PŚ w Engelbergu: Triumf Hayboecka, Polacy daleko od czołówki [WYNIKI, RELACJA]

Michael Hayboeck wygrał swój pierwszy w tym sezonie konkurs Pucharu Świata
Michael Hayboeck wygrał swój pierwszy w tym sezonie konkurs Pucharu Świata Vegard Wivestad Grott
Zazwyczaj szczęśliwa skocznia w Engelbergu tym razem nie była łaskawa dla reprezentantów Polski. W sobotnim konkursie Pucharu Świata Kamil Stoch zajął 9. miejsce i był najlepszy wśród biało-czerwonych. Swój pierwszy konkurs w tym sezonie wygrał Austriak Michael Hayboeck.

Po znakomitych występach Kamila Stocha i Macieja Kota w Klingenthal apetyty na świetne wyniki polskich skoczków w Engelbergu były bardzo duże. Zwłaszcza, że szwajcarski obiekt był zazwyczaj szczęśliwy dla biało-czerwonych - w przeszłości wysoką formę przed Turniejem Czterech Skoczni odzyskiwał tam Adam Małysz, a trzy lata temu Kamil Stoch i Jan Ziobro stanęli razem na podium.

Teraz również liczyliśmy na "dublet", ale tym razem reprezentanci Polski nie liczyli się w walce o zwycięstwo. Kamil Stoch oddał dwie solidne próby, ale lądował bliżej niż zawodnicy ze ścisłej czołówki konkursu (134 i 127,5 m) i ostatecznie zajął 9. miejsce. Był jedynym Polakiem, który zmieścił się w pierwszej dziesiątce. Jadący do Engelbergu jako trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej PŚ Maciej Kot nie poradził sobie w trudnych warunkach w pierwszej serii - uzyskał zaledwie 125,5 m i w połowie zawodów zajmował odległe 24. miejsce. Znacznie lepiej spisał się w drugim podejściu (132 m), co starczyło mu do przesunięcia się na 12. lokatę.

Po pierwszej serii wydawało się, że wśród biało-czerwonych nieoczekiwanie najlepszy będzie tym razem Dawid Kubacki, który uzyskał 135,5 m i zajmował miejsce tuż za podium. Miał swielką szansę na rekordowe osiągnięcie w karierze, ale w drugiej serii nie wytrzymał presji i wylądował na 119 metrze, przez co spadł na 22. lokatę - tuż za Piotra Żyłę, który zajął 20. miejsce. Lepiej od nich spisał się Stefan Hula, który po skokach na 131 i 125,5 metra uplasował się na 16. pozycji. Pozostali Polacy, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka, nie zakwalifikowali się do czołowej trzydziestki.

Sobotnie zawody należały do Michaela Hayboecka, który potwierdził znakomitą dyspozycję z poprzedzających konkurs kwalifikacji i serii próbnej. Austriak oddał skoki na odległość 138 i 134 metrów, dzięki czemu odparł atak Domena Prevca. 17-latek w drugiej serii skoczył 137,5 metra i przesunął się z siódmego na drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanął powracający do wysokiej formy. Andreas Kofler.

Po sobotnim konkursie Maciej Kot spadł na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a Kamil Stoch zajmuje w niej 6. pozycję. Liderem pozostał Domen Prevc.

Skoczkowie wracają do rywalizacji na skocznię w Engelbergu w niedzielę. Konkurs rozpocznie się o godz. 14:00, wcześniej (12:30) odbędą się kwalifikacje.