MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Psy i konie w wojsku będą jadły za wyższe stawki. Młodsze zwierzęta będą mogły iść „na służbę”

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Szykują się zmiany w zakresie zwierząt pracujących dla wojska.
Szykują się zmiany w zakresie zwierząt pracujących dla wojska. pixabay.com/AldinoM
Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło propozycje zmian w projekcie rozporządzenia do ustawy o obronie ojczyzny. Według zapisów stawki żywieniowe psów i koni w wojsku byłyby wyższe, a minimalny wiek psów przyjmowanych do użycia obniżony. Co jeszcze wejdzie w życie?

Spis treści

Do tej pory przepisy o używaniu psów i koni odnosiły się do ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Projekt rozporządzenia opublikowany przez RCL został przygotowany w związku z ustawą o obronie ojczyzny, która zastąpiła inne dotyczące obronności.

Obniżony wiek i wymogi dotyczące zwierząt w wojsku. Oto, co się zmieni

Rozporządzenie wspomina o obniżeniu minimalnego wieku przyjmowanych psów. Ten miałby spaść z 14 miesięcy do 6 miesięcy i pozwolić w pełni korzystać z potencjału zwierząt do szkolenia w poszczególnych formacjach sił zbrojnych. Co ważne, maksymalny wiek przyjęcia to 30 miesięcy.

Pies, który trafia do wojska, musi być przede wszystkim zdrowy, z odpowiednimi cechami psychofizycznymi oraz pełnym uzębieniem bez żadnych wad.

Przepisy określają także wymogi przyjmowania koni. Muszą one mieć od 3 do 8 lat, być w pełnym zdrowiu i przygotowaniu do pracy pod siodłem. Zwierzęta nie mogą być narowiste, złośliwe, preferuje się osobniki o zrównoważonym charakterze. Powinny też dobrze znosić transport w koniowozach.

Stawki żywieniowe pójdą w górę. Ile na psa, ile na konia?

Ustalono, że dzienna stawka pieniężna na wyżywienie psa służbowego i kontraktowego, zależnie od wagi, normy wyżywienia i pory roku wynosi:

 • 9 zł – w okresie letnim dla psa o wadze do 20 kg,
 • 13 zł – w okresie zimowym dla psa o wadze do 20 kg,
 • 12 zł – w okresie letnim dla psa o wadze do 20 kg, któremu podwyższono normę wyżywienia,
 • 17 zł – w okresie zimowym dla psa o wadze do 20 kg, któremu podwyższono normę wyżywienia,
 • 13 zł – w okresie letnim dla psa o wadze powyżej 20 kg,
 • 16 zł – w okresie zimowym dla psa o wadze powyżej 20 kg,
 • 17 zł – w okresie letnim dla psa o wadze powyżej 20 kg, któremu podwyższono normę wyżywienia,
 • 21 zł – w okresie zimowym dla psa o wadze powyżej 20 kg, któremu podwyższono normę wyżywienia,
 • 7-17 zł – dla psów wycofanych z użycia.

Psy żywione są konserwami dla psów, suchymi karmami, specjalistycznymi karmami weterynaryjnymi (dietetycznymi, leczniczymi), według wskazań wojskowego lekarza weterynarii. Mają stały dostęp do wody.

- Psom w miarę potrzeb podaje się dodatki do wyżywienia w postaci specjalistycznych olejów oraz karm mięsnych mających na celu zwiększenie wydolności i odporności organizmu, według wskazań wojskowego lekarza weterynarii – informuje jeden z punktów rozporządzenia.

W przypadku koni, których paszą są owies i siano wraz z witaminami i mieszankami mineralnymi, przewidziano stawki dzienne:

 • 38 zł – dla służbowego konia,
 • 48 zł – dla służbowego konia, któremu podwyższono normę wyżywienia,
 • 29 zł – dla konia wycofanego z użycia,
 • 36 zł – dla konia wycofanego z użycia, któremu podwyższono normę wyżywienia.

Gdzie szkolić psy? Czy mogą mieszkać z przewodnikiem?

Przepisy określają jednostki, które mogą prowadzić szkolenia kandydatów na przewodników psów służbowych, przewodników psów służbowych i kontraktowych oraz właścicieli takich zwierząt. Nowe rozporządzenie pozwoli ministrowi tworzyć w razie potrzeby nowe ośrodki bez konieczności nowelizacji.

- Dowódca jednostki wojskowej, na której stanie znajdują się psy, może wyrazić zgodę na przebywanie psa wraz z przewodnikiem albo właścicielem w miejscu zamieszkania przewodnika albo właściciela – brzmi jeden z punktów.

W przypadku nieodpowiedniej opieki tryb odbierania psa lub konia, nawet jeśli są poza użyciem, odbędzie się według regulacji.

- W celu zapewnienia psom używanym w siłach zbrojnych dobrego stanu zdrowia oraz właściwego poziomu dobrostanu, zawarto nowe przepisy dotyczące utrzymania właściwego stanu sanitarnohigienicznego pomieszczeń oraz środków transportu, w których przebywają zwierzęta; mając na względzie aspekty dobrostanu zwierząt określono wymiar rzeczowy ściółki na boks w stajni lub budę psa – napisano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Psy i konie w wojsku będą jadły za wyższe stawki. Młodsze zwierzęta będą mogły iść „na służbę” - Strefa Agro

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni