarodowych organizacji oraz instytucji zaangażowanych w budowanie przyszłości motoryzacji na świecie.

- Trzecia edycja IABM jest wyjątkowym wydarzeniem łączącym w sobie wiedzę techniczną, akademicką związaną z badaniami dotyczącymi pojazdów elektrycznych i systemami ADAS wraz z praktycznym podejściem biznesowym. Są tu obecni wszyscy przedstawiciele łańcucha dostaw, producenci samochodów, części, reprezentanci najważniejszych polskich i europejskich instytucji. Tutaj w Polsce, na Śląsku jesteśmy w centrum europejskiego przemysłu motoryzacyjnego – mówił Piero Cannas, prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce.

W trzeciej edycji IABM wzięło udział około 300 osób. W Speed Business Mixer w 6 sesjach uczestniczyło 110 przedstawicieli firm, a każdy z nich nawiązał ponad 50 kontaktów. Odbyło się prawie 170 spotkań umówionych za pośrednictwem platformy i aplikacji wydarzenia, w tym z dwunastoma VIP-Buyerami - osobami odpowiedzialnymi za zakupy w czołowych firmach z branży automotive: Tenneco, Saint-Gobain - Sekurit, Kirchhoff Automotive, Martur Fompak International, Borghi Group, Kia Motors Slovakia, Korea Fuel Tech Poland, Bitron, Seoyon E-HWA, Hyundai Transys Slovakia, FCA Group Purchasing Poland, Brembo.

W tym roku moderatorem International Automotive Business Meeting był dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski.

- To jest prawdziwa konferencja, pada tutaj tak ogromna ilość ważnych informacji na temat tego, co się dzieje w motoryzacji. Analizy, które tutaj są prezentowane, mówią na dobrą sprawę wszystko o pewnych trendach: o zastanej sytuacji, co dalej z motoryzacją, co dalej z samochodem, jakie będą źródła napędu, jakie będą zagrożenia, czy jesteśmy w stanie to ocenić? Tutaj mówimy również o jednej bardzo ważnej rzeczy, trzeba sobie to powiedzieć wyraźnie, bo na tym polega siła tego spotkania, że wejście elektromobilności to naturalna ewolucja – przechodzenie z jednego stanu w drugi - podkreślił Zientarski.

Branża przygotowuje się na zmiany

- Następuje ogromna zmiana na rynku motoryzacyjnym. To, co się dzieje na całym świecie, będzie miało również odzwierciedlenie w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie 62 proc. firm to branża automotive. Cała branża przygotowuje się na zmiany, widzimy to jako ogromną szansę nie tylko dla rynku motoryzacyjnego, ale dla ekonomii kraju – mówił Mateusz Rykała, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Sektor automotive zmienia się bardzo szybko i rynek musi się do tych zmian dostosować - dodaje Luk Palmen, manager ds. innowacji i kooperacji Klastra Silesia Automotive and Advanced Manufacturing.

Podczas IABM odbyły się prezentacje (m.in. „Mobilność i energia, dwie podstawowe potrzeby człowieka”), sesje („Mapa drogowa elektryfikacji”, „Globalne partnerstwo dla pojazdów elektrycznych”); podczas jednej z nich Roberto di Stefano, szef e-mobilności w regionie EMEA, FCA Italy, podczas swojej prezentacji, po raz pierwszy w Polsce przedstawił elektryczny model Jeepa Renegade zaprezentowanego w części wystawowej IABM. Były też dyskusyjne panele.

Dostęp do informacji

Druga część konferencji dotyczyła samochodów autonomicznych i przemysłowych innowacji, natomiast drugiego dnia skoncentrowano się na budowaniu relacji biznesowych i poszerzaniu sieci kontaktów branżowych. Udział w sesjach Speed Business Mixer dał uczestnikom możliwość wymiany biznesowych doświadczeń oraz przedstawienia innym gościom IABM2019 swojej firmy. Odbyły się także indywidualne spotkania B2B oraz spotkania z VIP Buyerami.

- Jesteśmy w okresie rewolucyjnych zmian w motoryzacji, a podczas takich zmian kluczowy jest dostęp do dobrych, sprawdzonych informacji, aby odpowiednio kierować firmą, podejmować odpowiednio strategiczne decyzje i z wyprzedzeniem reagować na nadchodzące w motoryzacji zmiany. Taki dostęp do dobrych informacji, możliwość wymiany doświadczeń tworzą klastrowe platformy współpracy, takie jak śląski Klaster motoryzacyjny SA&AM, który współtworzy IAMB, zapewniając lokalnym, motoryzacyjnym firmom dostęp do wiedzy krajowych i zagranicznych ekspertów branży motoryzacyjnej i umożliwiając nawiązanie nowych kontaktów biznesowych podczas spotkań B2B i Speed Business Mixer – mówił Łukasz Górecki, manager Klastra Silesia Automotive and Advanced Manufacturing.

Nowoczesny transport

- Przy rosnącej złożoności obszarów miejskich nie sposób sobie wyobrazić ich funkcjonowania bez nowoczesnych systemów transportu – podkreśla Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Zarządzający tymi wielkimi organizmami muszą podjąć się realizacji dwóch równorzędnych wyzwań. Pierwsze to wzrastająca mobilność mieszkańców oraz konieczność zachowania zrównoważonego rozwoju. Jest on odpowiedzią na pytanie, jak poprawiać jakość życia w miastach, mając na uwadze ograniczone zasoby naturalne oraz dobro przyszłych pokoleń.

- W tę zasadę rozwoju musi wpisywać się szczególnie rozwój mobilności, która zakłada minimalizowanie negatywnego wpływu transportu na otoczenie, chodzi m.in. o niską emisję CO2 i hałas – dodaje Karoczak. – Bardzo ważne jest także zarządzanie energią. Chodzi tutaj o szukanie sposobów jej oszczędzania, umożliwienie jej ekologicznego wykorzystania przez środki transportu. Sukcesy na tym polu są obecnie dla nowoczesnych aglomeracji atutem konkurencyjnym. Elektryfikacja miejskiej floty, rozwijanie transportu szynowego zasilanego elektrycznością, infrastruktura ładowania, preferencje dla prywatnych samochodów zeroemisyjnych to główne priorytety w rozwoju elektromobilności.

Dodajmy, że organizatorami IABN były Włosko-Polska Izba Handlowo-Przemysłowa, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Sponsorem wydarzenia była natomiast Narodowa Agencji Turystyki Włoskiej (ENIT), promująca turystykę biznesową.

Zobaczcie koniecznie

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty