Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłość górnictwa? Dobrze już było, ale...

Aldona Minorczyk-Cichy
arc.
Zaawansowane rozwiązania informatyczne, nowoczesne maszyny. Ma być taniej i bezpieczniej. Wcześniej trzeba sporo zainwestować. JAKA JEST PRZYSZŁOŚĆ GÓRNICTWA? CZYTAJ WIĘCEJ

W Krakowie trwa XXIV Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Eksperci przedstawiają wizję górnictwa przyszłości. W cieniu dopiero co zakończonych górniczych protestów rozmawia się o nowoczesnych technologiach, maszynach, wykorzystaniu informatyki w eksploatacji i bezpieczeństwie w kopalniach.

Kto zostanie nowym prezesem JSW? Nieoficjalnie: Jest już 4 kandydatów [ZOBACZ KANDYDATURY]

W Krakowie o problemach w górnictwie

Przez kilka dni w Krakowie, niczym w soczewce, skupiają się najważniejsze problemy, które nurtują ludzi związanych z górnictwem. Jest to spotkanie menedżerów, naukowców, specjalistów różnych górniczych branż, którzy nie zamykają debaty w kontekście bieżących problemów i zagrożeń występujących w jednym zakładzie czy spółce górniczej - mówi Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. I dodaje, że obrady wskazują kierunki rozwoju, jak i sposoby przezwyciężania konkretnych kłopotów. - Są impulsem do nowatorskich pomysłów i rozwiązań technicznych lub organizatorskich - podkreśla Koziura.

Dzisiaj rozstrzygnięte zostaną także konkursy, m.in. Bezpieczna Kopalnia, Kopalnia Roku i Górniczy Sukces Roku. - Przyjemnie jest wskazywać liderów i mówić o sukcesach w poprawie bezpieczeństwa pracy w kopalniach, ponieważ na co dzień koncentrujemy się na tym co boli, czyli na przyczynach górniczych tragedii - mówi Mirosław Koziura.

CZYTAJ KOMENTARZ:
Markowski: Mamy bardzo dobrą opinię w zakresie projektowania kopalń

W węglu jest bezpieczniej już od kilku lat

Jakie więc ma być górnictwo przyszłości? Naszpikowane technologią z najwyższej półki maszyny i urządzenia będą zastępować ludzi w wykonywaniu najcięższych prac. Będzie bezpieczniej. Tyle, że aby tak się stało trzeba wcześniej zainwestować i to w czasach, gdy spółki walczą o przetrwanie. Tak się dzieje w Kompanii Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym.

Największym optymizmem napawa poprawa wskaźników bezpieczeństwa w kopalniach oraz fakt, że coraz większa grupa kopalń pracuje bez wypadków śmiertelnych. Te wskaźniki poprawiają się od kilku lat. Podczas obrad w Krakowie przedstawiane są m.in. rozwiązania promowane przez WUG ze względu na ich znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa. To m.in. stosowanie obudowy kotwowej, urządzenia do zwalczanie zapylenia oraz zagrożenia wybuchem pyłu.

Sztuczna mgła i inne wynalazki

Nowoczesnych rozwiązań w górnictwie przecież nie brakuje teraz i nie brakowało w przeszłości. Przykład to choćby geologiczne modelowanie złóż, czyli informatyka w służbie węgla kamiennego.

Z kolei Zdzisław Augustyniak z Kompanii Węglowej to autor tzw. sztucznej mgły, czyli nowoczesne kurtyny powietrzno-mgielnej, która wyłapuje większość groźnego dla bezpieczeństwa górników pyłu węglowego w kopalnianych chodnikach.
Te kurtyny zabezpieczają chodniki przed wybuchami pyłu, a także mają chronić zdrowie górników, bo to często szwankuje. Co roku w kopalniach ponad 500 osób zostaje inwalidami. Najczęściej z powodu pylicy płuc. Kurtyny zamontowano m.in. w kopalni Halemba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera