Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PSG będzie sposnorować będziński festiwal kolęd [ZDJĘCIA]

Katarzyna Kapusta
Prezes PSG Jarosław Wróbel, biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak oraz ks. Piotr Pilśniak, dyrektor będzińskiego festiwalu
Prezes PSG Jarosław Wróbel, biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak oraz ks. Piotr Pilśniak, dyrektor będzińskiego festiwalu Katarzyna Kapusta
To zupełnie nowy rozdział w historii 23-letniego Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. ks. Kazimierza Szwarlika. Tym samym oddaliło się widmo likwidacji, które przed rokiem zawisło nad będzińskim przeglądem z powodu braku środków na organizację.

Od poniedziałku festiwal ma sponsora strategicznego, oznacza to, że teraz już bez przeszkód będzie mógł funkcjonować i cieszyć nie tylko w Zagłębiu, ale także w Polsce i poza jej granicami. Polska Spółka Gazownictwa od teraz będzie wspierać festiwal.

- Z prezesem Jarosławem Wróblem współpracujemy od ładnych paru lat, gdy pracował jeszcze w Elektrociepłowni w Będzinie. Ta znajomość i współpraca teraz się zbliżyła – mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

To nowe otwarcie dla będzińskiego festiwalu.
- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wesprzeć tak ważną dla polskiej kultury i piękną inicjatywę, jaką jest Festiwal Kolęd i Pastorałek. Jak wiadomo w całej branży naftowo-gazowo- górniczej jest ogromne przywiązanie do tradycji. A przecież do najpiękniejszych polskich tradycji należy śpiewanie kolęd i pastorałek – mówi Jarosław Wróbel, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

- Polska Spółka Gazownictwa zawsze stara się wspierać wydarzenia kulturalne o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, które promują polską tradycję i kulturę. Mamy nadzieję, że dzięki podpisanej dziś umowie o partnerstwie przyczynimy się do dalszego rozwoju tego niezwykłego przedsięwzięcia, które już na stałe wpisało się w kulturalną mapę Polski i liczymy na owocną współpracę w przyszłości – dodaje.

Oznacza to, że PSG przynajmniej przez kilka najbliższych lat będzie wspierał festiwal. Organizatorzy liczą, na to, że festiwal będzie się stawał coraz bardziej międzynarodowy i rozwijał się szczególnie na Białorusi, Litwie i Ukrainie.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, poza tym jesteśmy w toku pracy. Przygotowania do kolejnej edycji już trwają. Od 3 grudnia odbywają się eliminacje, już przymierzamy się do finału – mówi ks. Piotr Pilśniak.

W tym roku podczas koncertu galowego, organizatorzy pokażą tradycje kolędowe Śląska i Zagłębia ale także jak budowano kiedyś szopki. Ze współpracy PSG z festiwalem zadowolony jest także ks. bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.

- Niech ta współpraca wyda jak najlepsze owoce dla kultury polskiej i naszego dziedzictwa. Dziękuję za wsparcie dla tego wielkiego wydarzenia- mówi ks. bp Grzegorz Kaszak.

Za organizatorami już połowa eliminacji regionalnych, które odbywają się w 37 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. Najlepsi z ponad 1500 startujących w nich solistów, chórów i zespołów od 12 do 14 stycznia zaprezentują się w Będzinie. Laureatów Festiwalu wybierze wtedy jury pod przewodnictwem prof. AM dr hab. Jerzego Rachubińskiego (Akademia Muzyczna w Łodzi), którego wspierać będą prof. dr hab. Wiesław Delimat (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Akademia Muzyczna w Krakowie) oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna w Katowicach).

15 stycznia o godzinie 16 najlepsi z najlepszych, wybrani przez reżysera – Dariusza Wiktorowicza, zaprezentują się podczas Koncertu Galowego w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka w Będzinie. Na koncert złożą się nie tylko występy uczestników, ale także przygotowane przez festiwal i fundację Warsztaty Wiedzy, filmy przybliżające bożonarodzeniowe tradycje. W jednym z nich o zwyczajach kulinarnych opowiedzą Robert Makłowicz i Piotr Bikont.

Dla tych, którzy nie będą mogli przyjechać w styczniu do Będzina całość styczniowych przesłuchań finałowych oraz Koncert Galowy będzie transmitowany na żywo w internecie w jakości HD. To ponad 30 godzin transmisji! Sama realizacja Koncertu Galowego wymaga pięciu stanowisk kamerowych i prawie 2 kilometrów kabli wizyjnych i dźwiękowych.

Przy scenie stanie też kamera w technologii 360 stopni, dzięki której widzowie siedzący w domach poczują się jakby byli na koncercie - będą mogli obracać obraz pod dowolnym kątem i na bieżąco śledzić to, co dzieje się na scenie, a także reakcje widzów. Obraz z kamer będzie też przesyłany na trzy projektory HD i wyświetlany na ekranach w kościele podczas trwania koncertu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!